КИЇВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД м.ПОЛТАВИ
Справа №552/3910/19
Провадження № 1-кс/552/1036/21
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29.06.2021 року слідчий суддя Київського районного суду м. Полтави ОСОБА_1 ,
при секретарі ОСОБА_2
з участю слідчої ОСОБА_3
розглянув у судовому засіданні в залі суду клопотання старшого слідчого з особливо важливих справ третього відділу розслідування кримінальних проваджень СУ ФР ГУ ДФС у Полтавській області ОСОБА_4 про продовження строку досудового розслідування, -
ВСТАНОВИВ:
Старший слідчий з особливо важливих справ третього відділу розслідування кримінальних проваджень СУ ФР ГУ ДФС у Полтавській області ОСОБА_4 звернувся з клопотанням погодженим з прокурором про продовження строку досудового розслідування по кримінальному провадженню №32019170000000054, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань 24.06.2019 заознаками вчиненнякримінального правопорушення,передбаченого ч.1ст.212КК України відносно службових осіб ТОВ «КашканЛогістик» .Досудовим розслідуваннямдосліджуються обставинивідображення ТОВ«Кашкан Логістик»у податковійзвітності фінансово-господарських взаємовідносин ізТОВ «ХелсАктив» (кодЄДРПОУ 41661500),ТОВ «АтлантХаус» (кодЄДРПОУ 41899428),ТОВ «ШтурмСтар» (кодЄДРПОУ 42505876),ТОВ «Київськабіоенергетична компанія»(кодЄДРПОУ 38751410),які малимісце уперіод 2018-2020років.В ходідосудового розслідуванняу кримінальномупровадженні змоменту внесеннявідомостей булопроведено рядслідчих тапроцесуальних дій,внаслідок чогоу кримінальномупроваджені виконанонаступне:а самедолучено відомості про рух коштів по рахунках вищевказаних товариств, відповідно до яких підтверджено перерахування безготівкових коштів ТОВ «Хелс Актив», ТОВ «Атлант Хаус», ТОВ «Штурм Стар», ТОВ «Київська біоенергетична компанія» на банківські рахунки ТОВ «Кашкан Логістик» за товарно-матеріальні цінності; долучено первинні фінансово-господарські документи ТОВ «Кашкан Логістик» по реалізації товарно-матеріальних цінностей в адресу ТОВ «Хелс Актив», ТОВ «Атлант Хаус», ТОВ «Штурм Стар», ТОВ «Київська біоенергетична компанія» та реєстраційні справи даних юридичних осіб ; проведено допит як свідків директора, головного бухгалтера , комірника ТОВ «Кашкан Логістик»;долучено відповідь ГУ ДПС у Полтавській області №45001/10/16-31-12-02-18 від 07.12.2020 згідно якої надано інформацію про проведені документальні перевірки, податкову звітність,реєстри податковогокредиту тазобов`язань ТОВ«Кашкан Логістик»за період2017-2020років;долучено рядвідповідей щодонеможливості встановленнямісцезнаходження директорів ТОВ «Хелс Актив» ОСОБА_5 , ТОВ «Атлант Хаус» ОСОБА_6 , ТОВ «Штурм Стар» ОСОБА_7 , ТОВ «Київська біоенергетична компанія» ОСОБА_8 , відомості щодо подання податкових звітностей підприємствами.
На даний час у кримінальному провадженні триває проведення слідчих дій, направлених на встановлення повного переліку осіб, причетних до умисного ухилення від сплати податків та обставин за яких вчинено кримінальне правопорушення. Необхідно провести інші слідчі (розшукові) та процесуальні дії, необхідні для встановлення обставин, що підлягають доказуванню у кримінальному провадженні, та доведення винуватості осіб, причетних до вчинення кримінального правопорушення, в тому числі отримати зразки почерку та підписів і допитати в якості свідків службових осіб ТОВ «Хелс Актив», ТОВ «Атлант Хаус», ТОВ «Штурм Стар», ТОВ «Київська біоенергетична компанія», а також провести судові експертизи з урахуванням отриманих зразків. Вищезазначені слідчі (розшукові) та процесуальні дії не вдалось провести у строк розслідування кримінального правопорушення (злочину) у зв`язку із: особливою складністю провадження та необхідністю проведення великої кількості слідчих та процесуальних дій; неналежним виконанням постанов та доручень слідчого щодо проведення слідчих дій та вжиття заходів забезпечення на території інших територіально віддалених областей.
У судовому засіданні слідча ОСОБА_3 клопотання підтримала та просила задовольнити. Інші обставини , крім тих, що наведені у клопотанні не зазначила.
Слідчий суддя заслухавши слідчого, дослідивши матеріали клопотання дійшов до наступного висновку.
Відповідно дост. 295-1 КПК Україниу випадках, передбаченихст.294КПКУкраїни продовження строку досудового розслідування здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, постановленої за відповідним клопотанням прокурора або слідчого.
Слідчим суддеювстановлено,що слідчим управлінням фінансових розслідуваньГУ ДФСу Полтавськійобласті проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 32019170000000054 від 24.06.2019, відносно службових осіб ТОВ «Кашкан Логістик» (код ЄДРПОУ 36965823), за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.212 КК України.
Згідно вимог частини 1, 4, 5 ст. 294 КПК України якщо досудове розслідування злочину або кримінального проступку до моменту повідомлення особі про підозру неможливо закінчити у строк, зазначений в абзаці другому частини першої статті 219 цього Кодексу, вказаний строк може бути неодноразово продовжений слідчим суддею за клопотанням прокурора або слідчого, погодженого з прокурором, на строк, встановлений пунктами 1-3 частини другої статті 219 цього Кодексу. Строк досудового розслідування злочину може бути продовжений до трьох місяців, якщо його неможливо закінчити внаслідок складності провадження, до шести місяців - внаслідок особливої складності провадження, до дванадцяти місяців - внаслідок виняткової складності провадження. Клопотання про продовження строку досудового розслідування подається не пізніше п`яти днів до спливу строку досудового розслідування, встановленого статтею 219 цього Кодексу. Строк досудового розслідування, що закінчився, поновленню не підлягає.
Відповідно до ч. 5 ст. 294 КПК України клопотання про продовження строку досудового розслідування подається не пізніше п`яти днів до спливу строку досудового розслідування, встановленого статтею 219 цього Кодексу.
Складність кримінального провадження визначається з урахуванням кількості підозрюваних, обвинувачуваних та кримінальних правопорушень, щодо яких здійснюється провадження, обсягу та специфіки процесуальних дій, необхідних для здійснення досудового розслідування (п. 1 ч. 3 ст. 28 КПК України).
На даний момент за вказаним кримінальним провадженням нікому з осіб не повідомлено про підозру, що підтверджується витягом з ЄРДР.
В жодному з процесуальних актів не зазначено відомості про складність кримінального провадження № 32019170000000054 від 24.06.2019 року.
За вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 212 КК України, за яким здійснюється дане кримінальне провадження передбачає покарання у вигляді штрафу від трьох тисяч до п`яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років, що відповідно до ч. 1 ст. 12 КК України відносить цей злочин до злочинів невеликої тяжкості.
Статтею 28 КПК України передбачено, що під час кримінального провадження кожна процесуальна дія або процесуальне рішення повинні бути виконані або прийняті в розумні строки. Розумними вважаються строки, що є об`єктивно необхідними для виконання процесуальних дій та прийняття процесуальних рішень.
Відповідно до статті 113 КПК України процесуальні строки - це встановлені законом або відповідно до нього прокурором, слідчим суддею або судом проміжки часу, у межах яких учасники кримінального провадження зобов`язані (мають право) приймати процесуальні рішення чи вчиняти процесуальні дії.
Будь-яка процесуальна дія або сукупність дій під час кримінального провадження мають бути виконані без невиправданої затримки і в будь-якому разі не пізніше граничного строку, визначеного відповідним положенням цього Кодексу.
Відповідно ч.3 до ст.295-1 КПК України слідчий суддя зобов`язаний розглянути клопотання про продовження строку досудового розслідування протягом трьох днів з дня його одержання, але в будь-якому разі до спливу строку досудового розслідування, за участю слідчого або прокурора, а також підозрюваного та його захисника, у разі розгляду клопотання про продовження строку досудового розслідування після повідомлення особі про підозру.
У відповідності до стандарту доказування «поза розумним сумнівом» (рішення у справі «Ірландія проти Сполученого Королівства»), який застосовується при оцінці доказів, докази можуть «випливати зі співіснування достатньо переконливих, чітких і узгоджених між собою висновків чи схожих неспростовних презумпцій факту» (рішення у справі «Коробов проти України»).
Конституційний Суд України в рішенні у справі про розгляд судом окремих постанов слідчого від 30 січня 2003 року вказав, що поняття «розумний строк досудового слідства» є оціночним, тобто таким, що визначається у кожному конкретному випадку з огляду на сукупність усіх обставин вчинення і розслідування злочину (злочинів). Визначення розумного строку досудового слідства залежить від багатьох факторів, включаючи обсяг і складність справи, кількість слідчих дій, число потерпілих та свідків, необхідність проведення експертиз та отримання висновків тощо. Обов`язковість урахування цілого ряду конкретних обставин справи при визначенні розумності строку зумовила також необхідність вироблення Європейським судом переліку взаємопов`язаних критеріїв. Згідно з практикою Європейського суду розумність тривалості провадження повинна визначатись з урахуванням відповідних обставин справи та з огляду на такі критерії, як, зокрема, складність справи, поведінка заявника, а також органів влади, пов`язаних зі справою (рішення у справах «Пелісьє і Сассі проти Франції» та «Філіс проти Греції»).
Крім того, слідчий суддя приймає до уваги п. 42 рішення Європейського Суду з прав людини від 13.01.2011 р. у справі «Михалкова та інші проти України» в якому зазначено, що розслідування має бути ретельним, безстороннім і сумлінним. Розслідування повинне забезпечити встановлення винних осіб та їх покарання. Органи державної влади повинні вжити всіх заходів для отримання всіх наявних доказів, які мають відношення до події, показань очевидців, доказів експертиз. Будь-які недоліки у розслідуванні, які підривають його здатність встановити відповідальну особу, створюють ризик недодержання такого стандарту.
Також відповідно до ч. 2ст. 295-1 КПК Україниу клопотанні про продовження строку досудового розслідування до повідомлення особі про підозру зазначаються:
1) найменування (номер) кримінального провадження;
2) всі слідчі (розшукові) та інші процесуальні дії, проведені під час кримінального провадження;
3) обставини, що перешкоджали здійснити інші необхідні процесуальні дії раніше;
4) строк, необхідний для проведення або завершення процесуальних дій;
5) інші відомості, що обґрунтовують необхідність продовження строку досудового розслідування.
До клопотання також мають бути додані оригінали або копії документів та інших матеріалів, якими прокурор, слідчий обґрунтовує доводи клопотання, а також витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань щодо кримінального провадження, в рамках якого подається клопотання. При цьому слідчий, прокурор зобов`язані зазначити у відповідному клопотанні найкоротший строк, достатній для потреб досудового розслідування.
Продовження строкудосудового розслідуваннявказаного кримінальногопровадження слідчийобґрунтовує необхідністюпровести інші слідчі (розшукові) та процесуальні дії, необхідні для встановлення обставин, що підлягають доказуванню у кримінальному провадженні, та доведення винуватості осіб, причетних до вчинення кримінального правопорушення, в тому числі отримати зразки почерку та підписів і допитати в якості свідків службових осіб ТОВ «Хелс Актив», ТОВ «Атлант Хаус», ТОВ «Штурм Стар», ТОВ «Київська біоенергетична компанія», а також провести судові експертизи з урахуванням отриманих зразків.
Як убачається з матеріалів , що додані до клопотання , постановою першого заступника керівника Полтавської області від 29 жовтня 2020 року скасована постанова від 22.10.2019 року про закриття кримінального провадження від 24.06.2019.
Проте відсутня інформація, що з зазначеного періоду, а саме 29 жовтня 2020 року у повному обсязі проводились слідчі чи процесуальні дії .
У клопотанні не наведено обставин, що перешкоджали слідчому здійснити зазначені ним процесуальні дії в межах досудового розслідування кримінального провадження.
Продовження строку досудового розслідування до шести місяців у клопотанні не обґрунтоване.
У клопотанні не наведено будь-яких конкретних обставин, які б могли вплинути на ефективність досудового розслідування. Зазначені слідчим підстави для продовження строку досудового розслідування мають формальний характер. Продовження строку досудового розслідування у клопотанні зовсім не обґрунтоване.
Стаття 214 КПК України регламентує, що підставою для внесення інформації до ЄРДР (і відповідно, відкриття кримінального провадження, розпочинання досудового розслідування) є встановлення обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення.
Положення ст. 212 КК України є бланкетними та передбачають відповідальність за умисне ухилення від сплати податків, зборів (обов`язкових платежів), що входять в систему оподаткування, введених у встановленому законом порядку, якщо ці діяння призвели до фактичного ненадходження до бюджетів чи державних цільових фондів коштів у значних розмірах.
Податковий кодекс України (п. 86.1 ст. 86) чітко визначає, що єдиним документом, яким повинні встановлюватись будь-які порушення податкового законодавства, є акти документальних перевірок, види яких також чітко регламентуються законодавством (ст. 75 ПК України).
З наведених норм випливає, що для встановлення кримінального правопорушення у вигляді умисного ухилення від сплати податків необхідною умовою є доведення факту порушення норм податкового законодавства та ненадходження внаслідок цього коштів до бюджету (шкоди), а єдиним допустимим документом, яким встановлюється податкове порушення та факт ненадходження коштів до бюджету (законним джерелом), є акт податкової перевірки.
Дотримання розумних строків є основоположним завданням оперативного розслідування будь-якого злочину, закріпленим у ст. 2 КПК України, що відображає вимоги ст. 6 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод.
За викладених обставин, слідчий суддя дійшов до висновку, що дії сторони обвинувачення при здійсненні досудового розслідування кримінального провадження мають бути спрямовані на забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура, що відповідає завданню кримінального провадження.
Згідно ч.4ст. 295-1 КПК України слідчий суддя відмовляє у задоволенні клопотання про продовження строку досудового розслідування до повідомлення особі про підозру у разі його протиправності та необґрунтованості.
Частиною першою ст. 40 КПК України визначено, що слідчий несе відповідальність за законність та своєчасність здійснення процесуальних дій.
Відповідно до ч. 4 ст. 38 КПК України орган досудового розслідування зобов`язаний застосовувати всі передбачені законом заходи для забезпечення ефективності досудового розслідування.
Відповідно до ст. 2 КПК України завданням кримінального провадження, серед іншого, є захист особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, охорона прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження, а також забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування.
З урахуванням зазначеного слідчий суддя вважає, що в даному випадку відсутня доцільність продовження строку досудового розслідування, оскільки слідчим не доведено обґрунтованість заявленого клопотання та можливість вчинення ефективних слідчих дій, а тому в задоволенні клопотання слід відмовити.
Частинами 6, 9 ст. 295-1 КПК України передбачено, що про відмову у задоволенні клопотання про продовження строку досудового розслідування слідчим суддею постановляється вмотивована ухвала. Ухвала слідчого судді, прийнята за результатами розгляду клопотання про продовження строку досудового розслідування, оскарженню не підлягає.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст.219, 294, 295-1, 372 КПК України, -
УХВАЛИВ:
У задоволенніклопотання про продовження строку досудового розслідування відмовити.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Повний текст ухвали проголошений 30 червня 2021 року о 14 год.
Слідчий суддя ОСОБА_1
Суд | Київський районний суд м. Полтави |
Дата ухвалення рішення | 29.06.2021 |
Оприлюднено | 31.01.2023 |
Номер документу | 97978650 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про продовження строку досудового розслідування |
Кримінальне
Київський районний суд м. Полтави
Кузіна Ж. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні