Справа №477/17/21
Провадження №2/477/362/21
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 червня 2021 року м.Миколаїв
Жовтневий районний суд Миколаївської області у складі:
головуючої - судді Саукової А.А.,
при секретарі - Тристан В.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Миколаєві цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до фермерського господарства Колос , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на боці відповідача - товариство з обмеженою відповідальністю АГРО-ТОРГІВЕЛЬНА ФІРМА АГРО-ДІЛО про розірвання договору оренди ,
В С Т А Н О В И В :
11 січня 2021 року позивач звернувся до суду з позовом в якому просить розірвати договір оренди землі від 01 березня 2016 року, укладений між ним та фермерським господарством Колос , щодо земельної ділянки з кадастровим номером: 4823355700:01:000:0276 та розірвати договір оренди землі від 01 березня 2016 року, укладений між ним та фермерським господарством Колос , щодо земельної ділянки з кадастровим номером: 4823355700:01:000:0117.
В обґрунтування позову зазначив, що він є власником земельних ділянок з кадастровими номерами 4823355700:01:000:0276 та 4823355700:01:000:0117, цільове призначення земельних ділянок - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. 01 березня 2016 року між ним та фермерським господарством Колос були укладені договори оренди цих земельних ділянок.
Однак орендар не сплатив орендну плату в строк, обумовлений договором за період з 1 кварталу 2016 по 3 квартал 2020 року. Вказуючи, що орендар порушує істотні умови договорів, просив їх розірвати.
В судове засідання позивач не з`явився, від його представника - адвоката Киричука В.В. надійшла заява, в якій він просив справу розглянути за його відсутності та відсутності позивача.
Відповідач фермерське господарство Колос та третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на боці відповідача - товариство з обмеженою відповідальністю АГРО-ТОРГІВЕЛЬНА ФІРМА АГРО-ДІЛО в судове засідання своїх представників не направили, про дату, час і місце судового засідання повідомлені належним чином.
Відповідно до частини 2 статті 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
В судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши в сукупності досліджені докази, суд встановив наступні факти та відповідні їм правовідносини.
Згідно Державного Акту на право приватної власності на землю серії ІІ-МК № 004962, виданого 20 березня 2001 року, зареєстрованого в Книзі записів державних актів на право власності на землю за № 1824, ОСОБА_1 передано у приватну власність дві земельні ділянки площею 3,24 га і 7,62 га, розташовані на території Первомайської селищної ради Жовтневого району Миколаївської області, цільове призначення земельних ділянок - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва ( а.с. 13-14).
Відповідно до договорів оренди землі від 01 березня 2016 року, укладені між ОСОБА_1 та фермерським господарством Колос , орендодавець передав, а орендар прийняв в оренду дві земельні ділянки площею 3,24 га і 7,62 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. Строк дії договору 10 років.
Відповідно до змісту договору, орендар зобов`язався протягом строку дії договору за кожен рік користування земельною ділянкою сплачувати 3,5% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, визначеної відповідно до законодавства вартості земельної ділянки, до 31 грудня кожного року оренди (а.с.15-24).
Вказане підтверджується Інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна (а.с.10-12).
Згідно відомостей з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків про суми виплачених доходів та утриманих податків, немає інформації про доходи відносно ОСОБА_1 , за період з 1 кварталу 2016 по 3 квартал 2020 року (а.с.8-9) .
Відносини, пов`язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, Законом України «Про оренду землі» (в редакції, яка діяла на час виникнення спірних правовідносин), а також іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди земельної ділянки.
Відповідно до вимог ст.124 Земельного кодексу України (далі - ЗК України) передача землі в оренду здійснюється на підставі цивільно-правової угоди.
Згідно з положеннями ст.14 Закону України «Про оренду землі» договір оренди землі укладається в письмовій формі.
За змістом ст.ст. 93, 125 ЗК України право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності; право оренди земельної ділянки виникає з моменту державної реєстрації цього права.
Договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства (ст.13 Закону України «Про оренду землі» ).
Згідно із ч.1, 2 ст. 21 Закону України Про оренду землі орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі.
А розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України ).
Згідно ст. 629 ЦК України , договір є обов`язковим для виконання сторонами, у той час, як зобов`язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу , інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких вимог та умов - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться ( ч.1 ст. 526 ЦК України ).
Згідно з ч.1 ст.32 Закону України «Про оренду землі» на вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов`язків, передбачених ст.ст.24 і 25 цього Закону та умовами договору, в разі випадкового знищення чи пошкодження об`єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки, а також на підставах, визначених ЗК України та іншими законами України.
Аналогічні положення виписані у ч.2 ст. 651 ЦК України, за якою договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору. Істотні умови договору оренди землі визначені у ст.15 Закону України «Про оренду землі» .
Розірвання договору оренди земельної ділянки можливе з підстав, передбачених ст. ст. 21, 24, 25, 32 вказаного Закону та ст. 141 ЗК України. Зокрема, у разі систематичної несплати орендної плати, яка представляє собою платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що несплата орендної плати орендарем за 2016-2019 роки є підставою для розірвання договору оренди, в зв`язку з чим позовні вимоги позивача підлягають задоволенню.
Відповідно до ст. 141 ЦПК України та Закону України «Про судовий збір» з відповідача підлягає стягненню на користь позивача судовий збір, сплачений ним при поданні позову.
Керуючись статтями 259, 265, 268 ЦПК України,
УХВАЛИВ:
Позов задовольнити.
Розірвати договір оренди землі від 01 березня 2016 року, укладений між ОСОБА_1 та фермерським господарством Колос , щодо земельної ділянки з кадастровим номером: 4823355700:01:000:0276.
Розірвати договір оренди землі від 01 березня 2016 року, укладений між ОСОБА_1 та фермерським господарством Колос , щодо земельної ділянки з кадастровим номером: 4823355700:01:000:0117.
Стягнути з фермерського господарства Колос`на користь ОСОБА_1 судовий збір в сумі 1681 грн.60 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Миколаївського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складання повного тексту рішення.
У відповідності до підпункту 15.5 пункту 1 Перехідних положень ЦПК України в редакції від 03 жовтня 2017 року, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди.
Повне найменування сторін та інших учасників справи:
позивач - ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 ;
відповідач - фермерське господарство Колос , с.Білозірка Вітовського району Миколаївської області, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України - 30405651;
третя особа- товариство з обмеженою відповідальністю АГРО-ТОРГІВЕЛЬНА ФІРМА АГРО-ДІЛО , смт.Первомайське вул.Заводська, 2 Вітовського району Миколаївської області, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України - 36384300.
Повний текст рішення складений і підписаний 14 червня 2021 року.
Суддя А.А. Саукова
Суд | Жовтневий районний суд Миколаївської області |
Дата ухвалення рішення | 14.06.2021 |
Оприлюднено | 22.06.2021 |
Номер документу | 97767250 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Жовтневий районний суд Миколаївської області
Саукова А. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні