Рішення
від 25.06.2021 по справі 440/1709/21
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 червня 2021 року м. ПолтаваСправа № 440/1709/21

Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Супруна Є.Б., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження справу №440/1709/21 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області про визнання наказу протиправним та зобов`язання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И В:

02 березня 2021 року ОСОБА_1 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області (надалі - відповідач) , в якому просить визнати протиправним наказ відповідача №604-СГ від 01.02.2021 про відмову у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2,00 га земель сільськогосподарського призначення державної власності для ведення особистого селянського господарства на території Криворудської сільської ради Семенівського району Полтавської області за межами населеного пункту в районі земельної ділянки з кадастровим номером 5324583200:00:003:0548 та зобов`язати відповідача надати йому такий дозвіл.

В обґрунтування своїх вимог позивач вказує на неправомірну, як на його думку, поведінку відповідача, що перешкоджає у реалізації права особи на отримання у власність земельної ділянки. Доводи відповідача про те, що він вже реалізував своє право на безоплатну приватизацію земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства, отримавши земельну ділянку з кадастровим номером 5320610100:50:005:0592 площею 0,1694 га вважає безпідставними, оскільки означену земельну ділянку він набув у власність на підставі договору купівлі-продажу земельної ділянки посвідченого державним нотаріусом Глобинської державної нотаріальної контори №2-1356 від 19.08.2004 (ВВК 588071), за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується Державним актом на право власності на землю Серія ПЛ №186598 від 07.04.2005.

Ухвалою судді Полтавського окружного адміністративного суду від 09.03.2021 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у письмовому провадженні).

26.03.2021 до суду надійшов відзив на позов, у якому представник відповідача висловив свої заперечення проти задоволення позову. Зазначив, що наказом №604-СГ від 01.02.2021 відмовлено у наданні дозволу на розроблення документації із землеустрою з тієї підстави, що ОСОБА_1 реалізував своє право на безоплатну приватизацію за вказаним цільовим призначенням згідно з відомостями Державного реєстру речових прав на нерухоме майно. Додав, що позивач не надав до клопотання про надання дозволу на розробку проекту землеустрою погодження землекористувача, оскільки бажана земельна ділянка перебуває в оренді відповідно до укладеного між ОСОБА_2 та Семенівською РДА від 24.02.2012 в/н (а.с. 18-23).

Розгляд даної справи, відповідно до частини п`ятої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, здійснюється в порядку спрощеного позовного провадження за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Суд, вивчивши матеріали справи, встановив наступні обставини та відповідні до них правовідносини.

З матеріалів справи суд встановив, що 01.12.2020 (за вх. №М-25137/0/25-20 від 04.12.2020) ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області із клопотанням про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2,0000 га земель сільськогосподарського призначення державної власності для ведення особистого селянського господарства на території Криворудської сільської ради Семенівського району Полтавської області за межами населеного пункту в районі земельної ділянки з кадастровим номером 5324583200:00:003:0548, додавши до заяви графічні матеріали із зображенням бажаного місця розташування земельної ділянки, копії паспорта та довідки про присвоєння РНОКПП (а.с. 25-26).

01.02.2021 наказом голови ліквідаційної комісії - начальником Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області Штикером Я. №604-СГ відмовлено ОСОБА_1 у наданні такого дозволу з тієї підстави, що означена особа реалізувала своє право на безоплатну приватизацію за вказаним цільовим призначенням згідно відомостей Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (а.с. 27).

Позивач, не погодившись із правомірністю прийнятого рішення, вважаючи його необґрунтованим, звернувся до суду за правовим захистом порушеного права.

Вирішуючи позовні вимоги по суті, суд виходить з наступного.

Відповідно до статті 14 Конституції України, земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.

Підстави набуття права на землю шляхом передачі ділянок у власність встановлюються нормами Земельного кодексу України (надалі - ЗК України).

Так, згідно з частиною першою статті 116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.

Пунктом "б" частини першої статті 121 ЗК України визначено, що громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності в таких розмірах: для ведення особистого селянського господарства - не більше 2,0 гектара.

Відповідно до частин шостої та сьомої статті 118 ЗК України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення особистого селянського господарства у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства).

Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Частина сьома статті 118 ЗК України визначає вичерпний перелік підстав для відмови особі в наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у межах безоплатної приватизації, при цьому зобов`язує орган державної влади або орган місцевого самоврядування у випадках ухвалення рішення про відмову в надані такого дозволу належним чином мотивувати причини цієї відмови.

Крім того, вказаною нормою наведено альтернативні варіанти правомірної поведінки органу, у разі звернення до нього особи з клопотанням про надання дозволу на розробку проекту землеустрою: а) надати дозвіл; б) надати мотивовану відмову у наданні дозволу.

Як встановлено судом, 01.02.2021 наказом голови ліквідаційної комісії - начальником Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області Штикером Я. №604-СГ відмовлено ОСОБА_1 у наданні такого дозволу з тієї підстави, що означена особа реалізувала своє право на безоплатну приватизацію за вказаним цільовим призначенням згідно відомостей Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (а.с. 27).

У зв`язку з цим суд зазначає, що на підтвердження вказаної обставини відповідач до матеріалів справи витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно так і не надав.

Мотивуючи свою відмову, відповідач стверджує, що відповідно до відомостей з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно ОСОБА_1 реалізував своє право на безоплатну приватизацію за вказаним цільовим призначенням щодо земельної ділянки з кадастровим номером 5320610100:50:005:0592, площа 0,1694 га. Зазначає, що одноразовість отримання земельної ділянки у власність означає, що особа, котра скористалася своїм правом і отримала у власність земельну ділянку меншу від граничної площі, передбаченої ст. 121 ЗК України, не має правових підстав для отримання у власність земельної ділянки цього призначення вдруге, навіть площею, що складає різницю між гранично можливою та раніше отриманою у власність.

Перевіряючи означені обставини суд з`ясував, що ОСОБА_1 був власником земельної ділянки площею 0,1694 га, що розташована по АДРЕСА_1 відповідно до Державного акту на право власності на земельну ділянку серії ПЛ №186598, зареєстрованого в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі 07.04.2005 за №010555300344, в якому підставою набуття права власності значиться договір купівлі-продажу земельної ділянки №2-1356 віл 19.08.2004 ВВК 588071 (а.с. 11).

За актуальними записами Державного реєстру речових прав на нерухоме майно означена земельна ділянка вже належить на праві власності ОСОБА_3 на підставі договору купівлі-продажу земельної ділянки серії та номер: 2-451, виданий 24.04.2014 (а.с. 37-38).

Тож за відсутності інших доказів та неспроможність відповідача спростувати наведені позивачем обставини і докази суд констатує факт набуття ОСОБА_1 земельної ділянки площею 0,1694 га із цільовим призначенням - для ведення особистого селянського господарства на підставі договору купівлі-продажу, а не в порядку безоплатної приватизації, як стверджує відповідач.

Це дає підстави для висновку про нереалізоване з боку ОСОБА_1 право на отримання земельної ділянки в порядку ст. 118 ЗК України, оскільки факт набуття права на земельну ділянку на договірних засадах не обмежує право особи передбачене вищевказаною нормою.

У відзиві на позов відповідач як на іншу підставу для відмови у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки посилався на обставини перебування земельної ділянки з кадастровим номером 5324583200:00:003:0548 в оренді відповідно до договору, укладеного між ОСОБА_2 та Семенівською РДА від 24.02.2012 б/н.

Проте суд не приймає до уваги доводи відповідача з цього приводу у зв`язку з тим, що, по-перше зазначена обставина не була підставою для відмови у наданні позивачу дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, як це видно з наказу Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області від 01.02.2021 №604-СГ, а по-друге, земельна ділянка з кадастровим номером 5324583200:00:003:0548 була позначена ОСОБА_1 з метою встановлення на публічній кадастровій карті місцезнаходження бажаної земельної ділянки, яка в свою чергу ще не сформована.

Проаналізувавши все вищевикладене, суд дійшов висновку про те, що відповідач не навів обґрунтованих та передбачених законом підстав для відмови позивачу у наданні дозволу на розробку документації із землеустрою.

Отже, відмова відповідача, що оформлена наказом №604-СГ від 01.02.2021, не ґрунтується на вимогах закону, у зв`язку з чим такий підлягає скасуванню як протиправний.

При цьому вимога позивача про зобов`язання відповідача надати саме дозвіл на розробку проекту землеустрою задоволеною бути не може, оскільки суд не може досліджувати інших обставин, що можуть бути перешкодою в наданні такого дозволу, які не досліджувалися відповідачем, оскільки ці повноваження відносяться до його виключної компетенції.

У зв`язку з цим суд вважає за необхідне зобов`язати Головне управління Держгеокадастру у Полтавській області повторно розглянути клопотання ОСОБА_1 від 01.12.2020 з приводу надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2,0000 га земель сільськогосподарського призначення державної власності для ведення особистого селянського господарства на території Криворудської сільської ради Семенівського району Полтавської області за межами населеного пункту в районі земельної ділянки з кадастровим номером 5324583200:00:003:0548, з урахуванням висновків суду, сформульованих у даному рішенні.

Відтак позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню частково.

Позивач судових витрат не поніс, тому підстави для їх розподілу відсутні.

Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області (вул. Уютна, 23, м. Полтава, 36039, код ЄДРПОУ 39767930) про визнання наказу протиправним та зобов`язання вчинити певні дії задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати наказ Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області від 01.02.2021 №604-СГ "Про відмову у наданні дозволу на розроблення документації із землеустрою".

Зобов`язати Головне управління Держгеокадастру у Полтавській області (вул. Уютна, 23, м. Полтава, 36039, код ЄДРПОУ 39767930) здійснити повторний розгляд заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) від 01.12.2020 з приводу надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2,0000 га земель сільськогосподарського призначення державної власності для ведення особистого селянського господарства на території Криворудської сільської ради Семенівського району Полтавської області за межами населеного пункту в районі земельної ділянки з кадастровим номером 5324583200:00:003:0548, з урахуванням висновків суду, сформульованих у даному рішенні .

В решті вимог - позов залишити без задоволення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Другого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня підписання судового рішення.

Суддя Є.Б. Супрун

СудПолтавський окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення25.06.2021
Оприлюднено29.06.2021
Номер документу97908187
СудочинствоАдміністративне

Судовий реєстр по справі —440/1709/21

Ухвала від 15.09.2021

Адміністративне

Другий апеляційний адміністративний суд

Бартош Н.С.

Ухвала від 17.08.2021

Адміністративне

Другий апеляційний адміністративний суд

Бартош Н.С.

Рішення від 25.06.2021

Адміністративне

Полтавський окружний адміністративний суд

Є.Б. Супрун

Ухвала від 09.03.2021

Адміністративне

Полтавський окружний адміністративний суд

Є.Б. Супрун

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні