Справа № 930/862/21
№ 1-кс/930/346/21
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
04.06.2021 року.
Слідчий суддя Немирівського районного суду Вінницької області ОСОБА_1
при секретарі ОСОБА_2
за участю заявника (скаржника) ОСОБА_3
слідчого ОСОБА_4
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Немирів скаргу представника скаржника ОСОБА_3 - адвоката ОСОБА_5 в порядку ст. 303 КПК України на постанову слідчого СВ Відділу поліції №5 Вінницького РУП ГУНП у Вінницькій області ОСОБА_4 по кримінальному провадженні №4202002000000268 від 01.09.2020 року про часткове задоволення клопотання від 14.05.2021, -
ВСТАНОВИВ:
Представник потерпілого ОСОБА_3 -адвокат ОСОБА_6 звернувся до суду з скаргою в порядку ст. 303 КПК України.
Скарга мотивованатим,що в ході розслідування слідчим СВ відділу поліції №5 Вінницького РУП ГУНП у Вінницькій області ОСОБА_4 кримінального провадження № 4202002000000268 по ч. 2 ст. 187 КК України по факту розбійного нападу на ОСОБА_3 та відкритого викрадення зерна пшениці в кількості 6,5 тон. з його земельної ділянки та земельної ділянки його родичів ОСОБА_7 та ОСОБА_8 , із застосуванням до ОСОБА_3 насильства, небезпечного для його життя та здоров`я, адвокатом ОСОБА_5 , як представником потерпілого ОСОБА_3 на усунення недоліків досудового слідства 13 травня 2021 року слідчому ОСОБА_4 було заявлено письмове клопотання про проведення слідчий дій, а саме: про проведення додаткового допита свідка ОСОБА_9 на предмет з`ясування певних обставин подій, які відбувались 25 липня 2020 року близько 17.00 год. в АДРЕСА_1 , яке слідчий виконав допитавши додатково ОСОБА_9 , а також було заявлено клопотання про проведення такої слідчої дії як огляд місця події з участю спеціаліста-землевпорядника з необхідністю оглянути земельні ділянки належні на праві власності ОСОБА_3 площею 2,7049 га., кадастровий номер 0521285500:02:000:0320 та суміжну земельну ділянку кадастровий номер 0521285500:02:000:0327, що належить родичам ОСОБА_3 , громадянам ОСОБА_7 та ОСОБА_8 площею 2,7050 га. та які знаходяться на адресою АДРЕСА_1 .
Слідчу дію - огляд місця події, що передбачена ст. 237 КПК України, необхідно провести з тих підстав, що з моменту відкриття кримінального провадження слідчим не було встановлено яку саме площу земельних ділянок було викошено комбайном та яку кількість зерна пшениці відкрито викрадено ОСОБА_10 та ОСОБА_11 , оскільки саме 25 липня 2020 року працівниками поліції затриманий на місці вчинення кримінального правопорушення комбайн з гр. ОСОБА_10 та ОСОБА_11 не було оглянуто та не встановлено яка кількість зібраної пшениці знаходиться в бункері комбайна, а відпущено без будь-якого огляду як комбайна, не були оглянути скошені земельні ділянки, які на даний час перебувають без будь-якого обробітку, оскільки ОСОБА_3 чекає проведення огляду місця події на даних земельних ділянках з метою встановлення яку площу було скошено на цих земельних ділянках комбайном 25 липня 2020 року ОСОБА_10 та ОСОБА_11 та виходячи з врожайності на 2020 рік яка шкода заподіяна в результаті вчинення кримінального правопорушення - викрадення зерна пшениці, ш;о беззаперечно вимагає від слідчого в ході досудового слідства ст. 91 КПК України.
Представник потерпілого ОСОБА_3 - адвокат ОСОБА_5 в судове засідання не з`явився, однак подав до суду письмову заяву про розгляд його скарги за його відсутності, однак в присутності потерпілого ОСОБА_3 .
Потерпілий ОСОБА_3 в судовому засіданні підтримав подану його предсставником скаргу та просив її задовольнити з підстав викладених у скарзі.
Слідчий СВ Відділу поліції №5 Вінницького РУП ГУНП у Вінницькій області ОСОБА_4 в судовому засіданні заперечувала щодо задоволення скарги, вважає, що винесена нею постанова про часткове задоволення клопотання відповідає вимогам КПК України, а проведення такої слідчої дії як огляд місця події не впливає на кваліфікацію кримінального правопорушення.
Вивчивши матеріали скарги і кримінального провадження, слідчий суддя вважає, що скаргу слід задоволити.
Відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 303 КПК України, на досудовому провадженні можуть бути оскаржені рішення слідчого, дізнавача, прокурора про відмову в задоволенні клопотання про проведення слідчих (розшукових) дій, негласних слідчих (розшукових) дій - особою, якій відмовлено у задоволенні клопотання, її представником, законним представником чи захисником.
Відповідно дост. 306 КПК Українискарги на рішення, дії чи бездіяльність слідчого чи прокурора розглядаються слідчим суддею місцевого суду згідно з правилами судового розгляду, передбаченимистаттями 318-380 КПК, з урахуванням положень цієї глави.Відповідно до ч.5ст. 110 КПК Українипостанова слідчого повинна містити зміст обставин, які є підставами для прийняття постанови та мотиви прийняття постанови, їх обґрунтування та посилання на положенняКПК України. Слідчий зобов`язаний збирати докази на підтвердження чи спростування вини особи, тобто обов`язок доказування лежить на слідчому, прокурору, і лише у випадках передбаченихКПК- на потерпілому (ст.ст.92,93 КПК України) Цих вимог закону слідчий не дотримався.
Відповідно до положень ст. 9 КПК України прокурор, керівник органу досудового розслідування, слідчий зобов`язані всебічно, повно і неупереджено дослідити обставини кримінального провадження, виявити як ті обставини, що викривають, так і ті, що виправдовують підозрюваного, обвинуваченого, а також обставини, що пом`якшують чи обтяжують його покарання, надати їм належну правову оцінку та забезпечити прийняття законних і неупереджених процесуальних рішень.
Згідно ст.24 КПК України кожному гарантується право на оскарження процесуальних рішень, дій чи бездіяльності суду, слідчого судді, прокурора, слідчого в порядку, передбаченому цим Кодексом.
Дотримання норм матеріального і процесуального права органами і службовими особами, які ведуть кримінальне провадження, є необхідною умовою досягнення ними завдань кримінального провадження (ст. 2 КПК).
Таким чином, засада законності у кримінальному провадженні зобов`язує органи і службові особи, які його ведуть: 1) неухильно дотримуватися встановленого кримінальним процесуальним законом порядку (процесуальної форми) провадження на всіх його стадіях; 2) вчиняти процесуальні дії на визначених законом підставах; 3) повідомляти і роз`яснювати іншим учасникам провадження їхні процесуальні права і обов`язки та забезпечувати їх дотримання і виконання; 4) обґрунтовувати свої рішення відповідними нормами матеріального і процесуального права; 5) суворо дотримуватися підстав і порядку застосування до учасників провадження заходів його забезпечення, особливо запобіжних заходів; 6) неухильно дотримуватись порядку збирання й закріплення доказів, оскільки його недотримання потягне за собою їх недопустимість.
Дотримання вимог закону під час кримінального провадження забезпечується також наданою його учасникам можливістю оскарження незаконних дій і рішень органів і службових осіб у визначеному КПК порядку, в результаті чого незаконні дії і рішення скасовуються.
Повне дослідження обставин кримінального провадження означає встановлення та дослідження всіх обставин, які підлягають доказуванню у ньому. Неповне дослідження обставин провадження - одна з найбільш поширених підстав для скасування судових рішень.
Приймаючи рішення слідчий повинен звернути увагу, що постанова повинна містити зміст обставин, які є підставами для прийняття постанови та мотиви прийняття постанови, їх обґрунтування та посилання на положенняКПК України.
Статтею 91 КПК України передбачено обставини, які підлягають доказуванню у кримінальному провадженні, зокрема у кримінальному провадженні підлягають доказуванню: 1) подія кримінального правопорушення (час, місце, спосіб та інші обставини вчинення кримінального правопорушення); 2) винуватість обвинуваченого у вчиненні кримінального правопорушення, форма вини, мотив і мета вчинення кримінального правопорушення; 3) вид і розмір шкоди, завданої кримінальним правопорушенням, а також розмір процесуальних витрат; 4) обставини, які впливають на ступінь тяжкості вчиненого кримінального правопорушення, характеризують особу обвинуваченого, обтяжують чи пом`якшують покарання, які виключають кримінальну відповідальність або є підставою закриття кримінального провадження; 5) обставини, що є підставою для звільнення від кримінальної відповідальності або покарання; 6) обставини, які підтверджують, що гроші, цінності та інше майно, які підлягають спеціальній конфіскації, одержані внаслідок вчинення кримінального правопорушення та/або є доходами від такого майна, або призначалися (використовувалися) для схиляння особи до вчинення кримінального правопорушення, фінансування та/або матеріального забезпечення кримінального правопорушення чи винагороди за його вчинення, або є предметом кримінального правопорушення, у тому числі пов`язаного з їх незаконним обігом, або підшукані, виготовлені, пристосовані або використані як засоби чи знаряддя вчинення кримінального правопорушення; 7) обставини, що є підставою для застосування до юридичних осіб заходів кримінально-правового характеру.
Відповідно до ст. 220 КПК України, клопотання сторони захисту, потерпілого і його представника чи законного представника, представника юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, про виконання будь-яких процесуальних дій та у випадках, установлених цим Кодексом, іншої особи, права чи законні інтереси якої обмежуються під час досудового розслідування, або її представника слідчий, дізнавач, прокурор зобов`язані розглянути в строк не більше трьох днів з моменту подання і задовольнити їх за наявності відповідних підстав. Про результати розгляду клопотання повідомляється особа, яка заявила клопотання. Про повну або часткову відмову в задоволенні клопотання виноситься вмотивована постанова, копія якої вручається особі, яка заявила клопотання, а у разі неможливості вручення з об`єктивних причин - надсилається їй.
Частиною шостою статті 223 Кримінального процесуального кодексу України закріплено, що слідча (розшукова) дія, що здійснюється за клопотанням сторони захисту, потерпілого, представника юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, проводиться за участю особи, яка її ініціювала, та (або) її захисника чи представника, крім випадків, коли через специфіку слідчої (розшукової) дії це неможливо або така особа письмово відмовилася від участі в ній.
Крім того, відповідно до частин 1-2 статті 223 КПК України, Слідчі (розшукові) дії є діями, спрямованими на отримання (збирання) доказів або перевірку вже отриманих доказів у конкретному кримінальному провадженні. Підставами для проведення слідчої (розшукової) дії є наявність достатніх відомостей, що вказують на можливість досягнення її мети.
Однак, оглянувши матеріали кримінального провадження №42020020000000268 встановлено, що всупереч ст. ст. 91, 9 КПК України слідчим для встановлення всіх обставин кримінального правопорушення не вчинив усіх необхідних процесуальних дій, спрямованих на перевірку обставин, викладених в заяві про злочин, встановлення виду і розміру шкоди, завданої кримінальним правопорушенням ( якщо така шкода заподіяна), зокрема такої слідчої дії як огляд місця події за участю спеціаліста - землевпорядника, в проведенні якої слідчий СВ Відділу поліції №5 ОСОБА_4 відмовила, з огляду на те, що спеціаліст - землевпорядник не є свідком чи очевидцем конфлікту, який мав місце 25.07.2020, ігноруючи положення ст. 71 КПК України, відповідно до якої спеціалістом у кримінальному провадженні є особа, яка володіє спеціальними знаннями та навичками і може надавати консультації та висновки під час досудового розслідування і судового розгляду з питань, що потребують відповідних спеціальних знань і навичок, може бути залучений для надання безпосередньої технічної допомоги (фотографування, складення схем, планів, креслень, відбір зразків для проведення експертизи тощо) сторонами кримінального провадження під час досудового розслідування і судом під час судового розгляду, а також для надання висновків у випадках, передбачених пунктом 7 частини четвертої цієї статті.
Крім того, відповідно до ч.3 ст. 71 КПК України сторони кримінального провадження мають право під час судового розгляду заявляти клопотання про залучення спеціаліста або використання його пояснень і допомоги.
Таким чином, слідчий суддя приймає до уваги, що при зверненні до слідчого з клопотанням про проведення слідчих дій існували законні підстав для розгляду такого клопотання, заявником викладено всі необхідні доводи для проведення слідчих дій, про здійснення яких він просив, а зволікання слідчого у проведенні слідчих дій негативно впливає на повноту, об`єктивність та всебічність проведення досудового розслідування. У зв`язку з викладеним слідчий суддя доходить до висновку про необхідність задоволення скарги представника потерпілого - адвоката ОСОБА_5 .
Керуючись ст. ст.303,305,306,307,309 КПК України, слідчий суддя, -
УХВАЛИВ:
Скаргу представника скаржника ОСОБА_3 - адвоката ОСОБА_5 в порядку ст. 303 КПК України - задовольнити.
Постанову слідчого СВ Відділу поліції №5 Вінницького РУП ГУНП у Вінницькій області ОСОБА_4 по кримінальному провадженні №4202002000000268 від 01.09.2020 року по ч.2 ст. 187 КК України про часткове задоволення клопотання від 14.05.2021 та дії слідчої ОСОБА_4 в частині відмови в проведенні слідчої дії - огляду місця події двох земельних ділянок з кадастровими номерами 0521285500:02:000:0320, площею 2,7049 га, та 0521285500:000:0327, площею 2,7050 га, які знаходяться за адресою: АДРЕСА_1 , визнати незаконними.
Зобов`язати слідчого СВ Відділу поліції №5 Вінницького РУП ГУНП у Вінницькій області ОСОБА_4 по кримінальному провадженні №4202002000000268 від 01.09.2020 року за ч.2 ст. 187 КК України провести слідчу дію - огляд місця події з участю спеціаліста землевпорядника та провести огляд двох земельних ділянок з кадастровими номерами 0521285500:02:000:0320, площею 2,7049 га, та 0521285500:000:0327, площею 2,7050 га, які знаходяться за адресою: АДРЕСА_1 , в ході якого провести обміри та визначити відповідну площу земельних ділянок, яка була засіяна зерном пшениці та скошена 25 липня 2020 року комбайном з участю ОСОБА_11 та ОСОБА_10 відповідно до вимог КПК України.
Ухвала є остаточою та оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя: ОСОБА_1
Суд | Немирівський районний суд Вінницької області |
Дата ухвалення рішення | 04.06.2021 |
Оприлюднено | 31.01.2023 |
Номер документу | 97474230 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за скаргами на дії та рішення правоохоронних органів, на дії чи бездіяльність слідчого, прокурора та інших осіб під час досудового розслідування рішення слідчого, прокурора про відмову в задоволенні клопотання про проведення слідчих (розшукових) дій, негласних слідчих (розшукових) дій |
Кримінальне
Немирівський районний суд Вінницької області
Алєксєєнко В. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні