Рішення
від 02.06.2021 по справі 515/589/21
ТАТАРБУНАРСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 515/589/21

Провадження № 2-о/515/995/21

Татарбунарський районний суд Одеської області

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 червня 2021 року. Татарбунарський районний суд Одеської області у складі:

головуючого - судді Тимошенка С.В.

за участю: секретаря судового засідання Коренчук О.Е.

представника заявника - адвоката Ковпака О.В.

представника заінтересованої особи - адвоката Логінова О.Г.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м.Татарбунари Одеської області циві- льну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа - Татарбунар- ська міська рада,

про встановлення факту постійного проживання із спадкодавцем на час відкриття спадщини,

В С Т А Н О В И В:

24 квітня 2021 року ОСОБА_1 в особі свого представника - адвоката Ковпака О.В., зве- рнулася до суду з заявою, в якій просила встановити факт її постійного проживання разом з спад- кодавцем ОСОБА_2 на час відкриття спадщини - ІНФОРМАЦІЯ_1 , посилаючись на наступне.

ІНФОРМАЦІЯ_1 померла її бабуся ОСОБА_2 , яка за життя, а саме, 29.11.2012 р. уклала за повідальне розпорядження, яким на випадок своєї смерті заповіла їй усе своє майно, де б воно не бу- ло та з чого б воно не складалось і взагалі все те, що належатиме їй на день смерті і на що вона за законом матиме право. Після смерті ОСОБА_2 відкрилася спадщина, до складу якої входить земельна ділянка, кадастровий номер 5125084700:01:001:1236, загальною площею 3,7863 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташована на території Струмківсь- кої сільської ради, та житловий будинок АДРЕСА_1 . Після звернення до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини отрима- ла відмову у зв`язку з втратою нею шестимісячного строку для прийняття спадщини, та рекомен- дував звернутися до суду за захистом її спадкових прав. Але строк на прийняття спадщини нею не пропущений, оскільки на момент відкриття спадщини вона постійно проживала зі спадкодавцем за адресою: АДРЕСА_1 , оскільки бабуся перебувала у похилому віці, ніхто нею не опікувався і їй постійно потрібна була стороння допомога. Оскільки вказані обставини позбавляють її можливості реалізації своїх спадкових справ, вона звернулася до суду щодо встановлення юридичного факту сумісного проживання з спадкодавцем на час її смерті у судовому порядку.

Представник заявника у судове засідання не з`явився, надав заяву, в якій просив розглянути сп- раву за відсутності заявника та його представника.

Представник заінтересованої особи у судове засідання не з`явився, надав до суду відзив, в яко- му не заперечував проти задоволення заяви, просив справу розглянути за відсутності представника міської ради.

Відповідно до ч.3 ст.211 ЦПК України, учасник справи має право заявити клопотання про роз- гляд справи за його відсутності. У такому разі фіксування судового засідання за допомогою звуко- записувального технічного засобу, у відповідності з вимогами ч.2 ст.247 ЦПК України, не здій- снюється.

Суд вважає можливим розглянути справу у відсутність сторін на підставі наявних у справі до- казів.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку про наявність правових підстав для задоволення заяви.

Копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 (а.с.5) підтверджується, що ОСОБА_2 по- мерла ІНФОРМАЦІЯ_1 в с.Струмок Татарбунарського району Одеської області.

З копії заповіту від 29.11.2012 р. (а.с.6) слідує, що ОСОБА_2 усе своє майно, де б воно не бу- ло та з чого б воно не складалося, і взагалі все те, що на день смерті буде їй належати і на що вона за законом матиме право, заповіла ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Як вбачається із копії витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєст- рацію права власності (а.с.7), ОСОБА_2 на праві приватної власності належить земельна ділян- ка, що розташована за адресою: Одеська область, Татарбунарський район, Струмківська сільська рада, кадастровий номер 5125084700:01:001:1236, площею 3,7863 га, цільове призначення - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.

Згідно копії свідоцтва на право власності на нерухоме майно серії НОМЕР_2 від 22.08.2008 р. (а.с.8), ОСОБА_2 належить на праві приватної власності житловий будинок, загальною пло- щею 98,9 кв. м. за адресою: АДРЕСА_1 .

З листа нотаріуса (а.с.9) слідує, що через втрату заявником шестимісячного строку надання зая- ви про прийняття спадщини та ненадання доказів сумісного проживання зі спадкодавцем йому від- мовлено у видачі свідоцтва та рекомендовано звернутися до суду щодо визначення додаткового ст року для прийняття спадщини або підтвердження факту сумісного проживання з спадкодавцем.

З акту підтвердження фактичного проживання від 22.04.2021 р. (а.с.10) видно, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , на день своєї смерті, яка настала ІНФОРМАЦІЯ_1 , була зареєстрована та проживала за адресою: АДРЕСА_1 , разом із нею проживала ії онука ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , яка доглядала похилу жінку та здійснювала видатки на її утримання, після смерті спадкодавця організовувала її похорони та поминки.

За змістом ст.ст.13, 81 ЦПК України, суд розглядає цивільні справи в межах заявлених фізични- ми або юридичними особами вимог і на підставі наданих ними доказів. Кожна сторона повинна до вести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог або заперечень.

Згідно ч.1 ст.293 ЦПК України, окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочин- ства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод чи інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи ві- дсутності неоспорюваних прав.

Відповідно до ч.2 ст.315 ЦПК України, у судовому порядку можуть бути встановлені також ін- ші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізи- чних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.

В силу ч.1 ст.1221 ЦК України, місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спад- кодавця.

З роз`яснень, викладених у п.п.2,23 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 7 від 30. 05.2008 р. Про судову практику у справах спадкування , слідує, що виникнення права на спадку- вання залежить від доведення певних фактів, особа може звернутися в суд про встановлення цих фактів. Зокрема, у такому порядку суди повинні розглядати заяви про встановлення факту постій- ного проживання із спадкодавцем на час відкриття спадщини. Якщо постійне проживання особи зі спадкодавцем на час відкриття спадщини не підтверджено відповідними документами, у зв`язку з цим нотаріус відмовив особі в оформленні спадщини, спадкоємець має право звернутись в суд з заявою про встановлення факту постійного проживання з спадкодавцем на час відкриття спадщи- ни.

Відповідно до п.п.3,5 ст.1268 ЦК України спадкоємець, який постійно проживав разом зі спад- кодавцем під час відкриття спадщини вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом ст- року, встановленого ст.1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї. Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.

Статтею 2 Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Ук- раїні" передбачено, що громадянам України, а також іноземцям та особам без громадянства, які на законних підставах перебувають в Україні, гарантуються свобода пересування та вільний вибір місця проживання на її території, за винятком обмежень, які встановлені законом. Реєстрація місця проживання чи місця перебування особи або її відсутність не можуть бути умовою реалізації прав і свобод, передбачених Конституцією, законами чи міжнародними договорами України, або під- ставою для їх обмеження.

Судом встановлено, що заявник на час відкриття спадщини проживала разом із спадкодавцем ОСОБА_2 однією сім`єю за адресою: АДРЕСА_1 , по день смерті останньої, що настала ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Встановлення вказаного факту має для заявника юридичне значення, оскільки дозволяє їй реа- лізувати право на спадок.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.76-81, 258, 259, 263-265, 315, 319, 354 ЦПК України, суд

В И Р І Ш И В:

Заяву ОСОБА_1 про встановлення факту постійного проживання із спадкодавцем на час відкриття спадщини задовольнити.

Встановити юридичний факт постійного проживання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_3 ), спадкоємця за заповітом, зі спадкодавцем ОСОБА_3 до часу відкриття спадщини, а саме - ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Рішення може бути оскаржене до Одеського апеляційного суду протягом 30 днів з дня його про голошення.

Суддя Тимошенко С.В.

СудТатарбунарський районний суд Одеської області
Дата ухвалення рішення02.06.2021
Оприлюднено08.06.2021
Номер документу97471175
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —515/589/21

Рішення від 02.06.2021

Цивільне

Татарбунарський районний суд Одеської області

Тимошенко С. В.

Ухвала від 05.05.2021

Цивільне

Татарбунарський районний суд Одеської області

Тимошенко С. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні