Рішення
від 23.06.2021 по справі 142/237/21
ПІЩАНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Єдиний унікальний номер 142/237/21

Номер провадження 2/142/340/21

Р І Ш Е Н Н Я

іменем України

23 червня 2021 року смт. Піщанка

Піщанський районний суд Вінницької області

В складі:

Головуючого судді Нестерука В. В.,

за участю секретаря судового засідання Яворської О. В.,

розглянувши у підготовчому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження в залі суду в смт. Піщанка Вінницької області

цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Піщанської селищної ради Тульчинського району Вінницької області про поновлення терміну звернення до суду з питання прийняття спадщини та визнання права власності на майно,-

ВСТАНОВИВ:

22 квітня 2021 року ОСОБА_1 звернулась до суду із зазначеною позовною заявою, в якій просить суд поновити їй термін звернення з питання прийняття спадкового майна, належного ОСОБА_2 , померлій 3 жовтня 2016 року та визнати за нею, як спадкоємцем за заповітом, право власності на земельну ділянку, площею 2,3574 га, вартістю 58057,39 гривень, кадастровий номер 0523283800:01:001:0541, державний акт на право власності на земельну ділянку серії ВН №102129, розташовану на території на той час Яворівської сільської ради, Піщанського району, Вінницької області, на даний час на території Піщанської селищної ради, майновий пай в сумі 3193 гривень в ПСП "Злагода" с.Яворівка, свідоцтво про право власності на майновий пай члена колективного сільськогосподарського підприємства (майновий сертифікат) серії ВІ ХУІ №008475, виданий Яворівською сільською радою 10 лютого 2002 року. Позовні вимоги обгрунтовує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла її бабка ОСОБА_2 , після її смерті відкрилась спадщина на майно: земельну ділянку, площею 2,3574 га, вартістю 58057,39 гривень, кадастровий номер 0523283800:01:001:0541, державний акт на право власності на земельну ділянку серії ВН №102129, розташовану на території на той час Яворівської сільської ради, Піщанського району, Вінницької області, на даний час на території Піщанської селищної ради, оригінал державного акту втрачено, про що зроблено оголошення на сторінці районної газети, майновий пай в сумі 3193 гривень в ПСП "Злагода" с.Яворівка, свідоцтво про право власності на майновий пай члена колективного сільськогосподарського підприємства (майновий сертифікат) серії ВІ ХУІ №008475, виданий Яворівською сільською радою 10 лютого 2002 року. Також вказує, що ІНФОРМАЦІЯ_2 її бабка, ОСОБА_3 , зробила заповіт, яким все своє майно заповіла їй. Нотаріусом відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину, оскільки нею пропущено термін звернення до нотаріуса та відсутні правовстановлюючі документи на майно.

Позивач ОСОБА_1 та її представник адвокат Гордаш Н.М. в підготовче засідання 23 червня 2021 року не з`явились, проте від представника позивача на адресу суду надійшло клопотання про розгляд справи без їхньої участі та про підтримання вимог, викладених в позовній заяві.

Відповідач Піщанська селищна ради Тульчинського району Вінницької області в підготовче засідання 23 червня 2021 року повноважного представника не направив, проте, на адресу суду надійшла заява селищного голови Піщанської селищної ради Вінницької області Крижанівського О., в якій зазначено, що Піщанська селищна рада позовні вимог ОСОБА_1 визнає та просить розглядати справу без участі представника відповідача.

Відповідно до ч. 2 ст. 211 ЦПК України, учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється на підставі наявних у суду матеріалів.

У зв`язку з неявкою в підготовче засідання всіх учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу, відповідно до ч.2 ст. 247 ЦПК України, не здійснювалося.

Суд, дослідивши матеріали даної цивільної справи, вивчивши правові норми, що регулюють дані правовідносини, приходить до висновку, що позовні вимоги слід задовольнити повністю з наступних підстав.

Відповідно до ч.1. ст. 206 ЦПК України, позивач може відмовитися від позову, а відповідач - визнати позов на будь-якій стадії провадження у справі, зазначивши про це в заяві по суті справи або в окремій письмовій заяві.

Відповідно до ч. 4 ст. 206 ЦПК України, у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.

Частиною 3 ст. 200 ЦПК України передбачено, що за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.

Відповідно до абз.3 п. 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 12 червня 2009 року N 2 Про застосування норм цивільного процесуального законодавства при розгляді справ у суді першої інстанції , у разі визнання відповідачем позову, яке має бути безумовним, і якщо таке визнання не суперечить закону й не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб (не відповідача), суд ухвалює рішення про задоволення позову, обмежившись у мотивувальній частині рішення посиланням на визнання позову без з`ясування і дослідження інших обставин справи.

Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в смт. Піщанка Піщанського району Вінницької області померла ОСОБА_2 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 , виданого виконкомом Рудницької селищної ради Піщанського району Вінницької області (а.с.4).

Відповідно до інформації, яка зазначена у витязі з Державного земельного кадастру на земельну ділянку № НВ-0517221772019 від 09 жовтня 2019 року, копія якого долучена до матеріалів справи, ОСОБА_2 на праві приватної власності на підставі рішення органу виконавчої влади Піщанської районної державної адміністрації від 05 січня 2005 року № 2 належала земельна ділянка з кадастровим номером 0523283800:01:001:0541, площею 2,3574 га, яка розташована на території Яворівської сільської ради Піщанського району Вінницької області з цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (а.с.6).

Нормативна грошова оцінки вказаної земельної ділянки становить 58057,39 грн, що підтверджується копією витягу із технічної документації про нормативну грошову оцінку земемльної ділянки (а.с.5)

Згідно оголошення, розміщеного в газеті "Піщанські вісті" вбачається, що втрачений державний акт на право власності на земельну ділянку, серії ВН № 101129 (с. Яворівка), виданий на ім`я ОСОБА_2 , слід вважати недійсним (а.с.5)

Окрім того, згідно копії свідоцтва про право власності на майновий пай члена колективного сільськогосподарського підприємства (майнового сертифікату) серії ВІ XVI № 008475, виданого головою Яворівської сільської ради від 10 лютого 2002 року, ОСОБА_2 , мала право на пайовий фонд майна колективного сільськогосподарського підприємства ім. Чкалова, реорганізованого в ПСП Злагода" с. Яворівка відповідно до списку осіб, які мають право на майновий пай, затвердженого зборами співласників 16 травня 2000 року та її частка визначена в розмірі 3193 гривень, або 0, 12 відсотків (а.с.8).

31 березня 2005 року ОСОБА_2 було складено заповіт, який посвідчено секретарем виконавчого комітету Рудницької сільської ради народних депутатів Піщанського району Вінницької області і зареєстрвано в реєстрі за № 39, відповідно до якого остання все своє майно, де б воно не було та з чого б воно не складалося, у тому числі, все те, що буде належати їй на день смерті і на що вона матиме право за законом, заповіла своїй внучці ОСОБА_1 . Згідно відмітки секретаря Рудницької селищної ради Піщанського району Вінницької області Кушнір Н. І. від 07 серпня 2019 року на заповіті ОСОБА_2 , за наявними в Рудницькій селищній раді Піщанського району Вінницької області даними даний заповіт не змінено та не відмінено (а.с.9)

15 квітня 2021 року державним нотаріусом Піщанської державної нотаріальної контори Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) Шигидою І. В. було винесено постанову про відмову у вчиненні нотаріальної дії, згідно якої ОСОБА_1 було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину, яка відкрилася після смерті ОСОБА_2 з тих підстав, що ОСОБА_1 на час відкриття спадщини із спадкодавцем ОСОБА_2 разом постійно не проживала, заяву про прийняття спадщини в нотаріальну контору у встановлений законом шестимісячний строк з дня відкриття спадщини не подала, та не надала жодних правовстановлюючих документів на спадкове майно, на підставі яких видається свідоцтво про право на спадщину (а.с.10).

Відповідно до Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008 №7 Про судову практику у справах про спадкування , якщо нотаріусом обгрунтовано відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину, виникає цивільно-правовий спір, що підлягає розглядові у позовному провадженні. За відсутності інших спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття відповідачами є територіальні громади в особі відповідних органів місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини.

Відповідно до 1216 ЦК України, спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Відповідно до 1217 ЦК України, спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

Згідно ст. 1233 ЦК України заповітом є особисте розпорядження фізичної особи на випадок своєї смерті.

Відповідно до ст.1218 ЦК України, до складу спадщини входять усі права та обовязки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Відповідно до ст.1220 ЦК України, спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою. Часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою.

Відповідно до ст.1221 ЦК України, місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця. Якщо місце проживання спадкодавця невідоме, місцем відкриття спадщини є місцезнаходження нерухомого майна або основної його частини, а за відсутності нерухомого майна - місцезнаходження основної частини рухомого майна.

Відповідно до ч. 1, ч. 2 ст. 1236 ЦК України заповідач має право охопити заповітом права та обов`язки, які йому належать на момент складення заповіту, а також ті права та обов`язки, які можуть йому належати у майбутньому. Заповідач має право скласти заповіт щодо усієї спадщини або її частини.

Відповідно до 1222 ЦК України, спадкоємцями за заповітом і за законом можуть бути фізичні особи, які є живими на час відкриття спадщини, а також особи, які були зачаті за життя спадкодавця і народжені живими після відкриття спадщини.

Відповідно до ст.1223 ЦК України, право на спадкування мають особи, визначені у заповіті. У разі відсутності заповіту, право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261-1265 нього Кодексу. Право на спадкування виникає у день відкриття спадщини.

Відповідно до ст. 1268 ЦК України, спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.

Частиною 3 статті 1268 встановлено, що спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.

Згідно положень ч. 1 ст. 1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини.

Відповідно до довідки № 1850 від 04 червня 2021 року, виданої виконавчим комітетом Піщанської селищної ради Вінницької області, ОСОБА_1 проживала разом з ОСОБА_2 за адресою: АДРЕСА_1 . (а/с 48)

Згідно копії паспорта громадянина України серії НОМЕР_2 зареєстроване місце проживання ОСОБА_1 у період з 07.10.2009 по 04.06.2018 року було АДРЕСА_1 . (а/с 2-3)

З інформації, яка міститься в інформаційній довідці зі Спадкового реєстру (спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину) № 64375410 судом встановлено, що спадкова справа до майна померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 не заводилася, та свідоцтва про право на спадщину на її майно не видавалися (а.с.11).

З інформації, яка міститься в інформаційній довідці зі Спадкового реєстру (заповіти/спадкові договори ) № 64375428 судом було встановлено про наявність окрім заповіту ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , який посвідчений секретарем виконачого комітету Рудницької селищної ради Піщанського району Вінницької області та долучений до позовної заяви, також наявність заповіту подружжя, який складений ОСОБА_4 та ОСОБА_2 , який посвідчений 06 жовтня 2006 року секретарем виконачого комітету Рудницької селищної ради Піщанського району Вінницької області, зареєстрований в реєстрі нотаріальних дій за № 208, який зберігається у виконавчому комітеті Рудницької селищної ради (а.с.12-13).

З копії заповіту від 06 жовтня 2006 року, посвідченого секретарем виконавчого комітету Рудницької селищної ради Піщанського району Вінницької області, наданого на виконання ухвали суду, встановлено, що ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , на випадок смерті належний їм житловий будинок з господарськими будівлями, який знаходиться в селищі Рудниця Піщанського району Вінницької області за номером п`ятнадцять заповіли своїй племінниці ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_5 (а.с.40)

У відповідності до ст. 328 ЦК України, право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, і вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає з закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом. Однією з таких законних підстав набуття права власності на майно є спадкування.

Згідно ст. 392 ЦК України власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.

За вказаних обставин, враховуючи, що судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 являється спадкоємцем за заповітом на майно ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , та відповідно до положень ч. 1 ст. 1269 ЦК України є такою, що прийняла спадщину, яка відкрилася після смерті ОСОБА_2 оскільки на час відкриття спадщини проживала разом із спадкодавцем, буручи до уваги, що інших спадкоємців, які прийняли спадщину, в тому числі тих, які мають право на обов`язкову частку в спадщині судом не встановлено, а правовстановлюючі документи, які підтверджують право спадкодавця на спадкове майно втрачено і нотаріусом обґрунтовано відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину з цієї підстави, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню у зв`язку з визнанням заявлених вимог відповідачем, за наявності законних на те підстав, оскільки це не суперечить закону та не порушує права, свободи та інтереси третіх осіб.

На підставі наведеного та керуючись ст. ст. 141, 200, 206, 247, 258, 259, 263-265 ЦПК України, ст.ст. 328, 392, 1216-1223, 1233, 1258, 1261, 1268,1269 ЦК України, суд, -

В И Р І Ш И В :

Прийняти визнання позову відповідачем.

Позов ОСОБА_1 до Піщанської селищної ради Тульчинського району Вінницької області про поновлення терміну звернення до суду з питання прийняття спадщини та визнання права власності на майно задоволити повністю.

Визнати за ОСОБА_1 як за спадкоємцем за заповітом, право власності на майно, яке входить до складу спадщини, яка відкрилася після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , а саме на земельну ділянку з кадастровим номером 0523283800:01:001:0541, площею 2,3574 га, з нормативною грошовою оцінкою 58057,39 грн., яка розташована на території Яворівської сільської ради Піщанського району Вінницької області з цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва та майновий пай в пайовому фонді майна колективного сільськогосподарського підприємства ім. Чкалова, реорганізованого в ПСП "Злагода" с. Яворівка відповідно до списку осіб, які мають право на майновий пай, затвердженого зборами співласників 16 травня 2000 року в розмірі 3193 гривень, або 0,12 відсотків відповідно свідоцтва про право власності на майновий пай члена колективного сільськогосподарського підприємства (майнового сертифікату) серії ВІ XVI № 008475, виданого головою Яворівської сільської ради від 10 лютого 2002 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана через Піщанський районний суд Вінницької області протягом тридцяти днів з дня його підписання до Вінницького апеляційного суду.

Сторони по справі:

позивач: ОСОБА_1 , яка проживає в АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платкника податків - не присвоювався;

відповідач: Піщанська селищна рада Вінницької області, яка знаходиться в смт. Піщанка Вінницької області, вул. Центральна, 85, код ЄДРПОУ 04325986;

Суддя:

СудПіщанський районний суд Вінницької області
Дата ухвалення рішення23.06.2021
Оприлюднено24.06.2021
Номер документу97840415
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —142/237/21

Рішення від 23.06.2021

Цивільне

Піщанський районний суд Вінницької області

Нестерук В. В.

Ухвала від 17.05.2021

Цивільне

Піщанський районний суд Вінницької області

Нестерук В. В.

Ухвала від 26.04.2021

Цивільне

Піщанський районний суд Вінницької області

Нестерук В. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні