Справа № 137/168/21
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"01" червня 2021 р.
Літинський районний суд Вінницької області
в складі: головуючого - судді Гопкіна П.В.,
за участю секретаря Іванової І.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт. Літині цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Літинської селищної ради Вінницького району Вінницької області про визнання права власності на земельну частку(пай) в порядку спадкування за заповітом,
ВСТАНОВИВ:
26.02.2021 представник позивача - адвокат Сільченко О.В. звернувся до суду із вказаним позовом, мотивуючи тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 . При житті спадкодавець склала заповіт, яким заповіла позивачу ОСОБА_1 все належне їй майно, у тому числі земельну ділянку (пай) площею, 3,85 га. для ведення товарного сільськогосподарського виробництва належну останній на підставі державного акту серії ІІ-ВН № 061493 від 20.03.2002, яка знаходиться на території Івчанської сільської ради Літинського району Вінницької області. Позивач виявила намір прийняти спадщину після смерті ОСОБА_2 та звернулася до нотаріальної контори, однак їй не вдалось оформити свої спадкові права.
Таким чином виникла ситуація при якій спадкоємець не може набути право власності на майно в порядку спадкування за заповітом через нотаріальну контору. Просить визнати за позивачкою ОСОБА_1 право власності на спадкове нерухоме майно, що залишилося після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 .
У судове засідання позивач ОСОБА_1 не з`явилася. Натомість її представник - адвокат Сільченко О.В. подав через канцелярію суду клопотання, відповідно до якого просить справу розглянути у відсутність сторони позивача. Позовні вимоги підтримує в повному обсязі та просить їх задовольнити. Судові витрати просив залишити за позивачем (а.с. 46).
Представник Літинської селищної ради Вінницького району Вінницької області (правонаступник відповідача Івчанської сільської ради Літинського району Вінницької області), до судового засідання не з`явився, однак до суду надійшла заява, відповідно до якої просять розгляд справи проводити у відсутність представника Літинської селищної ради. Проти заявленого позову не заперечують (а.с. 45).
Відповідно до ст. 247 ЦПК України, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося, оскільки сторони не з`явилися у судове засідання.
Як зазначено у ч. 4 ст. 206 ЦПК України, у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.
Дослідивши матеріали справи, враховуючи заяви сторін, суд вважає, що позов обгрунтований та підлягає до задоволення з наступних підстав.
Так, відповідно до свідоцтва про смерть (а.с. 6) ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 . Відповідно до державного акту серії ІІ-ВН № 061493 (а.с. 7) ОСОБА_2 передано у власність земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 3,85 гектарів на території Івчанської сільської ради. Згідно довідки Почапинецької сільської ради Жмеринського району Вінницької області за № 363 від 16.06.2020(а.с. 9) ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 на день смерті постійно проживала без реєстрації з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , по АДРЕСА_1 ) зареєстрована в с. Почапинці Жмеринського району Вінницької області. Також у довідці зазначено, що ОСОБА_1 поховала ОСОБА_2 в с. Почапинці Жмеринського району Вінницької області. Відповідно до заповіту від 05.06.2002 (а.с. 10) ОСОБА_2 на випадок своєї смерті зробила розпорядження відповідно до якого все своє майно, де б воно не було, з чого б воно не складалось, і взагалі все те, що буде мати на день смерті і на що матиме право за законом заповіла ОСОБА_1 .
За наведених обставин суд дійшов висновку щодо необхідності задоволення позовної вимоги ОСОБА_1 про визнання права власності на спірну земельну ділянку у повному обсязі, адже спадкодавець правомірно набув право власності на земельну ділянку в спосіб, передбачений та не заборонений чинним законодавством України. Судом встановлено, що таке визнання за позивачем ОСОБА_1 , як спадкоємцем за заповітом, права власності на земельну ділянку не порушує права, свободи чи охоронювані законом інтереси інших осіб.
Згідно відповіді за № 37901-16 від 07.05.2021 (а.с. 41) спадкова справа до майна померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 у Літинській державній нотаріальній конторі не заводилась. Також спадкова справа до майна померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 відсутня у Жмеринській міський державній нотаріальній конторі, що підтверджується відповіддю за № 227/01-16 (а.с. 43).
Окрім того, суд бере до уваги і позицію відповідача, який фактично позовні вимоги визнав у повному обсязі, що згідно положень ст. 206 ЦПК України є підставою для ухвалення рішення про задоволення позову (а.с. 45).
Так, згідно зі ст. 14 Конституції України право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
Пунктом 23 постанови Пленуму Верховного Суду України, від 31.05.2008 року № 7 Про судову практику у справах про спадкування роз`яснено, що у разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.
Відповідно до ч.5 ст. 1268 ЦК України, незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.
Відповідно до ст. 392 ЦК України, власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Згідно ст. 1225 ЦК України право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення.
Оскільки в судовому засіданні беззаперечно доведено, що за життя спадкодавець ОСОБА_2 , котра померла ІНФОРМАЦІЯ_1 за заповітом розпорядилася своїм майном на випадок смерті на користь позивача ОСОБА_1 , а остання має намір успадкувати це майно померлої, проте успадкувати майно не має можливості, тому з метою захисту майнових прав позивача, за останньою слід визнати право власності на спірну земельну ділянку.
Витрати зі сплати судового збору за клопотанням представника позивача (а.с. 46), слід залишити за позивачем.
Керуючись ст.ст. 16, 1220, 1222, 1223, 1261, 1268 ЦК України, ст.ст. 2, 141, 209, 247, 206, 258-259, 263-265 ЦПК України, беручи до уваги правові положення викладені у Постанові Пленуму Верховного Суду України, від 31.05.2008 року № 7 Про судову практику у справах про спадкування , суд,
УХВАЛИВ :
Позов задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_1 , в порядку спакування за заповітом після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , право власності на земельну ділянку площею 3,85 га, яка розташована на території Івчанської сільської ради Літинського району Вінницької області, цільове призначення земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер земельної ділянки 0522483200:02:000:0055.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом тридцяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя : Гопкін П. В.
Суд | Літинський районний суд Вінницької області |
Дата ухвалення рішення | 01.06.2021 |
Оприлюднено | 03.06.2021 |
Номер документу | 97373681 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Літинський районний суд Вінницької області
Гопкін П. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні