Справа № 392/1359/20
Провадження № 2/392/299/21
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 травня 2021 року Маловисківський районний суд Кіровоградської області у складі:
Головуючої: судді Кавун Т.В.,
при секретарі Стець Т.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Мала Виска справу за позовом ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю Агро-Прім про розірвання договору оренди землі,
ВСТАНОВИВ:
19.10.2020 року позивач звернулася до суду з вказаним позовом, посилаючись на те, що вона є власником земельної ділянки кадастровий номер: 3523182000:02:000:0453, площею 5,8627 га, яка знаходиться на території Миролюбівської (Кіровської) сільської ради Маловисківського району Кіровоградської області відповідно до державного акту на право приватної власності на землю серії ІІ-КР № 036457, виданого 15.08.2002 року Кіровською сільською радою Маловисківського району, зареєстрованого в книзі записів державних актів на право приватної власності на землю за № 9146. Між нею та ТОВ Агро-Прім 08.09.2010 року було укладено договір оренди землі без номера, за умовами якого позивач передала відповідачу належну належну їй земельну ділянку у строкове платне користування строком на 20 років. Договір зареєстровано у Маловисківському відділі ДП Кіровоградська регіональна філія Центру державного земельного кадастру , про що у державному реєстрі земель вчинено напис від 21.12.2010 року за № 04.10.374.00415. Відповідно до п.9 Договору оренди землі - орендна плата вноситься орендарем у формі та розмірі 1774,00 гривень за рік, тобто не менше 3 % від нормативної оцінки земельної ділянки, яка діє на час проведення фактичного розрахунку. При цьому, відповідач взяті на себе зобов`язання не виконує та не виплачує їй орендну плату за 2017, 2018 та 2019 роки. Таким чином, відповідач має заборгованість по орендній платі станом на день звернення до суду, тобто за 3 (три) роки. Тому просить суд розірвати договір оренди землі без номера від 08.09.2010 року укладеного між нею та ТОВ Агро-Прім .
В судове засідання позивач не з`явилася, представник позивача подав до суду заяву про розгляд справи за їх відсутності, позов підтримали.
Представник відповідача в судове засідання не з`явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, про причини неявки суд не повідомив, відзив на позов та заяву про розгляд справи за його відсутності не подав, тому суд вважає за можливе справу розглянути у його відсутність, на підставі доказів, що містяться в матеріалах справи та постановити заочне рішення.
Дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступні обставини.
ОСОБА_1 являється власником земельної ділянки кадастровий номер: 3523182000:02:000:0453, площею 5,86 га, яка знаходиться на території Кіровської сільської ради Маловисківського району Кіровоградської області відповідно до державного акту на право приватної власності на землю серії ІІ-КР № 036457, виданого 15.08.2002 року Кіровською сільською радою Маловисківського району, зареєстрованого в книзі записів державних актів на право приватної власності на землю за № 9146.
08.09.2010 року між ОСОБА_1 та ТОВ "Агро-Прім" укладено договір оренди земельної ділянки № б/н, загальною площею 5,86 га, строком на 20 років. Договір зареєстровано у Маловисківському відділі ДП " Кіровоградська регіональна філія Центру державного земельного кадастру" про що у Державному реєстрі земельвчинено запис від 21.12.2010 року за № 04.10.374.00415.
Відповідно до умов договору оренди земельної ділянки № б/н від 08.09.2010 року, укладеного між ОСОБА_1 та ТОВ "Агро-Прім", орендна плата вноситься орендарем у формі та розмірі 1774,00 гривень за рік, тобто не менше 3 % від нормативної оцінки земельної ділянки, яка діє на час проведення фактичного розрахунку. За домовленістю між сторонами, орендна плата може сплачуватись у натуральній, грошовій або відробітковій формі. Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції. Орендна плата сплачується не пізніше 31 грудня кожного орендного року.
З акту приймання-передачі земельної ділянки в оренду вбачається, що орендар ТОВ "Агро-Прім", в особі директора Тарасенко В.В., прийняв, а орендодавець, в особі ОСОБА_1 , передала земельну ділянку в оренду строком на 20 років, згідно договору.
Відповідно до інформації Державного земельного кадастру про право власності та речові права на земельну ділянку Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру вбачається, що земельна ділянка кадастровий номер: 3523182000:02:000:0453, площею 5,8627 га, розташованої не території Кіровської сільської ради Маловисківського району Кіровоградської області з цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, належить на праві приватної власності ОСОБА_1 .
Відповідно до ч. 4 ст. 124 ЗК України, передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у власності громадян і юридичних осіб, здійснюється за договором оренди між власником земельної ділянки і орендарем. Підставою для укладення договору оренди може бути цивільно-правовий договір про відчуження права оренди.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про оренду землі", оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Згідно ст.ст. 13-15 Закону України "Про оренду землі", договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Договір оренди землі укладається у письмовій формі і за бажанням однієї із сторін може бути посвідчений нотаріально.
Істотними умовами договору оренди землі є: об`єкт оренди (кадастровий номер, місце розташування та розмір земельної ділянки); строк дії договору оренди; орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, способу та умов розрахунків, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.
Відповідно до приписів ст.ст. 21, 24 Закону України "Про оренду землі", орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі.
Орендодавець має право вимагати від орендаря своєчасного внесення орендної плати.
Відповідно до ч. 1 ст. 32 Закону України "Про оренду землі", на вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов`язків, передбачених статтями 24 і 25 цього Закону та умовами договору, в разі випадкового знищення чи пошкодження об`єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки, а також на підставах, визначених Земельним кодексом України та іншими законами України.
Пунктом "д" ч.1 ст.141 ЗК України передбачено, що підставами припинення права користування земельною ділянкою є систематична несплата земельного податку або орендної плати.
Згідно з ч. 1 ст. 526 ЦК України, зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Відповідно до ч. 2 ст. 651 ЦК України, договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.
Пунктом 36 договору оренди землі від 08.09.2010 року, передбачено, що дія договору припиняється шляхом його розірванняза: взаємною згодою сторін; рішенням суду на вимогу однієї із сторін у наслідок невиконання другою стороною обов`язків, передбачених договором та внаслідок випадкового знищення, пошкодження орендованої земельної ділянки, яке істотно перешкоджає її використанню, а також з інших підстав, визначених законом.
Згідно пункту 37 договору оренди землі, розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку не допускається. Умовами розірвання договору в односторонньому порядку є невиконання сторонами умов договору.
Відповідно до ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим кодексом.
Отже, систематичне невиконання відповідачем обов`язків за договором оренди землі, яке полягає в несплаті орендної плати, грубо порушує права позивача, відповідач не спростував доводи позивача викладені в позові, а тому суд дійшов висновку про необхідність задоволення позовних вимог позивача щодо дострокового розірвання договору оренди землі укладеного між сторонами.
У зв`язку із задоволенням позову, суд вважає за необхідне стягнути з відповідача на користь позивача понесені нею судові витрати у вигляді сплати судового збору.
Керуючись ст.ст. 258, 259, 263-265, 280-282 ЦПК України,
УХВАЛИВ:
Позов задовольнити.
Розірвати договір оренди земельної ділянки від 08.09.2010 року укладений між ОСОБА_1 та Товариством з обмеженою відповідальністю "Агро-Прім" щодо земельної ділянки площею 5,86 га, кадастровий номер: 3523182000:02:000:0453, що розташована на території Миролюбівської (Кіровської) сільської ради Маловисківського району Кіровоградської області, зареєстрований 21.12.2010 року у Маловисківському відділі ДП " Кіровоградська регіональна філія Центру державного кадастру" за № 04.10.374.00 415.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Агро-Прім" на користь ОСОБА_1 сплачений судовий збір в сумі 840 грн. 80 коп.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт НОМЕР_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_2 , місце проживання: АДРЕСА_1 .
Товариство з обмеженою відповідальністю "Агро-Прім", ідентифікаційний код юридичної особи: 37153898, місцезнаходження: м. Мала Виска Кіровоградської області вул. Велігіна, 46.
Суддя Т.В. Кавун
Суд | Маловисківський районний суд Кіровоградської області |
Дата ухвалення рішення | 28.05.2021 |
Оприлюднено | 01.06.2021 |
Номер документу | 97308939 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Маловисківський районний суд Кіровоградської області
Кавун Т. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні