Рішення
від 03.06.2021 по справі 320/10835/20
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

03 червня 2021 року № 320/10835/20

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Василенко Г.Ю., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Головного управління ДПС у Київській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Агротрейд ЛТД" про стягнення податкового боргу,

в с т а н о в и в:

Головне управління ДПС у Київській області звернулось до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Агротрейд ЛТД" про стягнення податкового боргу в сумі 336 613,91 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що згідно з даними податкового обліку у відповідача утворилася заборгованість перед бюджетом з податку на додану вартість та акцизного податку. Податкові органи в силу закону від імені держави здійснюють функції з контролю за своєчасністю, правильністю нарахування та сплатою податків і зборів (обов`язкових платежів), а також стягнення з платників податків заборгованості перед бюджетами та державними цільовими фондами, у зв`язку з чим позивач звернувся до суду з даним позовом.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 06.11.2020 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Відповідач, заперечуючи проти позовних вимог, зазначив про те, що позивачем безпідставно нараховано товариству податковий борг з податку на додану вартість по прийнятому податковому повідомленню-рішенню, оскільки відповідачем були подані до контролюючого органу у встановленому порядку уточнюючі розрахунки податкових зобов`язань з податку на додану вартість, якими зменшено податкове зобов`язання за період який уточнюється. Таким чином, на думку відповідача, зважаючи на те, що уточнюючі розрахунки до податкової декларації не є формою сплати грошових зобов`язань або погашення податкового бору, то у контролюючого органу відсутні підстави для застосування штрафних санкцій передбачених п. 126.1 ст. 126 Податкового кодексу України.

Позивачем подано до суду відповідь на відзив, в якій останній зазначив, що податкові повідомлення-рішення та податкова вимога відповідачем в адміністративному та/або судовому порядку не оскаржувались, тому сума податкового боргу є узгодженою та такою яка підлягає сплаті.

Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

Товариство з обмеженою відповідальністю "Агротрейд ЛТД" (ідентифікаційний код 40139889, місцезнаходження: 08300, Київська обл., місто Бориспіль, вул. Київський Шлях, будинок 2/8, каб. 10), зареєстроване в якості юридичної особи 25.11.2015, як платник податків перебуває на обліку в Головному управлінні ДПС у Київській області, що підтверджується відомостями з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

З матеріалів адміністративного позову та доданих до нього матеріалів убачається, що податковий борг відповідача, який є предметом стягнення у даній адміністративній справі, виник у зв`язку з несплатою узгоджених податкових зобов`язань з податку на додану вартість та акцизного податку.

Податковий борг з податку на додану вартість виник з таких підстав.

У серпні 2017 року посадовими особами ГУ ДФС у Київській області проведено камеральну перевірку сплати узгодженої суми податкового зобов`язання з податку на додану вартість Товариством з обмеженою відповідальністю "Агротрейд ЛТД" ідентифікаційний код 40139889 (акт від 09.08.2017 №2945/10-36-12-03/40139889).

У висновках вказаного акту перевірки зазначено, що дані камеральної перевірки свідчать про порушення відповідачем термінів сплати (перерахування) узгодженого податко вого зобов`язання з податку на додану вартість.

На підставі акту перевірки контролюючим органом прийнято податкове повідомлення-рішення від 31.08.2017 №0028951203, яким до відповідача застосовано штрафні (фінансові) санкції у загальному розмірі 331 768,46 грн. (10%).

Вказане податкове повідомлення-рішення було направлене на адресу відповідача рекомендованою поштовою кореспонденцією, та отримано останнім.

У липні 2018 року посадовими особами ГУ ДФС у Київській області проведено камеральну перевірку даних, задекларованих у податковій звітності, своєчасності подання податкової звітності, сплати узгодженої суми податкового зобов`язання з податку на додану вартість, своєчасності реєстрації податкових накладних в ЄРПН Товариством з обмеженою відповідальністю "Агротрейд ЛТД" ідентифікаційний код 40139889 (акт від 30.07.2018 №2622/10-36-51/40139889).

У висновках вказаного акту перевірки зазначено, що встановлено порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування до таких податкових накладних в ЄРПН відповідно до п.201.10 ст. 201 ПК України.

На підставі акту перевірки контролюючим органом прийнято податкове повідомлення-рішення від 16.08.2018 №0040005101, яким до відповідача застосовано штрафні (фінансові) санкції у загальному розмірі 34,94 грн.

Вказане податкове повідомлення-рішення було направлене на адресу відповідача рекомендованою поштовою кореспонденцією, та отримано останнім.

У червні 2019 року посадовими особами ГУ ДФС у Київській області проведено камеральну перевірку своєчасності подання податкової звітності, повноти нарахування, своєчасності сплати узгодженої суми податкового зобов`язання з податку на додану вартість Товариством з обмеженою відповідальністю "Агротрейд ЛТД" ідентифікаційний код 40139889 (акт від 03.06.2019 №1563/10-36-51/40139889).

У висновках вказаного акту перевірки зазначено, що встановлено порушення термінів подання податкової звітності по податку на додану вартість.

На підставі акту перевірки контролюючим органом прийнято податкове повідомлення-рішення від 03.07.2019 №0068005105, яким до відповідача застосовано штрафні (фінансові) санкції у загальному розмірі 1020,00 грн.

Вказане податкове повідомлення-рішення було направлене на адресу відповідача рекомендованою поштовою кореспонденцією, та отримано останнім.

У січні 2020 року посадовими особами ГУ ДПС у Київській області проведено камеральну перевірку даних, задекларованих у податковій звітності по податку на додану вартість Товариством з обмеженою відповідальністю "Агротрейд ЛТД" ідентифікаційний код 40139889 (акт від 09.01.2020 №46/10-36-51/40139889).

У висновках вказаного акту перевірки зазначено, що встановлено порушення термінів подання податкової звітності по податку на додану вартість.

На підставі акту перевірки контролюючим органом прийнято податкове повідомлення-рішення від 04.02.2020 №0015375104, яким до відповідача застосовано штрафні (фінансові) санкції у загальному розмірі 1020,00 грн.

Вказане податкове повідомлення-рішення було направлене на адресу відповідача рекомендованою поштовою кореспонденцією, та отримано останнім.

Ураховуючи прийняття контролюючим органом вищезазначених податкових повідомлень-рішень та відсутність доказів їх оскарження в адміністративному та/або судовому порядку грошові зобов`язання з ПДВ вважаються узгодженими.

Крім того, судом встановлено, що на підставі ст. 129 Податкового кодексу України податковим органом у зв`язку із несвоєчасною сплатою узгоджених податкових зобов`язань з податку на додану вартість відповідачу було нараховано пеню у розмірі 386,52 грн.

Податкова заборгованість з акцизного податку виникла з таких підстав.

У вересні 2018 року посадовими особами ГУ ДФС у Київській області проведено камеральну перевірку даних, задекларованих у декларації акцизного податку Товариством з обмеженою відповідальністю "Агротрейд ЛТД" ідентифікаційний код 40139889 (акт від 26.09.2018 №662/10-36-40-05/40139889).

У висновках вказаного акту перевірки зазначено, що дані камеральної перевірки свідчать про неподання декларації акцизного податку за січень - грудень 2017 року, січень - серпень 2018 року.

На підставі акту перевірки контролюючим органом прийнято податкове повідомлення-рішення від 11.10.2018 №0012294004, яким до відповідача застосовано штрафні (фінансові) санкції у загальному розмірі 3400,00 грн.

Вказане податкове повідомлення-рішення було направлене на адресу відповідача рекомендованою поштовою кореспонденцією, та отримано останнім.

У квітні 2019 року посадовими особами ГУ ДФС у Київській області проведено камеральну перевірку даних, задекларованих у декларації акцизного податку щодо порушення порядку реєстрації акциз накладних та розрахунків коригування до таких акцизних накладних в Єдиному реєстрі акцизних накладних Товариством з обмеженою відповідальністю "Агротрейд ЛТД" ідентифікаційний код 40139889 (акт від 08.04.2019 №190/10-36-40-04/40139889).

У висновках вказаного акту перевірки зазначено, що дані камеральної перевірки свідчать про порушення граничних термінів реєстрації акцизних накладних / розрахунків коригування до акцизних накладних в Єдиному реєстрі акцизних накладних.

На підставі акту перевірки контролюючим органом прийнято податкове повідомлення-рішення від 03.05.2019 №0004374004, яким до відповідача застосовано штрафні (фінансові) санкції у загальному розмірі 4,99 грн.

Вказане податкове повідомлення-рішення було направлене на адресу відповідача рекомендованою поштовою кореспонденцією, та отримано останнім.

Доказів оскарження вищевказаних податкових повідомлень-рішень в адміністративному чи судовому порядку матеріали справи не містять.

Оскільки сума заборгованості в установлений законом строк відповідачем не сплачена, Головним управлінням ДПС у Київській області на адресу відповідача надіслано податкову вимогу від 03.03.2020 №24131-17 (51) на суму 336613,91 грн.

Враховуючи те, що податковий обов`язок щодо сплати суми грошового зобов`язання у встановлені законодавством строки відповідачем не виконано, позивач звернувся з даним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Відповідно до статті 67 Конституції України кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів регулюються Податковим кодексом України (далі - ПК України).

Підпункт 14.1.39 пункту 14.1 статті 14 ПК України встановлює, що грошове зобов`язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов`язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв`язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.

Відповідно до п.п.14.1.156 п. 14.1 ст. 14 ПК України податкове зобов`язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк).

Згідно з п.п.14.1.175 п. 14.1 ст. 14 ПК України податковий борг - сума узгодженого грошового зобов`язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов`язання.

Згідно з п. 38.1 ст. 38 ПК України виконанням податкового обов`язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов`язань у встановлений податковим законодавством строк.

Відповідно до п. 31.1 ст. 31 ПК України строком сплати податку та збору визнається період, що розпочинається з моменту виникнення податкового обов`язку платника податку із сплати конкретного виду податку і завершується останнім днем строку, протягом якого такий податок чи збір повинен бути сплачений у порядку, визначеному податковим законодавством. Податок чи збір, що не був сплачений у визначений строк, вважається не сплаченим своєчасно.

Згідно з п. 57.3 ст. 57 ПК України у разі визначення грошового зобов`язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов`язаний сплатити нараховану суму грошового зобов`язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу. У разі оскарження рішення контролюючого органу про нараховану суму грошового зобов`язання платник податків зобов`язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 календарних днів, наступних за днем такого узгодження.

Податкове повідомлення-рішення надсилається (вручається) за кожним окремим податком, збором та/або разом із штрафними санкціями, передбаченими цим Кодексом, а також за кожною штрафною (фінансовою) санкцією за порушення норм іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на такий контролюючий орган, та/або пенею за порушення строків розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності (п. 58.2 ст. 58 ПК України).

Відповідно до п. 58.3 ст. 58 ПК України податкове повідомлення-рішення вважається надісланим (врученим) платнику податків, якщо його передано посадовій особі такого платника податків під розписку або надіслано листом з повідомленням про вручення.

У разі коли пошта не може вручити платнику податків податкове повідомлення-рішення або податкові вимоги, або рішення про результати розгляду скарги через відсутність за місцезнаходженням посадових осіб, їх відмову прийняти податкове повідомлення-рішення або податкову вимогу, або рішення про результати розгляду скарги, незнаходження фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків або з інших причин, податкове повідомлення-рішення або податкова вимога, або рішення про результати розгляду скарги вважаються врученими платнику податків у день, зазначений поштовою службою в повідомленні про вручення із зазначенням причин невручення.

Судом встановлено, що вищевказані податкові повідомлення-рішення були вручені відповідачу, що підтверджується рекомендованими повідомленнями про вручення поштового відправлення, копії яких наявні в матеріалах справи.

Проте, під час розгляду справи суду не були надані належні та допустимі докази оскарження відповідачем вказаних податкових повідомлень-рішень в адміністративному або судовому порядку, у зв`язку з чим визначені в них суми грошового зобов`язання є узгодженими.

Отже, загальна сума заборгованості відповідача перед бюджетом становить 336613,91 грн.

Таким чином, заборгованість відповідача зі сплати зазначених грошових зобов`язань за податковими повідомленнями-рішеннями на загальну суму 336613,91 грн. відповідає ознакам, визначеним п.п.14.1.175 п. 14.1 ст. 14 ПК України, відповідно до якого податковим боргом визнається сума узгодженого грошового зобов`язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов`язання.

Пунктом 59.1 статті 59 ПК України визначено, що у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов`язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

При цьому, відповідно до п. 59.5 ст. 59 ПК України у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення. У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).

Матеріали справи свідчать, що контролюючим органом було виставлено відповідачу податкову вимогу форми "Ю" від 03.03.2020 №24131-17 (51) на суму 336613,91 грн.

Судом встановлено, що податкова вимога від 03.03.2020 №24131-17 (51) була надіслана на адресу відповідача, яка зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань та отримання останнім 24.03.2020, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення №0830103361080.

Проте, доказів оскарження податкової вимоги чи погашення податкового боргу за визначеними податковими зобов`язаннями відповідач не надав.

Таким чином, матеріалами справи підтверджується, що у відповідача наявний податковий борг у розмірі 336613,91 грн.

Згідно з п.п.20.1.34 п. 20.1 ст. 20 ПК України контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини.

Відповідно до п. 95.1 ст. 95 ПК України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Згідно з п. 95.2, п. 95.3 ст. 95 ПК України стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.

Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в органі, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.

Згідно з п. 95.4 ст. 95 ПК України контролюючий орган на підставі рішення суду здійснює стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу за рахунок готівки, що належить такому платнику податків. Стягнення готівкових коштів здійснюється у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Згідно з п. 87.2 ст. 87 ПК України джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами.

Таким чином, суд, вирішуючи питання про погашення за рахунок платника податків податкового боргу, яке здійснюється шляхом стягнення коштів з рахунків у банку або за рахунок готівки, приймає рішення про стягнення з боржника коштів у рахунок погашення податкового боргу.

На підставі викладеного, суд вбачає наявність передбачених чинним законодавством обставин для стягнення коштів з рахунків ТОВ "Арготрейд ЛТД" у банках, обслуговуючих такого платника, у розмірі суми податкового боргу 336613,91 грн.

При цьому, суд звертає увагу, що вимогою заявленого позову є стягнення податкового боргу, предметом доказування у даній справі є обставини, які свідчать про наявність підстав, з якими закон пов`язує можливість стягнення податкової заборгованості в судовому порядку: встановлення факту її сплати в добровільному порядку або встановлення відсутності такого факту; перевірка вжиття контролюючим органом заходів щодо стягнення податкового боргу на підставі та в черговості, встановлених Податковим кодексом України, тощо.

Відповідна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 13.02.2018 у справі №К/9901/8600/18826/18379/14. Висновок якої суд враховує при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин (частина п`ята статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України).

Відповідно до частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Доказів, які б спростовували доводи позивача, відповідачем суду не надано.

За таких обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, беручи до уваги ту обставину, що суму заборгованості до державного бюджету у розмірі 336613,91 грн. відповідач у встановлені законодавством строки не сплатив; наявність у нього вказаної заборгованості підтверджується доказами, що містяться у матеріалах справи; доказів погашення відповідачем зазначеної заборгованості на день прийняття рішення не надано, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до частини другої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Оскільки спір вирішено на користь суб`єкта владних повноважень, а також за відсутності витрат позивача - суб`єкта владних повноважень, пов`язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.

Керуючись статтями 9, 14, 73 - 78, 90, 124, 139, 143, 242- 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

в и р і ш и в:

Адміністративний позов задовольнити.

Стягнути з рахунків Товариства з обмеженою відповідальністю "Агротрейд ЛТД" (код ЄДРПОУ 40139889) у банках, що обслуговують боржника до бюджету податкову заборгованість в сумі 336613 (триста тридцять шість тисяч шістсот тринадцять) грн. 91 коп.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.

Суддя Василенко Г.Ю.

СудКиївський окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення03.06.2021
Оприлюднено07.06.2021
Номер документу97387737
СудочинствоАдміністративне