Вирок
від 15.06.2021 по справі 703/3390/19
СМІЛЯНСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

703/3390/19

1-кп/703/181/21

В И Р О К

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

15 червня 2021 року

Смілянський міськрайонний суд Черкаської області у складі

головуючого судді ОСОБА_1 ,

з секретарем судового засідання ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні обвинувальний акт у кримінальному провадженні № 12018250230002064, відомості про яке внесено до ЄРДР 12.11.2018 року

за обвинуваченням

ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Сміла Черкаської області, громадянина України, з вищою освітою, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , проживає за адресою: АДРЕСА_2 , депутат VII скликання Смілянської міської ради Черкаської області, працює заступником начальника ГУ ДПС у Чернігівській області, раніше не судимого

у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.367 КК України

за участю

прокурорів ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 ,

представника потерпілого адвоката ОСОБА_7 ,

захисника адвоката ОСОБА_8

у присутності обвинуваченого ОСОБА_3

встановив:

стороною обвинувачення ОСОБА_3 обвинувачується у тому, що «рішенням сесії Смілянської міської ради Черкаської області від 20.11.2017 № 55-1/VII ОСОБА_3 обрано секретарем міської ради та прийнято на службу в органи місцевого самоврядування й затверджено у складі виконавчого комітету міської ради, після його звільнення з попереднього місця роботи та рішенням сесії Смілянської міської ради Черкаської області від 09.12.2017 №59-2/ VII присвоєно 9-й (дев`ятий) ранг посадової особи органу місцевого самоврядування в межах четвертої категорії посад з 01.12.2017.

Відповідно до ст. 42, ст. 50 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ОСОБА_3 здійснював повноваження міського голови в період з 01.12.2017р. по 29.03.2018р. та, зокрема, був наділений повноваженнями скликати сесії ради; повідомляти депутатам і доводити до відома населення інформацію про час і місце проведення сесії ради, питання, які передбачається внести на розгляд ради; вести засідання ради та підписувати її рішення; організовувати підготовку сесій ради, питань, що вносяться на розгляд ради. У тому числі, відповідно до ч. 10 ст. 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» мав повноваження доводити до відома депутатів і населення у виняткових випадках не пізніше як за день до сесії час скликання, місце проведення та питання, які передбачається внести на розгляд ради.

Рішенням Вищого господарського суду України від 14.12.2017 по справі N925/459/17 скасовано постанову Київського апеляційного господарського суду від 21.08.2017 та залишено без змін рішення господарського суду Черкаської області від 06.07.2017, яким розірвано договір про спільну діяльність № 47-2 V від 05.05.2010, укладений між КП «Смілакомунтеплоенерго» і ТОВ «Сміла Енергоінвест».

З метою здійснення діяльності з виробництва, транспортування та постачання теплової енергії, а також надання послуг з централізованого опалення в місті Сміла Черкаської області, КП «Смілакомунтеплоенерго» уклало 01.10.2017 договір на транспортування природного газу магістральними трубопроводами № 1710000614/12-3903 7/ТЗ із ПАТ «Укртрансгаз» (код ЄДРПОУ 04694614), 01.02.2018 договір розподілу природного газу із ПАТ «По газопостачанню та газифікації «Черкасигаз» (код ЄДРПОУ 03361402) на умовах Типового договору розподілу природного газу, затвердженого постановою НКРЕКП від 30.09.2015 № 2498, шляхом підписання заяви-приєднання до умов даного Договору; 16.02.2018 договір № 1802-1601/ПГ-УГ постачання природного газу із ТОВ «Укргазімпекс» (код ЄДРПОУ 41400947) та додаток №1 і № 2 до нього.

Пунктом 1 додатку №1 від 16.02.2018 до договору від 16.02.2018 №1802- 1601/ПГ-УГ КП «Смілакомунтеплоенерго» та ТОВ «Укргазімпекс» погоджено місячний об`єм постачання газу в лютому 2018 року в обсязі 2000 тис. куб. м., а пунктом 2 - що ціна за 1000 куб. м. газу в лютому 2018 року складає 7375 грн., крім того ПДВ (20%), всього разом з ПДВ 8850 грн.

Пунктом 1 додатку № 2 від 16.02.2018 до договору від 16.02.2018 №1802- 1601/ПГ-УГ КП «Смілакомунтеплоенерго» та ТОВ «Укргазімпекс» погоджено графік здійснення платежів за договором на загальну суму 17700000 грн., в тому числі до/включно 19.02.2018 - 600000 грн., 20.03.2018-23.02.2018 - 2500000 грн., 01.03.2018 - 1500000 грн., 02.03.2018 - 1500000 грн., 05.03.2018 - 2500000 грн., 06.03.2018 - 2500000 грн., 07.03.2018 - 2500000 грн., 09.03.2018 - 2500000 грн., 12.03.2018 - 900000 грн., 13.03.2018 - 700000 грн.

Листом від 16.02.2018 № 66 на адресу секретаря Смілянської міської ради ОСОБА_3 директор КП "Смілакомунтеплоенерго" ОСОБА_9 повідомив про необхідність здійснення авансових платежів приватному трейдеру для отримання номінацій на природний газ, прогнозовані обсяги споживання на лютий 2018 року - 2 млн. куб. метрів на суму 17 млн. грн. Також, просив терміново вжити заходів щодо надання фінансової допомоги в розмірі 17 млн. грн. для укладання договору та здійснення авансового платежу постачальнику природного газу.

Листом від 19.02.2018 №74 на адресу секретаря Смілянської міської ради ОСОБА_3 директор КП "Смілакомунтеплоенерго" ОСОБА_9 звернувся з проханням надання безоплатної поворотної фінансової допомоги в розмірі 2 млн. грн., в тому числі 800 тис. грн. для отримання номінацій на використання природного газу в лютому 2018 року.

Однак, ОСОБА_3 , виконуючи в період з 01.12.2017 по 28.03.2018 обов`язки міського голови міста Сміла Черкаської області, достовірно знаючи, що між КП «Смілакомунтеплоенерго» і ТОВ «Укргазімпекс» укладено договір від 16.02.2018 № 1802-1601/ПГ-УГ постачання природного газу та про необхідність отримання номінацій на природний газ комунальним підприємством і про відсутність в останнього грошових коштів для здійснення платежів за договором, будучи в зв`язку з цим письмово повідомлений директором КП «Смілакомунтеплоенерго» про необхідність додаткового фінансування та маючи повноваження відповідно до статей 46, 50 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» на скликання сесії ради, організацію її підготовки та питань, що вносяться на розгляд ради, неналежно виконуючи свої службові обов`язки через несумлінне ставлення до них, не скликав позачергову сесію Смілянської ради Черкаської області, а лише 22.02.2018 виніс на розгляд чергової сесії Смілянської міської ради Черкаської області питання про затвердження програми фінансової підтримки КП «Смілакомунтеплоенерго» шляхом надання поворотної фінансової допомоги на безоплатній основі на 2018 рік, що призвело до неможливості вчасного здійснення авансового платежу ТОВ «Укргазімпекс» по договору постачання природного газу від 16.02.2018 №1802-1601/ПГ-УГ й отримання номінацій на природний газ на лютий 2018 року, що в свою чергу призвело до несанкціонованого відбору КП «Смілакомунтеплоенерго» 1805517 куб. м. природного газу з газорозподільчої мережі, внаслідок чого, відповідно до висновку судово-економічної експертизи від 26.04.2019 №9/4 фінансові зобов`язання КП «Смілакомунтеплоенерго» за договором постачання природного газу №1802-1601/ПГ-УГ від 16.02.2018 перед ТОВ «Укргазімпекс» у зв`язку з не підтвердженням місячного обсягу постачання природного газу на лютий 2018 збільшилися на 8 066 722,75 грн. за рахунок перевищення фактичного обсягу споживання природного газу протягом березня 2018 року; фінансові зобов`язання КП «Смілакомунтеплоенерго» за типовим договором розподілу природного газу від 01.02.2018 перед ПАТ «Черкасигаз» у зв`язку з непідтвердженням місячного обсягу постачання природного газу на лютий 2018 збільшилися на 45 995 357,80 грн. за рахунок відшкодування витрат послуг балансування обсягів природного газу протягом лютого 2018 року, та таким чином, спричинив тяжкі наслідки у вигляді матеріальної шкоди КП «Смілакомунтеплоенерго» у формі збільшення фінансових зобов`язань на суму 54 062 080,55 грн., що у 250 і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян.

Дії ОСОБА_3 органом обвинувачення кваліфікуються за ч. 2 ст.367 КК України як службову недбалість, тобто неналежне виконання службовою особою своїх службових обов`язків через несумлінне ставлення до них, що спричинили тяжкі наслідки охоронюваним законом інтересам юридичної особи.

У судовому засіданні ОСОБА_3 вину у пред`явленому обвинуваченні не визнав, вказував, що вказаний обвинувальний акт є фактично розправою з ним з боку представників державних, в тому, правоохоронних органів, тому що він не взяв борги підприємства «Смілаенергоінвест» на місто.

Вказував, що наприкінці 2017р - початку 2018р. м.Сміла не мала газопостачальника. Було три трейдера, які могли розглядалися як постачальники газу. Підприємство «Укргазімпект» було обрано тому, що за підрахунками при запропонованій ціні газу КП «Смілакомунтеплоенерго» мало можливість отримати прибуток. Вказував, що договір, згідно з яким комунальне підприємство брало на себе зобов`язання він вперше побачив лише під час судового розгляду. Однак не заперечував, що Прусс регулярно направляв листи про виділення коштів. При обговоренні питання щодо виділення коштів для оплати газу з Пруссом, обумовлювалося, що оплата за газ буде здійснюватися у виді чотирьох чергових платежів. Він не знав, що ОСОБА_10 буде укладено договір саме на таких умовах, а був поставлений перед фактом необхідності виділення коштів. При цьому повідомляв, що, дійсно, 16 та 19 лютого 2018 року Прусс направив листа до ради з прохання виділити поворотну фінансову допомогу 17 млн та 2,5 млн відповідно. При цьому було підготовлено листа у відповідь, що для прийняття рішення про виділення коштів має бути розроблена програма, яка була надана до ради лише 20.02.2018р. Крім того, вказував, що саме дії директора комунального підприємства Прусса були злочинними, який він міг укласти договір на постачання газу лише за умов дотримання певної процедури, так як його діяльність підзвітна міській ради, а останній вийшов за межі своїх повноважень.

Законний представник потерпілого КП «Смілакомунтеплоенерго» адвокат ОСОБА_7 вказував, що злочинні дії ОСОБА_3 , який знав про необхідність надання фінансової допомоги підприємству, мав можливість зібрати позачергову сесію міської ради, щоб дати можливість депутатам проголосувати за вказане питання, а не зробив цього, тому що перебуваючи на вказаній посаді не розумів основні задачі та високий рівень своєї відповідальності. Вказував, що поведінка ОСОБА_3 , який скликав позачергові сесії і з менш важливих питань, призвела до завдання збитків комунальному підприємству та покладення вказаного тягаря на кожного мешканця міста. Просив задоволити цивільний позов підприємства та стягнути з ОСОБА_11 на користь КП «Смілакомунтеплоенерго» на відшкодування матеріальної шкоди 45995 357,80 грн.

Судом підчас судовогорозгляду обвинувальногоакту булидопитані свідкиобвинувачення.

Свідок ОСОБА_12 повідомила суду, що у 2018 році працювала начальником відділу забезпечення роботи Смілянської міської ради. До її обов`язків входила підготовка сесій міської ради. Розпорядження про скликання сесії надходить не пізніше ніж за 10 днів до проведення сесії. Позачергові сесії ініціює міський голова, або особа, яка виконує його обов`язки, такі сесії скликаються за один день до її проведення. В кінці 2017 року, у грудні, було декілька позачергових сесій з питань невідкладних заходів по опаленню міста. Секретар міської ради провів сесію та вирішив звернутися до області, щоб отримати номінацію. У січні, на черговій сесії, за вказівкою секретаря міської ради Синьогуба було прийнято рішення про поворотну фінансову допомогу для КП «Смілакомунтеплоенерго». Вказала, що питання про виділення грошей приймає міська рада. На комісії декілька разів піднімали питання про виділення з міського бюджету 18 мільйонів гривень безповоротної допомоги, однак бюджетна комісія повідомляла, що таких коштів немає в зв`язку з чим надання допомоги для комунального підприємства не затверджувалося.

Свідок ОСОБА_13 пояснила, що вона працює начальником фінансового управління виконавчого комітету Смілянської міської ради.

З приводу виділення коштів КП «Смілакомунтеплоенерго» їй відомо те, що на сесії від 25.01.2018 року було прийнято рішення про виділення коштів управлінню ЖКГ, як головному розпоряднику коштів, на виконання програми фінансової підтримки КП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » шляхом надання поворотної фінансової допомоги у розмірі 360000 грн.

На сесії від 22.02.2018 року було прийнято рішення про надання фінансової допомоги у розмірі 2 млн грн для розрахунку за газ. Допомога була виплачена двома платежами на суму 1млн грн та 600 тис грн. 400 тис грн не були використані та повернулись до бюджету.

Сесії щодо вирішення фінансових питань збираються по мірі необхідності. Фінансове управління не бере безпосередньо участь у вирішення питань щодо перерозподілу бюджетних коштів, а лише надає рекомендації з цього приводу.

За звичних умов після прийняття сесією рішення про надання фінансової допомоги гроші надходять на рахунок не менше ніж через 3 дні. Якби сесія відбулась 16.02.2018 року та кошти на рахунок комунального підприємства надійшли б не раніше 20.02.2018 року з урахуванням вихідних днів.

З показань свідка ОСОБА_14 , директора «Трансфінсервіс», вбачаєтся, що з лютого по квітень 2018 року він працював в «Укргазімпекс». В період його роботи, у лютому 2018 року, дане підприємство укладало договір постачання природного газу із КП «Смілакомунтеплоенерго». Обговорення питань з приводу укладеного договору проводилося із керівником комунального підприємства. Додаткові угоди, які укладалися в той період, стосувалися лише перегляду комерційних умов. Крім директора КП «Смілакомунтеплоенерго» перемоги з іншими посадовими особами він не проводив.

Свідок ОСОБА_15 повідомила суду,що улютому 2018року вонапрацювала юристомКП «Смілакомунтеплоенерго».Підприємство розпочалосвою господарськудіяльність усфері теплопостачанняз 01.02.2018року післяотримання вПАТ «Черкасигаз» персональногокоду,як споживачаприродного газу.НАК «Нафтогаз»відмовилось відукладення договорівіз КП«Смілакомунтеплоенерго» напостачання природногогазу в зв`язкуз тим,що «Смілаенергоінвест»мало великусуму боргів,які булипереведені наКП «Смілакомунтеплоенерго».Підприємство намагалосязнайти постачальникаприродного газу,щоб невідбувся несанкціонованийвідбір природногогазу.В серединілютого булонадіслано проектдоговору від«Люкс Країна»м.Дніпро,який бувузгоджений іпідписаний керівникомпідприємства.Єдиною умовоюбула необхідністьу сплатікоштів.Однак,16-17лютого 2018року, ОСОБА_16 ,який єрадником ОСОБА_3 ,повідомив,що договірна постачанняприродного газунеобхідно укластиз «Укргазімпекс»,просив переглянутидоговір тавикласти зауваженнящодо нього. Даний договір був переглянутий, відкоригований та відправлений до «Укргазіндекс» для проставленням печаток. Остаточний варіант був підписаний ОСОБА_9 який був в.о. директора. Станом на 01.02.2018 на рахунку КП «Смілакомунтеплоенерго» було близько 47000 грн., тому звернулися до Смілянської міської ради з приводу надання фінансової допомоги у сумі 17 мільйонів гривень на закупівлю газу. За умовами укладеного договору оплату коштів за газ було розстрочено на лютий місяць, суму 800000 гривень необхідно було оплатити за першу декаду. Підприємство звернулося до міської ради з проханням виділити 2 мільйони гривень.

ОСОБА_17 повідомив суду, що у грудні 2017 року він працював в.о. головного інженера КП «Смілакомунтеплоенерго». Спочатку працював в «Смілаенергоінвест» потім в КП «Смілакомунтеплоенерго» головним енергетиком. Договір про спільну діяльність між «Смілаенергоінвест» та КП «Смілакомунтеплоенерго» було розірвано у грудні 2017 року та укладено договір з «Укргазімпекс». Участь у укладені договору він не брав. В процесі розпломбування котелень присутнім не був. Договір між «Смілаенергоінвест» та КП «Смілакомунтеплоенерго» було розірвано в зв`язку з тим, що «Смілаенергоінвест» не виконувало умов договору.

З показань свідка ОСОБА_18 , голови правління ПАТ «Черкасигаз» встановлено, що після систематичної несплати за газ та заборгованості «Смілаенергоінвест» перед постачальником, постачання газу для м. Сміла було припинено. Однак представники Смілянської міської ради, на чолі з Синьогубом, який на той час виконував обов`язки секретаря міської ради, вдалися до розкрадання природного газу, шляхом відкручування кранів та зривання пломб. На нарадах, які проводилися та на яких був присутній і сам Синьогуб, було попереджено про збільшення вартості газу у зв`язку з його несанкціонованим відбором. Смілянська влада не намагалася прискорити отримання комунальним підприємством ЕІС коду для отримання газу в передбаченому законом порядку.

ОСОБА_9 повідомив, що після розірвання договору із «Смілаенергоінвест», КП «Смілакомунтеплоенерго» не мало можливості повноцінно надавати послуги теплопостачання, оскільки не мало ЕІС коду. Після отримання коду, з 01.02.2018 року була можливість укласти договір з НАК «Нафтогазом» однак, за КП «Смілакомунтеплоенерго» рахувалися борги «Смілаенергоінвест», оскільки борги передані з майном та автоматично були переведені на комунальне підприємство.

Комунальне підприємство звернулося до міської ради з запитом про виділення коштів на закупівлю газу у розмірі 18 мільйонів гривень, однак коштів не отримали. На пропозицію Синьогуба комунальне підприємство уклало договір із іншим підприємством, однак коштів на здійснення попередньої оплати за постачання газу також не було. З міського бюджету було виділено 800 тисяч гривень. Вказані кошти були перераховані як попередній платіж за постачання газу. Вказав, що розбаланс підприємства складав 46 млн. грн. за несвоєчасний розрахунок за спожитий газ.

Повідомив, що про підприємство «Укргазімпекс» він дізнався від Синьогуба, це було 10-12 лютого. Про те, що комунальне підприємство не матиме змоги виконати умови договору укладеного з «Укргазімпекс» на постачання природного газу було повідомлено Синьогуба, оскільки підприємство мало на рахунку лише 46 тисяч гривень. Синьогуб повідомив, що оплата буде проведена з тих коштів, що надходять за опалення та тих, які надасть міська рада. Про виділення коштів до міської ради зверталися неодноразово, однак було виділено лише 800 тисяч гривень, які були перераховані «Укргазімпекс» та зараховані за березень місяць. Повідомив, що оплата була здійснена за березень, а не за лютий місяць в зв`язку з несвоєчасним перерахуванням коштів.

Також вказав, що із ОСОБА_19 погоджувався як основний договір на постачання газу, так і всі додаткові угоди та графіки платежів до договору. Він, як директор, самостійно рішень без попереднього погодження з секретарем міської ради, який на той час виконував обов`язки голови, не приймав. І Синьогуб, і депутатський корпус знали, що в комунальному підприємстві відсутні власні кошти, оскільки робота цього підприємства фактично розпочалась «з нуля» з 01.02.2018 року. За умови надання послуг перші надходження від населення почали б поступати не раніше березня 2018 року. А тому коштів, окрім отримання фінансової допомоги з міської ради, не було де взяти.

Питання щодо термінового виділення коштів можливо б було вирішити шляхом скликання позачергової сесії, однак Синьогуб її не скликав. Хоча за час перебування Синьогуба на посаді в.о. голови такі прецеденти вже траплялись і вони вирішувались досить швидко.

Питання щодо підвищення ціни на газ це виключно ініціатива Укргазімпексу і мотивувалося це загальним підвищенням ціни на газ на ринку України. Ніхто на це по впливати не міг.

Свідок ОСОБА_20 пояснив, що всі комунальні підприємства міста підпорядковуються міському голові. Кожного вівторка в Управлінні ЖКГ відбуваються наради, на яких обговорювались питання щодо діяльності цих підприємств. Всі знали, що КП «Смілакомунтеплоенерго» потрібні кошти на закупівлю газу. Оскільки договір з Нафтогазом, який пропонував найнижчу ціну, укласти не можна було без погашення боргів ТОВ «СмілаЕнергоінвест» було вирішено укласти договір на поставку газу по вищій ціні. Всі питання на сесії виносить лише міський голова. Без його попереднього погодження не може бути винесене жодне питання. До компетенції міського голови належить, також, право скликати позачергові сесії. Ці сесії скликаються для вирішення будь-яких фінансових питань. Ніхто, окрім міського голови, не наділений повноваженнями на скликання цих сесій і всі документи фінансового характеру також підписує тільки міський голова. У Синьогуба була можливість скликати таку сесію ще 16 лютого 2018 року.

ОСОБА_21 повідомила суду, що у 2017-2018 роках, коли був розірваний договір вона працювала головним бухгалтером в комунальному підприємстві. КП «Смілакомунтеплоенерго» зверталося до міської ради про виділення коштів для оплати за наданий газ. Вказала, що виділені міською радою кошти надійшли у п`ятницю після операційної години та були перераховані у понеділок. Конкретної дати надходження коштів не пам`ятала.

Свідок ОСОБА_22 повідомила, що в кінці 2017 року на початку 2018 року і на даний час вона працює головою квартального комітету. Участь у сесіях та нарадах вона приймає, однак лише з вирішення питань, що стосуються житлово-комунального господарства та роботи квартальних комітетів.

Показами свідка ОСОБА_23 , який повідомив суду, що з січня 2018 року він був членом виконавчого комітету Смілянської міської ради, однак відомості щодо скликання та проведення сесії міської ради на предмет відсутності коштів на опалювальний період йому не відомі, оскільки бути присутнім на таких сесіях не входило до його обов`язків.

Показаннями свідка ОСОБА_24 , який був членом виконавчого комітету Смілянської міської ради із 2017 року, однак жодного відношення до проведення сесій міської ради він не має. Вказав, що функції виконавчого комітету полягають лише у реалізації рішень міської ради.

Показами свідка ОСОБА_25 виконавчого директора ТОВ «Високі технології пластика» м. Київ, який повідомив, що у 2017 2018 роках він був членом виконавчого комітету Смілянської міської ради. Однак, про проведені сесії та прийняті на них рішення йому нічого не відомо.

Показаннями свідка ОСОБА_26 , який повідомив, що працював з 20.02.2018 року в КП «Смілакомунтеплоенерго» інженером з комплектації матеріального забезпечення. Коли він приступив до роботи, котельні були запущені, проблем з їх роботою не було, були проблеми з поставками газу. Обставини укладення договору КП «Смілакомунтеплоенерго» на постачання газу йому були не відомі.

Допит свідка ОСОБА_27 непроводився, оскільки вона не могла будь-що повідомити по справі.

Сторона обвинувачення також обгунтовує причетність ОСОБА_3 до вчинення кримінального правопорушення письмовими доказами, які були предметом безпосереднього дослідження судом, в тому числі:

- рішенням ХХ сесії Смілянської міської ради Черкаської області № 20-11/VІІ від 04 липня 2016 року, згідно з яким дозволено КП «Смілакомунтеплоенерго» припинити правовідносин за Договором про спільну діяльність № 47-2V від 05 травня 2010 року, здійснити дії щодо повернення до комунальної власності цілісного майнового комплексу та зобов`язано ТОВ «Сміла Енергоінвест» протягом 30 календарних днів надати до Смілянської міської ради перелік майна та відповідну документацію до нього;

- рішенням господарського суду Черкаської області від 06 липня 2017 року по справі № 925/459/17, відповідно до якого вирішено розірвати з моменту набрання рішенням законної сили договір про спільну діяльність від 05.05.2010р. № 47-2V, що укладений між ТОВ «Сміла Енергоінвест» та КП «Смілакомунтеплоенерго». Зобов`язано ТОВ «Сміла Енергоінвест» вчинити дію повернути КП «Смілакомунтеплоенерго» його майно для вироблення та постачання теплової енергії згідно додатку № 3 до договору про спільну діяльність від 05.05.2010р. № 47-2V;

- постановою Вищого господарського суду України від 14 грудня 2017 року, згідно з якою скасовано постанову Київського апеляційного господарського суду від 21 серпня 2017 року та залишено без змін рішення господарського суду Черкаської області від 06 липня 2017 року по справі № 925/459/17;

- рішенням виконавчого комітету Смілянської міської ради Черкаської області № 465 від 20 жовтня 2017 року, згідно з яким вирішено теплопостачальним організаціям міста розпочати в м. Сміла опалювальний сезон 2017-2018 років з 23 жовтня 2017 року, керівникам теплопостачальних організацій в опалювальному сезоні 2017-2018 років вживати дієвих заходів щодо повних поточних розрахунків за спожиті енергоносії;

- свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи серії А00 № 460193, відповідно до якого 30 червня 2005 року здійснено державну реєстрацію юридичної особи - КП «Смілакомунтеплоенерно»;

- випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 23 жовтня 2018 року, згідно з якою основним видом економічної діяльності КП «Смілакомунтеплоенерго» є постачання пари, гарячої води та кондиційованого повітря;

- свідоцтвом № 32256410 про реєстрацію платника податку на додану вартість, відповідно до якого в КП «Смілакомунтеплоенерго» з 01 серпня 2005 року виникли податкові зобов`язання як платника податків;

- статутом КП «Смілакомунтеплоенерго», затвердженого рішенням міської ради від 29.03.2018 року № 67-20VІІ, згідно з яким засновником підприємства є територіальна громада в особі Смілянської міської ради. Воно створене з метою отримання прибутку, повного задоволення потреб з надання житлово-комунальних послуг у сфері теплопостачання для населення та юридичних осіб. Джерелом формування майна підприємства є, в тому числі, капітальні вклади та дотації з бюджетів;

- договором № 1802-1601/ПГ-УГ постачання природного газу від 16.02.2018р., згідно з яким ТОВ «Укргазімпекс» зобов`язався поставити КП «Смілакомунтеплоенерго» природний газ у погоджених сторонами об`ємах (обсягах) на визначений сторонами період, а КП «Смілакомунтеплоенерго» зобов`язалось своєчасно оплачувати постачальнику вартість природного газу у розмірі, строки та у порядку, що визначені Договором;

- додатком № 1 до договору постачання природного газу № 1802-1601/ПГ-УГ від 16.02.2018 р., відповідно до якого сторони погодили, що ціна за 1000 м3 газу в першому місяці постачання газу споживачу за даним договором, тобто, в лютому 2018 року, складає 7375 грн., крім того ПДВ (20%), всього разом з ПДВ 8850 грн;

- додатком № 2 до договору постачання природного газу № 1802-1601/ПГ-УГ від 16.02.2018 р., відповідно до якого сторони погодили порядок здійснення платежів споживачем на користь постачальника за договором, а саме (до/включно) 19.02.2018 р. 600000 грн;

- додатковою угодою № 00001С від 27.02.2018 року, відповідно до якої ТОВ «Укргазімпекс» та КП «Смілакомунтеплоенерго» дійшли згоди внести зміни до Додатку № 1 та Додатку № 2, викласти їх в новій редакції:

- додатком № 1 до договору постачання природного газу № 1802-1601/ПГ-УГ від 16 лютого 2018 року сторонами погоджено, що Постачальник протягом з 16 лютого 2018 року по 15 квітня 2018 року зобов`язується поставити , а Споживач прийняти та оплатити природний газ у об`ємах до 4400 тис м3, із зазначенням по місяцям з лютого по квітень 2018р. Крім того погоджено що ціна за 1000 м3 в першому місяці постачання газу Споживачу за даним договором, тобто, в лютому 2018 року складає 8041,67 грн, крім того ПДВ (20%), всього разом з ПДВ 9650 грн;

- додатком № 2 до договору постачання природного газу № 1802-1601/ПГ-УГ від 16 лютого 2018 року сторонами погоджено графік здійснення платежів Споживачем на користь Постачальника за договором: 10.03.2018р. 1000000 грн, 20.03.2018р. 5700000 грн, 31.03.2018р. 11800000 грн., всього 18500000 грн.

- додатковою угодою від 01.03.2018р. між ТОВ «Укргазімпекс» та КП «Смілакомунтеплоенерго» № 000032С до договору постачання природного газу № 1802-1601/ПГ-УГ від 16.02.2018 року в якій сторони прийшли до згоди, що ціна за 1000 м3 природного газу, який підлягає поставці за Договором у березні 2018 року складає 8041,66 гривень, крім того ПДВ 20% - 1608,34 грн, що разом складає 9650 гривень;

- випискою по особовому рахунку НОМЕР_1 з (вкл.) 01.02.2018 по (вкл.) 23.11.2018 , відповідно до якої 23.02.2018 р. КП «Смілакомунтеплоенкрго» перерахувало ТОВ «Укргазімпекс» 800000 грн. (5 платежів по 160000 грн.) за природний газ згідно договору № 1802-1601/ПГ-УГ від 16.02.2018 р.;

- рішенням виконавчого комітету Смілянської міської ради Черкаської області від 23.02.2018 р. № 70 «про визначення виконавців житлово-комунальних послуг», підписане секретарем міської ради ОСОБА_3 , з якого вбачається, що виконавцями житлово-комунальних послуг з централізованого постачання та послуг з постачання теплової енергії для об`єктів усіх форм власності КП «Смілакомунтеплоенерго» з 01.02.2018 року, ТОВ «Смілаенергопромтранс» та ТОВ «Сміла-тепло-2017» з 01.01.2018 року;

- протоколом огляду веб-сайту від 13.11.2018 року, відповідно до якого слідчим Смілянського ВП ГУНП в Черкаській області ОСОБА_28 оглянуто офіційний веб-сайт « Смілянської міської ради» за електронною адресою: https://smila-rada.gov.ua та встановлено, що за період з 01.01.2018 по 09.11.2018 Смілянською міською радою проведено та оприлюднене рішення 15 сесій. Розглянуто та прийнято 6 рішень, з яких прийнято рішення № 80-1/VII від 09.11.2018, № 80-2/ VII від 09.11.2018, № 80-5/ VII від 09.11.2018, № 78-4/ VII від 23.10.2018, № 73-5/ VII від 05.07.2018, № 67-85/ VII від 04.04.2018, № 65-10/ VII від 22.02.2018 № 64-19/ VII від 25.01.2018 на 27 аркушах, що є невід`ємними додатками до даного протоколу, а саме:

- рішенням Смілянської міської ради від 09.11.2018 № 80-1/ VII, підписане міським головою ОСОБА_29 «про надання гарантії Смілянської міської ради ПАТ «УКРГАЗ БАНК» відповідно до якого враховуючи клопотання директора комунального підприємства «Смілакомунтеплоенерго» щодо надання підприємству кредиту для здійснення закупівлі природного газу для сталого проведення опалювального сезону 2018-2019 років та уникнення надзвичайного стану у м.Сміла, міська рада вирішила надати гарантію для забезпечення виконання кредитного договору між комунальним підприємством «Смілакомунтеплоенерго» та Публічним акціонерним товариством «УКРГАЗБАНК» у сумі 15000000 гривень відповідно до умов, зазначеного у листі (без номера та дати), вказані умови кредитування. Контроль за виконанням рішення покладено на секретаря міського голови ОСОБА_3 та постійні комісії; надано також додаток до рішення міської ради у виді переліку об`єктів комунальної власності міста Сміла для застави, підписана секретарем міської ради ОСОБА_3 ;

- рішенням Смілянської міської ради від 09.11.2018 № 80-2/ VII, підписане міським головою ОСОБА_29 «Про надання гарантії Смілянської міської ради ПАТ «УКРГАЗ БАНК» для забезпечення виконання зобов`язань по Договорам постачання природного газу відповідно до якого надано гарантію між КП «Смілакомунтеплоенерго» та ПАТ «НАК «Нафтогаз України» на строк дії договорів, але в будь-якому разі до повного виконання зобов`язань за договорами. Установлено, що відповідальність Смілянської міської ради перед ПАТ «НАК «Нафтоназ України» обмежується сумою заборгованості, що виникне у КП «Смілакомунтеплоенерго» за природний газ з моменту початку опалювального сезону 2018-2019 років. Контроль за виконанням рішення покладено на секретаря міської ради ОСОБА_3 та постійні комісії;

- рішенням Смілянської міської ради від 09.11.2018 № 80-5/ VII, підписане міським головою ОСОБА_29 «Про звернення депутатів міської ради до Кабінету Міністрів України щодо зниження ціни на природній газ для населення». Додаток до рішення міської ради у виді «ЗВЕРНЕННЯ» підписано секретарем міської ради ОСОБА_3 ;

- рішенням Смілянської міської ради від 23.10.2018р. № 78-4/ VII, підписане міським головою ОСОБА_29 «Про надання послуг з виробництва, транспортування та постачання енергії у січні 2018 року» відповідно до якого було вирішено вважати ТОВ «Сміла Енергоінвест» надавачем послуг з виробництва транспортування та постачання теплової енергії в січні 2018 року. Контроль за виконанням рішення покладено на секретаря міської ради ОСОБА_3 та постійні комісії;

- рішенням Смілянської міської ради від 05.07.2018р. № 73-5/ VII, підписане міським головою ОСОБА_29 «Про надання дозволів мешканцям міста Сміла на відключення від мереж централізованого опалення», відповідно до якого вирішено постійно діючій відомчій комісії з питань відключення від мереж централізованого опалення ВК СМР надавати дозволи мешканця міста Сміла в між опалюваний період при відсутності заборгованості за житлово-комунальні послуги, що звернулися до комісії. Контроль за виконанням рішення покладено на секретаря міської ради ОСОБА_3 та постійну комісію міської ради з питань житлово-комунального господарства та комунальної власності;

- рішенням Смілянської міської ради від 04.04.2018р. № 67-85/ VII, підписане міським головою ОСОБА_29 «Про відшкодування пільг та субсидій», відповідно до якого вирішено Управлінню праці та соціального захисту населення у період з 15.12.2017 по 31.12.2017 відшкодувати ТОВ «Сміла Енергоінвест» пільги та субсидії населенню за грудень 2017 року згідно з чинним законодавством. Контроль за виконанням рішення покладено на секретаря міської ради ОСОБА_3 та постійні комісії;

- рішенням Смілянської міської ради від 22.02.2018р. № 65-10/ VII, підписане секретарем міської ради ОСОБА_3 «Про затвердження програми фінансової підтримки комунального підприємства «Смілакомунтеплоенерго» шляхом надання поворотної фінансової допомоги на безоплатній основі на 2018 рік», відповідно до якої згідно додатку у виді паспорту програми фінансової підтримки комунального підприємства «Смілакомунтеплоенерго» ініціатором розроблення та розробником Програми є КП «Смілакомунтеплоенерго», термін реалізації Програми - 2018 рік, загальний обсяг фінансових ресурсів, необхідних для реалізації програми за рахунок коштів м. Сміла 2000000 гривень. Згідно додатків до Програми фінансової підтримки визначено захід: забезпечення сталого функціонування виробничого процесу та уникнення зриву опалювального сезону 2017-2018 року у м.Сміла, показники виконання заходу 2000000 грн. Згідно додатку 2 до рішення міської ради від 22.02.2018 № 65 -10/ VII секретарем міської ради ОСОБА_3 підписаний план-графік повернення поворотної фінансової допомоги на безоплатній основі до міського бюджету з 15.05.2018 по 15.12.2018р.;

- рішенням Смілянської міської ради від 25.01.2018р. № 64-19/VII, підписане секретарем міської ради ОСОБА_3 «Про затвердження програми фінансової підтримки комунального підприємства «Смілакомунтеплоенерго» шляхом надання поворотної фінансової допомоги на безоплатній основі на 2018 рік», відповідно до якої згідно додатку у виді паспорту програми фінансової підтримки комунального підприємства «Смілакомунтеплоенерго» ініціатором розроблення та розробником Програми є КП «Смілакомунтеплоенерго», термін реалізації Програми 2018 рік, загальний обсяг фінансових ресурсів, необхідних для реалізації програми за рахунок коштів м. Сміла 360 000 гривень. При цьому у паспорті Програми у якості визначення проблеми, на вирішення якої спрямована Програма фінансової підтримки КП «Смілакомунтеплоенерго» вказана відсутність виробничої діяльності, гостра нестача обігових коштів для ведення господарської діяльності та спрямована на вирішення питання щодо забезпечення виконання зобов`язань по Договору реструктуризації між КП «Смілакомунтеплоенерго» та ДК «Газ України» ПАТ «НАК «Нафтогаз, показники виконання заходу 360 000 грн.

- листом ПАТ «По газопостачанню та газифікації «Черкасигаз» від 12.11.2018 № 2439/02, підписаним головою правління ОСОБА_18 , в якому вказуються яких умов необхідно досягти для організації початку опалювального сезону 2018-2019 років;

- випискою по рахунку 631 КП «Смілакомунтеплоенерго» за період за 01.01.2018 по 20.11.2018 відповідно до якого прослідковується списання з рахунку за договором з «Укгразімпекс»;

- листом № 1491 від 29.11.2018 згідно з яким директор КП «Смілакомунтеплоенерго» надсилає на ім`я слідчого ОСОБА_28 копії документів, що підтверджували підготовку підприємства до опалювальних сезонів 2017-2018, 2018-2019 років у м.Сміла Черкаської області, в додатках 31 лист;

- листом директора КП «Смілакомунтеплоенерго» ОСОБА_9 № 66 від 16.02.2018 року на ім`я секретаря міської ради ОСОБА_3 , копія спрямована начальнику управління ЖКГ ВК Смілянської міської ради ОСОБА_30 , в якому директор вказує, що з 01.02.2018 року комунальне підприємство є надавачем послуг з теплопостачання. Для уникнення відключення котелень необхідно здійснити платіж приватному трейдеру для отримання номінацій на природний газ. Прогнозовані обсяги споживання природного газу на лютий 2018 року 2 млн.куб. метрів на суму 17 млн грн у зв`язку з чим підприємство потребує додаткового фінансування. У листі директор просить терміново надати фінансову допомогу в розмірі 17 млн грн. для укладання договору та здійснення авансового платежу з постачальником природного газу. Будь-яких додатків до листа на додано;

- листом директора КП «Смілакомунтеплоенерго» ОСОБА_9 № 74 від 19 лютого 2018 року на ім`я секретаря міської ради ОСОБА_3 , копія спрямована начальнику управління ЖКГ ВК Смілянської міської ради ОСОБА_30 , в якому вказується про необхідність надання безоплатної фінансової допомоги у розмірі 2000000 грн., в тому числі платежу для отримання номінацій на використання природного газу у лютому 800 тис грн , придбання ПММ 200 тис грн, придбання матеріалів, запчастин (для ремонту мереж та ліквідації поривів) 400 тис грн, підключення до Інтернету, налагодження та встановлення програмного забезпечення 20 тис грн, виплату авансу і оплату ЄСВ за 1 половину лютого 2018 року 580 тис. грн. Зазначені кошти підприємство зобов`язувалося повернути згідно графіку з травня 2018 по грудень 2018 року по 250 тис грн. щомісячними платежами;

- листом голови правління ПАТ «По газопостачанню та газифікації «Черкасигаз» від 21.12.2018р. № 2722/02 ОСОБА_18 , в якому вказано, що в лютому 2018 року КП «Смілакомунтеплоенерго» спожито 1805517 куб.м природного газу. Розмір тарифу на послуги розподілу природного газу для ПАТ «Черкасигаз» становить 315,50 грн за 1000 куб.м, ПДВ - 63,50 грн, всього 379,80 грн згідно постанови НКРЕКП від 15.12.2016р. Відшкодування витрат послуг балансування обсягів природного газу за лютий 2018 року без ПДВ становить 38329464,83 грн, ПДВ 7665892, 97 грн, разом з ПДВ всього на суму 45995357,80 грн.

- листом голови правління ПАТ «По газопостачанню та газифікації «Черкасигаз» від 27.12.2018р. № 2757/02 ОСОБА_18 , яким він направив на адресу слідчого ОСОБА_28 до якого надано довідку розрахунку ціни для відшкодування витрат послуг балансування обсягів природного газу у лютому 2018 року для КП «Смілакомунтеплоенерго», акт № 02-18-1512000718- Баланс надання послуг балансування обліків природного газу від 28.02.2018р., акт від 28.02.2018р., відповідно до якого витрати балансування обсягів природного газу підприємству КП «Смілакомунтеплоенерго» за лютий 2018 року складає 45995357,80 грн, розрахунок вартості відшкодування витрат послуг балансування обсягів природного газу;

- висновком судово-економічної експертизи від 26.04.2019р. № 9/4 відповідно до якого на поставлені запитання експерт зробив висновки:

1. фінансові зобов`язання комунального підприємства «Смілакомунтеплоенерго» за договором постачання природного газу № 1802-1602/ПГ/УГ від 16.02.2018 року перед ТОВ «Укргазімпекс» у зв`язку з непідтвердженням місячного обсягу постачання природного газу на лютий 2018 року збільшилися на 8066722,75 грн за рахунок перевищення фактичного обсягу споживання природного газу протягом березня 2018 року.

2. фінансові зобов`язання комунального підприємства «Смілакомунтеплоенерго» за типовим договором розподілу природного газу від 01.02.2018 року перед ПАТ «Черкасигаз» у зв`язку з непідтвердженням місячного обсягу постачання природного газу на лютий 2018 року збільшилися на 45995357,80 грн за рахунок відшкодування витрат послуг балансування обсягів природного газу протягом лютого 2018 року.

3. фінансові зобов`язання комунального підприємства «Смілакомунтеплоенерго» за договором транспортування природного газу магістральними трубопроводами № 1710000614/12-39037/ТЗ перед ПАТ «Укртрансгаз» у зв`язку з непідтвердженням місячного обсягу постачання природного газу на лютий 2018 року не змінилися.

4. розмір економічної складової збитків у грошовому виразі комунального підприємства «Смілакомунтеплоенерго» на підставі збільшення фінансових зобов`язань перед ТОВ «Укргазімпекс» та ПАТ «Черкасигаз» у зв`язку з непідтвердженням місячного обсягу постачання природного газу на лютий 2018 року складає 54062080,55 грн (8066722,45 грн + 45995357,80 грн).

- випискою є ЄДРПОУ згідно з якою Товариство з обмеженою відповідальністю «Укргазімпекс» зареєстровано в реєстрі;

- актом звірки взаєморозрахунків за 2018 рік між ТОВ «Укргазімпекс» та КП «Смілакомунтеплоенерго»;

- актом звірки взаєморозрахунків за 2018 рік між ТОВ «Укргазімпекс» та КП «Смілакомунтеплоенерго»;

- довідкою директора ТОВ «Укргазімпекс» від 18.02.2019 р., що станом на 31.01.2019р. сума дебіторської заборгованості з КП «Смілакомунтеплоенерго» становить 8016772,75 грн, кредиторська заборгованість відсутня;

- оборотами по рахунку 631 за лютий 2018р. січень 2019р;

- оборотами по рахунку 311 за лютий 2018р. січень 2019р;

- оборотами по рахунку 644 за лютий 2018р. січень 2019р;

- оборотами по рахунку 641 за лютий 2018р. січень 2019р;

- довідкою ПУМБ від 10.01.2019 № К22/7 про надходження коштів у гривні на користь ТОВ «Укргазімпекс» від КП «Смілакомунтеплоенерго» за період з 16.02.2018 по 09.01.2019р. з якого вбачається, що перша операція датується 26.02.2018р.

- довідкою начальника Відділення № 25 АБ «Укргазбанк» № 5-25/74/2019 від 19.02.2019р., з якої вбачається, що на рахунок ТОВ « Укргазімпекс» надходжень від КП «Смілакомунтеплоенерго» за період з 16.02.2018 по 31.12.2018р. включно не було;

- довідкою в.о.директора КП «Смілакомунтеплоенерго» ОСОБА_31 про дебіторську та кредиторську заборгованість по ТОВ «Укгразімпекс» згідно договору № 1802-1601/ПГ-УГ від 16.02.2018 року за 2018 рік з оборотно-сальдовою відомістю по рахунку 631 за лютий 2018р - грудень 2018р.

- платіжними дорученнями про перерахування КП «Смілакомунтеплоенерго» грошових коштів ТОВ «Укргазімпекс» за природний газ згідно договору № 1802/1601/ПГ-УГ від 16.02.2018р: 22.12.2018р. у розмірі 50000 грн (№2554), 21.12.2018р. 200000 грн (№ 2533), 21 грудня 2018р у розмірі 200000 грн (№ 2530), 21 грудня 2018 року 200000 грн (№ 2531), 21 грудня 2018 року у розмірі 200000 грн (№ 2528), 21 грудня 2018 року у розмірі 200000 (№ 2529), 21 грудня 2018 року у розмірі 200000 грн. (№ 2527), 21 грудня 2018 року у розмірі 200000 грн. (№ 2532), 21 грудня 2018 року у розмірі 200000 грн. (№ 2538), 21 грудня 2018 року у розмірі 200000 грн. (№ 2537), 21 грудня 2018 року у розмірі 50 000 грн. (№ 2539), 21 грудня 2018 року у розмірі 200000 грн. (№ 2536), 21 грудня 2018 року у розмірі 200000 грн. (№ 2535), 21 грудня 2018 року у розмірі 200000 грн. (№ 2534), 03 серпня 2018 року у розмірі 10000 грн. (№ 1711), 02 серпня 2018 року у розмірі 10000 грн. (№ 1690), 01 серпня 2018 року у розмірі 10000 грн. (№ 1687), 31 липня 2018 року у розмірі 10000 грн. (№ 1675), 26 липня 2018 року у розмірі 10000 грн. (№ 1671), 28 липня 2018 року у розмірі 10000 грн. (№ 1658), 24 липня 2018 року у розмірі 10000 грн. (№ 1635), 20 липня 2018 року у розмірі 10000 грн. (№ 1632), 19 липня 2018 року у розмірі 10000 грн. (№ 1629), 18 липня 2018 року у розмірі 10000 грн. (№ 1600), 17 липня 2018 року у розмірі 45 000 грн. (№ 1595), 11 липня 2018 року у розмірі 5000 грн. (№ 1580), 26 червня 2018 року у розмірі 100000 грн. (№ 1510), 13 червня 2018 року у розмірі 100000 грн. (№ 1443), 07 червня 2018 року у розмірі 100000 грн. (№ 1430), 06 червня 2018 року у розмірі 100000 грн. (№ 1416), 05 червня 2018 року у розмірі 300000 грн. (№ 1399), 31 травня 2018 року у розмірі 200000 грн. (№ 1398), 30 травня 2018 року у розмірі 200000 грн. (№ 1390), 29 травня 2018 року у розмірі 150000 грн. (№ 1376), 24 травня 2018 року у розмірі 150000 грн. (№ 1369), 11 травня 2018 року у розмірі 181053 грн. (№ 1290), 07 травня 2018 року у розмірі 200000 грн. (№ 1272), 03 травня 2018 року у розмірі 500000 грн. (№ 1249), 02 травня 2018 року у розмірі 1 000000 грн. (№ 1239), 27 квітня 2018 року у розмірі 700000 грн. (№ 1232), 26 квітня 2018 року у розмірі 300000 грн. (№ 1229), 25 квітня 2018 року у розмірі 300000 грн. (№ 1210), 23 квітня 2018 року у розмірі 300000 грн. (№ 1164), 20 квітня 2018 року у розмірі 500000 грн. (№ 1170), 19 квітня 2018 року у розмірі 200000 грн. (№ 1166), 18 квітня 2018 року у розмірі 500000 грн. (№ 1153), 12 квітня 2018 року у розмірі 300000 грн. (№ 1121), 03 квітня 2018 року у розмірі 300000 грн. (№ 1071), 30 березня 2018 року у розмірі 1 000000 грн. (№ 1044), 29 березня 2018 року у розмірі 1 000000 грн. (№ 1037), 28 березня 2018 року у розмірі 2 000000 грн. (№ 1026), 27 березня 2018 року у розмірі 1 000000 грн. (№ 1013), 23 березня 2018 року у розмірі 99993,30 грн. (№ 982), 26 березня 2018 року у розмірі 299999,20 грн. (№ 1005), 22 березня 2018 року у розмірі 50 000 грн. (№ 973), 21 березня 2018 року у розмірі 50 000 грн. (№ 960), 20 березня 2018 року у розмірі 190 000 грн. (№ 948), 20 березня 2018 року у розмірі 190 000 грн. (№ 946), 20 березня 2018 року у розмірі 190 000 грн. (№ 945), 20 березня 2018 року у розмірі 190 000 грн. (№ 949), 20 березня 2018 року у розмірі 190 000 грн. (№ 950), 20 березня 2018 року у розмірі 190 000 грн. (№ 941), 20 березня 2018 року у розмірі 190 000 грн. (№ 942), 20 березня 2018 року у розмірі 100 000 грн. (№ 951), 20 березня 2018 року у розмірі 190 000 грн. (№ 944), 20 березня 2018 року у розмірі 190 000 грн. (№ 943), 20 березня 2018 року у розмірі 190 000 грн. (№ 948), 20 березня 2018 року у розмірі 190 000 грн. (№ 947);

- актом приймання-передачі природного газу від 31.03.2018 року, відповідно до якого ТОВ «Укргазімпекс» передав, а КП «Смілакомунтеплоенерго» прийняв 1821,870 тис.куб за ціною з ПДВ 9650 грн, всього з ПДВ на суму 17581045,50 грн. Акт підписаний ОСОБА_14 (продавець), ОСОБА_9 від покупця.

- актом звірки взаємних розрахунків від 20 березня 2018 року між КП «Смілакомунтеплоенерго» та ТОВ «Укргазімпекс» відповідно до якого сальдо на 20.03.2018р. складає 2800000 грн;

- оборотно-сальдовою відомістю КП «Смілакомунтеплоенерго» по рахунку 631 за лютий 2018 року грудень 2018 року;

- актом від 30.11.2018р., відповідно до якого відшкодування витрат послуг балансування обсягів природного газу КП «Смілакомунтеплоенерго» за листопад 2018 року складають 30971059,20 грн;

- актом приймання-передачі послуг розподілу природного газу від 28.02.2018 року, відповідно до якого вартість розподіленого природного газу шляхом транспортування розподільними трубопроводами за лютий 2018 року для КП «Смілакомунтеплоенерго» складає 685755,36 грн;

- актом приймання-передачі послуг розподілу природного газу від 31.03.2018 року , відповідно до якого вартість розподіленого природного газу шляхом транспортування розподільними трубопроводами за березень 2018 року для КП «Смілакомунтеплоенерго» складає 691946,23 грн;

- платіжними дорученнями КП «Смілакомунтеплоенерго» про перерахування грошових коштів на рахунок ПАТ «Черкасигаз» за розподіл природного газу: 24 квітня 2018р. 300000 грн (№ 1207), 24 квітня 2018р. 300000 грн (№ 7), 24 квітня 2018р. 91946,23грн (№ 10), 26 квітня 2018р. 2 925870,40 грн (№ 11), 22 травня 2018р. 2342713,08 грн (№ 15), 26 червня 2018р. 21518,71грн (№ 20), 26 червня 2018р. 588179,22 грн (№ 19), 26 липня 2018р. 800001,29 грн (№ 21), 23 серпня 2018р. 786487,81 грн (№ 24), 27 вересня 2018р. 729385,00 грн (№ 25), 29 листопада 2018р. 1221509,33грн (№ 32), 15 березня 2018р. 100 000 грн (№ 904), 15 березня 2018р. 100 000 грн (№ 905), 21 березня 2018р. 100 000 грн (№ 964), 22 березня 2018р. 100 000 грн (№ 976), 26 березня 2018р. 100 000 грн (№ 1010), 28 березня 2018р. 100 000 грн (№ 1025), 29 березня 2018р. 85735,36 грн (№ 1043), 30 листопада 2018 2018р. 199 500 грн (№ 2408), 30 листопада 2018р. 199 500 грн (№ 2409), 30 листопада 2018р. 199 500 грн (№ 2411), 30 листопада 2018р. 199 500 грн (№ 2410), 30 листопада 2018р. 199 500 грн (№ 2412), 30 листопада 2018р. 199 500 грн (№ 2414), 30 листопада 2018р. 199 500 грн (№ 2413), 30 листопада 2018р. 199 500 грн (№ 2415), 30 листопада 2018р. 199 500 грн (№ 2416), 30 листопада 2018р. 199 500 грн (№ 2417), 30 листопада 2018р. 5 000 грн (№ 2418);

- копією рішення господарського суду Черкаської області по справі № 925/840/18 від 09 січня 2019 року , відповідно до якого стягнуто з КП «Смілакомунтеплоенерго» на корсить ПАТ «По газопостачанню та газифікації «Черкасигаз» 34384317,94 грн заборгованості та 589325,57 грн судового збору, провадження в частині стягнення 4904053, 32 грн закрити у зв`язку з відсутністю предмета спору;

- звітом по проводкам за 01.02.2018 по 09.12.2020 року;

- актами № 02-18-1710000614/12-39037/ТЗ/ТКЕ від 28.02.2018р, № 03-18-1710000614/12-39037/ТЗ/ТКЕ від 31.03.2018р, № 04-18-1710000614/12-39037/ТЗ/ТКЕ від 30.04.2018р, № 11-18-1710000614/12-39037/ТЗ/ТКЕ від 30.11.2018р, № 12-18-1710000614/12-39037/ТЗ/ТКЕ від 31.12.2018р, відповідно до яких ПАТ «Укргазтранс» надало, а КП «Смілакомунтеплоенерго» отримало послуги з транспортування природного газу для задоволення потреб населення на 901747,42грн, 909914,75 грн, 28297,27 грн, 537089,78 грн, 1023337,08 грн відповідно;

- платіжними дорученнями, відповідно до яких КП «Смілакомунтеплоенерго» перераховано ПАТ «Укртрансгаз» 21 березня 2018р. 100000 грн. (№ 961), 26 березня 2018р. 100000 грн. (№ 1011), 28 березня 2018р. 100000 грн. (№ 1024), 24 квітня 2018р. 601747,42 грн. (№ 6), 26 квітня 2018р. 909914,75грн (№ 9), 22 травня 2018р. 28297,27 грн. (№ 13), 30 жовтня 2018р. 884008,80 грн. (№ 27), 29 листопада 2018р. 1000 000 грн. (№ 30);

- актом звірки взаємних розрахунків за період з 01.01.2018р. по 31.10.2018 року між КП «Смілакомунтеплоенерго» і ПАТ «УКРТРАНСГАЗ» за договором надання послуг 1710000614/12-39037/ТЗ від 01.10.2017р, відповідно до якого на 01.11.2018 року заборгованість на користь комунальне підприємство «Смілакомунтеплоенерго» складає 884008,80 грн;

- оборотно-сальдовою відомістю КП «Смілакомунтеплоенерго» по рахунку 311 за лютий 2018 року;

- оборотно-сальдовою відомістю КП «Смілакомунтеплоенерго» по рахунку 631 за лютий 2018 року;

- інформацією «Смілакомунтеплоенерго» по рахунку 6442 за лютий 2018 року;

- інформацією «Смілакомунтеплоенерго» по рахунку 631 за лютий 2018 року;

- довідкою про наявність дебіторською заборгованості КП «Смілакомунтеплоенерго» перед ТОВ «Укргазімпекс» станом на 28.02.2018 року у розмірі 800000 грн.;

- актом звірки взаємних рахунків 26 червня 2018 року за період з 16.02.2018 по 26.06.2018р. про те, що після відображення в обліку вказаних додаткових проводок сальдо станом на 27.06.2018р. складається в сумі 2600000 грн на користь ТОВ «Укргазімпекс»;

- актом без номера від 02.03.2018року, відповідно до якого ТОВ «Укргазімпекс» в особі директора ОСОБА_14 , та комунальне підприємство «Смілакомунтеплоенерго» склали акт про те, що згідно договору купівлі-продажу між ТОВ «Укргазімпекс» та КП «Смілакомунтеплоенерго» в лютому 2018 року:

ТОВ «Укргазімпекс» передало, а КП «Смілакомунтеплоенерго» прийняло природний газ в обсязі 1805517 м3.

Акт містить підпис та печатку від КП «Смілакомунтеплоенерго», не містить підпису від уповноваженої особи ТОВ «Укргазімпекс» та не погоджений з ПАТ «Укртрансгаз»;

-рахунком на оплату № 5 від 05 березня 2018 року постачальника ТОВ «Укргазімпекс», покупець КП «Смілакомунтеплоенерго», товари природний газ, кількість 1805517 куб м на суму з ПДВ 17423245,27 грн, в тому числі ПДВ 2903874,28 грн;

-рахунком на оплату № 6 від 20 березня 2018 року постачальника ТОВ «Укргазімпекс», покупець КП «Смілакомунтеплоенерго», товари природний газ, кількість 207,254 тис куб м на суму з ПДВ 2000000 грн, в тому числі ПДВ 333333,33 грн;

-рахунком на оплату № 7 від 21 березня 2018 року постачальника ТОВ «Укргазімпекс», покупець КП «Смілакомунтеплоенерго», товари природний газ, кількість 5,181 тис куб м на суму з ПДВ 49996,65 грн, в тому числі ПДВ 8332,78 грн;

-рахунком на оплату № 8 від 22 березня 2018 року постачальника ТОВ «Укргазімпекс», покупець КП «Смілакомунтеплоенерго», товари природний газ, кількість 5,181 тис куб м на суму з ПДВ 49996,65 грн, в тому числі ПДВ 8332,78 грн;

-рахунком на оплату № 9 від 23 березня 2018 року постачальника ТОВ «Укргазімпекс», покупець КП «Смілакомунтеплоенерго», товари природний газ, кількість 10,362 тис куб м на суму з ПДВ 99993,30 грн, в тому числі ПДВ 16665,55 грн;

-рахунком на оплату № 10 від 26 березня 2018 року постачальника ТОВ «Укргазімпекс», покупець КП «Смілакомунтеплоенерго», товари природний газ, кількість 31,088 тис куб м на суму з ПДВ 299999,20 грн, в тому числі ПДВ 49999,87 грн;

-платіжними дорученнями про перерахування КП «Смілакомунтеплоенерго» на рахунок ТОВ «Укргазімпекс» 26.02.2018 року 5 разів по 160000 грн (платіжні доручення №№ 841, 842, 843, 844, 845), що також підтверджується випискою по рахунку № НОМЕР_1 КП «Смілакомунтеплоенерго» в АТ «Укрсиббанк» за період з 01.02.2018 по 28.02.2018 року;

- випискою до рахунку № НОМЕР_1 в АТ «Укрсиббанк» за період з 01.02.2018 по 28.02.2018 року з якого вбачається, що станом на 31.01.2018р. на рахунку КП «Смілакомунтеплоенерго» було 42025,42 грн.

23.02.2018 року о 17:09 від УЖКГ ВК Смілянської МР надійшла «поворотна фінансова допомога КП «Смілакомунтеплоенерго» зг. дог. про надання поворотної фінансової допомоги від 22.02.2018 № 2-8861.

26.02.2018р.о 10:54 КП «Смілакомунтеплоенерго» перераховано грошові кошти п`ятьма платежами по 160000 грн кожний на рахунок ТОВ «Укргазімпекс» за природний газ зг. Договору № 1802-1601/ПГ-УГ від 16.02.2018 року.

Станом на 28.02.2018р. залишок на рахунку складав 239453,56 грн.

- листом секретаря міської ради ОСОБА_3 від 04.12.2018р. № 3357/01-01-52 ОСОБА_3 є депутатом міської ради з 19.12.2016 згідно з протоколом № 32 сесії міської ради від 19.12.2016, ОСОБА_9 обраний депутатом міської ради від ВО «Батьківщина» (витяг з протоколу № 1 сесії міської ради від 12.11.2015р).

Дослідивши докази сторони обвинувачення, вислухавши учасників судового провадження суд приходить до наступного висновку.

Статтею 2 КПК України завданнями кримінального провадження визначено захист особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, охорона прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження, а також забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура.

Відповідно до ст.368 КПК України, суд, ухвалюючи вирок, крім іншого, повинен вирішити питання чи мало місце діяння, у вчинення якого обвинувачується особа, чи містить це діяння склад кримінального правопорушення і якою статтею закону України про кримінальну відповідальність він передбачений, чи винен обвинувачений у вчиненні цього кримінального правопорушення.

Стаття 370 КПК України передбачає, що судове рішення повинно бути законним, обґрунтованим і вмотивованим. Законним є рішення, ухвалене компетентним судом згідно з нормами матеріального права з дотриманням вимог щодо кримінального провадження, передбаченого цим Кодексом. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі об`єктивно з`ясованих обставин, які підтверджені доказами, дослідженими під час судового розгляду та оціненими судом відповідно до статті 94 цього Кодексу. Вмотивованим є рішення, в якому наведені належні і достатні мотиви та підстави його ухвалення.

Відповідно до ст.17 КПК Україниособа вважається невинуватою у вчиненні кримінального правопорушення і не може бути піддана кримінальному покаранню, доки її вину не буде доведено у порядку, передбаченому цим Кодексом, і встановлено обвинувальним вироком суду, що набрав законної сили. Ніхто не зобов`язаний доводити свою невинуватість у вчиненні кримінального правопорушення і має бути виправданим, якщо сторона обвинувачення не доведе винуватість особи поза розумним сумнівом.

Обвинувальний вирок може бути постановлений судом лише в тому випадку, коли вина обвинуваченої особи доведена «поза розумним сумнівом».

Тобто, дотримуючись засади змагальності, та виконуючи, свій професійний обов`язок, передбаченийст. 92 КПК України, обвинувачення має довести перед судом за допомогою належних, допустимих та достовірних доказів, що існує єдина версія, якою розумна і безстороння людина може пояснити факти, встановлені в суді,а саме - винуватість особи у вчиненнікримінального правопорушення, щодо якого їй пред`явлено обвинувачення.

Згідно з обвинувальним актом ОСОБА_3 , виконуючи повноваження міського голови мав повноваження повідомляти депутатам і доводити до відома населення інформацію про час і місце проведення сесії ради, питання, які передбачається внести на розгляд ради; вести засідання ради та підписувати її рішення; організовувати підготовку сесій ради, питань, що вносяться на розгляд ради. У тому числі, відповідно до ч. 10 ст. 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» мав повноваження доводити до відома депутатів і населення у виняткових випадках не пізніше як за день до сесії час скликання, місце проведення та питання, які передбачається внести на розгляд ради.

Фактично, ОСОБА_3 обвинувачується у тому, що маючи повноваження, передбачені Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» та достовірно знаючи, що підприємство КП «Смілакомунтеплоенерго» потребує фінансової допомоги для виконання послуг по теплопостачанню м.Сміла, не зібрав позачергову сесію міської ради враховуючи винятковість випадку, яка мала б проголосувати за виділення грошових коштів для надання фінансової допомоги комунальному підприємству. Неприйняття рішення про скликання позачергової сесії сторона обвинувачення пов`язує з настанням наслідків у виді несанкціонованого відбору КП «Смілакомунтеплоенерго» 1 805 517 куб. м. природного газу з газорозподільної мережі, внаслідок чого:

1.фінансові зобов`язання КП «Смілакомунтеплоенерго» за договором постачання природного газу №1802-1601/ПГ-УГ від 16.02.2018 перед ТОВ «Укргазімпекс» у зв`язку з непідтвердженням місячного обсягу постачання природного газу на лютий 2018 збільшилися на 8 066 722,75 грн. за рахунок перевищення фактичного обсягу споживання природного газу протягом березня 2018 року;

2. фінансові зобов`язання КП «Смілакомунтеплоенерго» за типовим договором розподілу природного газу від 01.02.2018 перед ПАТ «Черкасигаз» у зв`язку з непідтвердженням місячного обсягу постачання природного газу на лютий 2018 збільшилися на 45 995 357,80 грн. за рахунок відшкодування витрат послуг балансування обсягів природного газу протягом лютого 2018 року,

та таким чином, спричинив тяжкі наслідки у вигляді матеріальної шкоди КП «Смілакомунтеплоенерго» у формі збільшення фінансових зобов`язань на суму 54 062 080,55 грн., що у 250 і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян.

Відповідно до ч. 1ст. 367 КК Українислужбовою недбалістю визнається невиконання або неналежне виконання службовою особою своїх службових обов`язків через несумлінне ставлення до них, що завдало істотної шкоди охоронюваним законом правам, свободам та інтересам окремих громадян, державним чи громадським інтересам або інтересам окремих юридичних осіб.

Частиною 2 цієї норми, передбачено відповідальність за вчинення того самого діяння, якщо воно спричинило тяжкі наслідки.

З суб`єктивної сторони цей злочин характеризується злочинною самовпевненістю (службова особа передбачає, що внаслідок невиконання чи неналежного виконання нею своїх службових обов`язків правам і законним інтересам може бути завдано істотну шкоду, але легковажно розраховує на її відвернення) або злочинною недбалістю (службова особа не передбачає, що в результаті її поведінки може бути завдано істотну шкоду, хоча повинна була і могла це передбачити).

Крім того, об`єктивна сторона службової недбалості включає в себе наявність наступних складових: 1) діяння у формі невиконання чи неналежного виконання службовою особою своїх службових обов`язків через недбале чи несумлінне ставлення до них (дія чи бездіяльність); 2) суспільно небезпечні наслідки у вигляді істотної шкоди охоронюваним законом правам, свободам та інтересам окремих громадян, державним чи громадським інтересам, або інтересам окремих юридичних осіб (ч. 1ст. 367 КК) або тяжких наслідків (ч. 2ст. 367 КК); 3) причинний зв`язок між діянням (бездіяльністю) та наслідками.

Аналіз положеньст. 367 КК Українидає підстави вважати, що відповідальність за цією нормою настає лише у випадку, якщо дії, невиконання чи неналежне виконання яких спричинило передбачені в зазначеній статті наслідки, входили у коло службових обов`язків цієї службової особи, або якщо обов`язок діяти відповідним чином юридично був включений (законом, указом, постановою, наказом, інструкцією тощо) до кола службових повноважень такої особи.

Обвинувальний акт містить посилання на ч. 10 ст.46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», яка дослівно внормовує: «Рішення про скликання сесії ради відповідно до частин четвертої, шостої та восьмої цієї статті доводиться до відома депутатів і населення не пізніш як за 10 днів до сесії, а у виняткових випадках - не пізніш як за день до сесії із зазначенням часу скликання, місця проведення та питань, які передбачається внести на розгляд ради.

Таким чином, на думку суду, норма закону, на яку посилається сторона обвинувачення не містить беззастережного обов`язку про скликання сесії у виняткових випадках.

Поза увагою сторони обвинувачення залишилося те, що ст.46 Закону України «Про місцеве самоврядування» визначає питання проведення сесій ради, а частина 10 унормовує порядок доведення до відома депутатів та населення рішень про скликання сесій у випадках:

наступних сесії ради, які скликаються: сільської, селищної, міської - відповідно сільським, селищним, міським головою; районної у місті, районної, обласної - головою відповідної ради (частина 4 ст. 46 Закону);

немотивованої відмови сільського, селищного, міського голови, голови районної у місті, районної, обласної ради або неможливості його скликати сесію ради сесія скликається: сільської, селищної, міської ради - секретарем сільської, селищної, міської ради; районної у місті, районної, обласної ради - відповідно заступником голови районної у місті, районної ради чи першим заступником, заступником голови обласної ради (частина 6 ст.46 Закону);

для розгляду електронної петиції, що набрала необхідну кількість підписів, протягом строку, встановленого для її розгляду. Сесія ради скликається з метою розгляду питання щодо укладення спеціального інвестиційного договору протягом місяця після отримання від уповноваженого органу проекту спеціального інвестиційного договору згідно ізЗаконом України"Продержавну підтримкуінвестиційних проектівіз значнимиінвестиціями" (частина 8 ст.46).

Крім того, стороною обвинувачення у обвинувальному акті вказується, що ОСОБА_3 маючі всі повноваження, не скликав позачергову сесію, а лише 22.02.2018 року виніс на розгляд чергової сесії Смілянської міської ради Черкаської області питання про затвердження програми фінансової підтримки КП «Смілакомунтеплоенерго» шляхом надання поворотної фінансової допомоги на безоплатній основі на 2018 рік.

Разом з тим, стороною обвинувачення не встановлено, в який саме день виник у ОСОБА_3 обов`язок скликати позачергову сесії міської ради, та чому винесення питання затвердження програми фінансової підтримки КП «Смілакомунтеплоенерго» «лише 22.02.2018 року» спричинило завдання збитків підприємству.

Крім того, поза увагою сторони обвинувачення залишилося питання, коли програма фінансової підтримки КП «Смілакомунтеплоенерго» надійшла на адресу Смілянської міської ради, чи потребує термінового реагування секретаря міської ради, який виконує обов`язки міського голови листи керівника КП «Смілакомунтеплоенерго» від 16 та 19 лютого 2018 року, в яких вказується на необхідність виділення грошових коштів у виді безоплатної фінансової допомоги. Також, обвинувальний акт містить твердження про те, програма фінансової підтримки була затверджена 22.02.2018 року. Згідно документів, наданих стороною обвинувачення, гроші на рахунок КП «Смілакомунтеплоенерно» надійшли 23.02.2018 у розмірі 1000000 грн. та 26.02.2018 року перераховані ТОВ «Укргазімпекс» у розмірі 800000 грн, однак були враховані вже за березневий платіж 2018 року, а не за лютий п.р., тому підприємство і отримало фінансові збитки у виді несанкціонованого відбору природного газу.

Разом з тим, органом обвинувачення не встановлено, коли б мали б надійти кошти на рахунок підприємства КП «Смілакомунтеплоенерго», якщо договір був укладений 16.02.2018 року, а перший платіж комунальне підприємство мало б сплатити 19.02.2018 року у розмірі 600000 грн., а програма фінансової підтримки підприємства прийнята сесією 22.02.2018 року. При цьому, навіть програма фінансової підтримки, розроблена КП «Смілакомунтеплоенерго» не містить вказання про наявність договору між КП «Смілакмунтеплоенерго» та ТОВ «Укргазімпекс», а вирішує питання щодо забезпечення сталого функціонування виробничого процесу та уникнення зриву опалювального сезону.

Стаття 3 КК України визначає, що законодавство України про кримінальну відповідальність становить Кримінальний кодекс України, який ґрунтується наКонституції Українита загальновизнаних принципах і нормах міжнародного права. Злочинність діяння, а також його караність та інші кримінально-правові наслідки визначаються тільки цим Кодексом. Застосування закону про кримінальну відповідальність за аналогією заборонено.

Відповідно до ст.ст. 1, 3 Конституції України «Держава Україна є демократичною, правовою державою, де людина, її життя і здоров`я, честь і гідність, недоторканність і безпека визначаються найвищою соціальною цінністю, права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави, яка відповідає перед людиною за свою діяльність, утвердження і забезпечення прав и свобод людини є головним обов`язком».

В Україні визнається і діє принцип верховенства права, а Конституційний суд в абзаці другому підпункту 4.1 пункту 4 мотивувальної частини Рішення від 2 листопада 2004 року N 15-рп/2004 зазначив, що «верховенство права вимагає від держави його втілення у правотворчу та правозастосовну діяльність, зокрема у закони, які за своїм змістом мають бути проникнуті передусім ідеями соціальної справедливості, свободи, рівності тощо. Одним з елементів верховенства права є принцип правової визначеності, у якому стверджуються, що обмеження основних прав людини громадянина і втілення цих обмежень на практиці допустиме лише за умови забезпечення передбачувальності застосування правових норм, встановлених такими обмеженнями.»

Конституційний суд у Рішенні від 22 вересня 2005 року N 5-рп/2005 вказав, що із конституційних принципів рівності і справедливості випливає вимога визначеності, ясності і недвозначності правової норми, оскільки інше не може забезпечити її однакове застосування, не виключає необмеженості трактування у правозастосовній практиці і неминуче призводить до сваволі (абзац другий підпункту 5.4 пункту 5 мотивувальної частини.

Європейський суд з прав людини неодноразово звертав увагу на необхідність дотримуватися принципу правової визначеності. У рішенні від 18 грудня 2008 року у справі «Новік проти України» Європейський суд з прав людини зазначив, що коли йдеться про позбавлення свободи, надзвичайно важливою умовою є забезпечення загального принципу юридичної визначеності. Вимога «якості закону» у розумінні пункту 1 статті 5 Конвенції з прав людини означає, що коли національний закон передбачає можливість позбавлення волі, такий закон має бути достатньо доступним, чітко сформульованим та передбачувальним у своєму застосуванні для того, що виключити будь-який ризик свавілля».

Відповідно до ст.84 КПК України доказами в кримінальному провадженні є фактичні дані, отримані у передбаченому цим Кодексом порядку, на підставі яких слідчий, прокурор, слідчий суддя і суд встановлюють наявність чи відсутність фактів та обставин, що мають значення для кримінального провадження та підлягають доказуванню.

Процесуальними джерелами доказів є показання, речові докази, документи, висновки експертів.

Ст. 85 КПК України визначає належними докази такі, які прямо чи непрямо підтверджують існування чи відсутність обставин, що підлягають доказуванню у кримінальному провадженні, та інших обставин, які мають значення для кримінального провадження, а також достовірність чи недостовірність, можливість чи неможливість використання інших доказів.

Якщо розглядати докази, надані стороною обвинувачення, серед них можна виділити декілька блоків:

-показання свідків,

-письмові докази, що підтверджують укладання та виконання договорів між КП «Смілакомунтеплоенерго», ТОВ «Укргазімпекс», ПАТ «Черкасигаз», ТОВ «ПАТ «Укртрансгаз», пов`язані з цими операціями бухгалтерські проводки та банківські платетежі,

-висновок експерта про наявність збитків у грошовому виразі комунального підприємства «Смілакомунтеплоенерго» на підставі збільшення фінансових зобов`язань перед ТОВ «Укргазімпекс» та ПАТ «Черкасигаз» у зв`язку з непідтвердженням місячного обсягу постачання природного газу на лютий 2018 року складає 54062080,55 грн (8066722,45 грн + 45995357,80 грн), який був зроблений на основі бухгалтерського обліку підприємств,

-рішення Смілянської міської ради з питання діяльності комунального підприємства КП «Смілакомунтеплоенерго», інших питань, що відносяться до відання місцевого самоврядування.

З показань свідків зі сторони обвинувачення, а саме ОСОБА_9 та ОСОБА_15 вбачається, що ОСОБА_3 знав умови контракту на постачання газу, розумів, що підприємство потребує фінансової допомоги та міг скликати сесію терміново, щоб сесія прийняла рішення про виділення грошових коштів. Свідок ОСОБА_32 , колишній секретар міської ради, також, вказував про те, що всі питання вирішується лише міським головою, ніхто крім нього питання на сесію виносити не буде. Допитані свідки вказували, що ним же скликалися сесії з менш важливих питань.

Суд вказує, що якщо так і відбувалося та ОСОБА_3 знав умови контракту на постачання газу, який був підписаний керівниками КП «Смілакомунтеплоенерго» та ТОВ «Укргазімпекс», все ж таки його обов`язок скликати раду не ґрунтуватися на припущенні та морально-етичних категоріях, посиланням на дії будь-кого в аналогічних ситуаціях, а має бути визначений конкретною нормою законодавчого або нормативного акту.

Таким чином, показання свідків обвинувачення не можуть підтверджувати обов`язок обвинуваченого діяти певним чином та не приймаються судом на підтвердження винуватості ОСОБА_3 .

Письмовими доказами, які надані стороною обвинувачення щодо договірних відносин між КП «Смілакомунтеплоенерго» з ТОВ «Укргазімпекс», ПАТ «Черкасигаз», ПАТ «Укртрансгаз» протягом 2018 року, перерахування грошових коштів в рахунок виконання взятих зобов`язань КП «Смілакомунтеплоенерго, дані бухгалтерського обліку вищевказаних підприємств, що у своїй сукупності з іншими доказами фінансових операцій або окремо кожний не містить інформації щодо дій чи бездіяльності, які б вказували на порушення ОСОБА_3 своїх обов`язків, як керівника міської ради.

Не містить такої інформації і висновок експерта про наявність збитків у грошовому виразі комунального підприємства «Смілакомунтеплоенерго» на підставі збільшення фінансових зобов`язань перед ТОВ «Укргазімпекс» та ПАТ «Черкасигаз».

Письмові докази у виді рішень Смілянської міської ради підтверджують, що існувала проблемна ситуація у 2017-2018 роках у сфері надання послуг з теплопостачання жителям м.Сміла, та судові рішення вказують на встановлення певних фактів, однак не містить будь-яких доказів, що підтверджують обов`язок ОСОБА_3 діяти певним чином, крім здійснення контролю за виконання рішень Смілянської міської ради.

Відповідно до ст.22 КПК України кримінальне провадження здійснюється на основі змагальності, що передбачає самостійне обстоювання стороною обвинувачення і стороною захисту їхніх правових позицій, прав, свобод і законних інтересів засобами, передбаченими цим Кодексом.

Суд, зберігаючи об`єктивність та неупередженість, створює необхідні умови для реалізації сторонами їхніх процесуальних прав та виконання процесуальних обов`язків.

Зберігаючи об`єктивність та неупередженість, суд вказує, що стороною обвинувачення не надано жодного доказу, які б підтвердили винуватість ОСОБА_3 у вчиненні кримінального правопорушення, в якому він обвинувачується, а обґрунтування його обов`язків в загальномуаспекті з посиланням на ст.42«Повноваження сільського, селищного, міського голови, ст. 50 «Секретар сільської, селищної, міської ради», та ст. 46, яка регламентує скликання сесій Закону України «Про місцеве самоврядуванню в Україні», без визначення конкретної норми Закону, яку він порушив чи не виконав певний обов`язок порушує принцип правової визначеності та як наслідок - принципи верховенства права і законності.

Відповідно до ст.373 КПК України виправдувальний вирок ухвалюється у разі, якщо не доведено, що: 1) вчинено кримінальне правопорушення, в якому обвинувачується особа; 2) кримінальне правопорушення вчинене обвинуваченим; 3) в діянні обвинуваченого є склад кримінального правопорушення.

З огляду на здійснення аналізу змісту обвинувачення та досліджених доказів, суд вказує, що у діях ОСОБА_3 відсутній склад кримінального правопорушення за ч.2 ст.367 КК УКраїни та ухвалює виправдувальний вирок.

Щодо цивільного позову КП «Смілакомунтеплоенерго» про стягнення з обвинуваченого матеріальної шкоди у розмірі 45995357 грн 80 коп, суд вказує на наступне.

Відповідно до ч. 3 ст. 129 КПК України у разі виправдання обвинуваченого за відсутності в його діях складу кримінального правопорушення або його непричетності до вчинення кримінального правопорушення, а також у випадках, передбаченихчастиною першою статті 326цього Кодексу, суд залишає позов без розгляду.

Враховуючи, що в діях ОСОБА_3 відсутній склад кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 367 КК України, позовну заяву КП «Смілакомунтеплоенерго» про відшкодування матеріальної шкоди у загальній сумі 45995357 грн 80 коп належить залишити без розгляду.

За правилами ст.124 КПК України суд стягує судові витрати лише у разі ухвалення обвинувального вироку.

З огляду на те, що судом ухвалюється виправдувальний вирок, судові витрати на проведення судової експертизи не підлягають стягненню з ОСОБА_3 , речові докази відсутні.

Керуючись ст. ст. 2, 7-29, 369,370,371,374-377,392 КПК України, суд

ухвалив:

ОСОБА_3 визнати невинуватим у пред`явленому обвинуваченні у вчиненні кримінального правопорушення за ч.2 ст.367 КК України та виправдати у зв`язку з недоведеністю, що в його діянні є склад кримінального правопорушення.

Позов комунального підприємства «Смілакомунтеплоенерго» про стягнення з ОСОБА_3 матеріальної шкоди у розмірі 45995357 грн 80 коп - залишити без розгляду.

Судові витрати, пов`язані з проведенням судово-економічної експертизи у розмірі 12560 грн 80 коп прийняти на рахунок держави.

Апеляційна скарга на вирок може бути подана до Черкаського апеляційного суду через Смілянський міськрайонний суд Черкаської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Вирок набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо воно не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.

Копія вироку негайно після його проголошення підлягає врученню обвинуваченому та прокурору. Інші учасники судового провадження мають право отримати копію вироку в Смілянського місьрайонному суді Черкаської області.

Копію судового рішення не пізніше наступного дня після ухвалення надіслати учасникам судового провадження, які не були присутніми в судовому засіданні.

Головуючий ОСОБА_1

СудСмілянський міськрайонний суд Черкаської області
Дата ухвалення рішення15.06.2021
Оприлюднено31.01.2023
Номер документу97650307
СудочинствоКримінальне
КатегоріяЗлочини у сфері службової діяльності та професійної діяльності, пов'язаної з наданням публічних послуг Службова недбалість