Справа№751/3642/21
Провадження №1-кс/751/1118/21
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 травня 2021 року місто Чернігів
Слідчий суддяНовозаводського районногосуду містаЧернігова ОСОБА_1
при секретарі ОСОБА_2 ,
за участю слідчих ОСОБА_3 , ОСОБА_4 ,
прокурора ОСОБА_5 ,
підозрюваного ОСОБА_6 ,
захисника підозрюваного ОСОБА_7 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в місті Чернігові клопотання старшого слідчого відділу розслідування особливо тяжких злочинів СУ ГУНП в Чернігівській області ОСОБА_3 , погоджене прокурором відділу Чернігівської обласної прокуратури ОСОБА_5 , про застосування до підозрюваного ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Харкова, громадянина України, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 та проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 , запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, -
ВСТАНОВИВ:
До суду надійшло клопотання старшого слідчого відділу розслідування особливо тяжких злочинів СУ ГУНП в Чернігівській області ОСОБА_3 , згідно якого просить застосувати до ОСОБА_6 , підозрюваного за ч.3 ст.146 КК України, запобіжний захід у вигляді тримання під вартою строком на 60 днів з подальшим утриманням в Державній Установі "Чернігівський слідчий ізолятор". На підставі ч. 4 ст. 183 КПК України не визначати розмір застави.
В обґрунтування клопотання зазначає, що слідчим управлінням ГУНП в Чернігівській області розслідується кримінальне провадження № 12021270000000175 від 25.03.2021, за ознаками злочинів, передбачених ч. 3 ст. 146 КК України.
Досудовим розслідуванням встановлено, що ОСОБА_8 , володіючи якостями лідера, організаторськими здібностями, знаючи психологію людей, переслідуючи корисливі мотиви, будучи обізнаним в сфері надання послуг з допомоги хворим від наркотичної залежності і хронічного алкоголізму, вирішив створити фіктивний реабілітаційний центр для утримання наркозалежних та осіб, які страждають алкоголізмом, проти їх волі, без відповідних на те дозволів та ліцензій.
Для реалізації свого злочинного умислу, ОСОБА_8 на початку грудня 2020 року, у невстановленому досудовим розслідуванням місці, організував та очолив злочинну групу, до якої залучив у якості її членів осіб, обізнаних в сфері надання послуг наркозалежним та особам, які страждають від хронічного алкоголізму, а саме: ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 та ОСОБА_6 , які попередньо зорганізувалися у стійке об`єднання для вчинення злочинів, об`єднаних єдиним планом з розподілом функцій та ролей учасників організованої групи, спрямованих на досягнення єдиного злочинного плану, відомого усім учасникам організованої групи.
Крім того, ОСОБА_8 , діючи з відома інших співучасників організованої групи, у невстановлений досудовим розслідуванням час, вирішив розмістити реабілітаційний центр для утримання хворих від наркотичної залежності і хронічного алкоголізму, проти їх волі у домоволодінні за адресою: АДРЕСА_2 .
З метою приховання своєї незаконної діяльності, у невстановлений досудовим розслідуванням час, ОСОБА_8 , надав вказівку ОСОБА_10 та ОСОБА_11 , створити юридичну особу - громадську організацію за місцем розташування реабілітаційного центру для хворих від наркотичної залежності і хронічного алкоголізму. 03.12.2020 ОСОБА_10 спільно із ОСОБА_11 , виконуючи вказівку ОСОБА_8 , створили громадську організацію «ЧАС ЗМІН+», ідентифікаційний код юридичної особи 43997989 із визначенням місцезнаходження юридичної особи за адресою: м. Чернігів, вул. Глібова, 80, із основним видом діяльності код КВЕД 94.99 «діяльність інших громадських організацій», із основною метою діяльності сприяння реабілітації та соціальній адаптації нарко- і алкозалежних людей, а також задоволення і захист законних соціальних, економічних, юридичних та інших спільних інтересів своїх членів і других осіб.
ОСОБА_8 , діючи як керівник організованої злочинної групи, з метою систематичного незаконного позбавлення волі людей, за грошову винагороду, отриману від їх близьких та родичів, шляхом обману, зловживання довірою, під виглядом надання допомоги хворим від наркотичної залежності і хронічного алкоголізму, організував у домоволодінні, за адресою: АДРЕСА_2 , так званий реабілітаційний центр, який в дійсності був приватним закладом закритого типу для незаконного тримання осіб.
З метою досягнення єдиного злочинного результату ОСОБА_8 , будучи організатором злочинної групи, розробив план скоєння злочинів, пов`язаних з незаконним позбавленням волі людей за грошову винагороду, отриману від їх близьких та родичів, шляхом обману та зловживання довірою, під виглядом надання їм допомоги, у фіктивному центрі реабілітації хворих від наркотичної залежності і хронічного алкоголізму, що діє під прикриттям громадської організації «ЧАС ЗМІН+», встановив в групі певну ієрархію, порядок підпорядкованості членів групи, ролі та функції кожного з них при вчиненні злочинів, встановив правила дисципліни і контролював їх дотримання, фінансував учасників групи коштами, добутими злочинним шляхом.
ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_12 та ОСОБА_6 були об`єднані єдиним прямим умислом та планом, відомим усім учасникам групи, направленим на незаконне позбавлення волі людей за грошову винагороду, отриману від їх близьких та родичів, шляхом обману та зловживання довірою, під виглядом надання їм допомоги, у фіктивному центрі реабілітації наркозалежних та осіб, які страждають від алкоголізму, що діє під прикриттям громадської організації «ЧАС ЗМІН+», та які протягом тривалого часу, розуміючи, що за законом не мають права позбавляти волі інших людей, але бажаючи це зробити, переслідуючи корисний мотив, незаконно позбавляли волі людей та поза їх волею поміщали у місце примусового утримання, яке вони не мають змоги вільно залишити, оскільки знаходяться під постійним наглядом ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 та ОСОБА_6 .
Установлено, що ОСОБА_8 здійснив розподіл ролей наступним чином:
ОСОБА_8 , будучи організатором, здійснював загальне керівництво групи, координував дії і злочинні ролі кожного, розподіляв грошові кошти отримані внаслідок злочинної діяльності. Крім того, ОСОБА_8 приймав телефонні дзвінки він родичів та рідних наркозалежних та осіб, які страждають хронічним алкоголізмом, спілкувався з ними та з`ясовував інформацію про залежність особи, яка потребує лікування, повідомляв про вартість лікування та про інші обставини лікування в реабілітаційному центрі, після чого давав вказівку ОСОБА_9 зв`язуватися із родичами та рідними наркозалежних та осіб, які страждають хронічним алкоголізмом та надавати інформацію про механізми потрапляння на лікування до реабілітаційного центру. ОСОБА_8 , в ході забезпечення діяльності реабілітаційного центру, забезпечував присутність осіб, які робили ін`єкції та крапельниці особам, які утримувалися в реабілітаційному центрі та відвозив їх до медичного закладу для отримання ними ін`єкцій та крапельниць. Крім того, ОСОБА_8 з метою залучення осіб, які потребують лікування від наркоманії і алкоголізму, та їх родичів, введення в оману останніх, маскування своєї незаконної діяльності, розповсюдив у мережі Інтернет рекламу реабілітаційного центру, під виглядом наркологічної клініки «Наркомед» за адресою: м. Чернігів, вул. Івана Мазепи, 3, представляючи проходження реабілітації, як лікування.
ОСОБА_9 , як виконавець, приймав активні дії у забезпеченні діяльності реабілітаційного центру, виконував роль «керівника центру» а саме: вирішував питання з харчовим постачанням, особисто здійснював керівництво реабілітаційним центром, розташованим за адресою: АДРЕСА_2 , контролював дії інших членів організованої групи та надавав їм вказівки, здійснював загальний контроль за діями підлеглих учасників групи, контролював виконання правил знаходження осіб у центрі, спілкувався з родичами потерпілих, яких вводив в оману стосовно реабілітації та лікування наркозалежних та осіб, які страждають алкоголізмом, розробив документацію, яку повинні були вести інші члени організованої групи, методи та правила внутрішнього розпорядку фіктивного реабілітаційного центру. ОСОБА_9 , діючи згідно єдиного плану, отримував від ОСОБА_8 інформацію про родичів та рідних наркозалежних та осіб, які страждають алкоголізмом, зв`язувався з ними та повідомляв про вартість лікування та про інші обставини лікування в реабілітаційному центрі, вказував, що в реабілітаційному центрі є мотиваційна команда, яка може доставити особу, яка потребує лікування проти її волі та повідомляв про вартість такої послуги. Крім того, ОСОБА_9 отримував від родичів та рідних наркозалежних та осіб, які страждають алкоголізмом, грошові кошти за лікування в реабілітаційному центрі, передавав їм номер своєї банківської картки, на яку останні перерахували грошові кошти, а саме: № НОМЕР_1 в ПАТ КБ «ПриватБанк». Також ОСОБА_9 , надавав дозвіл на спілкування осіб, які утримувалися в реабілітаційному центрі зі своїми рідними та близькими, контролював таке спілкування, надавав дозвіл особам, які утримувалися в реабілітаційному центрі на вихід з будинку для куріння та інших потреб. ОСОБА_9 приймав участь у незаконному позбавленні волі наркозалежних та осіб, які страждають алкоголізмом під час їх перевезення до розташування реабілітаційного центру.
ОСОБА_10 , ОСОБА_11 та ОСОБА_6 , як члени організованої групи, входячи до її складу виконували роль «охоронців-наглядачів», а саме безпосередньо приймали участь у незаконному утриманні хворих від наркотичної залежності і хронічного алкоголізму, на території реабілітаційного центру, за адресою: АДРЕСА_2 , який діяв під прикриттям ГО «ЧАС ЗМІН+», з метою формування «покори», чинили на них моральний примус, шляхом залякування, за що отримували грошову винагороду. Вищевказані особи, з метою контролю за поведінкою хворих від наркотичної залежності і хронічного алкоголізму та забезпеченням заборони залишати на свій розсуд територію реабілітаційного центру, здійснювали контроль за їх діями та контролювали їх переміщення по будинку. Крім того, ОСОБА_10 , ОСОБА_6 та ОСОБА_11 , за вказівкою ОСОБА_9 , залучались до примусового доставляння хворих від наркотичної залежності і хронічного алкоголізму осіб та їх перевезення до розташування реабілітаційного центру.
Учасники організованої злочинної групи діяли всупереч наступних вимог законодавства України:
Статтею 29 Конституції України гарантується право кожної людини на свободу та особисту недоторканність, які можуть обмежуватися лише за вмотивованим рішенням суду і тільки на підставах та в порядку, встановлених законом.
З огляду на вимоги зазначеної норми Основного Закону та ст. ст. 13, 14, 16 Закону України «Про психіатричну допомогу», рішення Конституційного Суду України від 01 червня 2016 року у справі № 1-1/2016 при примусовій госпіталізації, хворих (без їх згоди) вимагається висновок комісії лікарів-психіатрів та рішення суду, а у разі недієздатності особи також прохання або згода її опікуна.
Таким чином, чинне законодавство забороняє будь-яке позбавлення особи волі, у тому числі у зв`язку з психічними розладами, без рішення суду як основного засобу контролю за дотриманням прав громадян на свободу.
Крім того, суспільні відносини у сфері охорони здоров`я врегульовані актами законодавства, насамперед Законом України «Основи законодавства України про охорону здоров`я» (далі - Закон).
Відповідно до вимог згаданого Закону поняття «реабілітація» відноситься до одного з видів медичної допомоги та насамперед передбачає забезпеченням осіб, які звернулись саме за медичною лікарською допомогою.
Для соціальної реабілітації наркозалежних осіб передбачено створення закладів, зокрема центру соціально-психологічної реабілітації, який відповідно до Типового положення про центр соціально-психологічної реабілітації, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 4 жовтня 2017 року № 741, є спеціалізованим закладом соціального захисту, в якому на добровільних засадах тимчасово перебувають особи, які пройшли курс лікування залежності від наркотичних засобів чи психотропних речовин у закладах охорони здоров`я та потребують отримання соціальних послуг з урахуванням їх потреб і принципу забезпечення рівних прав та можливостей чоловіків і жінок.
Такі центри утворюються місцевою держадміністрацією, органом місцевого самоврядування, благодійною організацією та громадським об`єднанням за наявності необхідної матеріально-технічної бази (зокрема приміщень, що відповідають санітарно-гігієнічним вимогам, вимогам пожежної безпеки) та не має на меті одержання прибутку.
Прийняття до центру особи, яка потребує отримання соціальних послуг, здійснюється за наказом директора центру на підставі: письмової заяви особи, за наявності - паспорта або іншого документа, що посвідчує особу, виписки з медичної карти амбулаторного (стаціонарного) хворого (облікова форма № 027/о) та довідки про проходження курсу лікування залежності від наркотичних засобів чи психотропних речовин у закладах охорони здоров`я; письмового направлення засновника.
Водночас, до центру не приймаються особи в стані алкогольного або наркотичного сп`яніння, із гострими інфекційними захворюваннями (до закінчення строку ізоляції), із захворюваннями в гострому періоді, із хронічними захворюваннями в стані загострення.
ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_6 та ОСОБА_11 діючи у складі організованої групи в порушення встановленого законами порядку, за відсутності відповідного рішення суду, позбавляли громадян волі.
Тобто учасники злочинної групи шляхом обману осіб, які зверталися за допомогою систематично отримували незаконні заробітки за рахунок використання складних життєвих ситуацій осіб, які виникли з тих чи інших обставин, у тому числі у зв`язку з алкогольною або наркотичною залежністю людей.
У діяльність вказаної злочинної групи входив розподіл певних ролей на території самого реабілітаційного центру, а саме: («керівник», «охоронники-наглядачі») для нормальної роботи та здійснення постійного нагляду за особами, які нібито потребують допомоги залучались також особи із числа реабілітуючих.
Організована ОСОБА_8 злочинна група діяла з грудня 2020 року по 18 травня 2021 року на території м. Чернігів, неодноразово вчиняючи викрадення громадян та їх подальше незаконне позбавлення волі, за фактичних обставин, викладених у клопотанні, та припинила своє функціонування у зв`язку з викриттям та знешкодженням правоохоронними органами.
У вчиненні вказаного кримінального правопорушення обґрунтовано підозрюється: ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженець м. Харкова, громадянин України, зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 та фактично проживаючий за адресою: АДРЕСА_2 .
ОСОБА_6 18.05.2021 було затримано на підставі ст. 208 КПК України та 19.05.2021 останньому вручено письмове повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 146 КК України.
Беручи до уваги те, що ОСОБА_6 обґрунтовано підозрюється у вчиненні тяжкого злочину, за який відповідно до ч. 3 ст. 146 КК України, передбачено безальтернативне покарання у вигляді позбавлення волі на строк від 5 до 10 років з конфіскацією майна, а також вагомість наявних доказів вчиненого кримінального правопорушення та те, що ОСОБА_6 може переховуватись від органів досудового розслідування та суду, знищити, сховати або спотворити будь-які із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення, незаконно впливати на свідків та потерпілих у цьому ж кримінальному провадженні, іншим чином перешкодити кримінальному провадженню, а також вчинити інші кримінальні правопорушення чи продовжити вчиняти аналогічні кримінальні правопорушення, у яких підозрюється, тому слідчий вказує на наявність підстав для застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою.
Слідчим визначені ризики передбачені п.п. 1-5 ч. 1 ст. 177 КПК України для обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, оскільки застосування іншого, більш м`якого, запобіжного заходу неможливо.
Слідчі у судовому засіданні клопотання підтримали та просили задовольнити з підстав, зазначених в ньому.
Прокурор у судовому засіданні клопотання підтримав, зазначивши, що пред`явлена ОСОБА_6 підозра є обґрунтованою та існують ризики, передбачені ст. 177 КПК України, а тому є доцільним обрати підозрюваному запобіжний захід у вигляді тримання під вартою.
Захисник вважав підозру необґрунтованою, ризики не підтвердженими документально, надавши суду письмові заперечення, зазначив, що для виконання підозрюваним процесуальних обов`язків буде достатнім застосування запобіжного заходу у виді домашнього арешту.
Підозрюваний ОСОБА_6 в судовому засіданні підтримав думку свого захисника.
Вислухавши думки учасників кримінального провадження, дослідивши матеріали справи, слідчий суддя доходить наступного висновку.
18.05.2021 о 06 годині 15 хвилин, ОСОБА_6 було затримано в порядку ст. 208 КПК України.
19.05.2021 ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , вручено письмове повідомлення про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 146 КК України.
Відповідно до ч. 1 ст. 194 КПК України, під час розгляду клопотання про застосування запобіжного заходу слідчий суддя зобов`язаний встановити, чи доводять надані сторонами кримінального провадження докази обставини, які свідчать про: 1) наявність обґрунтованої підозри у вчиненні підозрюваним кримінального правопорушення; 2) наявність достатніх підстав вважати, що існує хоча б один із ризиків, передбачених статтею 177 цього Кодексу, і на які вказує слідчий, прокурор; 3) недостатність застосування більш м`яких запобіжних заходів для запобігання ризику або ризикам, зазначеним у клопотанні.
Виходячи з наявних в матеріалах справи даних, зокрема: протоколів негласних слідчих розшукових дій відносно ОСОБА_8 , ОСОБА_10 , ОСОБА_9 та протоколів огляду речей (а.с.16, 17-20, 21, 22-32, 33, 34-51, 52, 53, 54, 55), протоколу допиту потерпілого ОСОБА_13 від 30.04.2021 (а.с.56-58) протоколів пред`явлення осіб для впізнання за фотознімками від 06.05.2021 та 11.05.2021 за участі потерпілого ОСОБА_13 (а.с. 59-60, 61-62), протоколу допиту свідка ОСОБА_14 від 30.04.2021 (а.с.63-65), протоколу пред`явлення осіб для впізнання за фотознімками від 06.05.2021 за участі свідка ОСОБА_14 (а.с.66-67), протоколу допиту потерпілого ОСОБА_15 від 11.05.2021 (а.с.68-71), протоколу пред`явлення осіб для впізнання за фотознімками від 11.05.2021 за участі потерпілого ОСОБА_15 (а.с.72-73), протоколу огляду від 08.05.2021 (а.с.74-80), протоколу допиту потерпілого ОСОБА_16 від 18.05.2021 (а.с.81-82), протоколу пред`явлення осіб для впізнання за фотознімками від 18.05.2021 за участі потерпілого ОСОБА_16 (а.с.83-84), протоколу допиту свідка ОСОБА_17 від 18.05.2021 (а.с.85-87), протоколу пред`явлення осіб для впізнання за фотознімками від 18.05.2021 за участі свідка ОСОБА_17 (а.с.88-89), протоколу обшуку 18.05.2021 за адресою: АДРЕСА_2 (а.с.90-97), протоколів огляду речей від 19.05.2021 (а.с.98-101, 102-105), протоколу затримання особи, підозрюваної у вчиненні злочину від 18.05.2021, а також наданих у судовому засіданні стороною обвинувачення протоколів негласних слідчих розшукових дій, протоколів допиту потерпілих ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 - слідчий суддя дійшов висновку про обґрунтованість підозри (для даної стадії досудового розслідування) ОСОБА_6 у кримінальних правопорушеннях, передбачених ч. 3 ст. 146 КК України.
Вирішуючи клопотання про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою щодо ОСОБА_6 , слідчий суддя враховує обставини, передбачені ст. 178 КПК України, а саме: вагомість наявних доказів про вчинення підозрюваним кримінального правопорушення; тяжкість кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 146 КК України, та тяжкість покарання у виді позбавлення волі на строк від п`яти до десяти років, що загрожує підозрюваному у разі визнання його винним, вік та стан його здоров`я, що не перешкоджає перебуванню в умовах позбавлення волі, відсутність постійного місця проживання території Чернігівської області, відсутність сталих соціальних зв`язків, наявність у нього трьох малолітніх дітей (зі слів підозрюваного), офіційно не працює, не судимий, ризик продовження протиправної поведінки та доходить до висновку, що в судовому засіданні доведено наявність ризиків визначених п.п. 1, 2, 3, 4, 5 ч. 1 ст. 177 КПК України, а саме: ОСОБА_6 , будучи повідомленим про підозру у вчиненні тяжкого злочину, може переховуватись від органів досудового розслідування та/або суду; знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення; незаконно впливати на потерпілих та свідків у цьому ж кримінальному провадженні; іншим чином перешкодити кримінальному провадженню, а саме можливістю створення підозрюваним штучних доказів та підбурення осіб, які не були свідками кримінального правопорушення, до дачі завідомо неправдивих показів на підтвердження висунутих ним у подальшому захисних версій, а також може вчинити інше кримінальне правопорушення.
Згідно положень п.1 ч. 4 ст. 183 КПК України при постановленні ухвали про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, слідчим суддею розмір застави не визначається.
Крім того, при вирішенні питання про обрання запобіжного заходу, слідчий суддя вважає, що стороною захисту не наведено даних про наявність обставин, визначених ч. 1 ст. 178 КПК України, які могли б вплинути на обрання більш м`якого запобіжного заходу, ніж тримання під вартою.
Керуючись ст.ст. 177, 178, 182, 183, 193, 194, 196, 197, 202, 205, 309 КПК України, слідчий суддя, -
УХВАЛИВ:
Клопотання задовольнити.
Застосувати відносно підозрюваного ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Харкова, громадянина України, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 та проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 запобіжний захід у вигляді тримання під вартою без визначення розміру застави на строк 60 днів з утриманням в Державній установі «Чернігівській слідчий ізолятор».
Встановити строк дії ухвали до 06 години 15 хвилин 16 липня 2021 року.
Ухвала слідчого судді підлягає негайному виконанню після її оголошення.
Ухвала може бути оскаржена протягом п`яти днів безпосередньо до Чернігівського апеляційного суду.
Слідчий cуддя ОСОБА_1
Суд | Новозаводський районний суд м.Чернігова |
Дата ухвалення рішення | 20.05.2021 |
Оприлюднено | 30.01.2023 |
Номер документу | 97166678 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про застосування запобіжних заходів тримання під вартою |
Кримінальне
Новозаводський районний суд м.Чернігова
Яременко І. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні