Рішення
від 01.06.2021 по справі 484/1335/21
ПЕРВОМАЙСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 484/1335/21

Провадження № 2/484/821/21 р.

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

01.06.2021 року Суддя Первомайського міськрайонного суду Миколаївської області Паньков Д.А., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 , в інтересах якого діє адвокат Ремський Євген Вікторович, до Мигіївської сільської ради Первомайського району Миколаївської області про визначення додаткового строку для прийняття спадщини, -

В С Т А Н О В И В:

16.04.2021 року позивач звернувся до суду з позовом про надання йому додаткового строку для подання заяви нотаріусу про прийняття спадщини, обґрунтувавши свої вимоги тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в селі Софіївка Первомайського району Миколаївської області померла ОСОБА_2 , після смерті якої відкрилася спадщина на належне їй майно, що складалося із земельної ділянки площею 5,67 га, кадастровий номер 4825486700:09:000:0058, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що знаходиться в межах території Софіївської сільської ради Первомайського району Миколаївської області.

Вказана земельна ділянка належала спадкодавиці на підставі державного акту на право власності на земельну ділянку серії МК № 082197 від 03.02.2003 року, зареєстрованого в Книзі записів реєстрації державних актів за № 43.

Як з`ясувалось в подальшому, 13 серпня 2003 року ОСОБА_2 склала заповіт, посвідчений секретарем виконкому Софіївської сільської ради Первомайського району Миколаївської області, зареєстрований в реєстрі за № 569, за умовами якого земельну ділянку, площею 5,67 га, кадастровий номер 4825486700:09:000:0058, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташовану в межах території Софіївської сільської ради, вона заповіла ОСОБА_1 .

Інших спадкоємців за заповітом чи за законом у померлої немає. Про існування заповіту, який був складений померлою, позивач не знав, оскільки постійно проживає в м. Павлоград, Дніпропетровської області, тому заяву про прийняття спадщини до нотаріуса у встановленому законом шестимісячний строк не подав.

В квітні 2021 року, під час перебування для відвідування могил своїх родичів в с. Софіївка Первомайського району Миколаївської області, позивач від працівників сільської ради дізнався про існування заповіту, складеного ОСОБА_2 на його користь.

З метою з`ясування дійсних обставин справи він звернувся за наданням юридичної допомоги.

Так, на поданий адвокатський запит від Софіївського старостинного округу була отримана належним чином засвідчена копія заповіту, складеного ОСОБА_2 , який був посвідчений 13.08.2003 року секретарем виконкому Софіївської сільської ради Первомайського району Миколаївської області Павловою Т.І. та зареєстрований за № 569.

15 квітня 2021 року, позивач звернувся з усним зверненням до Другої Первомайської державної нотаріальної контори Миколаївської області, щодо прийняття спадщини за заповітом та отримав відповідь, що ним було пропущено строк на прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , що встановлений ст. 1270 Цивільного кодексу України. Крім того, нотаріус роз`яснила, що йому необхідно звернутися до суду для визначення додаткового строку на прийняття спадщини. В іншому порядку, крім судового, це питання вирішити неможливо.

Таким чином, необізнаність позивача про наявність заповіту та велика відстань між місцем постійного його проживання і місцем знаходження спадкового майна - є поважними причинами пропуску строку на прийняття спадщини.

З підстав, зазначених вище, ОСОБА_1 не має можливості переоформити спадщину після смерті ОСОБА_2 , тому єдиним правовим способом захисту його законних прав і інтересів, є звернення до суду з позовом про визначення додаткового строку на прийняття спадщини за заповітом після смерті, ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в селі Софіївка Первомайського району Миколаївської області.

На підставі ст.ст. 278-279 ЦПК України, справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін.

Представник позивача в судове засідання надав заяву з проханням слухати справу у його відсутність, позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив їх задовольнити.

Від Мигіївської сільської ради 29.04.2021 р. надійшла заява про розгляд справи без їх представника, проти задоволення позову не заперечують, рішення просять винести відповідно до чинного законодавства.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позовна заява обґрунтована, ґрунтується на законі та підлягає задоволенню.

В судовому засіданні судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в селі Софіївка Первомайського району Миколаївської області померла ОСОБА_2 , про що Виконавчим комітетом Софіївської сільської ради Первомайського району Миколаївської області було видане свідоцтво про смерть серії НОМЕР_1 та зроблений відповідний актовий запис № 25.

ОСОБА_1 являється спадкоємцем за заповітом, складеним 13.08.2003, який посвідчений секретарем виконкому Софіївської сільської ради Первомайського району Миколаївської області, зареєстрований в реєстрі за № 569, за умовами якого ОСОБА_2 заповіла йому державний акт на право власності на земельну ділянку серії МК № 082197 від 03.02.2003 року, зареєстрованого в Книзі записів реєстрації державних актів за № 43. Спадкова справа після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 в селі Софіївка Первомайського району Миколаївської області, не заводилася. Позивач пропустив строк для подачі в нотаріальну контору заяви про прийняття спадщини по поважним причинам.

Норми права, що регулюють правовідносини під час розгляду справи.

Згідно ст.1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини; якщо виникнення у особи права на спадщину залежить від неприйняття спадщини або відмови в його прийнятті іншими спадкоємцями, строк для прийняття нею спадщини встановлюється в три місяці з моменту неприйняття іншими спадкоємцями спадщини або відмови від її прийняття.

Згідно ч.3 ст.1272 вказаного Кодексу за позовом спадкоємця, що пропустив строк для прийняття спадщини із поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Як вбачається із положень ч.1 ст. 1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Відповідно до ст. 1272 ЦК України визначено наслідки пропущення строку для прийняття спадщини, зокрема, якщо спадкоємець протягом строку, встановленого ст. 1270 ЦК України, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За письмовою згодою спадкоємців, які прийняли спадщину, спадкоємець, який пропустив строк для прийняття спадщини, може подати заяву про прийняття спадщини нотаріусу за місцем відкриття спадщини. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Позивач пропустив встановлений строк для прийняття спадщини, тому вправі звернутись в суд з позовом для визначення йому додаткового строку для прийняття спадщини.

Згідно п. 24 Постанови Пленуму Верховного суду України №7 від 30.05.2008 року, Про судову практику у справах про спадкування , особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до частини третьої статті 1272 ЦК України.

Проаналізувавши встановлені обставини по справі, оцінивши надані в силу положень ст. 80 ЦПК України докази в їх сукупності, оскільки позивач пропустив строк прийняття спадщини, то суд вважає за необхідне визнати причини пропуску строку прийняття спадщини спадкоємцем поважними, а позов задовольнити і визначити йому додатковий строк для подачі заяви про прийняття спадщини.

Задовольняючи позов суд враховує, що додатковий строк визначається у разі, якщо суд визнає причини пропуску строку для прийняття спадщини поважними.

Факт пропуску строку для прийняття спадщини не є підставою для усунення від спадкування, тому суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню.

Керуючись ст.ст. 2, 10-13, 258, 259, 265, 268, 278-279 ЦПК України, суд,-

У Х В А Л И В:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до Мигіївської сільської ради Первомайського району Миколаївської області (вул. Первомайська, 50, с. Мигія, Первомайський р-н, Миколаївська обл., ЄДРПОУ 04376937) про визначення додаткового строку для прийняття спадщини - задовольнити повністю.

Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_2 , додатковий строк в два місяці для подання заяви про прийняття спадщини за заповітом після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в селі Софіївка Первомайського району Миколаївської області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, апеляційні скарги подаються учасниками справи через Первомайський міськрайонний суд Миколаївської області.

Суддя:

СудПервомайський міськрайонний суд Миколаївської області
Дата ухвалення рішення01.06.2021
Оприлюднено02.06.2021
Номер документу97321698
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —484/1335/21

Рішення від 01.06.2021

Цивільне

Первомайський міськрайонний суд Миколаївської області

Паньков Д. А.

Ухвала від 19.04.2021

Цивільне

Первомайський міськрайонний суд Миколаївської області

Паньков Д. А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні