Ухвала
від 28.05.2021 по справі 9901/178/21
КАСАЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ВЕРХОВНОГО СУДУ

УХВАЛА

28 травня 2021 року

Київ

справа №9901/178/21

адміністративне провадження №П/9901/178/21

Верховний Суд у складі судді Касаційного адміністративного суду Олендера І.Я. перевіривши матеріали позовної заяви Товариства з обмеженою відповідальністю Гео Стенс до Президента України ОСОБА_1 про визнання протиправним та скасування Указу Президента України,

ВСТАНОВИВ:

24 травня 2021 року до Верховного Суду як суду першої інстанції надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю Гео Стенс (код ЄДРПОУ 42673653; адреса: 04123, м. Київ, вул. Западинська, буд. 13-А) до Президента України ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 ), у якій позивач просить визнати протиправним та скасувати Указ Президента України від 25 березня 2021 року №123/2021 Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 19 березня 2021 року Про застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій) в частині введення в дію персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій) щодо Товариства з обмеженою відповідальністю Гео Стенс код ЄДРПОУ 42673653 (пункт 13 додатку до Рішення).

В обґрунтування позовних вимог Товариство з обмеженою відповідальністю Гео Стенс зазначає про невідповідність оскаржуваного Указу критеріям правомірності рішення суб`єкта владних повноважень, закріплених у статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України.

У позовній заяві позивач порушує питання про залучення до участі у справі третіх осіб, витребування додаткових доказів та розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями визначено колегію суддів для розгляду даної справи у складі: Олендера І.Я. (головуючий суддя), Бившевої Л.І., Гончарової І.А., Хохуляка В.В., Ханової Р.Ф.

З огляду на матеріали та вимоги адміністративного позову, справа підсудна Верховному Суду як суду першої інстанції відповідно до частини четвертої статті 22 Кодексу адміністративного судочинства України.

Згідно з положеннями цієї статті Верховному Суду як суду першої інстанції підсудні справи щодо встановлення Центральною виборчою комісією результатів виборів або всеукраїнського референдуму, справи за позовом про дострокове припинення повноважень народного депутата України, а також справи щодо оскарження актів, дій чи бездіяльності Верховної Ради України, Президента України, Вищої ради правосуддя, Вищої кваліфікаційної комісії суддів України.

Відповідно до частини восьмої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України питання про відкриття провадження в адміністративній справі суддя вирішує протягом п`яти днів з дня надходження до адміністративного суду позовної заяви, заяви про усунення недоліків позовної заяви у разі залишення позовної заяви без руху.

Вирішуючи питання про відкриття провадження у справі, суд встановив, що позовну заяву подано із додержанням вимог, встановлених статтями 160, 161 Кодексу адміністративного судочинства України, та з дотриманням установленого законом строку звернення до суду.

Підстави для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження у справі відсутні.

Зарахування судового збору до спеціального фонду Державного бюджету України перевірено.

У позовній заяві позивач зазначає Раду національної безпеки і оборони України та Службу безпеки України третіми особами, вказує про необхідність залучити до участі у справі в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача, оскільки, з огляду на предмет судового оскарження та обставини прийняття Указу Президента України існує обґрунтоване припущення, що судове рішення може вплинути на права та обов`язки вказаних осіб, за наслідками вирішення справи можуть змінитися правовідносини, що виникли.

Відповідно до частини другої статті 49 Кодексу адміністративного судочинства України треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов`язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням учасників справи. Якщо адміністративний суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до судового розгляду встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов`язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору. Вступ третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, не має наслідком розгляд адміністративної справи спочатку.

Згідно з частиною четвертою статті 49 Кодексу адміністративного судочинства України у заявах про залучення третіх осіб і у заявах третіх осіб про вступ у справу на стороні позивача або відповідача зазначається, на яких підставах третіх осіб належить залучити до участі у справі.

Про залучення третіх осіб до участі у справі суд постановляє ухвалу, в якій зазначає, на які права чи обов`язки такої особи та яким чином може вплинути рішення суду у справі (частина п`ята статті 49 Кодексу адміністративного судочинства України).

З огляду на вказані вище норми, предмет судового оскарження та доводи позивача про необхідність залучення до участі у справі третіх осіб, суд вбачає підстави для задоволення клопотання Товариства з обмеженою відповідальністю Гео Стенс про залучення до участі у справі третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача.

Також, звертаючись з позовною заявою, позивачем до суду подано клопотання про витребування доказів, згідно якого останній просить:

- витребувати у Президента України належним чином засвідчені копії документів, які підтверджують фактичні дані та обставини, що стали підставою для прийняття рішення про застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій) до Товариства з обмеженою відповідальністю Гео Стенс ; належним чином засвідчені копії документів, що знаходяться у розпорядженні Офісу Президента України та містять пропозиції Служби безпеки України чи інших органів про застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій) до Товариства з обмеженою відповідальністю Гео Стенс , а також документів, на підставі яких Рада національної безпеки і оборони України прийняла 19 березня 2021 року Рішення про застосування зазначених санкцій, а Президент України видав Указ №123/2021 від 25 березня 2021 року;

- витребувати у Ради національної безпеки і оборони України належним чином засвідчені копії документів, що підтверджують існування фактичних даних та обставини, які стали підставою для внесення пропозиції Службою безпеки України та прийняття Радою національної безпеки і оброни України рішення про застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій) до Товариства з обмеженою відповідальністю Гео Стенс ; належним чином засвідчені копії документів, які підтверджують вчинення Товариства з обмеженою відповідальністю Гео Стенс або її посадовими особами дій, передбачених частиною першою статті 3 Закону України Про санкції ; належним чином засвідчені копії документів, які містять пропозиції Служби безпеки України про застосування персональних спеціальних економічних та інших заходів ( санкцій) до Товариства з обмеженою відповідальністю Гео Стенс , на підставі яких Рада національної безпеки і оборони України прийняла рішення про застосування зазначених санкцій; належним чином засвідчену копію Рішення Ради національної безпеки і оборони України від 19 березня 2021 року Про застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій) ; належним чином засвідчену копію стенограми засідання Ради національної безпеки і оборони України, на якому було ухвалено рішення про застосування до Товариства з обмеженою відповідальністю Гео Стенс персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій);

- витребувати у Служби безпеки України належним чином засвідчені копії документів, що підтверджують існування фактичних даних та обставин, які стали підставою для внесення пропозиції Службою безпеки України для прийняття рішення Радою національної безпеки і оброни України про застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій) до Товариства з обмеженою відповідальністю Гео Стенс ; належним чином засвідчені копії документів, що підтверджують вчинення Товариства з обмеженою відповідальністю Гео Стенс , або її посадовими особами дій, передбачених частиною першою статті 3 Закону України Про санкції ; належним чином засвідчені копії документів, що містять пропозиції Служби безпеки України про застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій) до Товариства з обмеженою відповідальністю Гео Стенс , що були внесені до Ради національної безпеки і оборони України;

Так, частинами першою та другою статті 80 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що учасник справи, у разі неможливості самостійно надати докази, вправі подати клопотання про витребування доказів судом. Таке клопотання повинно бути подане в строк, зазначений в частинах другій та третій статті 79 цього Кодексу. Якщо таке клопотання заявлено з пропуском встановленого строку, суд залишає його без задоволення, крім випадку, коли особа, яка його подає, обґрунтує неможливість його подання у встановлений строк з причин, що не залежали від неї.

У клопотанні про витребування доказів повинно бути зазначено: 1) який доказ витребовується; 2) обставини, які може підтвердити цей доказ, або аргументи, які він може спростувати; 3) підстави, з яких випливає, що цей доказ має відповідна особа; 4) заходи, яких особа, що подає клопотання, вжила для отримання цього доказу самостійно, докази вжиття таких заходів, та (або) причини неможливості самостійного отримання цього доказу.

Верховний Суд дійшов висновку про необхідність часткового задоволення клопотання позивача про витребування доказів у справі.

Витребувати у Ради національної безпеки і оборони України належним чином засвідчену копію Рішення Ради національної безпеки і оборони України від 19 березня 2021 року Про застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій) .

В іншій частині клопотання про витребування доказів є передчасним та не підлягає задоволенню на стадії відкриття провадження у справі.

Так, позивачем до позовної заяви додано, зокрема, копії Указу Президента України від 25 березня 2021 року №123/2021 Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 19 березня 2021 року Про застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій) .

При цьому вбачається, що оригінал оскаржуваного акту знаходиться у Президента України.

Положеннями частини четвертої статті 9, частини третьої статті 77, частини третьої статті 80 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено право суду з власної ініціативи витребувати докази, про що суд постановляє ухвалу.

Отже, належним чином засвідчену копію Указу Президента України від 25 березня 2021 року №123/2021 року Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 19 березня 2021 року Про застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій) необхідно витребувати у Президента України ОСОБА_1 .

Верховний Суд враховує, що учасники справи, на підставі положень статті 44 Кодексу адміністративного судочинства України не позбавлені права звернутися з клопотанням під час судового розгляду справи, подавати заяви, надавати пояснення, наводити свої доводи та міркування щодо питань, які виникають під час судового розгляду, і заперечення проти заяв, клопотань, доводів і міркувань інших осіб.

Окрім того, звертаючись з позовною заявою, позивачем до суду подано клопотання про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження у судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Згідно з частиною другою статті 257 Кодексу адміністративного судочинства України за правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті.

Відповідно до частин першої та другої статті 266 Кодексу адміністративного судочинства України правила цієї статті поширюються на розгляд адміністративних справ щодо: 1) законності (крім конституційності) постанов Верховної Ради України, указів і розпоряджень Президента України; 2) законності дій чи бездіяльності Верховної Ради України, Президента України, Вищої ради правосуддя, Вищої кваліфікаційної комісії суддів України; 3) законності актів Вищої ради правосуддя, Вищої кваліфікаційної комісії суддів України; 4) законності рішень Вищої ради правосуддя, ухвалених за результатами розгляду скарг на рішення її Дисциплінарних палат.

Адміністративні справи, зазначені у пунктах 1-3 частини першої цієї статті, розглядаються у порядку спрощеного позовного провадження Верховним Судом у складі колегії Касаційного адміністративного суду не менше ніж з п`яти суддів.

Частиною п`ятою статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Справа підсудна Верховному Суду як суду першої інстанції відповідно до частини четвертої статті 22 Кодексу адміністративного судочинства України та в силу вимог статей 257, 266 цього Кодексу підлягає розгляду в порядку спрощеного позовного провадження. З урахуванням положень частини п`ятої статті 262 цього Кодексу, дійшов висновку про необхідність розгляду справи в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Згідно з пунктами 8, 9 та 11 частини дев`ятої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України суд в ухвалі про прийняття позовної заяви до розгляду зазначає: строк для подання відповідачем відзиву на позов; строки для подання відповіді на відзив та заперечення, якщо справа буде розглядатися за правилами спрощеного позовного провадження; веб-адресу сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет, за якою учасники справи можуть отримати інформацію по справі, що розглядається.

Керуючись статтями 22, 49, 80, 248, 171, 257, 261, 262, 266 Кодексу адміністративного судочинства України, -

УХВАЛИВ:

Прийняти до провадження позову заяву Товариства з обмеженою відповідальністю Гео Стенс до Президента України ОСОБА_1 про визнання протиправним та скасування Указу Президента України.

Відкрити провадження у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю Гео Стенс до Президента України ОСОБА_1 про визнання протиправним та скасування Указу Президента України.

Клопотання позивача про залучення до участі у справі третіх осіб задовольнити.

Залучити до участі у справі третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Раду національної безпеки і оборони України (01601, м. Київ, вул. Петра Болбочана, 8).

Залучити до участі у справі третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Службу безпеки України (01601, м. Київ, вул. Володимирська, 33).

Призначити справу до розгляду в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін, яке відбудеться о 15 год. 00 хв. 22 червня 2021 року у приміщенні суду за адресою: місто Київ, вулиця Московська, 8, корпус 5.

Справу розглядати колегією суддів у складі п`яти суддів.

Витребувати у Президента України належним чином засвідчену копію Указу Президента України від 25 березня 2021 року №123/2021 року Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 19 березня 2021 року Про застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій) .

Витребувати у Ради національної безпеки і оборони України належним чином засвідчену копію Рішення Ради національної безпеки і оборони України від 19 березня 2021 року Про застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій) .

Одночасно з копією ухвали про відкриття провадження у справі надіслати відповідачу, третім особам копію позовної заяви з копіями доданих до неї документів.

Встановити відповідачу/третім особам п`ятнадцятиденний строк з дня отримання копії цієї ухвали для подання відзиву/пояснень на позовну заяву та доказів, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідача, а також документів, що підтверджують надіслання (надання) відзиву/пояснень і доданих до них доказів позивачу.

Роз`яснити також відповідачу/третім особам, що відповідно до частини 4 статті 159 Кодексу адміністративного судочинства України неподання суб`єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.

Відповідачу за три дні до дати судового засідання надати суду належним чином завірені копії матеріалів, на підставі яких було прийнято оскаржуване рішення.

Встановити третім особам п`ятнадцятиденний строк з дня отримання копії цієї ухвали для подання пояснень щодо позову та доказів, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються ці пояснення, а також документів, що підтверджують надіслання (надання) пояснень і доданих до нього документів позивачу і відповідачу.

Встановити позивачу п`ятиденний строк з дня отримання відзиву на позовну заяву для подання до суду відповіді на відзив та документів, що підтверджують надіслання (надання) відповіді на відзив і доданих до нього доказів відповідачу.

Встановити відповідачу п`ятиденний строк з дня отримання відповіді на відзив для подання до суду заперечень проти відповіді на відзив і документів, що підтверджують надіслання (надання) заперечень і доданих до нього доказів позивачу.

Повідомити сторонам, що відзив на позовну заяву (відзив), відповідь на відзив та заперечення повинні відповідати вимогам частин другої-четвертої статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повідомити сторони, що письмові докази, які подаються до суду, повинні бути оформлені відповідно до вимог статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, зокрема вони подаються в оригіналі або у належним чином засвідченій копії, а якщо для вирішення спору має значення лише частина документа, подається засвідчений витяг з нього. Копії документів вважаються засвідченими належним чином, якщо їх засвідчено в порядку, встановленому чинним законодавством, зокрема, учасник справи підтверджує відповідність копії письмового доказу оригіналу, який знаходиться у нього, своїм підписом із зазначенням дати такого засвідчення.

Роз`яснити відповідачу, що електронні докази подаються в оригіналі або в електронній копії, засвідченій електронним цифровим підписом, прирівняним до власноручного підпису відповідно до Закону України Про електронний цифровий підпис . Законом може бути визначено інший порядок засвідчення електронної копії електронного доказу.

Повідомити сторони, що інформацію у справі, яка розглядається, учасники справи можуть отримати за адресою на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за адресою: https://supreme.court.gov.ua.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання і оскарженню не підлягає.

Суддя І.Я. Олендер

СудКасаційний адміністративний суд Верховного Суду
Дата ухвалення рішення28.05.2021
Оприлюднено31.05.2021
Номер документу97267955
СудочинствоАдміністративне

Судовий реєстр по справі —9901/178/21

Ухвала від 10.07.2022

Адміністративне

Касаційний адміністративний суд Верховного Суду

Олендер І.Я.

Ухвала від 02.08.2021

Адміністративне

Касаційний адміністративний суд Верховного Суду

Олендер І.Я.

Ухвала від 02.08.2021

Адміністративне

Касаційний адміністративний суд Верховного Суду

Олендер І.Я.

Ухвала від 28.05.2021

Адміністративне

Касаційний адміністративний суд Верховного Суду

Олендер І.Я.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні