Рішення
від 22.04.2021 по справі 179/1723/20
МАГДАЛИНІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

179/1723/20

2/179/92/21

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

22 квітня 2021 року Магдалинівський районний суд Дніпропетровської області у складі

головуючого судді Ковальчук Т.А.

при секретарі Ахтієвій Р.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду смт. Магдалинівка Дніпропетровської області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , Магдалинівської селищної ради Магдалинівського району Дніпропетровської області про визначення додаткового строку для прийняття спадщини,

В С Т А Н О В И В:

До Магдалинівського районного суду Дніпропетровської області надійшла позовна заява ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , Магдалинівської селищної ради Магдалинівського району Дніпропетровської області про визначення додаткового строку для прийняття спадщини.

Позивач з урахуванням уточнень в позові посилається на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла його мати - ОСОБА_3 . Після її смерті залишилася спадщина, що складається з земельної ділянки площею 4,950 га (кадастровий номер 1222383500:01:001:0052), призначеної для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розміщеної на території Котовської сільської ради Магдалинівського району Дніпропетровської області, яка належала їй відповідно до державного акта на право приватної власності на землю серія ІІІ-ДП № 131627 від 03 січня 2003 року, зареєстрованого в Книзі записів державних актів на право приватної власності на землю за МД № 11642.

Заповіт вона не залишала, позивач та відповідач ОСОБА_2 є її єдиними спадкоємцями першої черги.

У встановлений законом шестимісячний строк позивач не подав до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини, оскільки після смерті матері тривалий час знаходився в тяжкому матеріальному становищі та хворів.

Виходячи з наведених обставин, позивач звертається до суду та прохає визначити йому додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3 терміном три місяці.

Позивач в судове засідання не з`явився та надав до суду заяву, в якій прохає розглянути справу без його участі, позовні вимоги підтримує.

Відповідач ОСОБА_2 в судове засідання не з`явився, до суду надано заяву, в якій він прохає розглянути справу без його участі, не заперечує проти позовних вимог.

Представник відповідача - Магдалинівської селищної ради Магдалинівського району Дніпропетровської області в судове засідання не з`явився, надіславши на адресу суду заяву, в якій прохає розглянути справу без його участі.

Дослідивши докази, суд вважає, що вимоги позивача підлягають задоволенню за наступних підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_3 є матір`ю позивача (а. с. 10).

ОСОБА_3 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 (а. с. 8).

ОСОБА_3 проживала без реєстрації разом із сином ОСОБА_4 за однією адресою на момент смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 , згідно довідки виконкому Магдалинівської селищної ради від 22.09.2020 року (а. с. 12).

Позивач, звернувся до нотаріуса із заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину після ОСОБА_3 та листом нотаріуса йому відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину, у зв`язку із пропуском строку для прийняття спадщини (а. с. 6).

Частиною 1 ст. 1269 ЦК України визначено, що спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.

У відповідності до ст. 1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини. Якщо виникнення у особи права на спадкування залежить від неприйняття спадщини або відмови від її прийняття іншими спадкоємцями, строк для прийняття нею спадщини встановлюється у три місяці з моменту неприйняття іншими спадкоємцями спадщини або відмови від її прийняття. Якщо строк, що залишився, менший як три місяці, він продовжується до трьох місяців.

Згідно ст. 1272 ЦК України якщо спадкоємець протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Відповідно до п. 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року № 7 Про судову практику у справах про спадкування , при розгляді справ про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини слід перевіряти наявність або відсутність спадкової справи стосовно спадкодавця у державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини, наявність у матеріалах справи обґрунтованої постанови про відмову нотаріуса у вчиненні нотаріальної дії, зокрема відмови у видачі свідоцтва про право на спадщину. Вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Вирішуючи справу, суд враховує обставину того, що позивач на момент смерті своєї матері проживав за однією адресою, у зв`язку із чим на підставі ч. 3 ст. 1268 ЦК України вважається таким, що прийняв спадщину , однак нотаріусом відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину, через пропуск строку для прийняття спадщини.

Суд вважає, що позивач пропустив строк для прийняття спадщини з поважних причин, а саме, вказані позивачем причини були пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення дій щодо подання заяви про прийняття спадщини. Такі обставини є поважними причинами пропуску строку подачі заяви, тому суд дійшов до висновку про можливість задовольнити вимоги позивача та продовження строку для прийняття спадщини.

Керуючись ст. ст. 259, 263-265 ЦПК України, суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_4 - задовольнити.

Визначити ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_2 , додатковий строк у три місяці для подання до нотаріуса заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Дніпровського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня проголошення рішення.

Суддя Т.А.Ковальчук

СудМагдалинівський районний суд Дніпропетровської області
Дата ухвалення рішення22.04.2021
Оприлюднено31.05.2021
Номер документу97244993
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —179/1723/20

Рішення від 22.04.2021

Цивільне

Магдалинівський районний суд Дніпропетровської області

Ковальчук Т. А.

Ухвала від 16.11.2020

Цивільне

Магдалинівський районний суд Дніпропетровської області

Ковальчук Т. А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні