Справа № 616/116/21
Провадження № 2/616/136/21
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 березня 2021 року смт Великий Бурлук
Великобурлуцький районний суд Харківської області в складі:
головуючого - судді Грошової Н.М.
за участю секретаря Логвінової М.В.,
розглянувши в підготовчому відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Вільхуватської об`єднаної територіальної громади в особі Вільхуватської сільської ради Куп`янського району Харківської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,
в с т а н о в и в:
23.02.2021 року ОСОБА_1 звернувся до Великобурлуцького районного суду Харківської області з позовною заявою до Вільхуватської об`єднаної територіальної громади в особі Вільхуватської сільської ради Куп`янського району Харківської області, в якому позивачем заявлено вимоги про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, що відкрилася ІНФОРМАЦІЯ_1 після смерті його матері ОСОБА_2 , терміном в три місяця з часу набрання рішенням суду законної сили.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла його мати ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , після її смерті відкрилася спадщина, до якої входить земельна ділянка, площею 5,0652 га (цільове призначення - товарно сільськогосподарське виробництво), розташована на території Рубленської сільської ради Великобурлуцького району Харківської, право власності на яку посвідчено Державним Актом серія ХР №135195, кадастровий номер 6321484000:01:000:0362. Позивач посилалася на те, що після смерті матері тривалий час був у дуже пригніченому стані. За консультацією про подальші дії, щодо прийняття спадку звертався до Рубленської сільської ради Великобурлуцького району Харківської області, де йому повідомили, про необхідність звернення із заявою про прийняття спадку після спливу шести місяців після смерті матері до нотаріальної контори та вказали, якщо на момент смерті матері він проживав разом із нею, вважається таким, що прийняв спадок і може будь коли подавати заяву про прийняття спадку та оформити спадок. В кінці 2019 року звертався до Великобурлуцької державної нотаріальної контори з приводу оформлення спадщини, однак на той час в нього були відсутні всі необхідні документи для подання заяви. На початку весни 2020 року перешкодою для звернення позивача до нотаріуса стало введення карантинних заходів на всій території України та прийом громадян нотаріусом було обмежено. Тільки в жовтні 2020 року на прийомі у державного нотаріуса Великобурлуцької державної нотаріальної контори повідомлено про пропуск шестимісячного строку з дня смерті матері на подання заяви та 16 жовтня 2020 року видана постанова про відмову у вчиненні нотаріальної дії. Позивач також вказує, що після смерті матері спадкова справа не заводилась, інші спадкоємці відсутні та вважає, що причини пропуску строку для подання заяви про прийняття спадщини є поважними.
Ухвалою Великобурлуцького районного суду Харківської області від 01 березня 2021 року відкрито провадження у справі та призначено розгляд справи в порядку загального позовного провадження
Позивач ОСОБА_1 та його представник - адвокат Зінченко С.А. в підготовче засідання не з`явились, звернулись до суду із заявою про розгляд справи без його участі, заявлені позовні вимоги підтримують в повному обсязі, просять визнати поважними причини пропуску позивачем строку для подання заяви про прийняття спадщини та у зв`язку із визнанням відповідачем позову постановити у підготовчому засіданні рішення за їх відсутності.
Представник відповідача в судове засідання не з`явився, 22 березня 2021 року до суду надійшла заява за підписом голови Вільхуватської сільської ради Великобурлуцького району Харківської області Сорокіна В.О., в якій він зазначив, що Вільхуватська сільська рада Куп`янського району Харківської області позов ОСОБА_1 визнає повністю, крім того, просив провести розгляд справи за відсутності представника відповідача.
Відповідно до ч.3 ст.200 ЦПК України за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.
Враховуючи, що в підготовче засідання не з`явились всі учасники справи, відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Суд, дослідивши матеріали справи, встановивши факти та відповідні їм правовідносини, оцінивши кожний доказ окремо та у їх сукупності та взаємозв`язку, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Згідно ч.1 ст.13 ЦПК України суд розглядає справу не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Статтею 81 ЦПК України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Згідно свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 , виданого 11 червня 2018 року відділом реєстрації актів цивільного стану Великобурлуцького районного управління юстиції Харківської області, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , померла ІНФОРМАЦІЯ_1 у віці 78 років, місце смерті: Харківська область, Великобурлуцький район, село Рублене, про що складено відповідний актовий запис №8 від 11 червня 2018 року.
Відповідно до актового запису про народження №25 від 03.12.1968 року ОСОБА_1 , народився ІНФОРМАЦІЯ_3 в с.Широке Великобурлуцького району Харківської області, в графі мати вказана ОСОБА_2 . (повторне свідоцтво про народження НОМЕР_2 від 21.05.1980 року).
Після смерті ОСОБА_2 залишилось спадкове майно, яке складається з земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, площею 5,0652 га, кадастровий номер 6321484000:01:000:0362, що розташована на території Рубленської сільської ради Великобурлуцького району Харківської області.
Так, 17.12.2004 року видано Державного акту на право власності на вказану земельну ділянку серія ХР № 135195 (а.с.10). та згідно відомостей витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку НВ-6312916162020 здійснено державну реєстрацію 06.04.2020. (а.с.11).
З довідки №02-18/277 від 15 жовтня 2020 року, яка видана Виконавчим комітетом Рубленської сільської ради Великобурлуцького району Харківської області, вбачається, що ОСОБА_2 на момент смерті була зареєстрована та постійно проживала за адресою: АДРЕСА_1 . На день її смерті разом з нею тривалий час проживав її син ОСОБА_1 . (а.с.14).
При цьому, позивач зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 .
У встановлений законом строк ОСОБА_1 не звернувся до Великобурлуцької державної нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини, у зв`язку зі станом здоров`я, дією карантинних обмежень на території України та відсутністю необхідних документів в кінці 2019 року.
До Великобурлуцької державної нотаріальної контори позивач звернувся у жовтні 2020 року із заявою про прийняття спадщини за законом після ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , проте постановою державного нотаріуса Великобурлуцької державної нотаріальної контори Харківської області Марченко Н.І. від 16.10.2020 йому було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за закон, оскільки пропущено встановлений закон шестимісячний строк для подання заяви про прийняття спадщини (а.с.08).
Також, з вищевказаної постанови державного нотаріуса Великобурлуцької державної нотаріальної контори Харківської області Марченко Н.І. від 16.10.2020 вбачається, що після смерті померлої ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_2 спадкова справа не заводилася, заяв про прийняття (відмову) від спадщини не надходило.
Згідно статті 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
За загальними положеннями про спадкування право на спадщину виникає в день відкриття спадщини, спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (статті 1220, 1222, 1270 ЦК України).
Відповідно до статті 1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Частиною 1 статті 1268 ЦК України визначено, що спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.
Нормами частини 1 статті 1269 ЦК України визначено, що спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини.
Відповідно до ч.1 ст.1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
За змістом частини 1 та 3 статті 1272 Цивільного кодексу України, якщо спадкоємець протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Право на спадщину виникає з моменту її відкриття, і закон зобов`язує спадкоємця, який постійно не проживав зі спадкодавцем, у шестимісячний строк подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини. У випадку, якщо спадкоємець пропустив шестимісячний строк для подання заяви про прийняття спадщини з поважних причин, закон гарантує йому право на звернення до суду з позовом про визначення додаткового строку на подання такої заяви.
В п. 24 Постанови Пленуму Верховного суду України № 7 від 30. 05. 2008 року, Про судову практику у справах про спадкування Пленум Верховного Суду України зазначено, що вирішуючи питання визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини.
Вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Отже, правила частини третьої статті 1272 ЦК України про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви; 2) ці обставини визнані судом поважними.
При цьому, вирішуючи питання поважності причин пропущення шестимісячного строку, визначеного статтею 1270 ЦК України, для прийняття спадщини, суд має враховувати, що такі причини визначаються в кожному конкретному випадку з огляду на обставини справи.
Обставини, на які посилається позивач як на підстави пропуску встановленого законом шестимісячного строку для подання заяви про прийняття спадщини після померлої ОСОБА_2 , заслуговують на увагу та на думку суду є поважними. Доказів, які спростовують твердження позивача щодо поважності причин пропуску строку подання заяви про прийняття спадщини суду не надано, крім того, відповідачем позов визнано, заперечень він не має. Визнання відповідачем пред`явленого позову не суперечить закону, не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб.
Позивачем надано належні, допустимі, достовірні та достатні докази на підтвердження тих обставин, що він є спадкоємцем за законом після померлої ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , матері ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 ; інших спадкоємців за законом чи за заповітом, які вчинили дії, що свідчать про прийняття спадщини, немає; строк на подання заяви про прийняття спадщини був ним пропущений з поважних причин.
З урахуванням викладеного, виходячи з аналізу встановлених судом обставин справи та норм права, що регулюють спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що ОСОБА_1 наведено причини, які пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для нього щодо подачі заяви про прийняття спадщини, а тому наявні підстави для встановлення йому додаткового строку на подання заяви про прийняття спадщини.
На підставі викладеного і керуючись ст.ст. 3, 4, 12, 81,200, 206, 247, 263-265 ЦПК України, суд,
у х в а л и в:
Позов ОСОБА_1 до Вільхуватської об`єднаної територіальної громади в особі Вільхуватської сільської ради Куп`янського району Харківської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини - задовольнити.
Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини, яка відкрилася після смерті його матері - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 - 3 (три) місяці з дня набрання рішенням суду законної сили.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Харківського апеляційного суду через Великобурлуцький районний суд Харківської області шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , РНОКПП НОМЕР_3 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 .
Відповідач: Вільхуватська об`єднана територіальна громада в особі Вільхуватської сільської ради Куп`янського району Харківської області, місцезнаходження: 62620, Харківська область, Великобурлуцький район, с.Вільхуватка, вул.Синько, 28, код ЄДРПОУ: 04399223.
Повне рішення складено 09 квітня 2021 року.
Головуючий: суддя Н.М.Грошова
Суд | Великобурлуцький районний суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 22.03.2021 |
Оприлюднено | 08.06.2021 |
Номер документу | 97483340 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Великобурлуцький районний суд Харківської області
Грошова Н. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні