Рішення
від 11.05.2021 по справі 910/20280/20
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МІСТА КИЄВА

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

11.05.2021Справа № 910/20280/20

Господарський суд міста Києва у складі судді ДЖАРТИ В.В. , розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження справу

за позовом Комунального підприємства Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Печерського району м. Києва 01021, м.Київ, Печерський район, ПРОВУЛОК ІВАНА МАР`ЯНЕНКА, будинок 7; ідентифікаційний код 35692211)

до Громадської організації УКРАЇНСЬКА ФЕДЕРАЦІЯ ФУТБОКСУ (01042, місто Київ, ВУЛИЦЯ ДЖОНА МАККЕЙНА, будинок 28/25, ЦОКОЛЬ А; ідентифікаційний код 40162860)

про стягнення 20 501,90 грн,

Без повідомлення (виклику) представників учасників справи,

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

У грудні 2020 року Комунальне підприємство Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Печерського району м. Києва звернулось до Господарського суду міста Києва із позовом до Громадської організації УКРАЇНСЬКА ФЕДЕРАЦІЯ ФУТБОКСУ про стягнення 20 501,90 грн заборгованості з орендної плати, з яких борг - 20 258,33 грн., пеня - 126,55 грн, 3% річних - 76,67 грн та інфляційні втрати - 40,35 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані неналежним виконанням з боку відповідача своїх обов`язків за договором про передачу майна територіальної громади міста Києва в оренду № 96/КК/604 від 13.03.2017.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 29.12.2020 за вказаним позовом відкрито провадження у справі № 910/20280/20 та ухвалено здійснювати її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) сторін (без проведення судового засідання); визначені строки для подання відзиву на позов, відповіді на відзив та заперечень на відповідь на відзив.

Відповідач в установлений строк відзив до суду не надав.

Щодо повідомлення відповідача про розгляд справи суд зазначає наступне.

Частиною 5 статті 176 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) передбачено, що ухвала про відкриття провадження у справі надсилається учасникам справи, а також іншим особам, якщо від них витребовуються докази, в порядку, встановленому статтею 242 цього Кодексу, та з додержанням вимог частини 4 статті 120 цього Кодексу.

Відповідно до частини 11 статті 242 ГПК України у випадку розгляду справи за матеріалами в паперовій формі судові рішення надсилаються в паперовій формі рекомендованим листом з повідомленням про вручення.

Нормами частини 4 статті 89 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) передбачено, що відомості про місцезнаходження юридичної особи вносяться до Єдиного державного реєстру.

За приписами частини 1 статті 7 Закону України Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Єдиний державний реєстр створюється з метою забезпечення державних органів та органів місцевого самоврядування, а також учасників цивільного обороту достовірною інформацією про юридичних осіб, громадські формування, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб - підприємців з Єдиного державного реєстру.

Так, на виконання приписів Господарського процесуального кодексу України, з метою повідомлення відповідача про відкриття провадження у справі та розгляд справи, ухвала від 29.12.2020 про відкриття провадження у справі була направлена судом рекомендованим листом з повідомленням про вручення на адресу місцезнаходження відповідача, зазначену в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, яка також була зазначено позивачем у позовній заяві, а саме: 01042, місто Київ, ВУЛИЦЯ ДЖОНА МАККЕЙНА, будинок 28/25, ЦОКОЛЬ А.

Проте, поштовий конверт було повернуто до суду відділенням поштового зв`язку з підстави - за закінченням терміну зберігання .

Згідно з пунктами 4, 5 частини 6 статті 242 ГПК України днем вручення судового рішення є день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.

Відтак, в силу вищенаведених положень законодавства, день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про неможливість вручення поштового відправлення особі за адресою місцезнаходження, вважається днем вручення відповідачу відповідної ухвали суду.

У даному випаду судом також враховано, що за приписами частини 1 статті 9 ГПК України ніхто не може бути позбавлений права на інформацію про дату, час і місце розгляду своєї справи або обмежений у праві отримання в суді усної або письмової інформації про результати розгляду його судової справи. Будь-яка особа, яка не є учасником справи, має право на доступ до судових рішень у порядку, встановленому законом.

Відповідно до частини 2 статті 2 Закону України Про доступ до судових рішень усі судові рішення є відкритими та підлягають оприлюдненню в електронній формі не пізніше наступного дня після їх виготовлення і підписання.

Згідно з частинами 1, 2 статті 3 Закону України Про доступ до судових рішень для доступу до судових рішень судів загальної юрисдикції Державна судова адміністрація України забезпечує ведення Єдиного державного реєстру судових рішень. Єдиний державний реєстр судових рішень - автоматизована система збирання, зберігання, захисту, обліку, пошуку та надання електронних копій судових рішень.

Судові рішення, внесені до Реєстру, є відкритими для безоплатного цілодобового доступу на офіційному веб-порталі судової влади України (частина 1 статті 4 Закону України Про доступ до судових рішень ).

Враховуючи наведене, господарський суд зазначає, що відповідач мав право та дійсну можливості ознайомитись, з ухвалою про відкриття провадження у справі від 29.12.2020 в Єдиному державному реєстрі судових рішень (www.reyestr.court.gov.ua).

Частиною 2 статті 178 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) передбачено, що у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.

Беручи до уваги, що відповідач у строк, встановлений частиною 1 статті 251 ГПК України та ухвалою Господарського суду міста Києва від 29.12.2020, не подав до суду відзив, тому останній не скористався наданими йому процесуальними правами, у зв`язку із чим за висновками суду, справа може бути розглянута за наявними у ній документами відповідно до частини 2 статті 178 ГПК України.

Будь-яких інших заяв, клопотань або заперечень від сторін до суду не надходило.

Згідно з частиною 4 статті 240 ГПК України у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Господарський суд міста Києва, -

ВСТАНОВИВ:

13.03.2017 між Печерською районною в місті Києві державною адміністрацією (далі - орендодавець), Громадською організацією Асоціація стрітсоккеру України (далі - орендар, відповідач) та Комунальним підприємством КЕРУЮЧА КОМПАНІЯ З ОБСЛУГОВУВАННЯ ЖИТЛОВОГО ФОНДУ ПЕЧЕРСЬКОГО РАЙОНУ М. КИЄВА (далі - підприємство - балансоутримувач) укладено договір №96/КК/604 про передачу майна територіальній громаді міста Києва в оренду (далі - договір), у відповідності до умов якого орендодавець на виконання розпорядження Печерської районної в місті Києві державної адміністрації від 05.01.2017 № 1 Про затвердження протоколів від 23.12.2016 № 4 та від 28.12.2016 № 5 засідань постійно діючої конкурсної комісії Печерської районної в місті Києві державної адміністрації з проведення конкурсу на право оренди майна територіальної громади міста Києва передає, а орендар приймає в оренду нерухоме майно (нежитлові приміщення), що належить до комунальної власності територіальної громади міста Києва (далі - об`єкт), яке знаходиться за адресою: м. Київ , вул. Івана Кудрі, буд. 28/25 для розміщення громадської організації на площі, що не використовується для провадження підприємницької діяльності.

Відповідно до п.2.1. договору, об`єктом оренди є: нежиле приміщення, загальною площею 82,4 кв.м, що знаходиться у цокольному поверсі, згідно з викопіюванням з поверхового плану, що складає невід`ємну частину цього договору.

Вартість об`єкта оренди згідно із затвердженим висновком про вартість майна станом на 30.06.2016 становить 1 кв.м 18 640,78, всього 1 536 000,00 грн без ПДВ(п. 2.2. договору).

Договір є укладеним з моменту підписання його сторонами і діє з 13 березня 2017 року до 11 березня 2020 року (п.9.1. договору).

Згідно додаткового договору № 1 від 12.07.2017 до названого вище договору замінено Громадську організацію Асоціація стрітсоккеру України на Громадську організацію Українська федерація футбоксу .

Відповідно до акта прийому-передачі нерухомого майна від 31.03.2017 орендодавець передав орендарю нежитлові приміщення за адресою: м. Київ , вул. Івана Кудрі, буд. 28/25 загальною площею 82,4 кв.м.

У відповідності до п.3.1. договору, орендна плата визначена за результатами конкурсу, затвердженим розпорядженням Печерської районної в місті Києві державної адміністрації від 05.01.2017 № 1 Про затвердження протоколів від 23.12.2016 № 4 та від 28.12.2016 № 5 засідань постійно діючої конкурсної комісії Печерської районної в місті Києві державної адміністрації з проведення конкурсу на право оренди майна територіальної громади міста Києва і становить 79,31 за 1 кв.м орендованої площі, що в цілому складає за базовий місяць розрахунку березень 2017 року 6 535,10 грн.

Орендна плата кожен наступний місяць визначається шляхом коригування орендної плати за попередній місяць на індекс інфляції за поточний місяць (п.3.2. договору).

У разі користування об`єктом оренди протягом неповного календарного місяця добова орендна плата за дні користування визначається згідно із Методикою розрахунку орендної плати за майно територіальної громади міста Києва, яке передається в оренду, на основі орендної плати за відповідні місяці пропорційно дням користування (п.3.3. договору).

Згідно із п.3.5. договору додатково до орендної плати нараховується податок на додану вартість у розмірах та порядку, визначених законодавством України, який сплачується орендарем разом з орендною платою.

Відповідно до п.3.6. договору орендна плата сплачується орендарем на рахунок підприємства-балансоутримувача, починаючи з дати підписання акта приймання-передачі.

За змістом п.3.7 договору відповідач зобов`язаний сплачувати незалежно від наслідків господарської діяльності орендну плату щомісячно не пізніше 20 числа поточного місяця.

Відповідно до п.4.2.4. договору орендар зобов`язаний своєчасно і у повному обсязі сплачувати орендну плату та інші платежі.

На виконання умов договору про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій позивач виставив відповідачу рахунок на оплату №96/604 від 12.10.2020 на суму 53 627,77 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що у зв`язку із неналежним виконання відповідачем зобов`язань за договором, у відповідача за період липень - жовтень 2020 року утворилася заборгованість з орендної плати у сумі 20 258,33 грн.

Сума заборгованості з орендної плати в сумі 20 258,33 грн підтверджується наявними в матеріалах справи актами наданих послуг за липень - жовтень 2020 року.

У зв`язку із неналежним виконанням відповідачем грошових зобов`язань позивачем нараховані пеня у сумі 126,55 грн, 3% річних у сумі 76,67 грн та інфляційні втрати у сумі 40,35 грн.

Оцінюючи наявні в матеріалах справи докази, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд дійшов висновку про наступне.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 509 Цивільного кодексу України зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку. Зобов`язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.

Згідно зі ст. 11 ЦК України цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки; підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини.

Згідно із ст. 6 Цивільного кодексу України сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості (ст. 627 ЦК України).

Частиною 1 статті 626 ЦК України визначено, що договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.

Згідно зі ст. 628 ЦК України зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства.

Частина 1 статті 759 ЦК України передбачає, що за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов`язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк.

Приписами ч. 1 ст. 283 Господарського кодексу України визначено, що за договором оренди одна сторона (орендодавець) передає другій стороні (орендареві) за плату на певний строк у користування майно для здійснення господарської діяльності.

Договір оренди є одним з видів зобов`язального майнового найму, правовідносини за яким регламентуються загальними нормами зобов`язального права та майнового найму.

Своєчасне внесення орендної плати за користуванням майном є одним з основних обов`язків наймача (орендаря), належне виконання якого вимагається законом.

За користування майном з наймодавця справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму (ч. 1 ст. 762 Цивільного кодексу України).

Відповідно до ст. 286 Господарського кодексу України, орендна плата - це фіксований платіж, який орендар сплачує орендодавцю незалежно від наслідків своєї господарської діяльності. Розмір орендної плати може бути змінений за погодженням сторін, а також в інших випадках, передбачених законодавством.

Згідно з ч. 3 ст. 18 Закону України Про оренду державного та комунального майна орендар зобов`язаний вносити орендну плату своєчасно і у повному обсязі.

Відповідно до ч.1,4 ст.17 Закону України Про оренду державного та комунального майна орендна плата встановлюється у грошовій формі і вноситься у строки, визначені договором. Орендар за користування об`єктом оренди вносить орендну плату незалежно від наслідків провадження господарської діяльності.

Згідно п. 5. ст. 762 Цивільного кодексу України плата за користування майном вноситься щомісячно, якщо інше не встановлено договором.

Згідно ст. 629 Цивільного кодексу України договір є обов`язковим для виконання сторонами.

Статтею 526 Цивільного кодексу України передбачено, що зобов`язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог Цивільного кодексу України, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Відповідно до ст. 530 Цивільного кодексу України якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Згідно з частиною 1 статті 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Статтею 76 ГПК України передбачено, що належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування.

Частиною 1 статті 78 ГПК України визначено, що обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

За приписами частини 1 статті 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Враховуючи вищевикладене, на час розгляду спору у господарському суді відповідачем не надано доказів оплати орендної плати за спірний період користування об`єктом оренди, відтак, позовна вимога про стягнення з відповідача заборгованості по орендній платі в сумі 20 258,33 грн є обґрунтованою, документально підтвердженою, а відтак підлягає задоволенню.

Відповідачем не надав суду належних доказів на спростування викладених у позові обставин.

Також, у зв`язку з неналежним виконанням відповідачем своїх зобов`язань, позивач просить суд стягнути з відповідача пеню у сумі 126,55 грн, 3% річних у сумі 76,67 грн та інфляційні втрати у сумі 40,35 грн за серпень-вересень 2020 року.

Відповідно до статті 625 Цивільного кодексу України, боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Отже, передбачене законом право кредитора вимагати спати боргу з урахуванням, процентів річних є способом захисту його майнового права та інтересу, суть яких полягає у відшкодуванні матеріальних втрат кредитора від знецінення грошових коштів внаслідок інфляційних процесів та отриманні компенсації (плати) від боржника за користування утриманими ним грошовими коштами, належними до сплати кредиторові.

Таким чином, інфляційні нарахування на суму боргу та проценти річних входять до складу грошового зобов`язання і не ототожнюються із санкціями за невиконання чи неналежне виконання грошових зобов`язань.

Судом встановлено, що за змістом п.3.7 договору відповідач зобов`язаний сплачувати незалежно від наслідків господарської діяльності орендну плату щомісячно не пізніше 20 числа поточного місяця. Отже, починаючи з 21 числа поточного місяця відповідач є таким, що прострочив виконання грошового зобов`язання.

Проте, перевіривши наданий позивачем розрахунок трьох відсотків річних, суд встановив, що позивач визначив початок періоду прострочення за липень 2020 року, починаючи з 01.07.2020; за серпень 2020 року, починаючи з 01.08.2020; за вересень 2020 року, починаючи з 01.09.2020.

З огляду на зазначене, суд здійснивши власний розрахунок 3% річних дійшов висновку, що правильною сумою 3% річних є 51,15 грн, з огляду на таке:

прострочення з 21.07.2020 до 30.09.2020 на суму боргу за липень -5086,22 грн - 30,02 грн;

прострочення з 21.08.2020 до 30.09.2020 на суму боргу за серпень - 5055,70 грн -16,99 грн;

прострочення з 21.09.2020 до 30.092020 на суму боргу за вересень -5045,59 грн. - 4,14 грн.

Перевіривши наданий позивачем розрахунок інфляційних втрат, суд вбачає наявність законних підстав для задоволення його у заявленому позивачем розмірі - 40,35 грн, що не перевищує фактичний розмір з урахуванням інфляційних складових цих місяців.

Відповідно до п. 6.2. договору за несвоєчасну та не в повному обсязі сплату орендної плати та інших платежів орендар сплачує пеню в розмір 0,5 % від розміру несплачених орендних плати та інших платежів за кожний день прострочення, але не більше розміру, встановленого законодавством України.

Суд перевірив наданий позивачем розрахунок пені і встановив, що у розрахунку допущені помилки у визначенні періоду нарахування пені, оскільки як встановлено судом вище прострочення виконання грошового зобов`язання з оплати орендної плати відбувалося починаючи з 21 числа кожного поточного місяця, що призвело до неправильного обрахунку розміру пені, відтак вимога в цій частині підлягає частковому задоволенню, внаслідок чого з відповідача на користь позивача підлягає стягненню 73,56 грн - пені за період з 21.07.2020 по 31.08.2020 та відповідно з 21.08.2020 по 31.08.2020.

Приймаючи до уваги висновки суду про часткове задоволення позовних вимог, відповідно до статті 129 Господарського процесуального кодексу України, витрати по сплаті судового збору покладаються на відповідача пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Керуючись статями 74, 76-80, 129, 236-242, 247-252 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд міста Києва

ВИРІШИВ:

1. Позов Комунального підприємства Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Печерського району м. Києва до Громадської організації УКРАЇНСЬКА ФЕДЕРАЦІЯ ФУТБОКСУ про стягнення 20 501,90 грн заборгованості з орендної плати - задовольнити частково.

2. Стягнути з Громадської організації УКРАЇНСЬКА ФЕДЕРАЦІЯ ФУТБОКСУ (01042, місто Київ, ВУЛИЦЯ ДЖОНА МАККЕЙНА, будинок 28/25, ЦОКОЛЬ А; ідентифікаційний код 40162860) на користь Комунального підприємства Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Печерського району м. Києва 01021, м.Київ, Печерський район, ПРОВУЛОК ІВАНА МАР`ЯНЕНКА, будинок 7; ідентифікаційний код 35692211) 20 258,33 грн. (двадцять тисяч двісті п`ятдесят вісім гривень 33 копійки) - заборгованість з орендної плати, 73,56 грн (сімдесят три гривні 56 копійок) - пеня, 51,15 грн (п`ятдесят одна гривня 15 копійок) - 3% річних, 40,35 грн (сорок гривень 35 копійок) - інфляційні втрати та 2 093,59 грн (дві тисячі дев`яносто три гривні 59 копійок) судового збору.

3. В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

4. Після набрання рішенням Господарського суду міста Києва законної сили видати відповідний наказ.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 31.05.2021.

СУДДЯ В. В. ДЖАРТИ

СудГосподарський суд міста Києва
Дата ухвалення рішення11.05.2021
Оприлюднено03.06.2021
Номер документу97349099
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —910/20280/20

Рішення від 11.05.2021

Господарське

Господарський суд міста Києва

Джарти В.В.

Ухвала від 29.12.2020

Господарське

Господарський суд міста Києва

Джарти В.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовахліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні