Дата документу 27.05.2021 Справа № 554/4401/20
Провалдження № 1кс/554/8776/2021
УХВАЛА
Іменем України
про проведення огляду
27 травня 2021 р. слідчий суддя Октябрського районного суду м. Полтави ОСОБА_1 ,
за участю секретаря- ОСОБА_2 ,
за участю слідчого- ОСОБА_3
розглянувши в залі суду в м. Полтава клопотання старшого слідчого відділу розслідування особливо тяжких злочинів СУ ГУНП в Полтавській області підполковника поліції ОСОБА_3 ,про проведення огляду
матеріали кримінального провадження №12020170300000479 від 21.05.2020 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 239, ч. 1 ст. 364, ч. 3 ст. 358 КК України, -
В С Т А Н О В И В :
Полтавським РВП Полтавського ВП ГУНП в Полтавській області у групи з слідчими слідчого управління ГУНП України в Полтавській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №12020170300000479 від 21.05.2020 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 239, ч. 1 ст. 364, ч. 3 ст. 358 КК України.
Досудовим розслідуванням встановлено, що 21.05.2020 до чергової частини Полтавського РВП Полтавського ВП ГУНП в Полтавській області надійшло повідомлення про те, що працівники свердловини закопують в ґрунт сміття, чим забруднюю навколишнє середовище.
Досудовим розслідуванням встановлено, що 21.05.2020 ТОВ «Інноваційні інженерні рішення» (ЄДРПОУ 41128239) на замовлення ПрАТ «Нафтогазвидобування» (ЄДРПОУ 32377038) виконувало роботи по спорудженню (буріння, облаштування та підключення свердловини, буріння водної свердловини для водозабезпечення процесу буріння свердловини) свердловини № 54, яка розташована неподалік с. Миколаївка Полтавського району Полтавської області, Мачухівської ОТГ, кадастровий номер № 5324081300:00:001:0020, Мачухського газоконденсатного родовища.
Буріння свердловини супроводжується промиванням стволу спеціальним буровим розчином. Буровий розчин обробляється, згідно технологічних регламентів, хімічними реагентами способом введення порошкоподібних і рідинних реагентів через горловину глиномішалки, через герметичну ємність, облаштовану дихальним клапаном та фільтром, або через гідрозмішувач. Технологічний процес буріння передбачає використання розчину по замкнутому циклу: свердловина вузол очистки приймальні ємності бурові насоси свердловина, в якому передбачена можливість скидання надлишків бурового розчину і бурових стічних вод у спеціальні ємності (шламові амбари).
У порушення вимог висновку з оцінки впливу на довкілля № 7-03/12-20195293747/1 від 15.08.2019, встановлено, що можливий вплив внаслідок порушення структури грунтового покриву при використанні автотранспорту та спецтехніки під час проведення будівельно-монтажних робіт та плануванні доріг до виробничих об`єктів.
До потенційних негативних факторів впливу також відноситься попадання в ґрунт витоків нафти, вуглеводного конденсату через нещільності фланцевих з`єднань несправного обладнання, дренування забруднюючих речовин через природну систему в водойми.
Окрім того відбувається забруднення повітряного середовища внаслідок спалювання природного газу в факельному амбарі на горизонтальній факельній установці, до складу продуктів згорання входить: азоту оксиди, вуглецю оксид і метан.
Можливим джерелом забруднення водних горизонтів при бурінні водних свердловин може бути буровий розчин, що використовується для їх буріння. Для збору бурового шламу передбачені шламові амбари. Амбари по периметру обвалюються грунтом. Дно і стінки амбарів ізолюються протифільтраційним екраном (гідроізоляційною плівкою).
Під час огляду свердловини № 54, яка розташована неподалік с. Миколаївка Полтавського району Полтавської області, Мачухівської ОТГ, кадастровий номер № 5324081300:00:001:0020, координати 49.554312, 34.291584, Мачухського газоконденсатного родовища, із залученням спеціаліста з державного екологічного нагляду (контролю) земельних ресурсів управління державного екологічного нагляду (контролю) у Полтавській області було виявлення порушення у вигляді: забруднення підземних вод, забруднення ґрунтів, порушення вимог висновку з оцінки впливу на довкілля, порушення вимог ЗУ «Про атмосферне повітря», оскільки під час спалювання природного газу виділяються продукти згорання (азоту оксиди, вуглецю оксиди, метан, можливо щось інше). Під час огляду представники ПрАТ «Нафтогазвидобування» ніяких документів, щодо діяльності свердловини не надавали.
Будучи допитаним в якості свідка начальник відділу державного екологічного нагляду (контролю) земельних ресурсів управління державного екологічного нагляду (контролю) у Полтавській області старший державний інспектор з охорони навколишнього природнього середовища центрального округу ОСОБА_4 , повідомив, що 21.05.2020 його було залучено як спеціаліста, працівниками правоохоронних органів для участі в огляді земельної ділянки 5324081300:00:001:0020, де розташована свердловина № 54, неподалік с. Миколаївка Полтавського району Полтавської області, на території Мачухівської ОТГ, що належить ПрАТ «Нафтогазвидобування» (ЄДРПОУ 32377038).
Земельна ділянка площею 5,2901 га відповідно до Єдиного державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, з кадастровим номером 5324081300:00:001:0020, належить ОСОБА_5 (ІПН НОМЕР_1 ), відповідно до договору земельного сервітуту № 1218-С від 27.12.2019 користується до 02.07.2034 ПрАТ «Нафтогазвидобування» - для прокладання та експлуатації газопроводу шлейфу та інгібіторопроводів від свердловини № 54 Мачухського ГКР до УПГ Мачухи.
У ході огляду виявлено, що там розташована свердловина, процес спорудження закінчений. На момент огляду буровий верстат демонтовано, проводились роботи по рекультивації. Територія не огороджена парканом, можливо охоронялась, але чітко було не визначено ким. Так як охоронці ходили, але не представлялись. Перед входом відсутній паспорт об`єкту і встановити належність свердловини, перед початком огляду було не можливо. Територія включала в себе під`їдні шляхи з бетонних плит, три шламових амбари. Один амбар факельний, знаходився ліворуч в стороні, сама свердловина та обладнання. Перший амбар був заповнений рідиною не відомого походження, темного кольору, з неприємним запахом, орієнтовно буровий шлам (відходи буріння) близько 1,5 від верху. На краю амбару встановлена мотопомпа, до якої приєднаний шланг (схожий на пожарний рукав), який проходив до факельного амбару. Тобто, можливо було за допомогою мотопомпи відкачувати рідину з першого амбару, до факельного амбару, що це може бути порушенням висновку з оцінки впливу на довкілля, що може призвести до забруднення земель. Окрім того, у першому амбарі було прорвано захисне покриття ґрунту, що так могло спричинити потрапляння бурового шламу (відходи буріння) до ґрунту, підземних вод, що також може призвести забруднення.
У другому амбарі також була рідина, візуально схожа на рідину в першому амбарі. В ході огляду виявлено, що з другого амбару прорита траншея до третього амбару, в якому вже проводилось засипання його. У третьому амбарі рідини вже не було, тільки виявлено суміш схожий на суміш ґрунтів та буровий шлам.
У ході проведення огляду, один із працівників ПрАТ «Нафтогазвидобування», відкрив кран горизонтальної факельної установки для спалювання природнього газу і підпалив, у зв`язку з чим провести огляду у факельному амбарі стало не можливим. Горіння продовжувалось весь час в ході огляду. В ході огляду було відібрано зразки: рідини з 1 та 2-го амбару, суміші у траншеї між 2-м та 3-м амбаром, ґрунту поблизу першого амбару, де було виявлено візуальні ознаки проливу рідини не відомого походження, зразки матеріалу, яким укривався ґрунт в 1-му та 2-му амбарі. Також слідчим було відібрано проби ґрунту для порівняльного зразка (фонова проба), в місці без наявних ознак забруднення.
Можливіпорушення:забруднення підземнихвод,забруднення ґрунтів,порушення вимогвисновку зоцінки впливуна довкілля,порушення вимогЗУ «Проатмосферне повітря»,оскільки підчас спалюванняприродного газувиділяються продуктизгорання (азотуоксиди,вуглецю оксиди,метан,можливо щосьінше).Під часогляду представники ПрАТ«Нафтогазвидобування» ніякихдокументів,щодо діяльностісвердловини ненадавали.
Окрім того встановлено, що службові особи Державної екологічної інспекції Центрального округу, зловживаючи своїм службовим становищем з метою одержання неправомірної вигоди для себе та службових осіб ПрАТ «Нафтогазвидобування» (ЄДРПОУ 32377038) достовірно знаючи, що згідно з наданими висновками оцінки впливу на довкілля у зв`язку з проведенням діяльності пов`язаної зі спорудженням (буріння, облаштування та підключення свердловини, буріння водної свердловини для водозабезпечення процесу буріння свердловини) свердловин Семиренківського родовища, ПрАТ «Нафтогазвидобування» (ЄДРПОУ 32377038) має дозвіл лише на тимчасове розміщення бурових відходів на території свердловин у шламових амбарах, сприяють останнім у захороненні відходів, які відносяться до 3 категорії небезпеки, на місці, чим забруднюється ґрунт.
31.01.2021 до чергової частини СПД № 1 ВП № 4 Полтавського РУП ГУНП в Полтавській області по лінії 102 надійшло повідомлення від працівника поліції ОСОБА_6 про те, що ним під час відпрацювання району поблизу с. Мала Рублівка, Полтавської області зупинено вантажний автомобіль MAN TGA 18.430, д.н.з. НОМЕР_2 з напівпричепом-цистерною ХАРЧ-Е, д.н.з. НОМЕР_3 , під керування водія ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , під час перевірки документів водій надав для перевірки товарно-транспортну накладну № 2 від 31.01.2021 на перевезення вантажу «відходи буріння (жидкий)», замовник, вантажовідправник ПрАТ «Нафтогазвидобування», пункт завантаження Свердловина 79 Семиренківського ГКР, перевізник ТОВ «Антік-Авто», вантажоодержувач Обласне комунальне спеціалізоване підприємство з виконання норм екологічної безпеки м. Харків, майдан Свободи 5, Держпром, 6 під`їзд, пункт розвантаження Полігон твердих промислових відходів Харківська область, Лозівський район, с. Смирнівка, з ознаками підроблення, пункт навантаження Свердловина № 79 Семиренківського ГКР, а саме кульковою ручкою внесені виправлення, щодо номеру накладної та дати відправлення.
31.01.2021проведено оглядмісця події,в ходічого знапівпричіпу-цистерни ХАРЧ-Е марки - «OFFICINE», модель - «ADIGE», державний номернийзнакНОМЕР_3 ,1997року випуску,сірого кольору, власником якого, згідно свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу серії НОМЕР_4 від 02.06.2012, є ОСОБА_8 , житель АДРЕСА_1 , котрий заповнений рідиною сірого кольору та який був прикріплений до сідлового тягача MAN, модель TGA 18.430, тип сідловий тягач-Е, білого кольору, державний номерний знак НОМЕР_2 , 2006 року випуску, власником якого, згідно свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу серії НОМЕР_5 від 26.08.2010, є ТОВ «ANTIK-AGRO», яке фактично розташоване за адресою: Харківська область, м. Харків, пров. Метизний, буд. № 5, яким керував ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , житель АДРЕСА_2 , із першої частининапівпричепу (автоцистерни) вилучено: зразки рідини сірого кольору, котрі поміщено до прозорої полімерної пляшки об`ємом 2 л (1 шт.), прозорих полімерних пляшок об`ємом 1,5 л (2 шт.), та з другої частининапівпричепа (автоцистерни) вилучено зразки рідини сірого кольору, котрі поміщено до прозорих полімерних пляшок об`ємом 1,5 л (3 шт.).
01.02.2021 відібрані зразки рідини направлені на дослідження до Полтавської Політехніки імені Юрія Кондратюка, де відповідно до Заключення за результатами дослідження від 10.02.2021, щодо виконання дослідження складу та властивостей 2-охзразків рідини (бурових відходів) із визначенням їх класу небезпеки, відібраних під час огляду автомобіля MAN NGA 18.430 д.н.з. НОМЕР_2 з напівпричіпу (автоцистерни) ХАРЧ-Е д.н.з. НОМЕР_3 ( з двох відсіків) зразок рідини з відсіку 1 відноситься до ІІ (другого) класу небезпеки дуже небезпечні відходи, зразок рідини з відсіку № 2 до ІІІ (третього) класу небезпеки помірно небезпечні відходи.
Будучи допитаним ОСОБА_7 , повідомив, що дійсно працює водієм у ТОВ «Антік-Авто», здійснює різні рідкі вантажі. 31.01.2021 здійснював перевезення відходів буріння з свердловини, поблизу с. Михайлики Котелевського району Полтавської області, де по дорозі зупинили працівники поліції.
У подальшому встановлено, що свердловина № 79 Семиренківського ГКР, що належить ПрАТ «Нафтогазвидобування» розташована на земельних ділянках з кадастровими номерами: 5325782600:00:036:0033, 5325782600:00:036:0034, 5325782600:00:036:0035, в межах Ковалівської сільської ради Шишацького району Полтавської області.
Відповідно до інформації з витягу Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо суб`єкта: на земельних ділянках 5325782600:00:036:0033, 5325782600:00:036:0034, 5325782600:00:036:0035, в межах Ковалівської сільської ради Шишацького району Полтавської області, розташовані також свердловини № 21 та № 81 Семиренківського ГКР, що належать ПрАТ «Нафтогазвидобування», які перебувають у процесі буріння.
Таким чином, достовірно не відомо з якої саме свердловини автомобілі перевізника ТОВ «Антік-Авто»вивозили відходибуріння.
У подальшому встановлено, що Полігон твердих промислових відходів, знаходиться за адресою: Харківська область, Лозівський район, с. Смирнівка, знаходиться на земельній ділянці з кадастровим номером 6323986500:01:000:0323 площею 4 га, що належить Лозівській міській раді Харківської області, орендар Обласне комунальне спеціалізоване підприємство з виконання норм екологічної безпеки м. Харків - відповідно до інформації з витягу Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо суб`єкта.
Враховуючи виявлені порушення можливо припустити, що представники ТОВ «Антік-Авто» перевозили відходи буріння, а саме буровий шлам ІІ (другого) класу небезпеки дуже небезпечні відходи, ІІІ (третього) класу небезпеки помірно небезпечні відходи, на територію Полігону твердихпромислових відходівналежного Обласномукомунальному спеціалізованомупідприємству звиконання нормекологічної безпеким.Харків, що за адресою: Харківська область, Лозівський район, с. Смирнівка.
З огляду на викладене, виникла необхідність у проведенні огляду території Полігону твердихпромислових відходівналежного Обласномукомунальному спеціалізованомупідприємству звиконання нормекологічної безпеким.Харків, що за адресою: Харківська область, Лозівський район, с. Смирнівка із задіянням спеціальної техніки для буріння ґрунту з метою відібрання зразків ґрунту, відбором бурових відходів, інших матеріалів, які матимуть значення для досудового розслідування, а також визначення орієнтовної площі забруднення з залученням представників Управління Держпраці у Полтавській області, міськрайонного управління у Полтавському районі та м. Полтаві Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області, Державної екологічної інспекції Центрального округу та інших. За результатами проведеного огляду можливо буде розрахувати шкоди, заподіяну довкіллю та здоров`ю людей.
Прохали надати дозвіл на проведення огляду земельної ділянки з кадастровим номером 6323986500:01:000:0323 площею 4 га, що належить Лозівській міській раді Харківської області, перебуває в оренді Обласного комунального спеціалізованого підприємства з виконання норм екологічної безпеки м. Харків, де розташований Полігон твердих промислових відходів, що за адресою: Харківська область, Лозівський район, с. Смирнівка, за участюспеціалістів, із задіянням спеціальної техніки для буріння ґрунту з метою відібрання зразків ґрунту, відбором бурових відходів.
В судовому засіданні слідчий підтримав клопотання та прохав його задовольнити.
Заслухавши пояснення слідчого, дослідивши матеріали клопотання, слідчий суддя вважає, що воно підлягає до задоволення.
Згідно ч. 1 ст. 237 КПК України, огляд проводиться з метою виявлення та фіксації відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення, відшукання знаряддя кримінального правопорушення або майна, яке було здобуте у результаті його вчинення, а також встановлення місцезнаходження розшукуваних осіб.
Згідно ч. 2 ст. 237 КПК України, огляд проводиться на підставі ухвали слідчого судді.
Згідно ч. З ст. 237 КПК України, для участі в огляді може бути запрошений потерпілий, підозрюваний, захисник, законний представник та інші учасники кримінального провадження. З метою одержання допомоги з питань, що потребують спеціальних знань, слідчий, прокурор для участі в огляді може запросити спеціалістів.
Згідно ч. 5 ст. 237 КПК України, при проведенні огляду дозволяється вилучення лише речей і документів, які мають значення для кримінального провадження, та речей, вилучених з обігу.
Згідно ч. 7 ст. 237 КПК України, при огляді слідчий, прокурор або за їх дорученням залучений спеціаліст має право проводити вимірювання, фотографування, звуко- чи відеозапис, складати плани і схеми, виготовляти графічні зображення оглянутого місця чи окремих речей, виготовляти відбитки та зліпки, оглядати і вилучати речі і документи, які мають значення для кримінального провадження. Вилучені речі та документи, що не відносяться до предметів, які вилучені законом з обігу, вважаються тимчасово вилученим майном.
Відомості, які будуть отримані на підставі огляду, на підставі яких можливо встановити наявність чи відсутність фактів та обставин, що підлягають доказуванню, встановлення причетних до кримінального правопорушення осіб, а також з метою всебічного повного та неупередженого дослідження обставин кримінального провадження, забезпечення прийняття законних і неупереджених процесуальних рішень, адже слідство матиме можливість провести судову-екологічну та інші експертизи, а також встановлення суми матеріальних збитків завданих державі, визначення необхідної правової кваліфікації діянь винних службових осіб, що в подальшому буде слугувати доказами в даному кримінальному провадженні.
Беручи до уваги викладене, а також тяжкість злочину і неможливість отримати відомості в інший спосіб та враховуючи, що у матеріалах кримінального провадження вбачається наявність достатніх підстав вважати, що вказана інформація може слугувати, як речовий доказ у кримінальному провадженні та має суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, та неможливістю іншим способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів, керуючись ст.ст. 234, 237 КПК України, слідчий суддя-
УХВАЛИВ :
Клопотання задовольнити та надати дозвіл слідчим групи слідчих у кримінальному провадженні № 12020170300000479, а саме: ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_3 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 , ОСОБА_21 на проведенняогляду земельноїділянкиз кадастровим номером 6323986500:01:000:0323 площею 4 га, що належить Лозівській міській раді Харківської області, перебуває в оренді Обласного комунального спеціалізованого підприємства з виконання норм екологічної безпеки м. Харків, де розташований Полігон твердих промислових відходів, що за адресою: Харківська область, Лозівський район, с. Смирнівка, за участюспеціалістів,із задіянням спеціальної техніки для буріння ґрунту з метою відібрання зразків ґрунту, відбором бурових відходів.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Строк дії ухвали 20 діб.
Слідчий суддя Октябрського
районного суду м. Полтави ОСОБА_1
Суд | Октябрський районний суд м.Полтави |
Дата ухвалення рішення | 27.05.2021 |
Оприлюднено | 30.01.2023 |
Номер документу | 97270244 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про огляд житла чи іншого володіння особи |
Кримінальне
Октябрський районний суд м.Полтави
Андрієнко Г. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні