Рішення
від 25.06.2021 по справі 587/493/21
СУМСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 587/493/21

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

25 червня 2021 року Сумський районний суд Сумської області під головуванням судді Степаненка О.А., за участю секретаря судового засідання Токаревої В.М., розглянувши у судовому засіданні в м. Суми справу за позовом ОСОБА_1 до Степанівської селищної ради Сумського району Сумської області, треті особи: ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , Приватний нотаріус Сумського районного нотаріального округу Бирченко Юрій Васильович про визнання права власності в порядку спадкування,

ВСТАНОВИВ:

Позивач черезх свого представника звернулась до суду з тих підстав, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер її двоюрідний брат ОСОБА_4 , після смерті якого залишилось спадкове майно у вигляді земельної ділянки площею 0,7032 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташованої на території Степанівської селищної ради Сумського району Сумської області. Вона є єдиною спадкоємицею, спадщину прийняла шляхом спільного проживання зі спадкодавцем, діти спадкоємця на спадщину не претендують. При зверненні до приватного нотаріуса Сумського РНО Бирченка Ю.В. для отримання свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті ОСОБА_4 на вказану земельну ділянку позивачу було відмовлено, в зв`язку з тим, що нею пропущений строк для прийняття спадщини. Посилаючись на ці обставини, позивач просила визнати за нею право власності на вищезазначену земельну ділянку в порядку спадкування за законом після померлого брата.

Представник позивача ОСОБА_5 в судове засідання не з`явився, в письмовій заяві позов підтримав повністю, просив слухати справу без його участі та участі позивача.

Представник відповідача Степанівської селищної ради Сумського району Сумської області в судове засідання не з`явився, від них надійшла заява, в якій вони просили справу слухати у їх відсутність, проти позову не заперечували.

Представник 3-х осіб ОСОБА_2 та ОСОБА_3 - адвокат Рішка Д.С. для розгляду справи до суду не з`явилася, просила справу слухати без її участі та участі 3-х осіб, заперечень до позову не надала.

Третя особа Приватний нотаріус Сумського районного нотаріального округу Бирченко Ю.В.для розгляду справи до суду не з`явився, просив справу слухати без його участі, заперечень до позову також не надав.

Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.

Вивчивши матеріали справи, суд вважає вимоги обґрунтованими і такими, що підлягають задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, - і не оспорюється сторонами, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Олександрівка Сумського району Сумської області помер ОСОБА_4 (а.с.12), двоюрідний брат позивача.

Після його смерті залишилось спадкове майно у вигляді земельної ділянки площею 0,7032 га, розташованої за адресою: Сумська область, Сумський район, Степанівська селищна рада, кадастровий номер 5924755800:03:003:0267, переданої для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що підтверджується копією витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку від 21.02.2018 року № НВ-5906742002018 (а.с.1-,11).

Отже, суд приходить до висновку, що ОСОБА_4 мав право на земельну ділянку розміром 0,7032 га і на законних підставах володів спірною земельною ділянкою.

За життя ОСОБА_4 заповіту не залишив.

На момент смерті ОСОБА_4 проживав за адресою: АДРЕСА_1 (а.с.15), разом з ним були зареєстровані, але не проживали колишня дружина ОСОБА_6 , син ОСОБА_2 та донька ОСОБА_3 , що підтверджується довідкою Степанівської селищної ради Сумського району Сумської області (а.с.52).

Спадщину після померлого ОСОБА_4 прийняла його двоюрідна сестра - позивач по справі ОСОБА_1 , шляхом сумісного проживання, яка вела з ним спільне господарство, займалася його поточними справами як представник, здійснила його поховання, що підтверджується копією довідки виконавчого комітету Степанівської селищної ради Сумського району Сумської області (а.с.13).

Згідно з ч. 3 ст. 1268 ЦК України спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмові від неї.

Згідно з ч. 2 ст. 1220 ЦК України, часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою ( ч. 3 ст. 46 цього Кодексу).

Отже, позивач фактично прийняла спадщину після смерті свого брата шляхом спільного проживання з останнім, відповідно до положень ч. 3 ст. 1268 ЦК України.

Позивач ОСОБА_1 є єдиною спадкоємицею, інші спадкоємці відсутні. Діти спадкодавця - треті особи по справі на спадщину не претендують.

В матеріалах справи наявне рішення Сумського районного суду Сумської області від 09.12.2020 року, яким визнано за ОСОБА_1 право власності на земельні ділянки: площею 3,8188 га, кадастровий номер 5924786300:09:002:0002 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташованої за адресою: Сумська область, Сумський район, Підліснівська сільська рада; площею 3,2825 га, кадастровий номер 5924755800:03:003:0266 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташованої за адресою: Сумська область, Сумський район, Степанівська селищна рада, в порядку спадкування за законом після померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_4 (а.с.17,18).

З метою оформлення спадщини після брата ОСОБА_4 позивач звернулася до приватного нотаріуса Сумського РНО Бирченка Ю.В., але в зв`язку з пропущенням нею шестимісячного терміну, встановленого законом для прийняття спадщини, листом їй було повідомлено про відмову та рекомендовано звернутися до суду (а.с.14).

Згідно ч. 1 ст. 1298 ЦК України, свідоцтво про право на спадщину видається спадкоємцям після закінчення шести місяців з часу відкриття спадщини.

Згідно абзацу 3 пункту 23 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 7 від 30 травня 2008 року Про судову практику у справах про спадкування у разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.

Якщо нотаріусом обґрунтовано відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину, виникає цивільно-правовий спір, що підлягає розглядові у позовному провадженні.

За змістом ст. 392 Цивільного Кодексу України власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.

Відповідно до ч. 1 ст. 1225 ЦК України, право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення.

Відповідно до ч. 1 ст. 126 ЗК України право власності на земельну ділянку посвідчується державним актом.

Згідно п.10 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 7 від 30 травня 2008 року Про судову практику у справах про спадкування , відповідно до статті 1225 ЦК (435-15) право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців за загальними правилами спадкування (зі збереженням її цільового призначення) при підтвердженні цього права спадкодавця державним актом на право власності на землю або іншим правовстановлюючим документом.

Відповідно до п. г ч.1 ст. 81 ЗК України, громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі прийняття спадщини.

Відповідно до п.24 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008 року № 7 Про судову практику у справах про спадкування при розгляді цих справ, судом перевіряється наявність або відсутність спадкової справи стосовно спадкодавця у державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини, наявність обґрунтованої постанови про відмову нотаріуса у вчиненні нотаріальних дій, зокрема відмови у видачі свідоцтва про спадщину.

Відповідно до положень статті 1216 Цивільного кодексу України, спадкування є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Відповідно ст. 1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

Згідно із вимогами статті 1218 ЦК України, до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Відповідно до положень частини 1 статті 1220 Цивільного кодексу України, спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою.

Відповідно до частини 3 статті 1223 ЦК України, право на спадкування виникає у день відкриття спадщини.

Відповідно до ст. 1268 ЦК України незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.

Відповідно до ст. 1296 ЦК України відсутність свідоцтва про право на спадщину не позбавляє спадкоємця права на спадщину.

Відповідно до ст. 328 ЦК України, право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.

Відповідно до ст. 396 ЦК України, в разі відсутності документів на право власності власник може вимагати визнання права власності в судовому порядку.

Враховуючи обставини справи, суд дійшов висновку, що позов є обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню.

Оскільки земельна ділянка площею 0,7032 га за життя належала ОСОБА_4 , спадкоємицею після якого є позивач, за наведених обставин позивач має право успадкувати вказану земельну ділянку.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 263, 264, 265 ЦПК України, ст.ст. 392, 1216, 1218, 1220, 1261, 1266, 1268 ЦК України, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 , мешканкою АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 право власності на земельну ділянку площею 0,7032 га, кадастровий номер 5924755800:03:003:0267 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташовану за адресою: Сумська область, Сумський район, Степанівська селищна рада, в порядку спадкування за законом після померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_4 .

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Сумського апеляційного суду через Сумський районний суд Сумської області протягом 30 днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Суддя О.А.Степаненко

СудСумський районний суд Сумської області
Дата ухвалення рішення25.06.2021
Оприлюднено29.06.2021
Номер документу97921021
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —587/493/21

Рішення від 25.06.2021

Цивільне

Сумський районний суд Сумської області

Степаненко О. А.

Ухвала від 21.05.2021

Цивільне

Сумський районний суд Сумської області

Степаненко О. А.

Ухвала від 27.04.2021

Цивільне

Сумський районний суд Сумської області

Степаненко О. А.

Ухвала від 23.03.2021

Цивільне

Сумський районний суд Сумської області

Степаненко О. А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні