Рішення
від 26.05.2021 по справі 542/288/21
НОВОСАНЖАРСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

26 травня 2021 року справа № 542/288/21

провадження № 2/542/245/21

Новосанжарський районний суд Полтавської області в складі:

головуючого судді - Стрельченко Т.Г.,

при секретарі - Нестеренко О.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа: територіальна громада в особі Драбинівської сільської ради Новосанжарського району Полтавської області про виділ 2/3 часток земельної ділянки, що є у спільній частковій власності, та припинення права спільної часткової власності, -

в с т а н о в и в :

18.02.2021 року позивач звернувся до суду з позовом до відповідача ОСОБА_2 , третя особа: територіальна громада в особі Драбинівської сільської ради Новосанжарського району Полтавської області, в якому просив виділити йому в натурі 2/3 частини земельної ділянки з кадастровим номером 5323487200:00:001:0127 загальною площею 3,2800 га, що становить 2,1867 га, яка розташована на території Сухомаячківської сільської ради Новосанжарського району Полтавської області і призначена для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, згідно висновку експерта № 61 від 24.11.2020 року земельно-технічної експертизи, та припинити право спільної часткової власності на зазначену земельну ділянку.

В обґрунтування заявлених вимог посилається на те, що згідно свідоцтва про право на спадщину за законом від 25.07.2018 року він є власником 2/3 частин земельної ділянки з кадастровим номером 5323487200:00:001:0127 загальною площею 3,2800 га, розташованої на території Сухомаячківської сільської ради Новосанжарського району Полтавської області і призначеної для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.

Іншим співвласником зазначеної земельної ділянки є відповідач ОСОБА_2 з часткою власності - 1/3.

В даний час позивач не має можливості оформити документи на право власності, так як відповідач ОСОБА_2 не бажає в добровільному порядку укласти нотаріально посвідчений цивільно-правовий договір, у зв`язку з чим позивач не може отримати правовстановлюючий документ та виготовити технічну документацію на частину вказаної земельної ділянки, тому виникла необхідність провести реальний поділ земельної ділянки в натурі, що і змусило його звернутись до суду з даним позовом.

Ухвалою Новосанжарського районного суду Полтавської області від 24.02.2021 року відкрито провадження у справі, призначено підготовче судове засідання.

Ухвалою Новосанжарського районного суду Полтавської області від 14.05.2021 року підготовче провадження у справі закрито, справу призначено до судового розгляду по суті.

Позивач та його представник в судове засідання не з`явилися, представник позивача через канцелярію суду надав письмову заяву про розгляд справи без його участі, позовні вимоги підтримав в повному обсязі.

Відповідач в судове засідання не з`явилась, через канцелярію суду надала письмову заяву про розгляд справи без її участі, позов визнає повністю.

Представник третьої особи в судове засідання не з`явився, через канцелярію суду надав письмову заяву № 02-29/226 від 20.05.2021 року про розгляд справи без його участі, при вирішенні питання покладається на розсуд суду.

Давши оцінку матеріалам справи, суд приходить до наступних висновків.

Відповідно до ч. 3 ст. 211 ЦПК України, особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності.

Всебічно та повно з`ясувавши обставини справи, об`єктивно оцінивши в сукупності докази, які мають значення для розгляду справи, надавши їм оцінку у сукупності з оголошеними та дослідженими матеріалами справи, суд вважає, що уточнені позовні вимоги підлягають частковому задоволенню у зв`язку з наступним.

У відповідності зі ст.ст. 12, 13 ЦПК України, суд розглядає справи на принципах змагальності і диспозитивності, у межах заявлених позовних вимог на підставі доказів, наданих сторонами. Відповідно до ч. 3 ст. 12 ЦПК України кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Згідно ч. 1 ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутись до суду за захистом своїх порушених, невизнаних, або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

В ч. 1 ст. 5 ЦПК України вказано, що здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.

Відповідно до роз`яснень Пленуму Верховного Суду України, що викладені в п. 2 Постанови від 18.12.2009 року № 14 Про судове рішення у цивільній справі рішення є законним тоді, коли суд, виконавши всі вимоги цивільного судочинства відповідно до статті 2 ЦПК України, вирішив справу згідно з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин, а також правильно витлумачив ці норми.

Обґрунтованим визнається рішення, ухвалене на основі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються, як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених доказами, які були досліджені в судовому засіданні і які відповідають вимогам закону про їх належність і допустимість, або обставин, що не підлягають доказуванню, а також якщо рішення містить вичерпні висновки суду, що відповідають встановленим на підставі достовірних доказів обставинам, які мають значення для вирішення справи.

Судом встановлено, що згідно витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності № 132119411 від 25.07.2018 року ОСОБА_1 на праві приватної спільної часткової власності є власником 2/3 частин земельної ділянки з кадастровим номером 5323487200:00:001:0127 загальною площею 3,2800 га, розташованої на території Сухомаячківської сільської ради Новосанжарського району Полтавської області і призначеної для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, на підставі свідоцтва про право на спадщину за законом від 25.07.2018 року, посвідченого державним нотаріусом Кобеляцької державної нотаріальної контори Русняком Р.В. (а.с. 7).

Відповідач ОСОБА_2 отримала у спадщину після померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 чоловіка ОСОБА_3 1/3 частину вищезазначеної земельної ділянки, про що свідчить свідоцтво про право на спадщину за законом від 25.07.2018 року (а.с. 6).

У відповідності з положеннями ст.ст. 21, 24, 41 Конституції України, ст.ст. 319, 358 ЦК України, всі громадяни є рівними у своїх правах, усім власникам забезпечуються рівні умови здійснення цих прав, у тому числі захисту права спільної часткової власності.

Правовий режим спільної часткової власності визначається главою 26 ЦК України, з урахуванням інтересів усіх її учасників. Володіння, користування і розпорядження частковою власністю здійснюється за згодою всіх співвласників, а за відсутності згоди спір вирішується судом. Незалежно від розміру часток співвласники мають рівні права.

З матеріалів справи вбачається, що позивач по справі ОСОБА_1 та відповідач ОСОБА_2 є співвласниками земельної ділянки площею 3,28 га, яка розташована на території Сухомаячківської сільської ради Новосанжарського району Полтавської області та призначена для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, однак в позасудовому порядку сторони не можуть дійти згоди щодо виділення кожному з них належної їм частки.

Статтями 317, 319 ЦК України передбачено, що власникові належать права володіння, користування та розпоряджання своїм майном, яке він здійснює на власний розсуд і усім власникам забезпечуються рівні умови здійснення своїх прав.

Таким чином, з моменту набуття сторонами права спільної часткової власності на земельну ділянку вони мають право лише за взаємною згодою володіти та користуватися спільним майном, і за жодних правових підстав не мають права вчиняти дій, які б не були узгоджені усіма співвласниками.

Згідно ст. 358 ЦК України, право спільної часткової власності здійснюється співвласниками за їхньою згодою, при цьому співвласники можуть домовитися про порядок володіння та користування майном, що є їхньою спільною частковою власністю.

Згідно приписів ст. 88 Земельного кодексу України вбачається, що учасник спільної часткової власності має право вимагати виділення належної йому частки із складу земельної ділянки як окремо, так і разом з іншими учасниками, які вимагають виділення, а у разі неможливості виділення частки - вимагати відповідної компенсації. Учасник спільної часткової власності на земельну ділянку має право на отримання в його володіння, користування частини спільної земельної ділянки, що відповідає розміру належної йому частки.

Згідно ч.ч. 1, 2 ст. 364 ЦК України співвласник має право на виділ у натурі частки із майна , що є у спільній частковій власності.

Статтею 152 ЗК України передбачено, що власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов`язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою.

Позивач в позовній заяві просив виділити йому 2/3 частини спірної земельної ділянки згідно варіанту поділу, зазначеного у висновку експерта № 61 земельно-технічної експертизи від 24.11.2020 року, відповідно до якого першому співвласнику на 1/3 частину пропонується виділити земельну ділянку площею 1,0933 га (на плані зафарбовано в червоний колір), цільове призначення якої - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. Земельна ділянка описується наступними межами: з боку земельної ділянки Сухомаячківської сільської ради довжина межової лінії складає: 30,06 м, 369,6 м; з боку земельної ділянки ОСОБА_4 довжина межової лінії складає 30,05 м; з боку земельної ділянки, що пропонується другому співвласнику довжина межової лінії складає 369,55 м.

Другому співвласнику на 2/3 частину пропонується виділити земельну ділянку площею 2,1867 га (на плані зафарбовано в синій колір), цільове призначення якої - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. Земельна ділянка описується наступними межами: з боку земельної ділянки ОСОБА_5 довжина межової лінії складає 366,9 м; з боку земельної ділянки Сухомаячківської сільської ради довжина межової лінії складає 68,44 м, з боку земельної ділянки, що пропонується першому співвласнику, довжина межової лінії складає 369,55 м; з боку земельної ділянки ОСОБА_4 довжина межової лінії складає 51,95 м.

Суд приходить до висновку, що розподіл спірної земельної ділянки слід провести відповідно до варіанту поділу згідно висновку експерта № 61 земельно-технічної експертизи від 24.11.2020 року та задовольнити позовні вимоги повністю.

Згідно п. 13 ч. 1 ст. 5 Закону України Про судовий збір від сплати судового збору звільненні учасники бойових дій, постраждалі учасники Революції Гідності, Герої України - у справах, пов`язаних з порушенням їхніх прав.

З долученої до матеріалів справи копії посвідчення серії НОМЕР_1 від 19.03.2015 року вбачається, що позивач ОСОБА_1 є учасником бойових дій (а.с. 14), а тому судові витрати по справі слід віднести на рахунок держави.

Керуючись ст.ст. 12, 13, 81, 256, 258, 259, 263-265, 268, 354 ЦПК України, ст.ст. 317, 319, 355, 358, 364, 368 ЦК України, ст.ст. 88, 152 ЗК України, п. 13 ч. 1 ст. 5 ЗУ Про судовий збір , суд -

в и р і ш и в :

Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа: територіальна громада в особі Драбинівської сільської ради Новосанжарського району Полтавської області про виділ 2/3 часток земельної ділянки, що є у спільній частковій власності, та припинення права спільної часткової власності - задовольнити.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , на 2/3 частини земельної ділянки з кадастровим номером 5323487200:00:001:0127 загальною площею 3,2800 га, яка розташована на території Сухомаячківської сільської ради Новосанжарського району Полтавської області і призначена для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, виділити земельну ділянку площею 2,1867 га згідно висновку експерта № 61 земельно-технічної експертизи від 24.11.2020 року (на плані зафарбовано в синій колір).

Припинити право спільної часткової власності на земельну ділянку з кадастровим номером 5323487200:00:001:0127 загальною площею 3,2800 га, яка розташована на території Сухомаячківської сільської ради Новосанжарського району Полтавської області і призначена для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.

Судові витрати по справі віднести на рахунок держави.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Полтавського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Сторони по справі:

позивач: ОСОБА_1 , місце реєстрації та проживання: АДРЕСА_1 ;

відповідач: ОСОБА_2 , місце реєстрації та проживання: АДРЕСА_2 ;

третя особа: територіальна громада в особі Драбинівської сільської ради Новосанжарського району Полтавської області, місцезнаходження: вул. Центральна, 11, с. Драбинівка, Новосанжарський район, Полтавська область, 39351.

Суддя Новосанжарського районного суду

Полтавської області Т.Г. Стрельченко

СудНовосанжарський районний суд Полтавської області
Дата ухвалення рішення26.05.2021
Оприлюднено28.05.2021
Номер документу97221102
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —542/288/21

Рішення від 26.05.2021

Цивільне

Новосанжарський районний суд Полтавської області

Стрельченко Т. Г.

Ухвала від 14.05.2021

Цивільне

Новосанжарський районний суд Полтавської області

Стрельченко Т. Г.

Ухвала від 24.02.2021

Цивільне

Новосанжарський районний суд Полтавської області

Стрельченко Т. Г.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні