Рішення
від 25.06.2021 по справі 482/652/21
НОВООДЕСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

25.06.2021

Справа № 482/652/21

Номер провадження 2/482/419/2021

РІШЕННЯ

Іменем України

25 червня 2021 року м. Нова Одеса

Новоодеський районний суд Миколаївської області у складі: головуючого судді Сергієнка С.А., секретаря судового засідання Мазанової Ю.О., розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в залі суду в м. Нова Одеса цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Новоодеської міської ради про надання додаткового строку для прийняття спадщини,-

В С Т А Н О В И В:

21 травня 2021 року представник позивача звернувся до суду із позовною заявою про надання додаткового строку для прийняття спадщини. У позовній заяві вказав, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла мати позивача ОСОБА_2 , після смерті якої залишилося спадкове майно у вигляді житлового будинку, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 , земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, загальною площею 4,4137 га, кадастровий номер 4824810000:04:002:0009, земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, загальною площею 4,23 га, кадастровий номер 4824810000:04:002:0010. Після смерті ОСОБА_2 спадщину ніхто не прийняв, разом з нею ніхто зареєстрований не був, заяв про прийняття спадщини ніхто не подавав, інші спадкоємці, окрім позивача, відсутні.

Позивач вказав, що після звернення до Новоодеської державної нотаріальної контори Миколаївської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), йому було роз`яснено про неможливість оформлення спадкових справ через пропущення 6-ти місячного строку після відкриття спадщини.

На обґрунтування своїх позовних вимог позивач зазначила, що пропустила строк прийняття спадщини внаслідок захворювання її чоловіка на COVID-19, що в поєднанні із запровадженням карантинних заходів по боротьбі з COVID-19, та те, що вона знаходилась на самоізоляції, слугувало об`єктивною перешкодою для своєчасного звернення до нотаріуса для подання заяви про прийняття спадщини.

У підготовче судове засідання позивач та його представник не з`явилися, представник позивача адвокат Біленський А.Г. надав до суду заяву про розгляд справи у його та позивача відсутність, позовні вимоги позивача підтримує, просить суд про їх задоволення.

Представник відповідача, Новоодеської міської ради, у підготовче судове засідання не з`явився, але надав до суду заяву, в якій відповідач позовні вимоги позивача щодо надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини визнає в повному обсязі, просить справу слухати за відсутності представника.

Згідно ч. 3 ст. 200 ЦПК України, за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.

На підставі положень ч. 2 ст. 247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши та проаналізувавши письмові докази по справі, судом встановлено наступні факти та відповідні ним правовідносини.

Відповідно свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 , виданого 06.11.2020 року Новоодеським РВ ДРАЦС Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), в м. Нова Одеса Миколаївської області, у віці 77 років, померла ОСОБА_2 , про що, 06.11.2020 року складено відповідний актовий запис № 344.

Судом встановлено, що позивач є донькою спадкодавця ОСОБА_2 , що підтверджується копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 від 20.07.1964, актовий запис №30.

З копії свідоцтва про право на спадщину за законом №2-1091 від 12.08.2010 року та витягу про реєстрацію права власності на нерухоме майно №27020808 від 16.08.2010 року, встановлено, що ОСОБА_2 , є власницею 1/1 частки житлового будинку за адресою: АДРЕСА_1 .

Разом із тим, згідно копії державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯК № 269871 виданого на підставі свідоцтва про право на спадщину за законом №2-1091 від 12.08.2010 року, ОСОБА_2 є власницею земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва загальною площею 4,4137 га.

Також згідно копії державного акту на право власності на земельну ділянку серії МК № 081587 виданого на підставі розпорядження Новоодеської райдержадміністрації від 11.06.2004 року за № 553-р, ОСОБА_2 є власницею земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва загальною площею 4,23 га.

Згідно спадкової справи №63/2021 до майна померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , заведеної від 19.05.2021 року Приватним нотаріусом Новоодеського нотаріального округу Миколаївської області Філіпенком Денисом Вадимовичем, а саме довідки №4182 від 19.05.2021 року, на момент смерті ОСОБА_2 була зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 . Окрім неї за данною адресою ніхто не зареєстрований. Малолітні та неповнолітні не зареєстровані.

Позивач зверталась до Приватного нотаріуса Новоодеського нотаріального округу Миколаївської області Філіпенка Дениса Вадимовича для оформлення спадщини. Проте їй було надано роз`яснення на звернення, в якому було повідомлено, що для реалізації спадкових прав позивачу потрібно звернутися до суду для надання додаткового строку для прийняття спадщини, оскільки строк такого звернення було пропущено.

Відповідно до ст. 1217 ЦК України, спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

Згідно ч. 1 ст. 1220 ЦК України, спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою.

Відповідно до ч. 1 ст. 1222 ЦК України, спадкоємцями за заповітом і за законом можуть бути фізичні особи, які є живими на час відкриття спадщини, а також особи, які були зачаті за життя спадкодавця і народженні живими після відкриття спадщини.

Відповідно до ст. 1268 ЦК України, спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.

Відповідно до ч. 1 ст. 1269 ЦК України, спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини.

За загальними положеннями про спадкування, право на спадщину виникає в день відкриття спадщини; спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою; для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (статті 1220,1222,1270 ЦК України).

Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини (частина перша статті 1269 ЦК України).

Таким чином, право на спадщину виникає з моменту її відкриття, і закон зобов`язує спадкоємця, який постійно не проживав зі спадкодавцем, у шестимісячний строк подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.

Відповідно до частини третьої статті 1272 ЦК України, за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

За змістом цієї статті, поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Правила частини третьої 1272 ЦК України, про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви; 2) ці обставини суд визнав поважними.

Згідно п. 24 Постанови Пленуму Верховного суду України №7 від 30.05.2008 року, Про судову практику у справах про спадкування , особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до частини третьої статті 1272 ЦК України. Суди відкривають провадження в такій справі у разі відсутності письмової згоди спадкоємців, які прийняли спадщину а також за відсутності інших спадкоємців, які могли б дати письмову згоду на подання заяви до нотаріальної контори про прийняття спадщини.

Позивач, як спадкоємець за законом, вчасно не звернулась до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини після смерті матері у визначений законом строк з поважних причин, оскільки член її сім`ї мав захворювання на COVID-19, а вона знаходилась на ізоляції, а також через введені карантинні заходи, спрямовані на протидію COVID-19, внаслідок чого не змогла прибути до нотаріальної контори та своєчасно подати заяву про прийняття спадщини. Дані факти підтверджуються копією довідки Комунального некомерційного підприємства Новоодеська центральна районна лікарня Новоодеської районної ради від 19.05.2021 року, про те, що ОСОБА_3 , що є чоловіком позивачки, дійсно перебував на стаціонарному лікуванні в інфекційному відділенні в період з 15.04.2021 року по 14.05.2021 року, а також довідки Новоодеського КЗ РЦ ПМСД від 19.05.2021 року, що була видана позивачу, про те, що остання відвідувала амбулаторію з приводу захворювання.

Проаналізувавши встановлені обставини по справі, оцінивши надані в силу положень ст. 80 ЦПК України докази в їх сукупності, суд встановив, що у позивача дійсно були перешкоди для подання заяви про прийняття спадщини та вказані обставини суд визнає поважними.

Відтак, позивачу слід визначити додатковий строк для подання ним заяви про прийняття спадщини після смерті спадкодавця терміном два місяці, перебіг якого рахується після набрання рішенням законної сили.

Згідно з ч. 1 ст. 142 ЦПК України, у разі укладення мирової угоди до прийняття рішення у справі судом першої інстанції, відмови позивача від позову, визнання позову відповідачем до початку розгляду справи по суті суд у відповідній ухвалі чи рішенні у порядку, встановленому законом, вирішує питання про повернення позивачу з державного бюджету 50 відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову.

З огляду на викладене та враховуючи те, що відповідачем до початку розгляду справи по суті подано заяви про визнання позову, суд вважає за можливе повернути позивачу з державного бюджету 50 відсотків судового збору, сплаченого ним при поданні позову, тобто у розмірі 454,00 грн.

Керуючись ст.ст.12,76,141, 259, 264,265,273, 285 ЦПК України, суд,-

У Х В А Л И В:

Позов ОСОБА_1 до Новоодеської міської ради про надання додаткового строку для прийняття спадщини - задовольнити.

Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП: НОМЕР_3 , додатковий строк у два місяці з моменту набрання рішенням законної сили, для подання заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Повернути ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП: НОМЕР_3 , з державного бюджету 50 відсотків судового збору, сплаченого нею при поданні позову відповідно до квитанції № 0.0.2133062744.1 від 20.05.2021 року, що становить 454.00 грн.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Миколаївського апеляційного суду через Новоодеський районний суд Миколаївської області шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 цього Кодексу.

Головуючий суддя: С.А. Сергієнко

СудНовоодеський районний суд Миколаївської області
Дата ухвалення рішення25.06.2021
Оприлюднено25.06.2021
Номер документу97891435
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —482/652/21

Рішення від 25.06.2021

Цивільне

Новоодеський районний суд Миколаївської області

Сергієнко С. А.

Ухвала від 24.05.2021

Цивільне

Новоодеський районний суд Миколаївської області

Сергієнко С. А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні