Ухвала
від 16.06.2021 по справі 608/708/20
ЧОРТКІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Чортківський районний суд Тернопільської області

У Х В А Л А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 червня 2021 року Справа № 608/708/20

Номер провадження2-о/608/1/2021

Чортківський районний суд Тернопільської області в складі:

головуючого суду судді Парфенюка В. І.

з участю секретаря Южди Л.С.

прокурора Ярошинської Л. В.

представника заявника ОСОБА_1

представника заінтересованої особи ОСОБА_2 - адвоката Іжука Б. В.,

розглянувши в відкритому судовому засіданні в місті Чорткові цивільну справу за заявою керівника Чортківської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Нагірянської сільської ради Чортківського району Тернопільської області, з участю заінтересованих осіб: Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області, ОСОБА_2 , про встановлення факту припинення права постійного користування земельною ділянкою, -

ВСТАНОВИВ:

У квітні 2020 року керівник Чортківської місцевої прокуратури звернувся в суд з заявою в інтересах держави в особі Староягільницької сільської ради Чортківського району Тернопільської області, з участю заінтересованої особи Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області, про встановлення факту припинення права постійного користування земельною ділянкою.

У заяві керівник прокуратури зазначив, що рішенням шостої сесії Староягільницької сільської Ради народних депутатів Чортківського району від 04 березня 1993 року ОСОБА_3 передано в постійне користування земельну ділянку для ведення фермерського господарства площею 10 га, на підставі якого 17 серпня 1993 року він отримав державний акт на право постійного користування земельною ділянкою. Відповідно до вимог Закону України Про селянське (фермерське) господарство від 20.12.1991 (який діяв на момент виникнення правовідносин) ОСОБА_3 16 березня 1995 року зареєстрував фермерське господарство ОСОБА_4 . ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 помер. Згідно висновку про внесення змін до актового запису цивільного стану Чортківського міськрайонного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції Тернопільській області № 29/14-05.6-04 від 19.04.2018 року, ім`я померлого було змінено з ОСОБА_5 на ОСОБА_6 (інформація Чортківського міськрайонного відділу державної реєстрації актів цивільного стану).

Вищевказана земельна ділянка площею 10 га, яка розташована на території Староягільницької сільської ради Чортківського району, надана не ФГ "Стадник", а ОСОБА_3 як фізичній особі для ведення селянського (фермерського) господарства, тобто ще до створення фермерського господарства. На дану земельну ділянку розроблялась технічна документація, відповідно до якої площа ділянки становить 10,0105 га. Земельній ділянці, переданій в постійне користування ОСОБА_3 , згідно інформації відділу у Чортківському районі Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області присвоєно кадастровий номер 6125587600:02:001:1285, дата державної реєстрації земельної ділянки 05.11.2019. ОСОБА_3 за життя не переоформив у встановленому законом порядку надане йому право постійного користування земельною ділянкою. Чинне законодавство України передбачає, що право користування земельною ділянкою, що виникло в особи на підставі державного акту на право користування земельною ділянкою, не входить до складу спадщини і припиняється зі смертю особи, якій належало таке право. Тому розпорядником земель на даний час є Староягільницька сільська рада Чортківського району. З урахуванням наведеного керівник прокуратури просить встановити факт припинення права постійного користування земельною ділянкою ОСОБА_3 згідно Державного акту на право постійного користування землею серії ТР-2 від 17.08.1993 року загальною площею 10,0105 га, розташованої на території Староягільницької сільської ради Чортківського району вартістю 4 004 200 гривень.

В квітні 2020 року від ОСОБА_2 надійшло клопотання про залучення його в якості заінтересованої особи. Ухвалою Чортківського районного суду Тернопільської області від 4 травня 2020 року клопотання задоволено, ОСОБА_2 залучено до участі у справі в якості заінтересованої особи.

В грудні 2021 року від Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області надійшли пояснення, в яких заінтересована особа зазначила, що згідно практики Верховного суду України право постійного користування земельною ділянкою, надане фізичній особі для ведення селянського (фермерського) господарства, може бути об`єктом спадкування, якщо зазначена особа до її смерті не змогла створити СФГ. Тільки у такому разі право постійного користування зазначеною ділянкою входить до складу спадщини у разі смерті цієї особи та може бути успадкованим лише для мети, для якої це право отримав спадкодавець. У зв`язку з тим, що відсутні відомості щодо використання земельної ділянки ФГ Стадник після смерті його засновника - ОСОБА_3 та враховуючи позицію Верховного Суду, управління вважає, що заява Чортківської місцевої прокуратури підлягає задоволенню, просять справу розглядати без участі представника.

Ухвалою Чортківського районного суду Тернопільської області від 25 травня 2021 року задоволено клопотання Нагірянської сільської ради Чортківського району про заміну заявника у справі Староягільницької сільської ради Чортківського району її правонаступником - Нагірянською сільською радою Чортківського району, так як Староягільницька сільська рада реорганізована шляхом приєднання до Нагірянської сільської ради.

В судовому засіданні представник заінтересованої особи ОСОБА_2 - адвокат Іжук Б. В. заявив клопотання про залишення заяви керівника Чортківської місцевої прокуратури без розгляду, посилаючись на існування з приводу користування спірною земельною ділянко спору про право і такий спір з врахуванням зазначених обставин належить вирішувати в порядку позовного провадження. Щодо такої позиції представник заінтересованої особи, мотивуючи клопотання, звертається до постанови Великої Палати Верховного Суду у справі № 179/1043/16-ц від 23 червня 2020 року.

В судовому засіданні прокурор Ярошинська Л. В. заперечує щодо задоволення даного клопоптання заінтересованої особи та залишення заяви без розгляду.

Представник Нагірянської сільської ради Чортківського району Тернопільської області Ковальчук О. М. погоджується з думкою прокурора.

Представник заінтересованої особи - Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області в судове засідання не з`явився, у поясненнях просили розгляд справи проводити без участі представника.

Вислухавши пояснення учасників судового розгляду, дослідивши письмові докази по справі, суд приходить до висновку, що заяву слід залишити без розгляду з таких мотивів.

Відповідно до ч. 1 ст. 293 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.

Окреме провадження - це одностороннє провадження, в якому відсутній спір про право. Характерною ознакою категорії справ окремого провадження є відсутність у них спору про право і метою яких є встановлення юридичного факту або стану. При цьому в порядку окремого провадження може вирішуватися спір про факт, але не спір про право цивільне.

Відповідно до Постанови Пленуму Верховного суду України за №5 від 31.03.1995 року Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення роз`яснено, що суд вправі розглядати справи про встановлення юридичних фактів, коли цей факт безпосередньо породжує юридичні наслідки. Тобто, від встановлення такого факту залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян та встановлення факту не пов`язується з наступним вирішенням спору про право. Так, у порядку окремого провадження суд може вирішити спір про факт, про стан, але не спір про право цивільне, так як метою такого судового розгляду є лише встановлення наявності або відсутності самого факту, і факт, що встановлюється судом у порядку окремого провадження, повинен мати юридичне значення, і мати безспірний характер, оскільки якщо під час розгляду справи у порядку окремого провадження виникає спір про право, який вирішується в порядку позовного провадження, суд повинен залишити заяву без розгляду і роз`яснити заявнику право подачі позову на загальних підставах.

З вищенаведеного вбачається, що встановлення факту, що має юридичне значення в окремому провадженні можливе при умові, що факти, які підлягають встановленню, повинні мати юридичне значення, тобто від них мають безпосередньо залежати виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичної особи без повторного звернення до суду на підставі цього рішення та встановлення такого факту не пов`язується з наступним вирішенням спору про право.

Згідно постанови Великої Палати Верховного Суду у справі № 179/1043/16-ц від 23 червня 2020 року зазначено, що право постійного користування (на підставі відповідного державного акта) земельною ділянкою не припиняється зі смертю фізичної особи, якій було надане таке право, незалежно від цільового призначення відповідної ділянки. З моменту державної реєстрації селянського (фермерського) господарства як юридичної особи право постійного користування земельною ділянкою, яку отримав саме для ведення такого господарства його засновник, переходить до цього господарства. Тому у такій ситуації зазначене право не може бути об`єктом спадкування, а постійним користувачем вказаної ділянки після смерті засновника залишається селянське (фермерське) господарство. Право постійного користування земельною ділянкою, яку отримав для ведення селянського (фермерського) господарства його засновник, може бути об`єктом спадкування, якщо зазначена особа до її смерті не змогла створити (зареєструвати) селянське (фермерське) господарство. У такому разі право постійного користування зазначеною ділянкою входить до складу спадщини у разі смерті цієї особи та може бути успадкованим лише для мети, для якої це право отримав спадкодавець.

Отже, після смерті ОСОБА_3 право постійного користування земельною ділянкою, що була йому надана для ведення селянського (фермерського) господарства, не припинилося, а таке право входить до складу спадщини і може бути успадкованим лише для мети, для якої це право отримав спадкодавець у випадку, коли селянське (фермерське) господарство не було створено (зареєстровано).

Заінтересована особа ОСОБА_2 є сином спадкодавця і він відноситься до спадкоємців першої черги за законом.

Частиною 1 статті 4 ЦПК України визначено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

У статті 19 ЦПК України визначено, що суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.

Питання про припинення права постійного користування земельною ділянкою регламентовано ст. 141 Земельного кодексу України.

Суд вважає, що зазначені обставини справи щодо припинення права постійного користування земельною ділянкою свідчать про те, що під час розгляду даної справи у порядку окремого провадження виник спір про право, який повинен вирішуватися судом в порядку, визначеному розділом ІІІ ЦПК України ("Позовне провадження").

Відповідно до ч. 6 ст. 294 ЦПК України , якщо під час розгляду справи у порядку окремого провадження виникає спір про право, який вирішується в порядку позовного провадження, суд залишає заяву без розгляду і роз`яснює заінтересованим особам, що вони мають право подати позов на загальних підставах.

Виходячи із наведеного, заяву керівника Чортківської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Нагірянської сільської ради Чортківського району Тернопільської області про встановлення факту припинення права постійного користування землею слід залишити без розгляду, роз`яснивши заявнику, що він вправі звернутися до суду із позовом у порядку позовного провадження.

Керуючись ч. 6 ст. 294 Цивільного процесуального кодексу України, суд, -

УХВАЛИВ:

Заяву керівника Чортківської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Нагірянської сільської ради Чортківського району Тернопільської області, з участю заінтересованих осіб: Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області, ОСОБА_2 , про встановлення факту припинення права постійного користування земельною ділянкою залишити без розгляду.

Роз`яснити заявнику, що заявлені ним вимоги можуть бути розглянуті у порядку загального або спрощеного позовного провадження.

Ухвала суду може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги Тернопільському апеляційному суду протягом п`ятнадцяти днів з дня складення повного тексту ухвали.

Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Дата складання повного тексту ухвали 21 червня 2021 року.

Суддя: В. І. Парфенюк

СудЧортківський районний суд Тернопільської області
Дата ухвалення рішення16.06.2021
Оприлюднено23.06.2021
Номер документу97789144
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —608/708/20

Ухвала від 07.09.2021

Цивільне

Чортківський районний суд Тернопільської області

Парфенюк В. І.

Ухвала від 16.06.2021

Цивільне

Чортківський районний суд Тернопільської області

Парфенюк В. І.

Ухвала від 16.06.2021

Цивільне

Чортківський районний суд Тернопільської області

Парфенюк В. І.

Ухвала від 09.04.2020

Цивільне

Чортківський районний суд Тернопільської області

Парфенюк В. І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні