Рішення
від 14.06.2021 по справі 727/4332/21
ШЕВЧЕНКІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М. ЧЕРНІВЦІВ

Справа № 727/4332/21

Провадження № 2/727/1502/21

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

14 червня 2021 року Шевченківський районний суд м. Чернівці в складі:

головуючого судді Танасійчук Н.М.

при секретарі Желик І.Ю.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Чернівці справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про визначення розміру часток майна, що перебуває у спільній сумісній власності, -

встановив:

Позивач звернувся до суду з позовом відповідача про визначення розміру часток майна, що перебуває у спільній сумісній власності посилаючись на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер його батько ОСОБА_3 .

Під час свого життя ОСОБА_3 зробив розпорядження на випадок своєї смерті та 10.08.2018 написав заповіт, посвідчений приватним нотаріусом Чернівецького міського нотаріального округу, Войцехівським А.В., за реєстровим № 7923, згідно якого все своє майно, де б воно не знаходилось і з чого не складалось, що буде належати йому на день смерті, і на що він за законом матиме право, заповів ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2

ОСОБА_2 є матір`ю позивача ОСОБА_1 , що на момент смерті спадкодавця перебувала з ним у фактичних шлюбних стосунках. Проте ОСОБА_2 не претендує на спадщину за заповітом, про що подала до Першої Чернівецької державної нотаріальної контори відповідну заяву. Зважаючи на це, спадкування після смерті ОСОБА_3 здійснюватиметься за законом по порядку черговості.

Рішенням Шевченківського районного суду м. Чернівці від 20.11.2020 року встановлено факт батьківства ОСОБА_3 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Чернівці, актовий запис про смерть №1708 відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , народженого і проживаючого у м. Чернівці.

На виконання вимог закону, ОСОБА_1 звернувся до Державного нотаріуса Першої чернівецької державної нотаріальної контори Сапиги К.І. із заявою про видачу на його ім`я свідоцтва про право на спадщину за законом на спадкове майно, а саме на частку земельної ділянки, площею 0,0348 га у межах згідно з планом, кадастровий номер 7310136300:25:002:0191, розташованої за адресою АДРЕСА_1 , також попередньо до впорядкування нумерації та присвоєння поштових адрес - АДРЕСА_2 , цільове призначення якої - для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), що перебуває у спільній сумісній власності співвласників, а саме: ОСОБА_3 та ОСОБА_2 .

Однак, ОСОБА_1 було відмовлено у вчиненні нотаріальної дії. Державний нотаріус Сапига К.І. мотивував відмову тим, що із документів які підтверджують право власності на земельну ділянку, а саме: державний акт на право власності на земельну ділянку ЯЛ № 429074, виданий Чернівецькою міською радою 18.05.2011 року, що підтверджується витягом з Державного земельного кадастру про земельну ділянку, виданий відділом у м.Чернівцях Головного Управління Держгеокадастру в Чернівецькій області, 04 березня 2021 року за № НВ-7306074572021 вбачається, що дана земельна ділянка є у спільній сумісній власності співвласників ОСОБА_3 та ОСОБА_2 , що не дає нотаріусу можливості визначити частку спадкодавця ОСОБА_3 у спільній сумісній власності, а тому видача свідоцтва про право на спадщину за державним актом на право власності на земельну ділянку, яка перебуває у спільній сумісній власності без встановлення учасників спільної сумісної власності та визначення їх часток є таким, що не відповідає вимогам закону.

Ухвалою Шевченківського районного суду м. Чернівці від 26 травня 2021 року було відкрито провадження по справі, призначено справу до розгляду у порядку загального провадження з викликом сторін та надано відповідачу строк для подання заяви із запереченнями щодо розгляду справи в порядку загального провадження. Окрім того відповідачу було надано строк для подання відзиву на позовну заяву.

Позивач, в судове засідання не з`явився, представник позивача звернувся з письмовою заявою, в якій просив суд справу розглянути без участі сторони позивача, свої позовні вимоги підтримують, клопотань і додаткових заяв не мають. Не заперечують щодо ухвалення рішення у підготовчому судовому засіданні.

Відповідач в судове засідання не з`явилася, звернулася до канцелярії суду з письмовою заявою, в якій просила суд справу розглянути у її відсутність. Позовні вимоги визнає повністю та не заперечує проти задоволення позову та ухвалення рішення у підготовчому судовому засіданні.

Відповідно до ч.3 ст. 200 ЦПК України за результатами підготовчого провадження, суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.

Відповідно до ч. 2 ст.247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється. У зв`язку з цим, на підставі ст. 247 ЦПК України, суд вважає, за можливе розглянути справу без фіксування судового процесу.

За таких обставин, суд вирішує справу на підставі наявних у ній даних та доказів.

Суд, дослідивши надані позивачем документи і матеріали, всебічно та повно з`ясувавши обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши в сукупності докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню.

Судом встановлено, що земельна ділянка, площею 0,0348 га у межах згідно з планом, кадастровий номер 7310136300:25:002:0191, розташована за адресою АДРЕСА_1 , також попередньо до впорядкування нумерації та присвоєння поштових адрес - АДРЕСА_2 , цільове призначення якої - для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), перебуває у спільній сумісній власності співвласників, а саме: ОСОБА_3 та ОСОБА_2 . (а.с.10).

ОСОБА_3 помер, що підтверджується копією свідоцтва про смерть (а.с.6).

ОСОБА_1 було відмовлено у вчиненні нотаріальної дії. Державний нотаріус Сапига К.І. мотивував відмову тим, що із документів які підтверджують право власності на земельну ділянку, а саме: державного акту на право власності на земельну ділянку ЯЛ № 429074, виданого Чернівецькою міською радою 18.05.2011 року, що підтверджується витягом з Державного земельного кадастру про земельну ділянку, виданого відділом у м.Чернівцях Головного Управління Держгеокадастру в Чернівецькій області, 04 березня 2021 року за № НВ-7306074572021 вбачається, що дана земельна ділянка є у спільній сумісній власності співвласників ОСОБА_3 та ОСОБА_2 , що не дає нотаріусу можливості визначити частку спадкодавця ОСОБА_3 у спільній сумісній власності, а тому видача свідоцтва про право на спадщину за державним актом на право власності на земельну ділянку, яка перебуває у спільній сумісній власності без встановлення учасників спільної сумісної власності та визначення їх часток є таким, що не відповідає вимогам закону (а.с. 23).

Згідно зі ст. 1226 ЦК України частка у праві спільної сумісної власності спадкується на загальних підставах.

Частиною першою ст.1297 ЦК України встановлено, що спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов`язаний звернутися до нотаріуса за виданою йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно.

Відповідно до пунктів 4 та 6 глави 1 розділу II Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України нотаріус може видати свідоцтво про право на спадщину за законом чи за заповітом після смерті одного з учасників спільної сумісної власності лише після визначення (виділення) частки померлого у спільному майні. Тому при спадкуванні таких часток істотне значення має встановлення їх розміру, що може бути зроблено як за життя спадкодавців, так і після відкриття спадщини.

Статтею 1218 Цивільного кодексу України визначено, що до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Згідно зі ст. 355 ЦК України майно, що є у власності двох або більше осіб (співвласників), належить їм на праві спільної власності (спільне майно). Майно може належати особам на праві спільної часткової або на праві спільної сумісної власності. Право спільної власності виникає з підстав, не заборонених законом.

Приписами ч. 2 ст. 370 ЦК України визначено, що у разі виділу частки із майна, що є у спільній сумісній власності, вважається, що частки кожного із співвласників у праві спільної сумісної власності є рівними, якщо інше не встановлено домовленістю між ними, законом або рішенням суду.

Відповідно до ст. 372 ЦК України, майно, що є у спільній сумісній власності, може бути поділене між співвласниками за домовленістю між ними, крім випадків, установлених законом. У разі поділу майна, що є у спільній сумісній власності, вважається, що частки співвласників у праві спільної сумісної власності є рівними, якщо інше не встановлено домовленістю між ними або законом. У разі поділу майна між співвласниками право спільної сумісної власності на нього припиняється.

Відповідно до пункту 3.4 листа ВССУ Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування від 16.05.2013 № 24-753/0/4-13 частка у праві спільної сумісної власності спадкується на загальних підставах. Суб`єкт права спільної сумісної власності має право заповідати свою частку у праві спільної сумісної власності до її визначення та виділу в натурі. У разі відмови нотаріуса видати свідоцтво про право на спадщину спадкоємці учасника спільної сумісної власності мають право звернутися з позовом про визначення частки майна, належної померлому на праві спільної сумісної власності.

Згідно із пунктом 17 Постанови Пленуму ВССУ Про судову практику в справах про захист права власності та інших речових прав №5 від 07.02.2014 р. частка суб`єкта права спільної сумісної власності визначається, зокрема, при відкритті після нього спадщини.

Статтею 81 ЦПК України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.

Таким чином, враховуючи викладене, оцінюючи належність, допустимість кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, розглянувши справу в межах заявлених вимог, суд вважає, що належить визначити розмір часток кожного зі співвласників у спільній власності на земельну ділянку, площею 0,0348 га у межах згідно з планом, кадастровий номер 7310136300:25:002:0191, розташованої за адресою АДРЕСА_1 (до перейменування назва вулиці - Червоноармійська, також попередньо до впорядкування нумерації та присвоєння поштових адрес - АДРЕСА_2

.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 355, 370, 372, 1218, 1225, 1226, 1297 ЦК України, ст.ст. 4, 12, 13, 76, 81, 89, 263-265, 268, 274 ЦПК України, суд, -

ухвалив:

Позов задовольнити.

Припинити, право спільної сумісної власності на земельну ділянку, площею 0,0348 га у межах згідно з планом, кадастровий номер 7310136300:25:002:0191, розташованої за адресою АДРЕСА_1 (до перейменування назва вулиці - Червоноармійська, також попередньо до впорядкування нумерації та присвоєння поштових адрес - АДРЕСА_2 , цільове призначення якої - для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), та визначити що частка кожного із співвласників даної земельної ділянки складає:

- ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 - Ѕ (одна друга) часток спільної власності на земельну ділянку, площею 0,0348 га у межах згідно з планом, кадастровий номер 7310136300:25:002:0191, розташованої за адресою АДРЕСА_1 (до перейменування назва вулиці - Червоноармійська, також попередньо до впорядкування нумерації та присвоєння поштових адрес - АДРЕСА_2 ;

- ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 - Ѕ (одна друга) часток спільної власності на земельну ділянку, площею 0,0348 га у межах згідно з планом, кадастровий номер 7310136300:25:002:0191, розташованої за адресою АДРЕСА_1 (до перейменування назва вулиці - Червоноармійська, також попередньо до впорядкування нумерації та присвоєння поштових адрес - АДРЕСА_2 .

Апеляційна скарга може бути подана протягом 30 днів з дня проголошення рішення безпосередньо до Чернівецького апеляційного суду.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження.

Суддя:

СудШевченківський районний суд м. Чернівців
Дата ухвалення рішення14.06.2021
Оприлюднено23.06.2021
Номер документу97817127
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —727/4332/21

Рішення від 14.06.2021

Цивільне

Шевченківський районний суд м. Чернівців

Танасійчук Н. М.

Ухвала від 26.05.2021

Цивільне

Шевченківський районний суд м. Чернівців

Танасійчук Н. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні