Вінницький районний суд вінницької області
Новинка
Отримуйте стислий та зрозумілий зміст судового рішення. Це заощадить ваш час та зусилля.
РеєстраціяСправа № 128/116/21
РІШЕННЯ
Іменем України
03.06.2021 м. Вінниця
Вінницький районний суд Вінницької області в складі:
головуючого судді Васильєвої Т.Ю.,
секретар Кострюкова Л.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження в залі суду м. Вінниці цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Якушинецької сільської ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, Вінницька районна державна нотаріальна контора, про визнання права власності у порядку спадкування за законом,
УСТАНОВИВ:
Позивач звернулася до суду з вищевказаним позовом, обґрунтовуючи свої вимоги тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла її мати ОСОБА_2 . Після її смерті відкрилась спадщина, до складу якої входить житловий будинок АДРЕСА_2, земельна ділянка, площею 0 , 1578 га, кадастровий номер: 0520682503:02:001:0164, земельна ділянка, площею 0, 3061 га, кадастровий номер: 0520682503:02:003:0110, а також земельна ділянка, площею 1, 8242 га, кадастровий номер: 0520682500:01:006:0040, яка розташована за адресою: Вінницька область, Вінницький район, Ксаверівська сільська рада, цільове призначення - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.
Позивач зазначає, що вона є єдиною спадкоємицею першої черги за законом після смерті матері та у встановлений законом строк вона звернулась до Вінницької районної державної нотаріальної контори з метою оформлення своїх спадкових прав та на частину спадкового майна отримала свідоцтва про право на спадщину за законом. Однак позивачу було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на земельну ділянку, площею 1, 8242 га, кадастровий номер: 0520682500:01:006:0040, яка розташована за адресою: Вінницька область, Вінницький район, Ксаверівська сільська рада, цільове призначення - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва з тих підстав, що у наданому витязі з Державного земельного кадастру про земельну ділянку у розділі Відомості про право власності/право постійного користування міститься запис про право власності ОСОБА_2 , у підрозділі Документ, який є підставою для виникнення права дані відсутні, натомість у підрозділі Документ, що посвідчує право містить запис Державний акт від 07.11.2011 ВН 207460 , що не відповідає жодному з наданих документів. Позивач вказує, що у витязі було допущено помилку, а саме зазначено Державний акт від 07.11.2011 ВН 207460 замість Державний акт від 21.10.2004 ВН 207460 , про що позивачка повідомила Відділ у Вінницькому районі Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області, проте 16.12.2020 державним кадастровим реєстратором прийнято рішення про відмову у внесенні відомостей до Державного земельного Кадастру.
Позивач не має можливості оформити свої спадкові права після смерті матері в нотаріальній конторі, тому звернулась до суду з даним позовом та просить суд ухвалити рішення, яким визнати за нею в порядку спадкування за законом після смерті матері право власності на вищевказану земельну ділянку площею 1, 8242 га, кадастровий номер: 0520682500:01:006:0040, яка розташована за адресою: Вінницька область, Вінницький район, Ксаверівська сільська рада, цільове призначення - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.
Ухвалою Вінницького районного суду Вінницької області від 25.01.2021 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження, розгляд справи вирішено здійснювати за правилами загального позовного провадження. Даною ухвалою суду при відкритті провадження за клопотанням представника позивача витребувано докази по справі, а саме витребувано з Вінницької районної державної нотаріальної контори належним чином засвідчену копію матеріалів спадкової справи №566/2019, заведеної 28.11.2019 , після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с. 39).
Ухвалою Вінницького районного суду Вінницької області від 28.04.2021 закрито підготовче провадження в справі та справу призначено до судового розгляду по суті (а.с. 97).
В судове засідання з розгляду справи по суті учасники справи не з`явились, однак попередньо подали до суду письмові заяви про розгляд справи без їхньої участі.
Представник позивача, адвокат Саюк Б.О. попередньо подав суду заяву, в якій просить проводити розгляд справи у його відсутність та відсутність позивача, позовну заяву просить задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача Якушинецької сільської ради Вінницького району Вінницької області подав до суду заяву, згідно якої розгляд справи просить провести у відсутність представника сільської ради, щодо заявлених вимог покладається на думку суду.
Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, Вінницької районної державної нотаріальної контори подала до суду заяву, згідно якої розгляд справи просить провести у відсутність представника нотаріальної контори, при вирішенні справи покладається на розсуд суду.
Частиною 3 ст. 211 ЦПК України визначено, що учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється на підставі наявних у суду матеріалів.
Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
За вказаних обставин суд вважає можливим провести судове засідання за відсутності учасників справи та без фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, суд дійшов наступного висновку.
Так, судом встановлено наступні фактичні обставини справи.
ОСОБА_2 була матір`ю позивачки ОСОБА_1 , що підтверджується копією свідоцтва про народження ОСОБА_3 , виданого 25.08.1978, згідно якого матір`ю значиться ОСОБА_2 , та копією свідоцтва про укладення шлюбу, виданого 5.08.1995, згідно якого ОСОБА_3 після реєстрації шлюбу з ОСОБА_4 присвоєно прізвище ОСОБА_1 (а.с. 11, 12).
ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 в м. Вінниця, що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 , виданого 09.11.2019 (а.с. 13).
Відповідно до копії довідки, виданої Якушинецькою сільською радою Вінницького району Вінницької області, позивач ОСОБА_1 постійно проживала на день смерті однією сім`єю зі своєю мамою ОСОБА_2 за адресою АДРЕСА_2 та вела разом спільне господарство (а.с. 14).
З копії листа Вінницької районної державної нотаріальної контори від 06.11.2020 встановлено, що заяву про прийняття спадщини за законом після смерті ОСОБА_2 подала ОСОБА_1 , відомостей про інших спадкоємців в нотаріальній конторі немає (а.с. 15).
Відповідно до копії витягу про реєстрацію в Спадковому реєстрі від 28.11.2019, Вінницькою районною державною нотаріальною конторою 28.11.2019 заведено спадкову справу № 566/2019 після смерті ОСОБА_2 , про що внесено відомості до Спадкового реєстру (а.с. 16).
Позивач ОСОБА_1 є спадкоємицею першої черги за законом після смерті матері ОСОБА_2 та спадщину прийняла, оформила спадкові права на житловий будинок АДРЕСА_2 , на земельну ділянку, площею 0, 1578 га, кадастровий номер: 0520682503:02:001:0164, цільове призначення - для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), розташовану за адресою: АДРЕСА_2 , та на земельну ділянку, площею 0, 3061 га, кадастровий номер: 0520682503:02:003:0110, цільове призначення - для ведення особистого селянського господарства, розташовану на території с. Ксаверівка Вінницького району Вінницької області, які належали спадкодавиці, а також зареєструвала своє право власності на вказане спадкове майно, що підтверджується копіями Свідоцтв про право на спадщину за заповітом, виданих 24.12.2019, копіями витягів про реєстрацію в Спадковому реєстрі від 24.12.2019 та копіями витягів з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності від 24.12.2020 (а.с. 17 - 25).
Відповідно до копії постанови державного нотаріуса Вінницької районної державної нотаріальної контори про відмову у вчиненні нотаріальної дії від 24.12.2020 №2237/02-31, позивачу ОСОБА_1 відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на земельну ділянку, площею 1, 8242 га, кадастровий номер: 0520682500:01:006:0040, розташовану на території Ксаверівської сільської ради Вінницького району Вінницької області, з тих підстав, що у наданому витязі з Державного земельного кадастру про земельну ділянку у розділі Відомості про право власності/право постійного користування міститься запис про право власності ОСОБА_2 , у підрозділі Документ, який є підставою для виникнення права дані відсутні, натомість у підрозділі Документ, що посвідчує право містить запис Державний акт від 07.11.2011 ВН 207460 , що не відповідає жодному з наданих документів (а.с.26).
З копії витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку від 06.11.2020 вбачається, що право власності на земельну ділянку, площею 1, 8242 га, кадастровий номер: 0520682500:01:006:0040, розташовану на території Ксаверівської сільської ради Вінницького району Вінницької області, зареєстровано за ОСОБА_2 на підставі Державного акта від 07.11.2011 ВН 207460 (а.с. 27 - 28).
ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , належала земельна ділянка, площею 1, 8242 га, кадастровий номер: 0520682500:01:006:0040, розташована на території Ксаверівської сільської ради Вінницького району Вінницької області, цільове призначення - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на підставі Державного акта на право власності на земельну ділянку Серія ВН № 207460, виданого 21.10.2004 на ім`я ОСОБА_6 та свідоцтва про право на спадщину за заповітом від 27.05.2011, що підтверджується копією відповідного державного акта та відмітки державного нотаріуса на ньому від 27.05.2011 про видачу свідоцтва про право на спадщину за заповітом на цю земельну ділянку ОСОБА_2 та копією вказаного свідоцтва про право на спадщину за заповітом від 27.05.2011, згідно якого ОСОБА_2 отримала вказану земельну ділянку в порядку спадкування за заповітом після смерті матері ОСОБА_6 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 (а.с. 29 - 30).
З копії рішення про відмову у внесенні відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру від 16.12.2020 вбачається, що позивач зверталась до Відділу у Вінницькому районі Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області із заявою про внесення відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру, однак їй відмовлено у внесенні змін до Державного земельного кадастру (а.с. 31).
Згідно копії матеріалів спадкової справи № 566/2019 до майна померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , заведеної Вінницькою районною державною нотаріальною конторою, вбачається, що з заявою про прийняття спадщини до нотаріальної контори звернулася дочка померлої, позивач по справі ОСОБА_1 та отримала свідоцтва про право на спадщину за законом на частину спадкового майна. Таким чином, позивач спадщину прийняла, інші спадкоємці, які прийняли спадщину після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , відсутні, будь-яких інших заяв в копіях матеріалів спадкової справи не виявлено (а.с. 47 - 79).
Згідно зі ст. 1216, 1217 ЦК України, спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Положеннями ст. 1218 ЦК України, встановлено, що до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Відповідно до ст. 1261 ЦК України, у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
Відповідно до ч. 3 ст. 1268 ЦК України, спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.
Згідно з ч. 5 ст. 1268 ЦК України, незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.
Відповідно до п. 23 постанови Пленуму Верховного Суду України Про судову практику у справах про спадкування від 30.05.2008 № 7, свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою спадкоємців, які прийняли спадщину в порядку, установленому цивільним законодавством. За наявності умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину вимоги про визнання права на спадщину судовому розглядові не підлягають. У разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.
Тобто, визнання права в судовому порядку є винятковим способом захисту, що має застосовуватися, якщо існують перешкоди для оформлення спадщини у нотаріальному порядку.
Судом встановлено, що позивачу було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті матері Вінницькою районною державною нотаріальною конторою.
За вказаних обставин, суд приходить до висновку, що у даному випадку існують підстави та необхідність для захисту прав позивача шляхом визнання за позивачем в порядку спадкування за законом після смерті матері ОСОБА_2 права власності на земельну ділянку площею 1, 8242 га, кадастровий номер: 0520682500:01:006:0040, розташовану на території Ксаверівської сільської ради Вінницького району Вінницької області, цільове призначення - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що належала ОСОБА_2 згідно державного акту на право приватної власності на землю Серія ВН № 207460, виданого 21.10.2004 та свідоцтва про право на спадщину за заповітом від 27.05.2011, оскільки іншим шляхом захистити цивільне право позивача неможливо, а отже позовні вимоги підлягають до задоволення.
З врахуванням позиції позивача про відсутність клопотання щодо стягнення з відповідача судових витрат, судом не вирішується питання про їх розподіл.
Також суд вважає за необхідне роз`яснити учасникам справи положення ч.ч. 4,5 ст. 268 ЦПК України, що у разі неявки всіх учасників справи в судове засідання, яким завершується розгляд справи, суд підписує рішення без його проголошення. Датою ухвалення рішення, ухваленого за відсутності учасників справи, є дата складення повного судового рішення.
Керуючись ст. ст. 1216-1218, 1225, 1261, 1268 ЦК України, ст. ст. 19, 211, 247, 259, 263, 265, 354 ЦПК України, суд,
УХВАЛИВ:
Позов задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 право власності на земельну ділянку площею 1, 8242 га, кадастровий номер: 0520682500:01:006:0040, розташовану на території Ксаверівської сільської ради Вінницького району Вінницької області, цільове призначення - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, в порядку спадкування за законом після смерті матері ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживала в с. Ксаверівка Вінницького району Вінницької області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Вінницького апеляційного суду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Відповідно до п. 15.5 Перехідних положень ЦПК України, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Позивач: ОСОБА_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_3 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 .
Відповідач: Якушинецька сільська рада, місцезнаходження: вул. Новоселів, 1, с. Якушинці Вінницького району Вінницької області, поштовий індекс: 23222, код ЄДРПОУ 04330021.
Третяособа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, Вінницька районна державна нотаріальна контора, місцезнаходження: вул. Винниченка, 29, м. Вінниця, поштовий індекс: 21009, код ЄДРПОУ 05465940.
Повний текст рішення складено 03.06.2021.
Суддя:
| Суд | Вінницький районний суд Вінницької області |
| Дата ухвалення рішення | 03.06.2021 |
| Оприлюднено | 04.06.2021 |
| Номер документу | 97394243 |
| Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Вінницький районний суд Вінницької області
Васильєва Т. Ю.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні