Ухвала
від 02.06.2021 по справі 506/229/21
КРАСНООКНЯНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Красноокнянський районний суд Одеської області

Справа № 506/229/21

Провадження № 2-о/506/12/21

У Х В А Л А

про залишення заяви без розгляду

02.06.2021 року с.м.т. Окни

Красноокнянський районний суд Одеської області в складі:

головуючого судді Чеботаренко О.Л.

за участю секретаря судового засідання Паламарчук М.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт Окни в порядку окремого провадження цивільну справу за заявою

ОСОБА_1 про встановлення факту проживання однією сім`єю чоловіка та жінки без шлюбу, заінтересована особа: Окнянська селищна рада Окнянського району Одеської області,

В С Т А Н О В И В:

02 квітня 2021 року ОСОБА_1 звернулася до суду із заявою про встановлення факту проживання однією сім`єю чоловіка та жінки без шлюбу, в якій просила встановити той факт, що вона та ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживали однією сім`єю як жінка та чоловік без реєстрації шлюбу в період часу з листопада 2013 року до грудня 2020 року. Заявник посилається на те, що вони були зареєстровані та проживали в одному будинку, вели спільне господарство, були пов`язані спільним побутом, мали взаємні права та обов`язки. Протягом їх спільного проживання вони піклувалися один про одного, мали спільний бюджет, яким розпоряджалися разом, робили невеликі косметичні ремонти, витрачали кошти на спільні потреби. Реєструвати шлюб вони не поспішали, так як в цьому не було потреби. Після смерті ОСОБА_2 відкрилася спадщина у вигляді земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд (присадибна ділянка), площею 0,2500 га, кадастровий номер 5123181700:02:001:0023, яка належала ОСОБА_2 на підставі державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯИ №192438, а також житлового будинку, який розташований за адресою: АДРЕСА_1 . В січні 2021 року заявник звернулася до Великомихайлівської районної державної нотаріальної контори Одеської області з метою отримання свідоцтва про право на спадщину на майно, яке належало ОСОБА_2 , однак їй було роз`яснено, що так як між нею та ОСОБА_2 шлюб зареєстровано не було, то документом, який може підтвердити факт її проживання з спадкодавцем однією сім`єю як жінки та чоловіка не менш як 5 років до дня відкриття спадщини після смерті ОСОБА_2 , може бути лише відповідне рішення суду, що дасть їй можливість претендувати на спадщину, яка залишилась після смерті ОСОБА_2 , в якості спадкоємця за законом четвертої черги. Тому вона змушена звернутися до суду з даною заявою.

Ухвалою від 07 квітня 2021 року заява прийнята судом до розгляду та відкрито провадження у справі.

У судовому засіданні заявник на задоволенні заяви наполягала, пояснивши, що фактично вона прожила з ОСОБА_2 з 1990 року, хоча була в шлюбі з іншим чоловіком, з яким розлучилась у 2013 році. З ОСОБА_2 шлюб вони не реєстрували, так як не бачили в цьому потреби. На теперішній час вона хоче оформити спадщину, яка залишилась після його смерті, а саме: житловий будинок, земельну ділянку біля будинку та земельний пай. Спільних дітей у них немає, про дітей ОСОБА_2 їй невідомо. Його батьки померли, є рідні брати - ОСОБА_3 та ОСОБА_4 . Як їй відомо, ОСОБА_5 відмовився від прийняття спадщини, а ОСОБА_6 на спадщину не претендує.

В подальшому заявник в судове засідання не з`явилась, однак від неї до суду надійшла заява про розгляд справи у її відсутність, на задоволенні заяви наполягає /а.с.48/. Тому справа розглянута у відсутність заявника, що відповідає вимогам ст.223 ЦПК України.

Представник заінтересованої особи в судове засідання не з`явився, однак від нього до суду надійшла заява про розгляд справи у його відсутність, проти задоволення заяви не заперечує. Тому справа розглянута у відсутність представника заінтересованої особи, що відповідає вимогам ст.223 ЦПК України /а.с.27, 28/.

Вислухавши пояснення заявника та дослідивши матеріали справи, приходжу до такого.

ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 /а.с.8/.

Заявник, звертаючись до суду з вказаною заявою, зазначила, що встановлення вищезазначеного факту їй необхідне для прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 , в якості спадкоємця за законом четвертої черги.

Так, після смерті ОСОБА_2 відкрилася спадщина у вигляді земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд (присадибна ділянка), площею 0,2500 га, кадастровий номер 5123181700:02:001:0023, яка належала ОСОБА_2 на підставі державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯИ №192438, а також житлового будинку, який розташований за адресою: АДРЕСА_1 /а.с.9, 10/.

Відповідно до ст.1264 ЦК України, у четверту чергу право на спадкування за законом мають особи, які проживали зі спадкодавцем однією сім`єю не менш як п`ять років до часу відкриття спадщини.

Як вбачається із наданої Великомихайлівською районною державною нотаріальною конторою копії спадкової справи №15/2021, відкритої до майна померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , заявник зверталася до нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини після смерті останнього. Крім того, в зазначеній спадковій справі є заява про прийняття спадщини від рідного брата спадкодавця - ОСОБА_3 . Вказана заява надійшла до нотаріальної контори 22.03.2021 року, тобто в межах визначеного ст.1270 ЦК України шестимісячного строку /а.с.31-46/.

Крім того, до суду надійшла заява від ОСОБА_3 , згідно з якою йому відомо про розгляд судом даної справи за заявою ОСОБА_1 . Проти задоволення заяви ОСОБА_1 він заперечує, так як він, як спадкоємець за законом після смерті рідного брата ОСОБА_2 , претендує на спадщину після смерті останнього, вчасно подав заяву до нотаріальної контори про прийняття спадщину. Подавати заяву про відмову від прийняття спадщини наміру не має /а.с.49/.

Також до суду надійшла заява від ОСОБА_4 , в якій він повідомив, що заперечує проти задоволення заяви ОСОБА_1 про встановлення факту її проживання однією сім`єю як жінки та чоловіка без реєстрації шлюбу понад 5 років з його рідним братом ОСОБА_2 , так як йому відомо, що на спадщину після смерті ОСОБА_2 претендує інший його брат ОСОБА_3 . Особисто він наміру приймати спадщину не має /а.с.51/.

При цьому, відповідно до ст.1262 ЦК України, у другу чергу право на спадкування за законом мають рідні брати та сестри спадкодавця, його баба та дід як з боку батька, так і з боку матері.

Таким чином, на думку суду, в ході судового розгляду справи встановлена наявність спору про право цивільне, яке випливає із спадкових відносин.

Разом з тим, відповідно до вимог ст.293 ЦПК України, окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.

Окреме провадження - це одностороннє провадження, в якому відсутній спір про право.

Характерною ознакою категорії справ окремого провадження є відсутність у них спору про право і метою яких є встановлення юридичного факту або стану. При цьому в порядку окремого провадження може вирішуватися спір про факт, але не спір про право цивільне.

Пленум Верховного суду України у постанові №5 від 31.03.1995 року Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення роз`яснив, що суд вправі розглядати справи про встановлення юридичних фактів, коли цей факт безпосередньо породжує юридичні наслідки. Тобто, від встановлення такого факту залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян та встановлення факту не пов`язується з наступним вирішенням спору про право. Так, у порядку окремого провадження суд може вирішити спір про факт, про стан, але не спір про право цивільне, так як метою такого судового розгляду є лише встановлення наявності або відсутності самого факту, і факт, що встановлюється судом у порядку окремого провадження, повинен мати юридичне значення, і мати безспірний характер, оскільки якщо під час розгляду справи у порядку окремого провадження виникає спір про право, який вирішується в порядку позовного провадження, суд повинен залишити заяву без розгляду і роз`яснити заявнику право подачі позову на загальних підставах.

З вище наведеного вбачається, що встановлення факту, що має юридичне значення, в окремому провадженні можливе при умові, що факти, які підлягають встановленню, повинні мати юридичне значення, тобто від них мають безпосередньо залежати виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичної особи без повторного звернення до суду на підставі цього рішення та встановлення такого факту не пов`язується з наступним вирішенням спору про право.

Відповідно до ч.6 ст.294 ЦПК України, якщо під час розгляду справи у порядку окремого провадження виникає спір про право, який вирішується в порядку позовного провадження, суд залишає заяву без розгляду і роз`яснює заінтересованим особам, що вони мають право подати позов на загальних підставах

Згідно з ч.4 ст.315 ЦПК України, якщо спір про право буде виявлений під час розгляду справи, суддя залишає заяву без розгляду.

Таким чином, враховуючи те, що під час розгляду справи за заявою ОСОБА_1 про встановлення факту, що має юридичне значення виявлений спір про право, а саме право на спадщину, і встановлення вказаного факту заявнику необхідне для прийняття спадщини, то заявлені вимоги ОСОБА_1 не підлягають судовому розгляду в порядку окремого провадження, а спір належить вирішувати у порядку позовного провадження, тому суд приходить до висновку про залишення вказаної заяви без розгляду на підставі ч.6 ст.294 та ч.4 ст.315 ЦПК України.

При цьому суд вважає необхідним роз`яснити заявнику, що вона має право звернутися до суду із позовом у порядку позовного провадження.

Крім того, суд вважає за необхідне також роз`яснити заявнику, що відповідно до п.4 ч.1 ст.7 ЗУ Про судовий збір , вона має право подати клопотання про повернення судового збору, сплаченого при поданні заяви про встановлення факту проживання однією сім`єю чоловіка та жінки без шлюбу.

Керуючись ст.ст. 294, 315, 258-259, 260 ЦПК України,

П О С Т А Н О В И В:

Заяву ОСОБА_1 (зареєстрована за адресою: с.Дубове Окнянського району Одеської області, РНОКПП НОМЕР_1 ) про встановлення факту проживання однією сім`єю чоловіка та жінки без шлюбу, заінтересована особа: Окнянська селищна рада Окнянського району Одеської області (адреса місцезнаходження: вул. Першотравнева, 6, смт.Окни Одеської області, код ЄДРПОУ 04379924) - залишити без розгляду.

Роз`яснити заявнику її право на звернення до суду шляхом подання позову у порядку позовного провадження.

Відповідно до п.п.15.5) п.1 Перехідних положень ЦПК України, на ухвалу може бути подана апеляційна скарга до Одеського апеляційного суду через Красноокнянський районний суд або безпосередньо до Одеського апеляційного суду протягом 15 днів з дня складання повного тексту ухвали.

Повний текст ухвали складено 07 червня 2021 року.

Суддя О. Л. Чеботаренко

СудКрасноокнянський районний суд Одеської області
Дата ухвалення рішення02.06.2021
Оприлюднено09.06.2021
Номер документу97505056
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —506/229/21

Ухвала від 30.06.2021

Цивільне

Красноокнянський районний суд Одеської області

Чеботаренко О. Л.

Ухвала від 02.06.2021

Цивільне

Красноокнянський районний суд Одеської області

Чеботаренко О. Л.

Ухвала від 07.04.2021

Цивільне

Красноокнянський районний суд Одеської області

Чеботаренко О. Л.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні