Справа № 625/140/21
Провадження № 2-о/625/3/21
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 червня 2021 року Коломацький районний суд Харківської області
в складі: головуючого судді - Лосєва Д.К.,
за участю секретаря - Калюжної Л.Д.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду с. Різуненкове цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Коломацької селищної ради Харківської області про встановлення факту, що має юридичне значення,-
ВСТАНОВИВ :
До Коломацького районного суду Харківської області звернувася ОСОБА_1 із заявою про встановлення факту, в якій зазначає, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер його батько ОСОБА_2 та після його смерті залишилися спадщина. Частину спадщини після смерті батька він прийняв та переоформив, а частина спадщини, яка складалася із земельної частки (паю) площею 5,20 в умовних кадастрових гектарах із земель колективної власності КСП Коломацьке Коломацького району Харківської області, яка належала його бабусі ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , спадкоємцем якої за законом був її син та батько позивача ОСОБА_2 , який спадщину фактичну прийняв шляхом вступу в управління та володіння спадковим майном після її смерті, але не встиг оформити своїх спадкових прав. В зв`язку з чим просив суд встановити факт, що ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 вступив в управління та володіння спадковим майном після смерті матері ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 та що вказаний факт має для заявника юридичне значення оскільки необхідня для оформлення спадщини.
Представник заявника у судовому засіданні заяву підтримав в повному обсязі та просив її задовольнити з підстав зазначених у заяві.
Представник Коломацької селищної ради у судове засідання не з`явився, надав заяву про розгляд справи за його відсутності. Проти заявлених вимог не заперечував.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про задоволення заяви з наступних підстав.
Відповідно до п.5 ч. 2 ст. 293 ЦПК України справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, суд розглядає в порядку окремого провадження.
У відповідності до вимог ч. 3 ст. 294 ЦПК України справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених ЦПК України, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду. Інші особливості розгляду цих справ встановлені цим розділом.
Відповідно до свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 виданого 13 листопада 2009 року вбачається, що ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , про що зроблено актовий запис № 72 (а.с. 8).
Згідно свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 виданого 20 квітня 1999 року вбачається, що ОСОБА_4 померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , про що зроблено відповідний актовий запис № 112 (а.с. 10).
Як вбачається з свідоцтва про народження серії НОМЕР_3 виданого 20 травня 1986 року вбачається, що ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_3 та його батьком зазначений ОСОБА_2 (а.с. 7).
Відповідно свідоцтва про народження серії НОМЕР_4 виданого 19 липня 1954 року вбачається, що ОСОБА_2 народився ІНФОРМАЦІЯ_4 та його матір`ю зазначена ОСОБА_3 (а.с. 9).
Згідно акту про встановлення факту проживання громадян від 13 травня 2021 року посвідченого депутатом Коломацької селищної ради Конєвою В.І. та сусідами свідками ОСОБА_5 та ОСОБА_6 вбачається, що громадянка ОСОБА_3 фактично проживала за адресою: АДРЕСА_1 з 1991 року по день смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 , а на даний час за вказаною адресою проживає ОСОБА_7 , ОСОБА_1 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 та проживав ОСОБА_2 , який здійснив поховання ОСОБА_3 (а.с. 12).
Відповідно до листа №64/02-14 від 15 квітня 2021 року виданого Міжрайонним управлінням у Валківському та Коломацькому районах Головного управління Держгеокадастру у Харківській області вбачається, що на ім`я ОСОБА_3 було виготовлено сертифікат на право на земельну частку (пай) серії ХР №0068583, площею 5,20 в умовних кадастрових гектарах, із земель колективної власності КСП Коломацьке (а.с. 13).
Згідно інформаційної довідки зі Спадкового реєстру №64377718 від 15 квітня 2021 року вбачається, що спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину після смерті ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 відсутні (а.с. 14)
Як вбачається з свідоцтва про право на спадщину за законом від 02 листопада 2010 року позивач ОСОБА_1 успадкував після смерті свого батька ОСОБА_2 , земельні ділянки з кадастровими номерами 6323255100:03:000:0081 та 6323255100:03:000:0227 (а.с. 15).
Допитані в судовому засіданні у якості свідків ОСОБА_5 та ОСОБА_6 повідомили суду, що знають заявника, знали його батька ОСОБА_2 та його бабусю ОСОБА_4 , оскільки жили поряд із ними у одному селі. Також вказані свідки повідомили, що ОСОБА_2 після смерті ОСОБА_4 здійснив її поховання та вступив в управління та володіння спадковим майном.
Відповідно до п. 4 Прикінцевих та перехідних положень Цивільного кодексу України 2003 року, вказаний кодекс застосовується до цивільних відносин, що виникли після набрання ним чинності, тобто після 01.01.2004 року. Щодо цивільних відносин, які виникли до набрання чинності Цивільним кодексом України, положення цього Кодексу застосовуються до тих прав і обов`язків, що виникли або продовжують існувати після набрання ним чинності. Відтак, до правовідносин, які виникли до набрання чинності Цивільного кодексу України 2003 року, тобто до 01.01.2004 року, підлягає застосуванню Цивільний кодекс УРСР 1963 року, а до тих їх прав і обов`язків, що виникли або продовжують існувати після набрання чинності Цивільним кодексом України 2003 року, тобто після 01.04.2004 року, застосовуються положення останнього.
Відповідно до п. 4 Прикінцевих та перехідних положень про введення в дію Цивільного кодексу України з 01.01.2004 року правила книги шостої ЦК "Спадкове право" застосовуються також до спадщини, яка відкрилася, але ніким не була прийнята з спадкоємців до набрання чинності цим кодексом.
Відповідно до ст. 529 ЦК Української РСР (в редакції 1963 року) який діяв на час відкриття спадщини, при спадкоємстві за законом спадкоємцями першої черги є, в рівних частках, діти (у тому числі усиновлені) дружина і батьки (усиновителі) померлого.
Відповідно до ст. 530 ЦК Української РСР (в редакції 1963 року) який діяв на час відкриття спадщини, при відсутності спадкоємців першої черги або при неприйнятті ними спадщини, а також в разі, коли всі спадкоємці першої черги не закликаються до спадкування успадковують у рівних частках: брати і сестри померлого, а також дід і бабка померлого, як з боку батька, так і а боку матері (друга черга).
Відповідно до ст. 548 ЦК Української РСР (в редакції 1963 року) який діяв на час відкриття спадщини, для придбання спадщини необхідно, щоб спадкоємець її прийняв.
Прийнята спадщина визнається належною спадкоємцеві з моменту відкриття спадщини, а відповідно до ст. 549 ЦК Української РСР (в редакції 1963 року) який діяв на час відкриття спадщини, для придбання спадщини необхідно, щоб спадкоємець її прийняв. Визнається, що спадкоємець прийняв спадщину: 1) якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном; 2) якщо він подав державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини заяву про прийняття спадщини. Зазначені в цій статті дії повинні бути вчинені протягом шести місяців з дня відкриття спадщини.
Відповідно до п. 7 Постанови Пленуму Верховного Суду України Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення № 5 від 31.03.1995, суд вправі розглядати справи про встановлення родинних відносин, коли цей факт безпосередньо породжує юридичні наслідки, наприклад, якщо підтвердження такого факту необхідне заявникові для одержання в органах, що вчиняють нотаріальні дії, свідоцтва про право на спадщину.
Відповідно до п. 16 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 5 від 31.03.1995 року Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення заява про встановлення факту прийняття спадщини та місця її відкриття може бути розглянута судом у порядку окремого провадження, якщо орган, який вчиняє нотаріальні дії, не вправі видати заявникові свідоцтво про право на спадщину через відсутність або недостатність документів, що необхідні для підтвердження в нотаріальному порядку факту вступу в управління або володіння спадковим майном. У тому ж разі, коли всі необхідні документи були, але у видачі свідоцтва про право на спадщину відмовлено, заінтересована особа може звернутись до суду не з заявою про встановлення факту прийняття спадщини, а зі скаргою на відмову вчинити нотаріальну дію (ст.285 ЦПК).
Враховуючи вищевикладене та приймаючи до уваги те, що ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 вступив в управління та володіння спадковим майном після смерті матері ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 та що цей факт має для заявника юридичне значення для отримання права на спадщину, яка залишилася після смерті ОСОБА_4 .
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 12,13,81,259,263-265,268 ЦПК України , суд,-
ВИРІШИВ :
Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа: Коломацької селищної ради Харківської області про встановлення факту, що має юридичне значення - задовольнити.
Встановити факт, що ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 вступив в управління та володіння спадковим майном після смерті матері ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Харківського апеляційного суду через Коломацький районний суд Харківської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом 30 днів з дня складання повного тексту рішення.
Повний текст рішення виготовлено 10 червня 2021 року.
Суддя: Д.К. Лосєв
Суд | Коломацький районний суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 10.06.2021 |
Оприлюднено | 11.06.2021 |
Номер документу | 97577434 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Коломацький районний суд Харківської області
Лосєв Д. К.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні