МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
09 червня 2021 р. справа № 400/1986/21 м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Марича Є.В., розглянув в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом:ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,
до відповідача:Головного управління Держгеокадастру у Миколаївській області, проспект Миру, 34,Миколаїв,54034,
про:визнання протиправним та скасування наказу від 26.02.2021 № 1093-СГ; зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі - позивачі) звернувся до суду з позовом до Головного управління Держгеокадастру у Миколаївській області (далі - відповідач), в якому просить визнати протиправним та скасувати наказ від 26.02.2021 р. №1093-СГ Про відмову у затвердженні документації із землеустрою та наданні у власність земельної ділянки ; зобов`язати відповідача прийняти рішення у формі наказу про затвердження проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності для ведення особистого селянського господарства в межах території Софіївської сільської ради Новобузького району Миколаївської області та надання у власність земельної ділянки розміром 2 га, кадастровий номер 4824580400:01:000:0430, розташованої в межах території Софіївської сільської ради Новобузького району Миколаївської області із цільовим призначенням - для ведення особистого селянського господарства.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що спірним наказом відповідач протиправно, всупереч ст. 186-1 Земельного кодексу України, відмовив йому у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення у власність.
Позовна заява залишалась без руху ухвалою від 05.04.2021 р.
Ухвалою від 05.05.20201 р. відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження та запропоновано відповідачу надати відзив на позовну заяву.
Відповідач надав відзив на позов, просив відмовити у задоволенні позову, оскільки відмова позивачу у затвердженні проекту землеустрою, викладена у спірному наказі є правомірною.
Відповідно до ч.9 ст.205 КАС України, суд перейшов до розгляду справи в порядку письмового провадження.
Вирішуючи спір, суд враховує наступне.
На підставі наказу Головного управління Держгеокадастру у Миколаївській області від 03.01.2020 р. №151/0/14-20-СГ про надання дозволу на розроблення документації землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність із земель сульськогосподарського призначення державної власності для ведення особистого селянського господарства в межах території Софіївської сільської ради Новобузького району Миколаївської області,орієнтовною площею 2 га, на замовлення позивача було виготовлено проект землеустрою, який відповідно до ст. 186-1 Земельного кодексу України пройшов обов`язкове погодження з територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.
01.09.2020 р. позивач звернувся до відповідача із заявою разом із проектом землеустрою, в якому просив затвердити проект.
На вищезазначену заяву відповідачем було прийнято наказ від 26.02.2021 р. №1093-СГ Про відмову у затвердженні документації із землеустрою та наданні у власність земельної ділянки , в якому зазначено, що позивачу відмовлено з підстав: доопрацювати опис межових знаків з урахуванням суміжних землевласників (землекористувачів), згідно з Інструкцією про встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) та їх закріплення межовими знаками, затвердженої наказом Держкомзему України від 18.05.20210 р. №37, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 16.06.2010 р. №391/17686; графічний матеріал не підписаний його виконавцем.
Відповідно до ч. 8,9 ст. 118 Земельного Кодексу України, громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується в порядку, встановленому статтею 186-1 цього Кодексу.
Відповідно до ч.1 ст.186-1 Земельного кодексу України, проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок усіх категорій та форм власності (крім земельних ділянок зони відчуження та зони безумовного (обов`язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи) підлягає обов`язковому погодженню з територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.
Проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок зони відчуження та зони безумовного (обов`язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, підлягає обов`язковому погодженню з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.
Відповідно до ч.6 ст.186-1 Кодексу, підставою для відмови у погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може бути лише невідповідність його положень вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, документації із землеустрою або містобудівній документації.
У разі якщо проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки підлягає обов`язковій державній експертизі землевпорядної документації, погоджений проект подається замовником або розробником до центрального органу виконавчої влади, що здійснює реалізацію державної політики у сфері земельних відносин, або його територіального органу для здійснення такої експертизи.
Таким чином, єдиною підставою для відмови в затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та наданні її у власність може бути лише те, що проект землеустрою не погоджено в порядку, встановленому ст.186-1 Кодексу.
Оскільки позивачем подано погоджений проект землеустрою, причини відмови у затвердженні проекту не відповідають вимогам Кодексу.
Тому відмова відповідача у затвердженні проекту землеустрою є протиправною, а належним способом за захисту, необхідним для поновлення прав є саме зобов`язання Головного управління Держгеокадастру затвердити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 06.03.2019 у справі № 1640/2594/18.
Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Враховуючи вищевикладене, позов підлягає задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Судовий збір позивачами сплачено в сумі 908 грн., що підтверджується платіжним дорученням №0.0.2108745615.1 від 30.04.2021, який підлягає присудженню позивачу за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись ст. 2, 19, 139, 241 - 246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 НОМЕР_1 ) до Головного управління Держгеокадастру у Миколаївській області (проспект Миру, 34,Миколаїв,54034 39825404) задовольнити.
2. Визнати протиправним та скасувати наказ Головного управління Держгеокадастру у Миколаївській області (пр. Миру, 34, Миколаїв, 54034, ідентифікаційний код 39825404) від 26.02.2021 р. №1093-СГ Про відмову у затвердженні документації із землеустрою та наданні у власність земельної ділянки .
3. Зобов`язати Головне управління Держгеокадастру у Миколаївській області (пр. Миру, 34, Миколаїв, 54034, ідентифікаційний код 39825404) прийняти рішення у формі наказу про затвердження проекту землеустрою щодо відведення у власність ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності для ведення особистого селянського господарства в межах території Софіївської сільської ради Новобузького району Миколаївської області та надання у власність земельної ділянки розміром 2 га, кадастровий номер 4824580400:01:000:0430, розташованої в межах території Софіївської сільської ради Новобузького району Миколаївської області із цільовим призначенням - для ведення особистого селянського господарства.
4. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру у Миколаївській області (проспект Миру, 34,Миколаїв,54034 39825404) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 НОМЕР_1 ) судовий збір в розмірі 908 грн.
5. Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П`ятого апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя Є. В. Марич
Суд | Миколаївський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 09.06.2021 |
Оприлюднено | 14.06.2021 |
Номер документу | 97588712 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Миколаївський окружний адміністративний суд
Марич Є. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні