Справа № 683/1179/21
2/683/777/2021
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 червня 2021 року м. Старокостянтинів
Старокостянтинівський районний суд Хмельницької області
в складі: головуючої - судді Сагайдак І.М.
секретаря Повзун С.В.
розглянувши у судовому засіданні в місті Старокостянтинів цивільну справу №683/1179/21, 2/683/777/2021 за позовом ОСОБА_1 до Іршиківської сільської ради Старокостянтинівського району Хмельницької області в особі голови комісії з припинення Мельничука Миколи Степановича про визначення додаткового строку для прийняття спадщини,
в с т а н о в и в:
У квітні 2021 року ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до Іршиківської сільської ради Старокостянтинівського району Хмельницької області в особі голови комісії з припинення ОСОБА_2 про визначення додаткового строку для прийняття спадщини після смерті тітки ОСОБА_3 .
В обґрунтування заявлених позовних вимог посилається на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла його рідна тітка ОСОБА_3 . До складу спадщини після її смерті увійшла земельна ділянка площею 2,14, розташована на території Іршиківської сільської ради Старокостянтинівського району Хмельницької області.
Вказує, що він є єдиним спадкоємцем за законом п`ятої черги, однак, вчасно не звернувся до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини, оскільки, вступивши в управління та розпорядження спадковим майном, яке не потребувало державної реєстрації, вважав, що прийняв спадщину у встановленому порядку. Проте, на початку 2020 року серед особистих речей ОСОБА_3 він знайшов Державний акт на право власності на земельну ділянку, виданий 18 серпня 2003 року на її ім`я, з якого дізнався, що ОСОБА_3 належала на праві власності земельна ділянка. Оскільки він не знав про наявність спірної земельної ділянки, тому вчасно не звернувся до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини після смерті тітки.
В судове засідання представник позивача ОСОБА_1 - адвокат Кравчук В.М. подав заяву про розгляд справи у його відсутності та відсутності позивача, позовні вимоги підтримує, просить позов задовольнити.
Відповідач - Іршиківська сільська рада Старокостянтинівського району Хмельницької області в особі голови комісії з припинення ОСОБА_2 , який належним чином повідомлений про час і місце розгляду справи, в судове засідання свого представника не направив, причини неявки не повідомив, у визначений судом строк відзив на позов не подавав.
Оскільки сторони в судове засідання не з`явились, у відповідності до ч.2 ст.247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши надані докази, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Малашівка Старокостянтинівського району Хмельницької області померла ОСОБА_3 , яка для позивача ОСОБА_1 була рідною тіткою.
До складу спадкового майна після смерті ОСОБА_3 увійшла земельна ділянка площею 2,14 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер 6824283900:05:023:0060, розташована на території Іршиківської сільської ради Старокостянтинівського району Хмельницької області.
На день своєї смерті ОСОБА_3 була зареєстрована та проживала одна по АДРЕСА_1 .
Спадкова справа до майна померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 не заводилась.
24 червня 2020 року приватним нотаріусом Старокостянтинівського районного нотаріального округу Хмельницької області Мельник Л.П. було відмовлено ОСОБА_1 у прийняття заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3 через неможливість за документами встановити родинні відносини заявника із померлою, а також через пропуск ним строку для прийняття спадщини.
Зазначені обставини підтверджуються: свідоцтвом про смерть ОСОБА_3 , рішенням Старокостянтинівського районного суду Хмельницької області від 11 березня 2021 року (справа №683/270/21, 2-о/683/40/2021), що набрало законної сили, яким встановлено факт родинних відносин між ОСОБА_3 та ОСОБА_1 , а саме, що ОСОБА_3 є рідною тіткою ОСОБА_1 , довідкою відділу з питань реєстрації місця проживання виконавчого комітету Старокостянтинівської міської ради Хмельницької області №4219 від 14 червня 2021 року про склад сім`ї ОСОБА_3 на день її смерті, Інформаційною довідкою зі Спадкового реєстру №64957124 від 31 травня 2007 року, згідно якої спадкова справа до майна померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 не заводилась, листом приватного нотаріуса Мельник Л.П. №145/01-16 від 24 червня 2020 року про відмову у прийнятті заяви ОСОБА_1 про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3 .
Згідно ст.1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Статтею 1265 ЦК України передбачено, що у п`яту чергу право на спадкування за законом мають інші родичі спадкодавця до шостого ступеня споріднення включно, причому родичі ближчого ступеня споріднення усувають від права спадкування родичів подальшого ступеня споріднення.
Згідно ч.1 ст.1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.
Відповідно до ч.1 ст.1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини.
Відповідно до ч.1 ст.1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Якщо спадкоємець протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За письмовою згодою спадкоємців, які прийняли спадщину, спадкоємець, який пропустив строк для прийняття спадщини, може подати заяву про прийняття спадщини нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини (ст.1272 ЦК України).
Відповідно до роз`ясень, даних у п.24 постанови Пленум Верховного Суду України №7 від 30 травня 2008 року Про судову практику у справах про спадкування , вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Вирішуючи питання поважності причин пропуску шестимісячного строку, визначеного статтею 1270 ЦК України для прийняття спадщини, суд має враховувати, що такі причини визначаються в кожному конкретному випадку з огляду на обставини справи.
Принцип пропорційності тісно пов`язаний із принципом верховенства права: принцип верховенства права є фундаментом, на якому базується принцип пропорційності , натомість принцип пропорційності є умовою реалізації принципу верховенства права і водночас його необхідним наслідком. Прецедентна практика Європейського суду з прав людини розглядає принцип пропорційності як невід`ємну складову та інструмент верховенства права, зокрема й у питаннях захисту права власності.
Дотримання принципу пропорційності передбачає, що втручання в право власності, навіть якщо воно здійснюється згідно з національним законодавством і в інтересах суспільства, все одно буде розглядатися як порушення статті 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, якщо не було дотримано розумної пропорційності між втручанням у право особи та інтересами суспільства. Ужиті державою заходи мають бути ефективними з точки зору розв`язання проблеми суспільства, і водночас пропорційними щодо прав приватних осіб. Оцінюючи пропорційність, слід визначити, чи можливо досягти легітимної мети за допомогою заходів, які були б менш обтяжливими для прав і свобод заінтересованої особи, оскільки обмеження не повинні бути надмірними або такими, що є більшими, ніж необхідно для реалізації поставленої мети.
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 є єдиним спадкоємцем п`ятої черги за законом після смерті рідної тітки ОСОБА_3 . На час відкриття спадщини позивач не був зареєстрований та не проживав разом із померлою.
Судом встановлено, що визначений законом строк на прийняття спадщини ОСОБА_4 пропустив через необізнаність щодо наявності спадкового майна, яке підлягає державній реєстрації, та щодо порядку прийняття спадщини.
Причину пропуску позивачем строку для прийняття спадщини суд вважає поважною.
При цьому, суд враховує принцип пропорційності між застосованим заходом та переслідуваною метою, якою є захист порушених прав позивача в аспекті статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та статті 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що ОСОБА_1 пропустив строк для прийняття спадщини після смерті рідної тітки ОСОБА_3 з поважних причин, тому йому слід визначити додатковий строк - шість місяців для подання ним нотаріусу заяви про прийняття спадщини.
Керуючись ст.ст.12, 13, 81, 264-265 ЦПК України, суд
в и р і ш и в:
Позов ОСОБА_1 задовольнити.
Визначити ОСОБА_1 додатковий строк - шість місяців з дня набрання рішенням суду законної сили для подання нотаріусу заяви про прийняття спадщини після смерті рідної тітки ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Малашівка Старокостянтинівського району Хмельницької області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Позивач: ОСОБА_1 , зареєстроване місце проживання: с. Малашівка Старокостянтинівського району Хмельницької області, 31137, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 .
Відповідач: Іршиківська сільська рада Старокостянтинівського району Хмельницької області в особі голови комісії з припинення Мельничука Миколи Степановича, місце знаходження: місце знаходження: вул. Острозького,41 м. Старокостянтинів Хмельницької області, 31100, код ЄДРПОУ 04060766.
Повне рішення складено 22 червня 2021 року.
Суддя:
Суд | Старокостянтинівський районний суд Хмельницької області |
Дата ухвалення рішення | 22.06.2021 |
Оприлюднено | 23.06.2021 |
Номер документу | 97789240 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Старокостянтинівський районний суд Хмельницької області
Сагайдак І. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні