Справа № 390/1316/20
Провадження № 2/390/104/21
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
(заочне)
"17" червня 2021 р.Кіровоградський районний суд Кіровоградської області в складі:
головуючої - судді Бойко І.А.,
при секретарі - Шматковій А.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Кропивницький, в заочному порядку, цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про визнання права власності в порядку спадкування ,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернулась до суду із позовом, в якому просять визнати за нею право власності на житловий будинок, який знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_3 . Свої вимоги обґрунтовує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла її мати ОСОБА_3 , на день смерті якої залишилось спадкове майно, що складається, в тому числі, з житлового будинку, який знаходиться за вищевказаною адресою. 08.09.2014 року позивач звернулась до державної нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини та в подальшому отримала свідоцтво про право на спадщину на земельну ділянку. Інший спадкоємець - ОСОБА_2 відмовився від прийняття спадщини. У видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на вказаний житловий будинок їй відмовлено, так як відсутній правовстановлюючий документ на вказаний житловий будинок. З метою захисту своїх спадкових прав позивач звернулась до суду та просить задовольнити позов.
Позивач в судове засідання не з`явилась, від її представника - адвоката Любченка В.М. до суду надійшла заява, в якій він позовні вимоги підтримаує в повному обсязі, просить позовну заяву задовольнити, справу розглядати без їх участі.
Відповідач в судове засідання не з`явився, про місце, дату і час розгляду справи повідомлявся за зареєстрованим місцем проживання, згідно повідомлення про отримання поштового відправлення, правом подання відзиву на позов він не скористався, клопотань про відкладення розгляду від нього до суду не надходило, тому справу розглянуто без його участі.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_2 померла ОСОБА_3 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 , виданим 02.04.2014 року Аджамською сільською радою Кіровоградського району Кіровоградської області, актовий запис № 25 (а.с. 70).
Факт родинних відносин позивачки з померлою ОСОБА_3 підтверджується матеріалами цивільної справи, а саме: копіями свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 та копією свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_3 (а.с. 6, 7).
08.09.2014 року позивач, як спадкоємець за законом, прийняла спадщину після смерті ОСОБА_3 згідно ст.1269 ЦК України шляхом подачі відповідної заяви до нотаріуса, на підставі якої в Спадковому реєстрі зареєстровано спадкову справу № 70/2014 (а.с.9, 10).
Після звернення ОСОБА_1 до Кіровоградської районної державної нотаріальної контори Кіровоградської області із заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину за законом щодо спадкового майна, яке складається із земельної ділянки, кадастровий номер 3522580300:04:000:0533, нотаріусом видано свідоцтво про право на спадщину за законом на зазначену земельну ділянку (а.с. 11, 90).
З матеріалів витребуваної судом спадкової справи № 70/2014, заведеної після смерті ОСОБА_3 , Інформаційної довідки зі спадкового реєстру № 63404337 від 03.02.2021 року, наданих Кропивницькою районною державною нотаріальною конторою Кіровоградської області, вбачається, що після смерті ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 дочкою спадкодавця ОСОБА_1 подано заяву про прийняття спадщини. Спадкоємцем ОСОБА_4 подано заяву, згідно якої він відмовився від прийняття спадщини, як за заповітом, так і за законом. ОСОБА_1 видано свідоцтво про право на спадщину на земельну ділянку. Заяв від інших спадкоємців не надходило (а.с.67-91).
Згідно довідок Аджамської сільської ради Кропивницького району Кіровоградської області № 560 від 11.09.2014 року № 471 від 16.06.2021 року ОСОБА_3 з 1990 року та до дня своєї смерті проживалаза адресою: АДРЕСА_1 . На день її смерті разом з нею проживав та був зареєстрований ОСОБА_2 . Заповіт від імені ОСОБА_3 виконавчим комітетом Аджамської сільської ради Кропивницького району Кіровоградської області не посвідчувався.
Після звернення ОСОБА_1 до приватного нотаріуса Кропивницького районного нотаріального округу Кіровоградської області Руденко Н.П. щодо оформлення спадкового майна, яке складається з житлового будинку, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 , нотаріусом повідомлено, що свідоцтво про право на спадщину на вказане спадкове майно видане бути не може, у зв`язку з відсутністю правовстановлюючого документу. Рекомендовано звернутись до суду для визнання права власності на вищезазначене майно (а.с. 50).
Згідно свідоцтва на забудову садиби в сільських населених пунктах Кіровоградського району Української РСР, виданого виконавчим комітетом Кіровоградської районної ради народних депутатів Кіровоградської області, рішення № 6 від 15.03.1983 року ОСОБА_3 надано дозвіл на будівництво житлового будинку в АДРЕСА_1 на земельній ділянці, виділеній для таких потреб, відповідно до рішення Кіровоградської районної ради народних депутатів № 164 від 14.04.1983 року. Пунктами 7, 6 положення про свідоцтво зазначено, що свідоцтво є документом, що посвідчує право особистої власності на будівлі, зазначені в п.7 свідоцтва. Закінчене будівництво приймає представник райвиконкому за участю виконкому сільської Ради депутатів трудящих та колгоспу. Відповідно до виписки з рішення № 6 від 15.03.1983 року виконкому Аджамської сільської ради ОСОБА_3 після завершення будівництва має пред`явити житловий будинок та господарській будівлі для приймання комісією Аджамської сільської ради. Відповідно до типового договору про передачу робітнику у власність індивідуального житлового будинку з надвірними спорудами в порядку, передбаченому постановою ЦК КПРС і Ради Міністрів СРСР від 19.06.1979 року, колгосп ім.К.Маркса Кіровоградського району с.Аджамка, прийняв новозбудований житловий будинок з наступною передачею ОСОБА_3 . Пунктом 6 договору передбачено, що у випадку смерті робітника, передаваємий по договору будинок, переходить по праву спадкування на загальних підставах (а.с.95-102).
Згідно архівної довідки Обласного комунального підприємства Кіровоградське обласне бюро технічної інвентаризації № 66194 від 16.11.2020 року, державна реєстрація права власності на нерухоме майно - будинок за адресою: АДРЕСА_1 , не проводилась (а.с.51).
Згідно інформаційної довідки № 248360487 від 16.03.2021 року в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно відсутні відомості про державну реєстрацію права власності на вищевказаний житловий будинок (а.с.108).
Отже, житловий будинок за адресою: АДРЕСА_1 відноситься до категорії колгоспних дворів, право власності на який виникло у спадкодавця ОСОБА_3 після його забудови, однак її право власності не було зареєстровано.
Згідно ч.1 ст.15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання, крім цього ст.16 цього ж Кодексу зазначає, що кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу і одним із способів такого захисту цивільних прав та інтересів є визнання права.
Відповідно до ст.1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Статтею 1218 ЦК України передбачено, що до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Відповідно ст.328 ЦК України, право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Стаття 392 цього ж Кодексу передбачає, що власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право не визнається або оспорюється іншою особою.
На підставі Закону України від 16 грудня 1993 року Про внесення змін до деяких законодавчих актів України ст.120 - 127 ЦК УРСР (в редакції 1963 року) були виключені у зв`язку з прийняттям Закону України "Про власність". Отже, в даному випадку після зміни законодавства, майно та всі правовстановлюючі документи колгоспних дворів мали бути приведені у відповідність із законодавством, але цього не було виконано, тому свідоцтво про право на забудову, на підставі якого колгоспному двору, головою якого була ОСОБА_3 , належить спадковий будинок, розташований в АДРЕСА_1 , не відповідає чинному законодавству.
Відповідно до ст.120, 123 Цивільного кодексу УРСР (в редакції 1963 року) майно колгоспного двору належить його членам на праві спільної сумісної власності.
Згідно з підпунктом а пункту 6 постанови Пленуму Верховного Суду України № 20 від 23 грудня 1995 року Про судову практику у справах про захист права приватної власності передбачено, що право власності на майно, яке належало колгоспному двору і збереглося після припинення його існування, мають ті члени двору, котрі до 15 квітня 1991 року не втратили право на частку в його майні.
На запит суду Аджамською сільською радою Кропивницького району Кіровоградської області та УДМС в Кіровоградської області надані відповіді як органами реєстрації місця проживання згідно яких ОСОБА_2 зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , з 21.10.1998 року (а.с.23, 24).
Відповідно до діючого на час передачі ОСОБА_3 вищевказаного будинку право власності у набувала власності по договору виникає з моменту передачі речі, якщо інше не передбачено законом або договором. Передачею визначалось вручення речі набувачу.
Таким чином, суд приходить до висновку, що право власності на житловий будинок, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 виникло у ОСОБА_3 у встановленому порядку відповідно до діючого на той час законодавства, відтак на підставі закону вона була власником цього будинку, а тому спадкування житлового будинку має відбутися на загальних підставах, тобто будинок має успадкувати позивач, як спадкоємець за законом, який прийняв спадщину.
На підставі ст.ст. 15, 16, 316, 317, 328, 380, 392, 1216-1218, 1269 ЦК України, керуючись ст.ст. 259, 263-265, 268, 280-282 ЦПК України, суд,
УХВАЛИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про визнання права власності в порядку спадкування , - задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , право власності на житловий будинок, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 , в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду. Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Кропивницького апеляційного суду, шляхом подачі апеляційної скарги через Кіровоградський районний суд Кіровоградської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відомості про учасників справи:
позивач: ОСОБА_1 , АДРЕСА_2 , РНРОКПП НОМЕР_4 ;
відповідач: ОСОБА_2 , АДРЕСА_3 , РНРОКПП НОМЕР_5 .
Суддя Кіровоградського районного суду
Кіровоградської області І.А.Бойко
/підпис/
Згідно з оригіналом
Суддя Кіровоградського районного суду
Кіровоградської області І.А. Бойко
Дата засвідчення копії 17.06.2021 року.
Суд | Кіровоградський районний суд Кіровоградської області |
Дата ухвалення рішення | 17.06.2021 |
Оприлюднено | 22.06.2021 |
Номер документу | 97775975 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Кіровоградський районний суд Кіровоградської області
Бойко І. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні