Справа № 682/697/21
Провадження № 2/682/421/2021
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 червня 2021 року Славутський міськрайонний суд Хмельницької області у складі: головуючого судді Шевчук В.В., за участю секретаря судового засідання Придачук Г.Л., представника позивача ОСОБА_1 , розглянувши у відкритому судовому засідання цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_3 про виділ частини житлового будинку зі спільної часткової власності в окремий об`єкт нерухомого майна,
в с т а н о в и в:
31.03.2021 до суду надійшов позов ОСОБА_2 до ОСОБА_3 про виділ частини житлового будинку зі спільної часткової власності в окремий об`єкт нерухомого майна.
В обґрунтування поданого позову ОСОБА_2 вказує, що на підставі договору купівлі-продажу частини житлового будинку він отримав у власність 8/25 частин житлового будинку з господарськими будівлями, що знаходиться в АДРЕСА_1 , та яка розташована на земельній ділянці площею 0,406 га. (6810600000:01:003:0881), яка належить позивачу. Друга частина житлового будинку АДРЕСА_2 частин з господарськими будівлями належить відповідачці ОСОБА_3 . Таким чином, будинок АДРЕСА_1 належить ОСОБА_2 та ОСОБА_3 на праві спільної часткової власності. Дане будинковолодіння розділене в натурі і фактичного спору щодо порядку користування належними частинами домоволодіння між сторонами немає. Однак вирішити добровільно питання щодо поділу домоволодіння шляхом укладення нотаріально посвідченого договору, проведення державної реєстрації за кожним із сторін і присвоєння кожній частині будинку окремої поштової адреси не має можливості, оскільки відповідачка не бажає вирішити це питання добровільно. За таких обставин позивач звернувся до суду та просить виділити йому в натурі зі спільної часткової власності в окремий об`єкт нерухомого майна частину житлового будинку АДРЕСА_1 ; визнати за ним право власності на частину даного будинку; припинити право спільної часткової власності на 8/25 частки житлового будинку з господарськими будівлями.
26.04.2021 до суду надійшов відзив на позову заяву від відповідачки ОСОБА_3 , в якому остання позовні вимоги визнає повністю та просить позов задовольнити, оскільки між сторонами добровільно вирішено питання про користування та поділ житлового будинку в натурі на дві частини і фактично спору щодо порядку користування належними частинами житлового будинку між ними немає.
В судовому засіданні представник позивача поданий позов підтримав.
Відповідач, будучи належним чином повідомлена про час та дату розгляду справи, до суду не з`явилась.
Заслухавши учасників справи та дослідивши матеріали, суд приходить до наступного висновку.
За договором купівлі-продажу від 23 грудня 2020 року ОСОБА_2 придбав у ОСОБА_4 8/25 частин житлового будинку з господарськими будівлями, що знаходиться в АДРЕСА_1 за номером 4. Загальна площа будинку 116,4 кв.м., в т.ч. житлова площа - 93,9 кв.м., а також господарські будівлі: цегляна літня кухня, цегляний хлів, дерев`яна вбиральня, з ракушняка літня кухня (а.с. 5). Дана частина будинку розташована на земельній ділянці, яка належить позивачу на підставі договору купівлі-продажу земельної ділянки від 03.12.2020 року (а.с. 39).
За даними технічного паспорту, у фактичному користуванні ОСОБА_2 перебуває: коридор площею 4,4 кв.м., кімната площею 9,9 кв.м., кухня 6,6 кв.м., кімната 25,8 кв.м., загальна площа - 46,7 кв.м., житлова площа 35,7 кв.м., допоміжна (підсобна) - 11,0 кв.м. (а.с. 12).
У відповідності до договору дарування частини житлового будинку від 13 грудня 2006 року, ОСОБА_5 подарувала ОСОБА_3 17/25 частин житлового будинку з надвірними будівлями до цієї частини будинку, що знаходиться в АДРЕСА_1 (а.с. 34).
Як видно із висновку щодо технічної можливості виділу в натурі частки з об`єкта нерухомого майна поділу об`єкта нерухомого майна АДРЕСА_3 , ОСОБА_2 є власником 8/25 частини житлового будинку (адреса: АДРЕСА_1 ) яка складається: коридор - 4,4 кв.м., кімната - 9,9 кв.м., кухня - 6,6 кв.м., кімната - 25,8 кв.м., вбиральня Г , літня кухня Д . За технічними показниками об`єкт може бути виділено у натурі.
Надаючи правову оцінку зазначеним обставинам суд враховує наступне.
Згідно ст. 316 ЦК України, правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб.
Частиною 1 ст. 321 ЦК України передбачено, що право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні.
Відповідно до ст. 328 ЦК України, право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
У відповідності до ст. 355 ЦК України, майно, що є у власності двох або більше осіб (співвласників), належить їм на праві спільної власності (спільне майно). Майно може належати особам на праві спільної часткової або на праві спільної сумісної власності. Право спільної власності виникає з підстав, не заборонених законом. Спільна власність вважається частковою, якщо договором або законом не встановлена спільна сумісна власність на майно.
За змістом статей 356-358 ЦК України, власність двох чи більше осіб із визначенням часток кожного з них у праві власності є спільною частковою власністю. Суб`єктами права спільної часткової власності можуть бути фізичні особи, юридичні особи, держава, територіальні громади. Частки у праві спільної часткової власності вважаються рівними, якщо інше не встановлено за домовленістю співвласників або законом. Право спільної часткової власності здійснюється співвласниками за їхньою згодою. Кожен із співвласників має право на надання йому у володіння та користування тієї частини спільного майна в натурі, яка відповідає його частці у праві спільної часткової власності. У разі неможливості цього він має право вимагати від інших співвласників, які володіють і користуються спільним майном, відповідної матеріальної компенсації.
Згідно ст. 364 ЦК України, співвласник має право на виділ у натурі частки із майна, що є у спільній частковій власності. У разі виділу співвласником у натурі частки із спільного майна для співвласника, який здійснив такий виділ, право спільної часткової власності на це майно припиняється. Така особа набуває право власності на виділене майно, і у випадку, встановленому законом, таке право підлягає державній реєстрації.
Відповідно до п. 6, 7 Постанови № 7 Пленуму Верховного Суду України Про практику застосування судами законодавства, що регулює право приватної власності громадян на жилий будинок від 04.10.1991 року при вирішенні справ про виділ в натурі часток жилого будинку, що є спільною частковою власністю, судам належить мати на увазі, що це можливо, якщо кожній із сторін може бути виділено відокремлену частину будинку з самостійним виходом (квартиру). Також в спорах про поділ будинку в натурі учасникам спільної часткової власності може бути виділено відокремлену частину будинку, яка відповідає розміру їх часток у праві власності.
Визначальним для виділу частки або поділу будинку в натурі, який перебуває у спільній частковій власності, є не порядок користування будинком, а розмір часток співвласників та технічна можливість виділу частки або поділу будинку відповідно до часток співвласників.
Як видно із матеріалів справи, 8/25 частини житлового будинку по АДРЕСА_1 , належні ОСОБА_2 , має окремий вхід та може бути виділено в натурі. Судом також береться до уваги те, що фактичного спору щодо користування житловим будинком з надвірними будівлями між сторонами немає та відповідачка позов визнає.
Разом із тим, суд вважає вимогу про визнання права власності в цілому на об`єкт нерухомого майна передчасною та такою, що задоволенню не підлягає, оскільки у разі задоволення вимог про виділ в натурі зі спільної часткової власності в окремий об`єкт нерухомого майна спірної частини будинку, позивач матиме змогу у встановленому законом порядку зареєструвати своє право власності на такий об`єкт.
За таких обставин суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню частково.
Судові витрати підлягають розподілу в порядку ст. 141 ЦПК України.
Керуючись ст.ст. 317, 321, 355, 356, 358, 364, 367 ЦК України, ст.ст.12, 13, 19, 76-81, 89, 95, 263-265, 354, 356 ЦПК України, суд -
в и р і ш и в:
Позов задовольнити частково.
Виділити ОСОБА_2 (адреса: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер: НОМЕР_1 ) в натурі зі спільної часткової власності в окремий об`єкт нерухомого майна житлового будинку, розташованого за адресою: АДРЕСА_1 , загальною площею 46,7 кв.м., що складається з приміщень житлового будинку: коридору площею 4,4 кв.м., кімнати площею 9,9 кв.м., кімнати площею 25,8 кв.м., кухні площею 6,6 кв.м., а також господарські будівлі: вбиральню, літню кухню.
Припинити ОСОБА_2 право спільної часткової власності на 8/25 частики житлового будинку з господарськими будівлями, розташованого за адресою АДРЕСА_1 .
Стягнути з ОСОБА_3 (адреса: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер: НОМЕР_2 ) на користь ОСОБА_2 604 грн. судового збору.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку, шляхом подачі апеляційної скарги до Хмельницького апеляційного суду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Шевчук В. В.
Повний текст рішення складено 17.06.2021
Суд | Славутський міськрайонний суд Хмельницької області |
Дата ухвалення рішення | 16.06.2021 |
Оприлюднено | 17.06.2021 |
Номер документу | 97717519 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Славутський міськрайонний суд Хмельницької області
Шевчук В. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні