Справа №351/297/21
Номер провадження №2/351/323/21
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 травня 2021 року м. Снятин
Снятинський районний суд Івано-Франківської області в складі:
головуючого судді Калиновського М.М.,
з участю секретаря Равлюк М.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Снятині цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю " Агропромислова фірма " Родник Плюс " про розірвання договору оренди землі, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду із позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю " Агропромислова фірма " Родник Плюс " про розірвання договору оренди землі, свої позовні вимоги мотивував тим, що згідно свідоцтва про право на спадщину земельної ділянки та витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності позивчка є власником земельних ділянок 1, 4999 га та 0,5207 га., які розташовані на території Снятинської міської ради Снятинського району Івано-Франківської області. Цільове призначення земельної ділянки - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. Згідно із договром оренди землі від 21.12.2012 р., земельна ділянка була передана позивачем в оренду відповідачу строком на 10 років.
Відповідно до п.9 та 11 Договору оренди землі відповідач зобов`язався протягом
строку дії договору за кожен рік користування земельною ділянкою сплачувати 3% від нормативної грошової оцінки даної земельної ділянки, визначеної відповідно до законодавства вартості земельної ділянки, не пізніше 31 грудня кожного року. В 2012 р. нормативна грошова оцінка земельної ділянки становила 25937,70 грн., а отже розмір орендної плати за умовами договору оренди землі в 2012 р. склав 778,13 грн. Однак, орендна плата систематично не виплачувалась або виплачувалась не у строки передбачувані договором, чим порушив свої зобов`язання щодо своєчасності розрахунку за користування земельною дялінкою. Звернення до відповідача з проханням розірвати договір оренди ігноруються останнім, а тому позивач вимушений звернутися до суду із даним позовом.
Представник позивача подав до суду заяву, в якій просив справу розглядати за його відсутності, позов просив задоволити.
Представник відповідача подав до суду відзив, в якому просив в задоволенні позову відмовити, з підстав викладених у відзиві.
Відповідно до ч.2 ст.197 ЦПК України фіксування судового засідання технічними засобами не проводилось.
Суд, перевіривши матеріали справи, вважає, що в задоволенні позову слід відмовити, суд прийшов до такого висновку з наступних підстав.
З договору оренди землі від 21.12.2012 р. слідує, що ОСОБА_2 та Товариство з обмеженою відповідальністю " Агропромислова фірма " Родник Плюс " уклали договір оренди земельної ділянки № НОМЕР_1 кадастровий номер 2625210100:16:001:0069 загальною площею 0,5207 га. в т.ч. рілля 0,5207 га. норматив на грошова оцінка земельної ділнки становить 25937,70 грн.. Договір оренди укладено на 10 років починаючи з дати його державної реєстрації.
З договору оренди землі від 21.12.2012 р. слідує, що ОСОБА_2 та Товариство з обмеженою відповідальністю " Агропромислова фірма " Родник Плюс " уклали договір оренди земельної ділянки № НОМЕР_2 кадастровий номер 2625210100:11:001:0266 загальною площею 1, 4999 га. в т.ч. сінокіс 1,4999 га. норматив на грошова оцінка земельної ділнки становить 5 104,40 грн.. Договір оренди укладено на 10 років починаючи з дати його державної реєстрації.
Відповідно до актів приймання - передачі земельної ділянки в оренду ОСОБА_2 передала, а ТОВ АПФ Родник плюс прийняв в оренду для сільськогосподарського використання земельну ділянку (пай) № НОМЕР_1 загальною площею 0,5207 га, в т.ч. рілля- 0,5207 га. цільове призначення якої для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка належить орендодавцеві згідно державного акту на право власності на землю ІІ-ІФ №037423р, і знаходиться на території Снятинської міської ради (за межами населеного пунку) Снятинського району Івано-Франківської області, ОСОБА_2 передала, а ТОВ АПФ Родник плюс прийняв в оренду для сільськогосподарського використання земельну ділянку (пай) № НОМЕР_2 загальною площею 1, 4999 га, в т.ч. сінокос- 1,4999 га. цільове призначення якої для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка належить орендодавцеві згідно державного акту на право власності на землю ІІ-ІФ №037423р, і знаходиться на території Снятинської міської ради (за межами населеного пунку) Снятинського району Івано-Франківської області.
Відповідно до додаткової угоди до договору оренди землі, від 10.06.2016 р. сторони дійшли згоди продовжити строк дії Договору оренди землі до 10.06.2028 років. Сторони дійшли згоди, що з дати укладення цієї Додаткової угодиорендна плата становить 6 % від нормативно - грошової оцінки земельної ділянки.
Даний договір зареєстровано в державному реєстрі речових прав на нерухоме майно про реєстрацію прав та їх обтяжень 23.12.2016 р.
04.01.2021 р. позивач звернувся до відповідача із заявою про припинення будь яких сільськогосподарських робіт на даній земельній ділянці та надати погодження на розірвання договору оренди за згодою сторін.
Відповідно до ч. 2 ст. 792 ЦК України відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом.
Частиною 9 ст. 93 ЗК України також встановлено, що відносини, пов`язані з орендою землі, регулюються законом.
За ч. 4 ст. 124 ЗК України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у власності громадян, здійснюється за договором оренди між власником земельної ділянки і орендарем.
Спеціальним законом, яким регулюються відносини, пов`язані з орендою землі, є Закон України Про оренду землі .
Відповідно до статті 1 Закону України Про оренду землі оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
В ст. 13 Закону України "Про оренду землі" зазначено, що договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Відповідно до статті 17 Закону України "Про оренду землі" (в редакції, що діяла на час виникнення правовідносин) об`єкт за договором оренди землі вважається переданий орендодавцем орендареві з моменту державної реєстрації права оренди, якщо інше не встановлено законом.
Відповідно п. 8 Договорів від 21.12.2012 договори укладено на 10 років починаючи з дати його державної реєстрації.
Позивачем надано докази реєстрації права оренди та передачі об`єкта оренди орендареві за даним договором.
Згідно з частиною першою статті 15 Закону України Про оренду землі істотними умовами договору оренди землі є: об`єкт оренди (місце розташування та розмір земельної ділянки); строк дії договору оренди; орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату; умови використання та цільове призначення земельної ділянки, яка передається в оренду; умови збереження стану об`єкта оренди; умови і строки передачі земельної ділянки орендарю; умови повернення земельної ділянки орендодавцеві; існуючі обмеження (обтяження) щодо використання земельної ділянки; визначення сторони, яка несе ризик випадкового пошкодження або знищення об`єкта оренди чи його частини; відповідальність сторін; умови передачі у заставу та внесення до статутного фонду права оренди земельної ділянки.
Відповідно до статті 24 Закону України Про оренду землі орендодавець має право вимагати від орендаря своєчасного внесення орендної плати.
За змістом частини першої статті 32 Закону України Про оренду землі на вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов`язків, передбачених статтями 24 і 25 цього Закону та умовами договору, а також на підставах, визначених ЗК України та іншими законами України.
У пункті д частини першої статті 141 ЗК України визначено, що підставою для припинення права користування земельною ділянкою є систематична несплата орендної плати.
Отже, наведеними положеннями закону, які регулюють спірні відносини, передбачена систематична (два і більше випадки) несплата орендної плати, передбаченої договором, як підстава для розірвання договору оренди. Разове порушення умов договору оренди у цій частині не вважається систематичним і не може бути підставою для його розірвання, але ж повторне порушення вже може свідчити про систематичність.
Згідно з частиною другою статті 651 ЦК України договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених законом або договором. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.
Стаття 611 ЦК України передбачає різні правові наслідки порушення зобов`язання, до яких належать, зокрема, припинення зобов`язання внаслідок односторонньої відмови від зобов`язання, якщо це встановлено договором або законом або розірвання договору, зміна умов зобов`язання, сплата неустойки, відшкодування збитків і моральної шкоди.
Застосування такого правового наслідку, як розірвання договору судом, саме з підстави істотності допущеного порушення договору, що значною мірою позбавляє того, на що особа розраховувала при укладенні договору, відповідає загальним засадам цивільного законодавства, до яких за пунктом 6 частини першої статті 3 ЦК України належать, зокрема, справедливість, добросовісність та розумність.
Зокрема, такий правовий висновок викладений у постановах Верховного Суду України від 28 вересня 2016 року у справі № 6-977цс16 та від 12 грудня 2012 року у справі № 6-146цс12.
За змістом статей 1 , 13 Закону України Про оренду землі основною метою договору оренди земельної ділянки та одним із визначальних прав орендодавця є своєчасне отримання останнім орендної плати в установленому розмірі. Разом з тим, доводи про наявність заборгованості з орендної плати мають підтверджуватись належними доказами.
Разом з тим, позовної вимоги позивачем про стягнення заборгованості по виплаті орендної плати не заявлено. Період і розмір заборгованості в позові не зазначені, відповідні докази з цього приводу не надані.
Зі змісту ч.1 ст.76 ЦПК України слідує, що доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Відповідно до ч.1 статті 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставі своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Так, позивачем на виконання вимоги ст.81 ЦПК України , не надано доказів, які б стали підставою для розірвання договору оренди землі.
Враховуючи вищевикладене у задоволенні позову необхідно відмовити. В зв`язку з відмовою у позові відсутні підстави для стягнення з відповідача на користь позивача судового збору відповідно до статті 141 ЦПК України.
Враховуючи викладене, керуючись ст.ст. 6,11 651 , 792 ЦК України , ст.ст. 4 , 5 , 12 , 77 , 82 , 89 , 141,263-265 ЦПК України , ст.ст. 93, 124 , 141 ЗК України , ст.ст. 1 , 2 , 13 , 15 Закону України Про оренду землі , суд, -
В И Р І Ш И В:
В позові ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю " Агропромислова фірма " Родник Плюс " про розірвання договору оренди землі - відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів безпосередньо до суду апеляційної інстанції з дня його проголошення. У разі, якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду .
Головуючий: М.М.Калиновський
Суд | Снятинський районний суд Івано-Франківської області |
Дата ухвалення рішення | 12.05.2021 |
Оприлюднено | 08.06.2021 |
Номер документу | 97482806 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Снятинський районний суд Івано-Франківської області
Калиновський М. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні