24.06.2021
Провадження №2/389/612/20
ЄУН 389/2803/20
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
24 червня 2021 року Знам`янський міськрайонний суд Кіровоградської області у складі:
головуючого судді - Берднікової Г.В.,
при секретарі - Чукановій О.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду міста Знам`янка Кіровоградської області, в порядку загального позовного провадження, цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Знам`янської міської ради Кропивницького району Кіровоградської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - Фермерське господарство Матвєєв , про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування за законом,
В С Т А Н О В И В:
Представником позивача - адвокат Новіков О.М., звернувся до суду з даною позовною заявою, в якій позивач просить визнати за ним право власності на земельну ділянку з кадастровим номером 3522285400:02:000:0147 площею 5,5556 га в порядку спадкування за законом, після батька ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Вимоги обґрунтовані тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер батько позивача - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який на момент смерті був зареєстрований та проживав за адресою: АДРЕСА_1 . Після його смерті відкрилася спадщина, до складу якої входить земельна ділянка, кадастровий №3522285400:02:000:0147 площею 5,5556 га, що розташована на території Петрівської сільської ради Знам`янського району Кіровоградської області, цільове призначення земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка належала останньому на підставі державного акта на право приватної власності на землю серії ІV-КР №013472, виданого на підставі розпорядження Знам`янської районної державної адміністрації від 12 березня 2002 року № 99-р. Акт зареєстрований в Книзі записів державних актів на право приватної власності на землю за №64. Будучи єдиним спадкоємцем, після смерті батька, ОСОБА_1 звернувся до Знам`янської районної державної нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини, однак постанову про відмову у вчиненні нотаріальної дії, з огляду на те, що із наданих ним документів вбачається неможливість видати свідоцтво про право на спадщину за законом, оскільки у витязі з Державного земельного кадастру про зазначену земельну ділянку в графі Відомості про право власності зазначений інший власник земельної ділянки ніж той, що зазначений в Державному акті на право приватної власності на землю. Оригінал державного акта втрачено. Зазначені обставини стали підставою для захисту його прав на спадкування у судовому порядку.
Позивач та його представник у судове засідання не з`явились, про дату час та місце розгляду справи повідомлені у встановленому порядку. Представник позивача подав заяву, в якій позовні вимоги підтримує у повному обсязі і просить розглядати справу за їх відсутності.
Представник відповідача Знам`янської міської ради у судове засідання не з`явився, подав заяву, в якій позовні вимоги визнає у повному обсязі і просить розглядати справу за його відсутності.
Представник третьої особи у судове засідання також не з`явився, подав заяву, в якій просить розглядати справу без його пристуності, проти задоволення позову не заперечує.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги не підлягають задоволенню, виходячи з наступних підстав.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в селі Петрове Знам`янського району Кіровоградської області, помер ОСОБА_2 , про що свідчить видане повторно свідоцтво про смерть серії НОМЕР_1 від 07 червня 2018 року (а.с. 7). На день смерті ОСОБА_2 був зареєстрований та проживав один за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується довідкою Петрівської сільської ради від 12 червня 2018 року. Також у довідці вказано, що заповіт від його імені сільською радою не посвідчувався (а.с.8).
Згідно з Державним актом на право приватної власності на землю серії IV-КР № 013472, копія якого міститься в матеріалах справи, ОСОБА_2 на підставі розпорядження Знам`янської районної державної адміністрації від 12 березня 2002 року №99-р передана у приватну власність земельна ділянка, площею 5,56 гектарів в межах згідно з планом, розташована на території Петрівської сільської ради для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер 3522285400:02:000:0147. Дата видачі державного акта відсутня. (а.с. 9).
Після смерті ОСОБА_2 у Знам`янській районній державній нотаріальній конторі 30 квітня 2001 року заведено спадкову справу за № 183 (номер у спадковому реєстрі 513652) з матеріалів якої вбачається, що з заявою про прийняття спадщини ІНФОРМАЦІЯ_3 звернувся ОСОБА_1 . Нотаріусом 15 вересня 2020 року винесено постанову про відмову у вчиненні нотаріальної дії, якою ОСОБА_1 відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом, після смерті ОСОБА_2 , на земельну ділянку кадастровий номер 3522285400:02:000:0147, загальна площа якої становить 5,5556 в межах згідно з планом, що розташована на території Петровської сільської ради, оскільки у витязі з Державного земельного кадастру про вказану земельну ділянку, в графі відомості про право власності зазначений інший власник земельної ділянки ніж той, що зазначений у державному акті на право приватної власності на землю. Відомостей про інших спадкоємців спадкова справа не містить, заповіти від іменні спадкодавця не посвідчувалися (а.с. 11,35,37,52,53,55,56).
Згідно з Витягом з Державного земельного кадастру про земельну ділянку №НВ-3510147872019 сформованого 05 листопада 2019 року, земельна ділянка площею 5,56 гектарів в межах згідно з планом, розташована на території Петрівської сільської ради для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер 3522285400:02:000:0147, зареєстрована на праві власності за Знам`янською районною державною адміністрацією та наразі знаходиться в оренді ФГ Матвєєв (а.с. 49-51).
Нормативна грошова оцінка спірної земельної ділянки становить 202814 грн. 72 коп. (а.с. 19).
Факт родинного зв`язку між позивачем ОСОБА_1 та померлим ОСОБА_2 посвічується свідоцтвам про народження позивача серії НОМЕР_2 від 12 жовтня 1985 року виданим Петрівською сільською радою Кіровоградської області (а.с. 10).
Відповідно до порложень ст ст.4,13 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів. Суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Відповідно до ст.524 ЦК України в редакції 1963 року, спадкоємство здійснюється за законом і за заповітом.
Згідно зі ст.116 ЗК України, громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом.
Частина перша статті 81 ЗК України також передбачає набуття громадянами України права власності на земельні ділянки в порядку прийняття спадщини.
Відповідно до абзацу 3 п.1 Постанови Пленуму Верховного Суду України №7 від 30 травня 2008 року Про судову практику у справах про спадкування , згідно з правилами статті 1220 ЦК України та статті 249 ЦПК України, часом відкриття спадщини слід вважати день смерті особи, зазначений у свідоцтві про смерть, виданим відповідним державним органом реєстрації актів цивільного стану.
Згідно з роз`ясненнями Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 01 березня 2013 року, якщо спадщина відкрилась у період чинності ЦК УРСР, застосуванню підлягають норми ЦК УРСР про належність спадщини спадкоємцеві з часу відкриття спадщини незалежно від оформлення права на спадщину.
Набуття права власності на земельну ділянку та перехід права власності на земельну ділянку в порядку спадкування має місце за наявності таких юридичних фактів у їх сукупності: ухвалення рішення компетентного органу про передачу у власність земельної ділянки спадкодавцю, укладення спадкодавцем правочинів щодо набуття права власності на земельні ділянки; виготовлення технічної документації на земельні ділянки; визначення меж земельної ділянки в натурі; погодження із суміжними землевласниками та землекористувачами; одержання у встановленому порядку державного акта на землю; реєстрація права власності на земельну ділянку. Якщо зазначені вимоги спадкодавцем не дотримано - право власності на конкретні земельні ділянки не виникає та відповідно до статті 1216 ЦК не переходить до спадкоємців у порядку спадкування, за винятком встановлених випадків, на які поширюється дія пункту 1 розділу X Перехідні положення Земельного Кодексу України.
Якщо спадкодавець не набув права власності на земельну ділянку згідно зі статтею 125 ЗК, проте розпочав процедуру приватизації земельної ділянки відповідно до чинного законодавства України, а органами місцевого самоврядування відмовлено спадкоємцям у завершенні процедури приватизації, то спадкоємці мають право звертатися до суду із позовами про визнання відповідного права в порядку спадкування - права на завершення приватизації та одержання державного акта про право власності на землю на ім`я спадкоємця, а не права власності на земельну ділянку.
На підставі пункту 1 розділу X Перехідні положення ЗК рішення про передачу громадянам України безоплатно у приватну власність земельних ділянок, прийняті органами місцевого самоврядування відповідно до Декрету КМУ від 26 грудня 1992 року Про приватизацію земельних ділянок (далі Декрет) є підставою для виготовлення та видачі цим громадянам або їх спадкоємцям державних актів на право власності на земельну ділянку за технічною документацією щодо складання документів, що посвідчують право на земельну ділянку.
Якщо видача державного акта про право власності на землю здійснюється на підставі рішення про передачу громадянам України безоплатно у приватну власність земельних ділянок, прийнятого органами місцевого самоврядування відповідно до Декрету, до спадкоємців переходить право отримати державний акт про право власності на земельну ділянку. Зазначений порядок встановлений законодавством у разі набуття права власності на земельні ділянки шляхом їх приватизації громадянами (частина третя статті 116 ЗК).
Умовою для переходу в порядку спадкування права власності на земельну ділянку, є набуття спадкодавцем зазначеного права у встановленому законодавством України порядку.
Якщо за життя спадкодавець не набув права власності на земельну ділянку, то спадкоємець також не набуває права власності у порядку спадкування. До спадкоємця переходять лише визначені майнові права, які належали спадкодавцеві на час відкриття спадщини. Для набуття права власності у встановленому законодавством порядку спадкоємець повинен здійснити дії, які необхідні для набуття права власності на визначене нерухоме майно.
Як встановлено судом, спадкодавець ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 . Державний акт на право приватної власності на землю серії ІV-КР №013472 видано на ім`я ОСОБА_2 на підставі розпорядження Знам`янської районної державної адміністрації від 12 березня 2002 року № 99-р. Тобто, спірна земельна ділянка передана у власність спадкодавцю, через рік після його смерті.
Таким чином, при житті ОСОБА_2 не набув права власності на земельну ділянку площею 5,56 гектарів в межах згідно з планом, розташована на території Петрівської сільської ради для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер 3522285400:02:000:0147, така не належала спадкодавцю на час відкриття спадщини та не увійшла до спадкового майна, що виключає визнання права власності на неї в порядку спадкування за спадкоємцем ОСОБА_1 . За вказаного, заявлені останнім позовні вимоги не підлягають задоволенню.
Відповідно до положень ст. 141 ЦПК України судові витрати понесені позивачем, суд залишає по фактично понесеним.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 2,4,12,13, 81,89, 141, 206, 223, 259, 263 -265, 354 ЦПК України, суд,-
У Х В А Л И В:
У задоволенні позову ОСОБА_1 до Петрівської сільської ради Знам`янського району Кіровоградської області про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування за законом, відмовити.
Судові витрати залишити по фактично понесеним.
Позивач - ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 , місце проживання: АДРЕСА_1 .
Відповідач - Знам`янська міська рада Кіровоградської області, ЄДРПОУ 04055191, місце знаходження вулиця Михайла Грушевського, 19 місто Знам`ка Кіровоградської області.
Третя особа - Фермерське господарство Матвєєв , місце знаходження вул.Грушевського, буд.48 смт Знам`янка Друга Кіровоградської області.
Суддя Г.В. Берднікова
Суд | Знам’янський міськрайонний суд Кіровоградської області |
Дата ухвалення рішення | 24.06.2021 |
Оприлюднено | 30.06.2021 |
Номер документу | 97932485 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Знам’янський міськрайонний суд Кіровоградської області
Берднікова Г. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні