Рішення
від 01.06.2021 по справі 293/2774/20
ЧЕРНЯХІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЖИТОМИРСЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 293/2774/20

Провадження № 2/293/451/2021

01 червня 2021 рокусмт Черняхів

Черняхівський районний суд Житомирської області в складі:

головуючого судді Бруховський Є.Б.

секретаря судового засідання Давиденко Л.П.

розглянувши у підготовчому судовому засіданні в смт Черняхів цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Територіальної громади в особі Вільської сільської ради про встановлення факту родинних відносин, належності правовстановлюючого документу, визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду із вищезазначеним позовом та просив встановити факт родинних відносин за ступенем спорідненості мати - син між ОСОБА_2 - мати, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в АДРЕСА_1 та ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , факт належності ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_4 , державного акту на право приватної власності на землю ІІІ-ЖТ № 020631, виданого 23.03.2001 року, кадастровий номер земельної ділянки1825686200:03:000:0038, площею 2,6628 га, розташована на території Новопільської сільської ради Черняхівського району Житомирської області, та визнати за ним в порядку спадкування за законом після смерті матері, ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 право власності на земельну ділянку кадастровий номер 1825686200:03:000:0038 площею 2,6628 га, з цільовим призначенням - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, згідно державного акту на право приватної власності на землю ІІІ-ЖТ № 020631, виданого 23.03.2001 року, розташовану на території Новопільської сільської ради Черняхівського району Житомирської області. В обґрунтування позову вказав, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в с.Окілок померла його мати ОСОБА_2 . Після її смерті відкрилась спадщина на належне їй майно, зокрема, земельну ділянку площею 2,6628 га, розташованої на території Новопільської сільської ради Черняхівського району Житомирської області. Він є спадкоємцем першої черги за законом, спадщину прийняв шляхом вступу у володіння та управління спадковим майном. Однак скористатись своїми спадковими правами не має можливості, оскільки державний акт на право приватної власності на землю ІІІ-ЖТ № 020631, видано на ім`я спадкодавця після її смерті - ІНФОРМАЦІЯ_5 , та те, що в свідоцтві про його народження та в державному акті остання значиться як ОСОБА_2 в той час як відповідно до свідоцтва про смерть ОСОБА_2 .

Позивач в судове засідання не з`явився. Представник позивача в судове засідання не з`явилась, подала заяву про розгляд справи у її відсутності та у відсутності позивача, позов просила задовольнити.

Відповідач в судове засідання не з`явився. В матеріалах справи має місце заява Оліївської сільської ради про розгляд справи у відсутності їх представника, проти задоволення позову не заперечують.

За таких обставин, суд дійшов висновку про можливість винесення рішення по суті позову при підготовчому розгляді справи.

Дослідивши матеріали справи, суд позов задовольняє із наступних підстав:

В судовому засіданні встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Окілок померла мати позивача ОСОБА_2 . Після її смерті відкрилась спадщина на належне їй майно, зокрема, земельну ділянку площею 2,6628 га, розташованої на території Новопільської

сільської ради Черняхівського району Житомирської області. Позивач є спадкоємцем першої черги за законом. Інших спадкоємців, які прийняли спадщину або осіб, які мали б право на обов`язкову частку у майні спадкодавця не має. Однак скористатись своїм правом на спадщину позивач не має можливості, оскільки документи, які підтверджували б факт, що він є сином померлої мають розбіжності у прізвищі, а саме: в свідоцтві про смерть спадкодавця, прізвище останньої значиться як ОСОБА_2 , а в свідоцтві про народження позивача його прізвище та прізвище матрі зазначено ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , та те, що в державному акті на право приватної власності на землю ІІІ-ЖТ № 020631, прізвище спадкодавця також зазначено ОСОБА_2 , тобто в прізвищах позивача та спадкодавця не співпадає одна буква -і та -o .

Відповідно до ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту належності правовстановлюючих документів особі, прізвище, ім`я, по батькові, місце і час народження якої, що зазначені в документі, не збігаються з ім`ям, по батькові, прізвищем, місцем і часом народження цієї особи, зазначеним у свідоцтві про народження або в паспорті. У судовому порядку можуть бути також встановлені факти родинних відносин між фізичними особами, коли цей факт безпосередньо породжує юридичні наслідки.

Факт того, що ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 є матір`ю ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та факт, що державний акт на право приватної власності на землю ІІІ-ЖТ № 020631 належить ОСОБА_2 , підтверджується матеріалами справи та не оспорюється відповідачем. Згідно експертного висновку Українського бюро лінгівістичних експертиз від 07.09.2020 року наданого позивачем, прізвища ОСОБА_2 та ОСОБА_2 є ідентичними (а.с.12).

За таких обставин, суд вважає доведеним факт родинних відносин за ступенем спорідненості мати - син між ОСОБА_2 - мати, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в АДРЕСА_1 та ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та факт належності державного акту на право приватної власності на землю ІІІ-ЖТ № 020631 ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Крім того, позивачу завідувачем Черняхівської державної нотаріальної контори відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на Державний акт на право власності на земельну ділянку серії ІІІ-ЖТ №020631, виданий Новопільською сільською радою Черняхівського району Житомирської області 23.03.2001 року, після померлої матері ОСОБА_2 в зв`язку з тим, що після її смерті , в момент, коли її цивільна правоздатність вже припинилася, та відповідно, вказане право власності на державний акт не може входити до складу спадщини, так як воно не належало спадкодавцеві на момент смерті.

Правомірність володіння за життя спадкодавцем земельною ділянкою площею 2,6628 стверджується матеріалами справи та не оспорюється відповідачем (а.с. 14,15,16,20).

В п.4 Перехідних положень ЦК України зазначено, що положення ЦК України (ред. 2004 р.) застосовуються до цивільних правовідносин, що виникли або продовжують існувати після набрання ним чинності.

Відповідно до абз.2,3 п.1 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008 року №7 Про судову практику в справах про спадкування відносини спадкування регулюються правилами ЦК України, якщо спадщина відкрилася не раніше 1 січня 2004 року. У разі відкриття спадщини до зазначеної дати застосовується чинне на той час законодавство, зокрема, відповідні правила Цивільного кодексу Української РСР, у тому числі щодо прийняття спадщини, кола спадкодавців за законом. У разі коли спадщина, яка відкрилася до набрання чинності ЦК і строк на її прийняття не закінчився до 1 січня 2004 року, спадкові відносини регулюються цим Кодексом.

Оскільки спадщина після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , відкрилася і була прийнята до 01 січня 2004 року, а тому до даних спірних правовідносин слід застосувати законодавство, яке діяло на момент їх виникнення, а саме норми ЦК України (ред. 1963 р.) та Земельного кодексу (ред. 1990 р.).

Згідно ст.2 Закону Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв) основним документом, що посвідчує право на земельну частку (пай), є сертифікат на право на земельну частку (пай), виданий районною (міською) державною адміністрацією. Документами, що посвідчують право на земельну частку (пай), також є: свідоцтво про право на спадщину; посвідчені у встановленому законом порядку договори купівлі-продажу, дарування, міни, до яких додається сертифікат на право на земельну частку (пай); рішення суду, про визнання права на земельну частку (пай).

Відповідно до ст.122 ЗК України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.

Пунктом 24 постанови Пленуму Верховного Суду України від 16.04.2004 року №7 Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ передбачено, що член колективного сільськогосподарського підприємства, включений до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю, набуває права на земельну частку(пай) з дня видачі цього акта, і в разі його смерті успадкування права на земельний пай здійснюється за нормами ЦК, у тому числі й у випадку, коли з різних причин ця особа не отримала сертифікат на право на земельну частку (пай).

За змістом ст.ст.22,23 ЗК України в редакції 1990 року та Указу Президента України №720/95 від 08.08.1995 року особа набуває право на земельний пай за наявності умов: перебування в членах КСП на час паювання; включення до списку осіб, доданого до державного акта на право колективної власності на землю; одержання КСП цього акта.

За таких обставин, суд дійшов до висновку, що ОСОБА_2 за життя та на час відкриття спадщини, володіла правом на земельну ділянку площею 2,6628 га, розташованої на території Новопільської сільської ради Черняхівського району Житомирської області та вважає, що право на спірну земельну ділянку увійшло до складу спадщини після смерті ОСОБА_2 в силу ст.548 ЦК України (ред. 1963 року).

Згідно із ч.2. ст. 548 ЦК України (ред. 1963 року), незалежно від часу прийняття спадщини, вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.

В зв`язку з цим та у відповідності до ст. 6 ЗК України (ред. 1990р.), право на спірну земельну ділянку належать позивачу, як спадкоємцю за законом після смерті ОСОБА_2 з часу відкриття спадщини.

Згідно із ст. 392 ЦК України, власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою.

За ч. 1 ст. 182 ЦК України, право власності на нерухоме майно підлягає державній реєстрації.

У відповідності із ст.328 ЦК України, право власності вважається набутим, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.

В зв`язку з цим, та оскільки документи, які посвідчували право власності спадкодавця на земельну ділянку, зареєстровано після смерті спадкодавця, нотаріус відмовив спадкоємцю у видачі свідоцтва про право власності на спадкову земельну ділянку, іншого позасудового порядку для визнання такого права не існує, слід визнати за позивачем право власності на спірну земельну ділянку, як за спадкоємцем за законом після смерті матері ОСОБА_2 .

На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 4, 12, 13,14, 82,141, 265,273,352,354 ЦПК України, ст. ст. 548, 549 ЦК України (ред. 1963 р.),ст. 6 ЗК України (ред.. 1990 р.), п.17 Перехідних положень ЗК України від 25.10.2001 року, ст. ст.182,328, 392ЦК України (ред. 2004 року), суд, -

УХВАЛИВ:

Позов задовольнити.

Встановити факт, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в АДРЕСА_1, є матір`ю ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Встановити факт належності ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в АДРЕСА_1, державного акту на право приватної власності на землю ІІІ-ЖТ № 020631, виданого 23.03.2001 року, кадастровий номер земельної ділянки 1825686200:03:000:0038, площею 2,6628 га, розташованої на території Новопільської сільської ради Черняхівського району Житомирської області.

Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП: НОМЕР_1 , в порядку спадкування за законом після смерті матері, ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в АДРЕСА_1 право власності на земельну ділянку площею 2,6628 га, кадастровий номер 1825686200:03:000:0038, розташованої на території Новопільської сільської ради Черняхівського району Житомирської області з цільовим призначенням - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, згідно державного акту на право приватної власності на землю ІІІ-ЖТ № 020631, виданого 23.03.2001 року.

На рішення може бути подано апеляційну скаргу до Житомирського апеляційного суду через Черняхівський районний суд Житомирської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення.

Головуючий суддя Є.Б. Бруховський

СудЧерняхівський районний суд Житомирської області
Дата ухвалення рішення01.06.2021
Оприлюднено04.06.2021
Номер документу97397395
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —293/2774/20

Рішення від 01.06.2021

Цивільне

Черняхівський районний суд Житомирської області

Бруховський Є. Б.

Ухвала від 05.01.2021

Цивільне

Черняхівський районний суд Житомирської області

Бруховський Є. Б.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні