Рішення
від 27.05.2021 по справі 443/1659/19
ЖИДАЧІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа №443/1659/19

Провадження №2/443/530/21

РІШЕННЯ

іменем України

27 травня 2021 рокуЖидачівський районний суд Львівської облассті у складі:

головуючого судді Сливки С.І.,

з участю секретаря судового засідання Кушнір М.І.,

представника позивача адвоката Яременка І.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Жидачеві за правилами загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Жидачівської міської ради Львівської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,

в с т а н о в и в:

Позивачка ОСОБА_1 звернувся до суд із позовом, у якому просить суд визначити їй додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини, що відкрилась після смерті мого дядька ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Позовні вимоги мотивує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер її дядько ОСОБА_2 , після смерті якого відкрилася спадщина до складу якої входить право на Ѕ частину земельного паю розміром 2,01 умовних кадастрових га на території Зарічанської сільської ради, належне померлому згідно Сертифіката на право на земельну частку (пай) Серія ЛВ №0155324 від 04.02.2015 року. Секретарем виконавчого комітету Зарічанської сільської ради Жидачівського району Львівської області посвідчено заповіт від ОСОБА_2 за №4 від 06.02.2015 року. На день смерті заповідача заповіт не змінено та не скасовано. Згідно заповіту дядько заповів позивачці середню земельну частку (пай) розміром Ѕ із 2,01 га відповідно до сертифікату на право на земельну частку (пай) ЛВ №0155324, виданого Жидачівською РДА 04.02.2015 року. Стверджує, що на час смерті дядька вона із своєю сім`єю проживала та працювала в королівстві Іспанія у м. Торрев`єха. Знаючи про завершення піврічного терміну для прийняття спадщини, вона мала намір поїхати в Україну, щоб прийняти спадщину після смерті дядька, однак у квітні 2019 року раптово захворіла на гострий бронхіт і була змушена пройти лікування. Вказана обставина спричинила пропуск нею терміну для подання заяви про прийняття спадщини.

Ухвалою судді Жидачівського районного суду Львівської області від 08.09.2020 року відкрито провадження у справі.

Ухвалою від 05.11.2020 року закрито підготовче провадження у справі та призначено її розгляду по суті.

Ухвалою від 15.02.2021 року замінено відповідача на належного - Жидачівську міську раду Львівської області.

Представник позивача судовому засіданні підтримав позов, з мотивів, викладених у позовній заяві.

Представник відповідача у судове засідання не з`явився, подав заяву, згідно якої позов визнає, просить розглядати справу у його відсутності.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

ІНФОРМАЦІЯ_1 помер дядько позивачки ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про смерть НОМЕР_1 , виданим Зарічанською сільською радою Жидачівського району Львівської області від 27.11.2018 року (а.с.8).

Після смерті ОСОБА_2 відкрилася спадщина до складу якої входить право на Ѕ частину земельного паю розміром 2,01 умовних кадастрових га на території Зарічанської сільської ради, належне померлому згідно Сертифіката на право на земельну частку (пай) Серія ЛВ №0155324 від 04.02.2015 року.

Згідно довідки Зарічанської сільської ради №586 від 30.08.2019 року ОСОБА_2 був зареєстрований та проживав в АДРЕСА_1 до дня своєї смерті, що наступила ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.9).

Секретарем виконавчого комітету Зарічанської сільської ради Жидачівського району Львівської області посвідчено заповіт від ОСОБА_2 за №4 від 06.02.2015 року, за яким останній заповів ОСОБА_1 середню земельну частку (пай) розміром Ѕ із 2,01 га відповідно до сертифікату на право на земельну частку (пай) ЛВ №0155324, виданого Жидачівською РДА 04.02.2015 року (а.с. 10).

На день смерті заповідача заповіт не змінено та не скасовано.

Приватним нотаріусом Жидачівського районного нотаріального округу Львівської області Посацькою А.О. відмовлено ОСОБА_1 у видачі свідоцтва про право на спадщину після смерті дядька ОСОБА_2 , у зв`язку із пропуском терміну для прийняття спадщини, про що свідчить лист-відпова №125/02-31 від 04.09.2019 року (а.с. 19).

Як вбачається зі ст. 1270 ч.1 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Відповідно до ст.1272 ЦК визначено наслідки пропущення строку для прийняття спадщини, зокрема, якщо спадкоємець протягом строку, встановленого ст. 1270 ЦК, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За письмовою згодою спадкоємців, які прийняли спадщину, спадкоємець, який пропустив строк для прийняття спадщини, може подати заяву про прийняття спадщини нотаріусу за місцем відкриття спадщини. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Згідно ч.3 ст.1272 вказаного Кодексу за позовом спадкоємця, що пропустив строк для прийняття спадщини із поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Позивач пропустила встановлений строк для прийняття спадщини, тому вправі звернутись в суд з позовом для визначення їй додаткового строку для прийняття спадщини.

ОСОБА_1 стверджує, що після смерті дядька ОСОБА_2 у зазначені строки не звернулась до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини, оскільки проживала із своєю сім`єю в королівстві Іспанія у м. Торрев`єха. Зазначений факт підтверджується довідкою, виданою відділом перепису населення та статистики міської ради м. Торрев`єха від 18.09.2019 року (а.с. 13-15).

Також, позивачка вказує, що мала намір поїхати в Україну, щоб прийняти спадщину після смерті дядька, однак у квітні 2019 року раптово захворіла на гострий бронхіт і була змушена пройти лікування. Про факт захворювання свідчить екземпляр медичного листка тимчасової непрацездатності. Зазначений листок відкрито 16.04.2019 року, а закрито 28.05.2019 року (а.с.16-18).

Спадщина після смерті ОСОБА_2 ніким не прийнята, відповідно і спадкова справа не заводилася, про що свідчить витяг із спадкового реєстру від 04.09.2019 року, наданий приватним нотаріусом Жидачівського районного нотаріального округу А.О. Посацькою.

Згідно п. 24 Постанови Пленуму Верховного суду України №7 від 30. 05. 2008 року, Про судову практику у справах про спадкування , особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до частини третьої статті 1272 ЦК України. Суди відкривають провадження в такій справі у разі відсутності письмової згоди спадкоємців, які прийняли спадщину а також за відсутності інших спадкоємців, які могли б дати письмову згоду на подання заяви до нотаріальної контори про прийняття спадщини.

Верховний суд у справі (ВС/КЦС,справа № 565/1145/17, 26.06.19) зауважив, що поважними причинами пропуску строку визнаються, зокрема: 1) тривала хвороба спадкоємців; 2) велика відстань між місцем постійного проживання спадкоємців і місцем знаходження спадкового майна; 3) складні умови праці, які, зокрема, пов`язані з тривалими відрядженнями, в тому числі закордонними; 4) перебування спадкоємців на строковій службі у складі Збройних Сил України; 5) необізнаність спадкоємців про наявність заповіту тощо.

Таким чином велика відстань між місцем постійного проживання спадкоємців і місцем знаходження спадкового майна є поважною причиною пропуску строку для прийняття спадщини.

Проаналізувавши встановлені обставини по справі, оцінивши надані в силу положень ст.81 ЦПК України докази в їх сукупності, оскільки позивач пропустив строк прийняття спадщини, то суд вважає за необхідне визнати причини пропуску строку подачі заяви про прийняття спадщини спадкоємцем поважними, а позов задовольнити і визначити йому додатковий строк для подачі заяви про прийняття спадщини.

Задовольняючи позов суд враховує, що додатковий строк визначається у разі, якщо суд визнає причини пропуску строку для прийняття спадщини поважними.

Факт пропуску строку для прийняття спадщини не є підставою для усунення від спадкування, тому суд доходить до висновку, що позов підлягає задоволенню.

Керуючись ст.ст.258, 259, 263-265, 354, 355 Цивільного процесуального кодексу України ,суд

в и р і ш и в:

Позов ОСОБА_1 - задовольнити.

Визначити ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_2 , додатковий строк у 6 (шість) місяців з дня набрання рішенням законної сили для подання заяви про прийняття спадщини, що відкрилася після смерті її дядька ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Львівського апеляційного суду через Жидачівський районний суд Львівської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення (складення).

Учасник справи, якому рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому відповідного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення виготовлено 28.05.2021 року.

Головуючй суддя С.І. Сливка

СудЖидачівський районний суд Львівської області
Дата ухвалення рішення27.05.2021
Оприлюднено31.05.2021
Номер документу97254551
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —443/1659/19

Рішення від 27.05.2021

Цивільне

Жидачівський районний суд Львівської області

Сливка С. І.

Рішення від 27.05.2021

Цивільне

Жидачівський районний суд Львівської області

Сливка С. І.

Ухвала від 15.02.2021

Цивільне

Жидачівський районний суд Львівської області

Сливка С. І.

Ухвала від 05.11.2020

Цивільне

Жидачівський районний суд Львівської області

Сливка С. І.

Ухвала від 08.09.2020

Цивільне

Жидачівський районний суд Львівської області

Сливка С. І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні