Справа № 740/2585/21
Провадження № 2/740/936/21
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
24 червня 2021 року м. Ніжин
Ніжинський міськрайонний суд Чернігівської області в складі:
головуючого - судді Карпусь І.М.,
за участю секретаря судового засідання Кубрак Н.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Вертіївської сільської ради Ніжинського району Чернігівської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду із зазначеним позовом, в якому просить відповідно до ст.1272 ЦК України визначити йому додатковий строк тривалістю три місяці для подання до нотаріальної контори заяви про прийняття спадщини за заповітом після померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 діда ОСОБА_2 .
Позов аргументує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_2 померла його баба - ОСОБА_3 , після смерті якої спадщину фактично шляхом спільного проживання прийняв її чоловік - ОСОБА_2
ІНФОРМАЦІЯ_1 помер його дід ОСОБА_2 , після смерті якого відкрилася спадщина, яка складається із чотирьох земельних ділянок: площею 2,00 га з кадастровим №7423384801:03:001:0796, площею 2,37 га з кадастровим № 7423384801:03:001:0105, площею 2,03 га з кадастровим № 7423384801:03:001:0792; площею 1,75 га з кадастровим №7423384801:03:001:0176.
За життя дід склав заповіт від 19 жовтня 2010 року, посвідчений секретарем Колісниківської сільради Ніжинського району Чернігівської області, яким заповів йому все своє майно.
У березні 2021 року він звернувся із заявою до приватного нотаріуса про прийняття спадщини після померлого ОСОБА_2 , але нотаріус своїм листом від 24.03.2021 роз`яснила, що ним пропущено шестимісячний термін для прийняття спадщини. Вказаний строк він пропустив з поважних причин, оскільки, маючи складений на його ім`я заповіт, доглядаючи за будинком та присадибною ділянкою, вважав, що спадщину прийняв, а також через введений у країні карантин не міг повернутися із Польщі.
Позивач в судове засідання не з`явився, в позові просить розгляд справи проводити за його відсутності.
Представник відповідача - Вертіївської сільської ради Ніжинського району Чернігівської області в судове засідання не з`явився, надавши до суду заяву про розгляд справи за їх відсутності та ухвалення рішення за наявними у справі доказами, поясненнями.
Згідно ч.2 ст.247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Відповідно до ч.3 ст.211 ЦПК України учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд здійснюється на підставі наявних у суду матеріалів.
З`ясувавши обставини, на які позивач посилається, як на підставу своїх вимог, суд дійшов висновку, що заявлені вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Так, встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_2 померла ОСОБА_3 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 .
Згідно довідки, виданої Вертіївською сільрадою Ніжинського району Чернігівської області № 96 від 10 березня 2021 року, ОСОБА_3 на день смерті постійно проживала і була зареєстрована в АДРЕСА_1 . Разом з нею на день смерті був зареєстрований та постійно проживав ОСОБА_2 - її чоловік.
За повідомленням Другої чернігівської державної нотаріальної контори, наданого на запит суду, спадкова справа до майна померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_3 не заводилася.
Отже, спадщину за законом після смерті ОСОБА_3 , як спадкоємець за законом відповідно до ст.1268 ЦК України, прийняв її чоловік - ОСОБА_2
ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_2 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 .
Відповідно довідки, виданої Вертіївською сільрадою Ніжинського району Чернігівської області № 95 від 10 березня 2021 року, ОСОБА_2 на день смерті постійно проживав і був зареєстрований в АДРЕСА_1 . На день смерті проживав один.
За повідомленням Другої чернігівської державної нотаріальної контори, наданого на запит суду, спадкова справа до майна померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 не заводилася.
Таким чином, спадщина, яка відкрилася після смерті ОСОБА_2 прийнята ніким не була.
Згідно ст. 1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з дня відкриття спадщини і протягом якого відповідно до ст.1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини.
Відповідно до ч. 3 ст. 1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Згідно п. 24 постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року №7 "Про судову практику у справах про спадкування" особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до частини третьої статті 1272 ЦК України.
Законодавство України не містить вичерпного переліку поважних причин пропуску строку на прийняття спадщини, а також чітко не вказує які причини є поважними. Вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд дослідив поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини, які пов`язані з об`єктивними факторами для спадкоємця щодо неможливості вчинення цих дій. При вирішенні позову суд враховує висновки Європейського суду з прав людини. Так, у справі "Ільхан проти Туреччини" від 27 червня 2000 року суд зазначив, що при вирішенні питання пропуску строку на вчинення дій має застосовуватись правило встановлення всіх обставин з певною гнучкістю і без надзвичайного формалізму, воно не застосовується автоматично і не має абсолютного характеру.
Враховуючи викладене, зважаючи, що спадщина після смерті ОСОБА_2 на час розгляду справи ніким не прийнята, відумерлою у встановленому законом порядку не визнана, визначення додаткового строку для прийняття спадщини є єдиним шляхом отримання спадкового майна, інші спадкоємці із заявами про прийняття спадщини не зверталися, позивач пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, оскільки, маючи складений на його ім`я заповіт, доглядаючи за будинком та присадибною ділянкою, вважав, що спадщину прийняв, а також через введений у країні карантин не міг повернутися із Польщі, тому своєчасно не звернувся до нотаріуса, що у встановленому порядку не спростовано, тому суд вважає за можливе позовні вимоги задовольнити.
Докази, що спростовують висновки суду, станом на час розгляду справи відсутні.
Керуючись ст.1269, 1270, 1272 ЦК України, ст.89, 200, 263-265, 273, 354, 355 ЦПК України, суд
УХВАЛИВ:
Позов ОСОБА_1 до Вертіївської сільської ради Ніжинського району Чернігівської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини задовольнити.
Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП - НОМЕР_3 , адреса: АДРЕСА_2 , додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини після померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 діда ОСОБА_2 тривалістю три місяці з дня набрання рішенням суду законної сили.
На рішення може бути подана апеляційна скарга через Ніжинський міськрайонний суд Чернігівської області до Чернігівського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя І. М. Карпусь
Суд | Ніжинський міськрайонний суд Чернігівської області |
Дата ухвалення рішення | 24.06.2021 |
Оприлюднено | 25.06.2021 |
Номер документу | 97888328 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Ніжинський міськрайонний суд Чернігівської області
Карпусь І. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні