Рішення
від 20.05.2021 по справі 383/271/21
БОБРИНЕЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД КІРОВОГРАДСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 383/271/21

Номер провадження 2/383/230/21

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 травня 2021 року Бобринецький районний суд Кіровоградської області в складі головуючого судді - Бондаренко В.В.,

за участю:

секретаря судового засідання - Могиленко В.М.,

позивача - ОСОБА_1 ,

представника позивача - адвоката Балюра С.В.,

розглянувши в порядку загального позовного провадження у відкритому судовому засіданні в місті Бобринець Кіровоградської області в залі судових засідань Бобринецького районного суду Кіровоградської області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Кетрисанівської сільської ради про встановлення факту прийняття спадщини, -

ВСТАНОВИВ:

У березні 2021 року ОСОБА_1 через представника - адвоката Балюру Світлану Вікторівну звернувся до суду з позовом до Кетрисанівської сільської ради про встановлення факту прийняття спадщини,в якому з урахуванням уточнень (а.с.31-33) просив встановити факт прийняття ОСОБА_1 спадщини, яка відкрилась після смерті батька ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Обгрунтовуючи позов позивач зазначив, що 21.07.2020 року Апрелівська сільська рада Бобринецького району Кіровоградської області повідомила його про існування земельної ділянки після смерті ОСОБА_3 та рекомендувала звернутися щодо оформлення спадкового майна.

ІНФОРМАЦІЯ_2 помер його рідний брат ОСОБА_3 , після смерті якого залишилась земельна ділянка площею 11,38 га на території Володимиро-Іллінської сільської ради, передана для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер 3520883600:02:000:0007. Після смерті ОСОБА_3 , батько ОСОБА_2 звернувся в шестимісячний термін в нотаріальну контору з заявою про прийняття спадщини за законом, але спадщину не оформив.

ІНФОРМАЦІЯ_1 помер батько позивача ОСОБА_2 , який на день смерті був зареєстрований за адресою: с. Апрелівське Бобринецького району.

Для оформлення спадкових прав після смерті батька ОСОБА_2 та брата ОСОБА_3 позивач звернувся до державного нотаріуса Бобринецької державної нотаріальної контори Дроздової О.П., але постановою про відмову у вчиненні нотаріальної дії №411/02-31 від 25.09.2020 року йому було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину. Позивач є єдиним спадкоємцем за законом та фактично вступив в управління та володіння спадковим майном протягом шести місяців з дня відкриття спадщини, проживав разом з батьком до дня його смерті, але про існування земельної ділянки не знав, батько при житті нічого не говорив. Для отримання спадщини позивач не зміг у встановлений строк звернутись до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини, оскільки не знав про існування спадкового майна, а саме земельної ділянки, та був юридично необізнаний щодо строку та порядку сприйняття спадщини, відсутності документів на земельну ділянку.

Ухвалою суду від 24.03.2021 року позовну заяву залишено без руху та запропоновано позивачу строк для виправлення недоліків позову (а.с.20-22).

Ухвалою суду від 30.03.2021 року відкрито провадження у справі в порядку загального позовного провадження та призначено підготовче судове засідання (а.с.34-35).

Ухвалою суду від 09.04.2021 року задоволено клопотання представника позивача - адвоката Балюра С.В. про витребування доказів, якою витребувано з Бобринецької державної нотаріальної контори Кіровоградської області копію спадкової справи та інформаційні довідки із спадкового реєстру (заповіт/спадковий договір), (Спадкова справа/свідоцтво про право на спадщину) після смерті ОСОБА_2 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.40).

Ухвалою суду від 28.04.2021 року закрито підготовче провадження у справі та призначено справу до судового розгляду по суті. На розгляд справи по суті викликано свідків: ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 та позивача ОСОБА_1 для допиту в якості свідка (а.с.67-68).

В судовому засіданні позивач та представник позивача з урахуванням уточнень позовні вимоги підтримали в повному обсязі та просили їх задовольнити.

Представник відповідача в судове засідання не з`явився, подав до суду заяву про розгляд справи без його участі (а.с.86). Відзив на позовну заяву не надав.

Суд, заслухавши пояснення позивача та його представника, свідків, вивчивши матеріали справи, оцінивши надані докази в їх сукупності, приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , є сином ОСОБА_2 , що підтверджується копією довідки про народження (а.с.10).

Позивач ОСОБА_1 є братом ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 (а.с.11).

ІНФОРМАЦІЯ_2 у с. Володимиро-Іллінка Бобринецького району Кіровоградської області помер ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть, виданого повторно 23 липня 2020 року Бобринецьким районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) (а.с.4).

Після смерті ОСОБА_3 залишилось спадкове майно, яке складається із земельної ділянки, площею 11,38 га, кадастровий номер 3520883600:02:000:0007, розташованої на території Володимиро-Іллінської сільської ради Бобринецького району Кіровоградської області, що належала спадкодавцю на підставі державного акту на право приватної власності на землю серії ІV-КР №041005 від 12.03.2001 року, що підтверджується копіями державного акту та витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку №НВ-3511796182020 від 01.10.2020 року (а.с. 7, 8-9).

ІНФОРМАЦІЯ_5 у м. Бобринець Бобринецького району Кіровоградської області помер батько позивача ОСОБА_2 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть, виданого 02.08.2003 року Володимиро-Іллінською сільською радою Бобринецького району Кіровоградської області (а.с.5).

Батько позивача помер, не встигнувши за життя оформити спадщину після смерті сина ОСОБА_3 .

Після смерті ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_6 заведена спадкова справа №129-2020 за заявою ОСОБА_1 . Інші особи з заявами про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 до нотаріальної контори не звертались, заповіти від його імені не посвідчувались (а.с.52-63).

Відповідно до копії довідки Апрелівської сільської ради Бобринецького району Кіровоградської області від 27.07.2020 року №163, яка міститься в спадковій справі, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , був зареєстрований та постійно проживав в с. Розтичеве Бобринецького району Кіровоградської області з 11.08.1991 року по день смерті. На час смерті проживав один. Заповіти від імені ОСОБА_2 Апрелівською сільською радою не посвідчувалися (а.с. 58).

Відповідно до копії довідки Апрелівської сільської ради Бобринецького району Кіровоградської області від 23.07.2020 року №160, ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , був зареєстрований та постійно проживав с. Розтичеве Бобринецького району Кіровоградської області з 11.08.1991 року по день смерті. На час смерті з ним був зареєстрований та постійно проживав батько померлого ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_7 . Заповіти від імені ОСОБА_3 Апрелівською сільською радою не посвідчувалися (зворотній бік а.с.58).

Позивач звертався до Бобринецької державної нотаріальної контори Кіровоградської області із заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину за законом на земельну ділянку, площею 11,38 га, розташовану на території Володимиро-Іллінської сільської ради Бобринецького району Кіровоградської області, після смерті батька ОСОБА_2 , проте постановою державного нотаріуса Бобринецької державної нотаріальної контори Кіровоградської області Дроздової О.П. від 25.09.2020 року №411/02-31 йому відмовлено у вчиненні нотаріальної дії з підстав неможливості встановити факт прийняття спадщини спадкоємцем після смерті батька ОСОБА_2 , що підтверджується копією постанови (а.с.6).

Позивач ОСОБА_1 допитаний як свідок в судовому засіданні пояснив, що народився в Вірменії звідки після землетрусу приїхав разом батьком ОСОБА_2 та братом ОСОБА_3 в Україну, де з травня 1992 року проживали разом за адресою: АДРЕСА_1 . Розтичево є частиною села Апрелівське. Через відсутність документів, що посвідчують його особу, він проживав в будинку за вказаною адресою без реєстрації. Відразу після смерті батька ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 та на час смерті проживав за адресою АДРЕСА_1 , він вступив в управління та володіння спадковим майном, а саме: здійснив поховання останнього, та став володіти, користуватись та доглядати за майном, що залишилось після смерті батька, зокрема будинком, господарськими будівлями і спорудами (сарай, погріб, сінник) та прибудинковою земельною ділянкою разом з городом, розташованими за вказаною адресою, а також холодильником, газ-плитою, меблями (трюмо, шафою, двома гардеробами), посудом (тарілки, вилки, ложки, кастрюлі, іншим), домашнім господарством: коровою, конем, домашньою птицею (качки, кури), тощо. Є єдиним спадкоємцем після смерті батька. Після смерті брата ОСОБА_3 проживав разом з батьком вдвох в АДРЕСА_1 , по день смерті батька, після настання якої продовжив проживати в будинку один та користуватись всім майном, що належало його батьку.

Свідок ОСОБА_4 в судовому засіданні пояснила, що з 1992 року проживала в селі Ростичеве Бобринецького району Кіровоградської області по 2003 рік, де була лише одна вулиця, назву якої не пам`ятає. Нумерації будинків на той час не було. На даний час село Ростичеве Бобринецького району має назву Апрелівське. Знає позивача ОСОБА_1 як односельчанина, так як проживала від нього через одне домоволодіння. Позивач приїхав проживати в село разом з батьком ОСОБА_2 та братом ОСОБА_3 в 1992 році, які утримували домашнє господарство: птицю, корову, коня. Після смерті брата позивач продовжив проживати з батьком в одному будинку. Відразу після смерті ОСОБА_2 , позивач залишився проживати в будинку батька та користуватись належним померлому батьку майном, зокрема: будинком, господарськими будівлями та прибудинковою земельною ділянкою, побутовою технікою: телевізором, холодильником, газовою плитою, меблями: ліжками, шафами, тумбочками, посудом: сервізами, тарілками, ложками, вилками, чашками, скатертинами. Поховання батька здійснював позивач.

Свідок ОСОБА_8 в судовому засіданні пояснила, що проживала в селі Володимиро-Іллінка та знала позивача, його батька та брата як односельчан, оскільки села Розтичево, Апрелівське належить до Апрелівської (Володимиро-Іллінської) сільської ради. На даний час село Апрелівське належить до Кетрисанівської сільської ради. Їй особисто відомо, що з 1992 року позивач ОСОБА_1 разом з батьком ОСОБА_2 та братом ОСОБА_3 проживали в селі Розтичево Володимиро-Іллінкої сільської ради, де на той час у вулиці назви та нумерації будинків не було. Позивач проживає в одному селі в будинку батька з 1992 року постійно по даний час. Батько позивача помер в 2003 році, поховання його здійснював позивач. Після смерті батька в 2003 році позивач продовжив проживати у будинку батька, користуватись ним та присадибною земельною ділянкою, а також іншими речами померлого: холодильник, шафою, диваном, одягом, посудом: каструлями, тарілками, вилками, ложками, сервізами, домашнім господарством: корова, кури, свинями, тощо.

Згідно з ч.3 ст.3 ЦПК України провадження в цивільних справах здійснюється відповідно до законів, чинних на час вчинення окремих процесуальних дій, розгляду і вирішення справи.

За положенням ч.1 ст.58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом`якшують або скасовують відповідальність особи.

Відповідно до ч.ч. 1, 3 ст.5 ЦК України акти цивільного законодавства регулюють відносини, які виникли з дня набрання ними чинності; якщо цивільні відносини виникли раніше і регулювалися актом цивільного законодавства, який втратив чинність, новий акт цивільного законодавства застосовується до прав та обов`язків, що виникли з моменту набрання ним чинності.

Відносини спадкування регулюються правилами ЦК України, якщо спадщина відкрилась не раніше 01 січня 2004 року. У разі відкриття спадщини до зазначеної дати застосовується чинне на той час законодавство, зокрема, відповідні правила ЦК Української РСР.

Спадкові відносини виникають з моменту відкриття спадщини. Як ч.2 ст.1220 ЦК України, так і ст.525 ЦК Української РСР визначають, що часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою.

ОскількиОСОБА_2 помер до ІНФОРМАЦІЯ_8 , а відтак спірні правовідносини, що пов`язані із питаннями саме відкриття та прийняття спадщини після смерті такої особи на той час були врегульовані нормами ЦК Української РСР у редакції 1963 року.

Відповідно до частини першої статті 524 ЦК Української РСР спадкоємство здійснюється за законом і за заповітом.

При спадкоємстві за законом спадкоємцями першої черги є, в рівних частках, діти (у тому числі усиновлені), дружина і батьки (усиновителі) померлого (частина перша статті 529 ЦК Української РСР).

Згідно зі статтею 548 ЦК Української РСР для придбання спадщини необхідно, щоб спадкоємець її прийняв. Не допускається прийняття спадщини під умовою або з застереженнями. Прийнята спадщина визнається належною спадкоємцеві з моменту відкриття спадщини.

Відповідно до частин першої, другої статті 549 ЦК Української РСР визнається, що спадкоємець прийняв спадщину: 1) якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном; 2) якщо він подав державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини заяву про прийняття спадщини. Зазначені в цій статті дії повинні бути вчинені протягом шести місяців з дня відкриття спадщини.

Верховний Суд зазначає, що під фактичним вступом у володіння або управління спадковим майном, що підтверджує факт прийняття спадщини, необхідно розуміти різні дії спадкоємця з управління, розпорядження і користування цим майном, підтримання його в належному стані або сплату податків та інших платежів тощо.

У постанові Верховного Суду від 25 березня 2020 року у справі №305/235/17 (провадження №61-11869св19) зазначено, що фактичний вступ у володіння частиною спадкового майна розглядається як прийняття всієї спадщини, з чого б вона не складалася і де б вона не знаходилась. Доказом вступу в управління чи володіння спадковим майном можуть бути: довідка житлово-експлуатаційної організації, правління житлово-будівельного кооперативу, відповідної місцевої державної адміністрації чи органу місцевого самоврядування про те, що спадкоємець безпосередньо перед смертю спадкодавця проживав разом з ним; довідка державної податкової служби або страховика чи іншого органу про те, що спадкоємець після відкриття спадщини сплачував податки або страхові платежі з обов`язкового страхування; копія рішення суду, що набрало законної сили, про встановлення факту прийняття спадщини; запис у паспорті спадкоємця або в будинковій книзі, який підтверджує, що спадкоємець був постійно прописаний (зареєстрований) у спадковому будинку (квартирі); інші документи, що підтверджують факт постійного проживання разом зі спадкодавцем.

Частиною другою статті 315 ЦПК України визначено, що в судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.

Таким чином, з вищевикладеного, а також пояснень позивача та свідків судом встановлено, що позивач проживав разом з батьком ОСОБА_2 на час його смерті за адресою: с. Розтичеве Бобринецького району Кіровоградської області, без реєстрації місця проживання, та після смерті батька продовжив проживати за вказаною адресою, здійснив поховання батька, володів, користувався та здійснював утримання майна, що залишилось після смерті батька, зокрема будинком, господарськими будівлями і спорудами (сарай, погріб, сінник) та прибудинковою земельною ділянкою разом з городом, розташованими за вказаною адресою, а також холодильником, газ-плитою, меблями (трюмо, шафою, двома гардеробами), посудом (тарілки, вилки, ложки, кастрюлі, іншим), домашнім господарством: коровою, конем, домашньою птицею (качки, кури), тощо.

Отже, позивач відповідно до статті 549 ЦК Української РСР прийняв спадщину у встановлений законом шестимісячний строк після смерті батька ОСОБА_2 шляхом вступу в управління і володіння спадковим майном, що є підставою для задоволення його позовних вимог про встановлення факту прийняття спадщини після смерті батька.

Оскільки позивач є особою, яка має право на спадкування після смерті батька та прийняв спадщину у встановленому законом порядку, однак позбавлений можливості оформити своє право на спадкове майно в нотаріальному порядку, тому суд вважає можливим задовольнити позовні вимоги про встановлення факту прийняття спадщини.

Керуючись ст.ст. 524, 525, 529, 548, 549 ЦК Української РСР, ст. 5 ЦК України, ст.ст. 3, 12, 76-81, 258, 259, 263-265, 268, 273, 315, 354, 355 ЦПК України, суд, -

УХВАЛИВ:

ПозовОСОБА_1 до Кетрисанівської сільської ради про встановлення факту прийняття спадщини - задовольнити повністю.

Встановити факт прийняття ОСОБА_1 спадщини, яка відкрилась після смерті батька ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_5 .

Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги.

Апеляційна скарга на рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Кропивницького апеляційного суду.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

У відповідності до п.п. 15.5) п.15 ч.1 Перехідних положень ЦПК України, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди (Бобринецький районний суд Кіровоградської області).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Найменування сторін:

Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 .

Відповідач: Кетрисанівська сільська рада, код ЄДРПОУ 04365508, місцезнаходження: с. Кетрисанівка Бобринецький район Кіровоградська область, п.і. 27247.

Повне судове рішення складено 25.05.2021 року.

Суддя В.В. Бондаренко

СудБобринецький районний суд Кіровоградської області
Дата ухвалення рішення20.05.2021
Оприлюднено26.05.2021
Номер документу97140406
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —383/271/21

Рішення від 20.05.2021

Цивільне

Бобринецький районний суд Кіровоградської області

Бондаренко В. В.

Рішення від 20.05.2021

Цивільне

Бобринецький районний суд Кіровоградської області

Бондаренко В. В.

Ухвала від 28.04.2021

Цивільне

Бобринецький районний суд Кіровоградської області

Бондаренко В. В.

Ухвала від 09.04.2021

Цивільне

Бобринецький районний суд Кіровоградської області

Бондаренко В. В.

Ухвала від 30.03.2021

Цивільне

Бобринецький районний суд Кіровоградської області

Бондаренко В. В.

Ухвала від 24.03.2021

Цивільне

Бобринецький районний суд Кіровоградської області

Бондаренко В. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні