Справа №538/998/21
Провадження по справі №2/538/332/21
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
29 червня 2021 року м. Лохвиця
Лохвицький районний суд Полтавської області у складі
головуючого судді Зуб Т.О.,
за участю секретаря судового засідання Криворучко В.І.,
розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні у м. Лохвиця цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Лохвицької міської ради Полтавської області, третя особа- приватний нотаріус Лохвицького районного нотаріального округу Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) Жук Тетяна Павлівна, про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини ,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулася до Лохвицького районного суду Полтавської області з вищевказаним позовом, у якому просить встановити додатковий строк для прийняття спадщини після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 матері ОСОБА_2 . В обгрунтування вимог зазначила, що після смерті матері відкрилася спадщина у вигляді права власності на земельну ділянку площею 3,54 гектара в межах згідно з планом, на території Харківецької сільської ради Миргородського (раніше- Лохвицького) району Полтавської області, посвідченого Державним актом на право власності на земельну ділянку серії ПЛ № 164602, кадастровий номер земельної ділянки 5322687800:00:004:0056. Від імені спадкодавця було посвідчено заповіт 08.11.2016 року Виконавчим комітетом Харківецької сільської ради Лохвицького району Полтавської області за реєстром № 60 на все майно на користь позивача. 21.09.2020 року я через виконавчий комітет Харківецької сільської ради Шеремет Л.І. звернулася з заявою про прийняття спадщини за місцем відкриття спадщини. Заяву було зареєстровано в реєстрі за № 22, але, з невідомих причин заява до нотаріальної контори не надійшла. Про даний факт ОСОБА_1 стало відомо лише після її звернення у травні 2021 року за оформленням спадкових прав, тобто через півроку після смерті спадкодавця. Приватним нотаріусом Лохвицького нотаріального округу Жук Т.П. було повідомлено, що спадкова справа після смерті ОСОБА_2 не заводилася та було відмовлено у вчиненні нотаріальних дій відносно спадкового майна, у зв`язку з пропуском встановленого законодавством шестимісячного терміну для прийняття спадщини, та роз`яснено право на звернення до суду для визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини.
Просить суд встановити додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , терміном у два місяці.
Ухвалою судді Лохвицького районного суду Полтавської області від 18.06.2021 року відкрито провадження по справі за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче судове засідання (а.с. 19).
У підготовче судове засідання сторони не з`явилися.
Позивач ОСОБА_1 до позову додала заяву про розгляд справи у її відсутність, позовні вимоги підтримує у повному обсязі (а.с. 16).
Представник відповідача- Лохвицької міської територіальної громади Полтавської області до суду надав заяву про розгляд справи у його відсутність. Проти задоволення позову не заперечує (а.с. 27).
Третя особа- приватний нотаріус Лохвицького районного нотаріального округу Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) Жук Т.П. до суду надала листа, у якому також просила слухати справу у її відсутність (а.с. 24).
Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
У відповідності до ст. 81 ЦПК України, кожна сторона зобов`язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених статтею 82 цього Кодексу. Докази подаються сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 є матір`ю ОСОБА_1 (а.с. 12, 13). ОСОБА_2 на праві власності належала земельна ділянка загального площею 3,54га, яка розташована на території Харківецької сільської ради, що підтверджується Державним актом на право власності на земельну ділянку серії ПЛ № 164602 (а.с. 14). Від імені останньої 02.03.2009 року Виконавчим комітетом Харківецької сільської ради Лохвицького району Полтавської області був посвідчений заповіт за реєстром № 60, згідно якого ОСОБА_2 все належне майно заповіла позивачу (а.с. 10). ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 від 03.09.2020 року (а.с. 7). 21.09.2020 року ОСОБА_1 звернулася до Харківецької сільської ради Лохвицького району Полтавської області, де склала заяву про прийняття спадщини (а.с. 8), але з невідомих причин, як зазначає позивач, заяву не було направлено до нотаріальної контори. Приватним нотаріусом Лохвицького нотаріального округу Жук Т.П. було повідомлено у вчиненні нотаріальних дій відносно спадкового майна, у зв`язку з пропуском встановленого законодавством шестимісячного терміну для прийняття спадщини, що підтверджується постановою про відмову у вчиненні нотаріальної дії за вих. № 282/02-31 від 25.02.2021 року (а.с. 9).
Згідно до статті 1221 Цивільного кодексу України місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця.
Відповідно до ч. 1, ч. 2 ст. 1220 ЦК України, спадщина відкривається внаслідок смерті особи, часом відкриття спадщини є день смерті особи.
Згідно ст. 1270 ЦПК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини; якщо виникнення у особи права на спадщину залежить від неприйняття спадщини або відмови в його прийнятті іншими спадкоємцями, строк для прийняття нею спадщини встановлюється в три місяці з моменту неприйняття іншими спадкоємцями спадщини або відмови від її прийняття.
Згідно ч. 3 ст. 1272 вказаного Кодексу за позовом спадкоємця, що пропустив строк для прийняття спадщини із поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Згідно п. 24 Постанови Пленуму Верховного суду України № 7 від 30.05.2008 року, Про судову практику у справах про спадкування , особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до частини третьої статті 1272 ЦК України . Суди відкривають провадження в такій справі у разі відсутності письмової згоди спадкоємців, які прийняли спадщину а також за відсутності інших спадкоємців, які могли б дати письмову згоду на подання заяви до нотаріальної контори про прийняття спадщини.
Правила ч. 3 ст. 1272 ЦК України, можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви; 2) ці обставини визнані судом поважними.
Зазначений висновок відповідає правовій позиції Верховного Суду України, викладеній у постановах: від 26 вересня 2012 року № 6-85цс12, від 4 листопада 2015 року № 6-1486цс15.
Згідно з положенням ч. 4 ст. 206 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.
Відповідно до п. 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 12.06.2009р. № 2 Про застосування норм цивільного процесуального законодавства при розгляді справ у суді першої інстанції , у разі визнання відповідачем позову, яке має бути безумовним, і якщо таке визнання не суперечить закону й не порушує права, свободи та інтереси інших осіб (не відповідача), суд ухвалює рішення про задоволення позову, обмежившись у мотивувальній частині рішення посиланням на визнання позову без з`ясування і дослідження інших обставин справи.
Проаналізувавши встановлені обставини по справі, оцінивши надані в силу положень ст.76 ЦПК України докази в їх сукупності, враховуючи визнання стороною відповідача позовних вимог, суд вважає за необхідне визнати причини пропуску строку подачі заяви про прийняття спадщини спадкоємцем поважними, а позов задовольнити і визначити додатковий строк для подачі заяви про прийняття спадщини.
Факт пропуску строку для прийняття спадщини не є підставою для усунення від спадкування.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 12 , 13 , 77 , 81 , 259 , 263-265 , 268 ЦПК України , суд,-
УХВАЛИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Лохвицької міської ради Полтавської області, третя особа- приватний нотаріус Лохвицького районного нотаріального округу Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) Жук Тетяна Павлівна, про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини ,- задовольнити.
Встановити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 її матері- ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , терміном у два місяці.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана безпосередньо до Полтавського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду- якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому відповідного рішення суду.
Згідно п.п. 15.5 п.15 ч.1 Розділу ХІІІ Перехідні Положення ЦПК України в новій редакції, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя: Т.О. Зуб
Суд | Лохвицький районний суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 29.06.2021 |
Оприлюднено | 01.07.2021 |
Номер документу | 97987962 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Лохвицький районний суд Полтавської області
Зуб Т. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні