Справа № 529/415/21
Провадження № 2/529/172/21
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 червня 2021 року Диканський районний суд Полтавської області в складі:
головуючого судді - Кириченко О.С.,
за участі секретаря судового засідання - Бурлиги Н.Л.,
розглянувши у порядку загального позовного провадження у відкритому підготовчому засіданні в залі суду в смт Диканька Полтавської області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Диканської селищної ради Полтавського району Полтавської області, за участі третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору: приватного нотаріуса Диканського районного нотаріального округу Полтавської області Хіцан Тетяни Володимирівни, ОСОБА_2 , про визнання права власності на спадкове майно, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом про визнання за нею права власності на спадкове майно. В обґрунтування позовних вимог вказує, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер її батько ОСОБА_3 , після смерті якого відкрилася спадщина, до складу якої входить 1/2 частина земельної ділянки для обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд та ведення особистого підсобного господарства загальною площею 0,26 га, яка належала спадкодавцеві на підставі державного акта на право приватної власності на землю серії ІІІ-ПЛ № 014057, виданого 02.10.1998 Стасівською сільською радою народних депутатів.
ОСОБА_1 зазначає, що згідно із заповітом її батька ОСОБА_3 від 04.11.2016, вона є єдиним спадкоємцем 1/2 частини земельної ділянки площею 0,51 га, яка належала спадкодавцеві на підставі державного акта на право приватної власності на землю серії ІІІ-ПЛ № 014057, виданого 02.10.1998 Стасівською сільською радою народних депутатів. Позивач вказує, що спадкоємцями за законом першої черги спадкування на майно, не охоплене заповітом, є вона та її сестра - третя особа по справі ОСОБА_2 . Ними було здійснено оформлення спадкових прав на майно, що не охоплене змістом заповіту, а саме - належну спадкодавцю земельну ділянку площею 3,0294 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.
Позивач вказує, що нотаріусом їй було відмовлено в оформленні спадкових прав на земельну ділянку, визначену змістом заповіту спадкодавця, у зв`язку із невідповідністю заявлених нею прав (правового статусу визначеного змістом заповіту майна, право власності на яке зареєстроване як спільна часткова власність) наявному спадковому майну. Враховуючи зміст заповіту, 1/2 частина земельної ділянки площею 0,26 га, яка залишилася у власності спадкодавця після складення договору дарування на користь третьої особи по справі ОСОБА_2 , входить до складу спадкового майна за заповітом, але не може бути успадкована в позасудовому порядку, оскільки після вчинення дій іншим співвласником щодо виділу частки спільна власність на земельну ділянку припинила своє існування. З урахуванням викладеного, позивач просить визнати за нею у порядку спадкування за заповітом після смерті батька ОСОБА_3 право власності на земельну ділянку для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд площею 0,0647 га, кадастровий номер 5321084901:01:001:0647, яка розташована по АДРЕСА_1 , та на земельну ділянку для ведення особистого селянського господарства площею 0,0689 га, кадастровий номер 5321084901:01:001:0646, яка розташована в с. Стасі Полтавського /раніше - Диканського/ району Полтавської області.
Позивач ОСОБА_1 в підготовче засідання не з`явилася, надала суду письмову заяву про підтримання позовних вимог в повному обсязі та розгляд справи за її відсутності.
Представник відповідача Диканської селищної ради Полтавського району Полтавської області в підготовче засідання не з`явився, на адресу суду надійшов відзив на позов, згідно якого відповідач визнав позов в повному обсязі та просить розглянути справу без участі його представника.
Третя особа - приватний нотаріус Диканського районного нотаріального округу Полтавської області Хіцан Т.В. в підготовче засідання не з`явилася, подала до суду письмове клопотання, в якому вказала, що заперечень проти задоволення позову не має та просить розглянути справу за її відсутності.
Третя особа ОСОБА_2 в підготовче засідання не з`явилася, надала суду письмове пояснення щодо позову, згідно якого вона не заперечує проти задоволення позову та просить розглянути справу за її відсутності.
Враховуючи те, що позивач позов підтримала, відповідачем було визнано позов в повному обсязі, визнання позову відповідачем не суперечить закону та не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, треті особи не заперечували проти задоволення позову, керуючись ч. 3 ст. 200, ч. 4 ст. 206 ЦПК України, суд дійшов висновку про наявність підстав для ухвалення рішення у підготовчому засіданні.
З огляду на подані учасниками справи письмові заяви, суд провів розгляд справи у підготовчому засіданні за відсутності сторін та третіх осіб, на підставі наявних матеріалів у справі та без фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу, що передбачено ч. 2 ст. 247 ЦПК України.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши докази по справі у їх сукупності, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
З копії свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 , виданого виконавчим комітетом Стасівської сільської ради Диканського району Полтавської області, вбачається, що ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 /а.с. 7/.
Наявними у справі копіями свідоцтв про народження та про одруження стверджується, що позивач є рідною дочкою нині померлого ОСОБА_3 , а після укладення шлюбу позивач прийняла прізвище чоловіка - ОСОБА_4 /а.с. 8, 10/.
Судом встановлено, що нині покійний ОСОБА_3 був власником земельної ділянки загальною площею 0,51 га, з цільовим призначенням для обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд та ведення особистого підсобного господарства, розташованої на території Стасівської сільської ради Диканського району Полтавської області, яка належала спадкодавцеві на підставі державного акта на право приватної власності на землю серії ІІІ-ПЛ № 014057, виданого 02.10.1998 Стасівською сільською радою народних депутатів. До складу земель, визначених вказаним правовстановлюючим документом, було включено дві відокремлені земельні ділянки: площею 0,26 га та 0,25 га /а.с. 17/.
Земельна ділянка площею 0,26 га з цільовим призначенням для обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд та ведення особистого підсобного господарства була розташована під належною ОСОБА_3 1/2 частиною садибного житлового будинку з господарськими будівлями і спорудами по АДРЕСА_1 . На час оформлення вищевказаного державного акту, а саме 1998 рік, житловий будинок перебував у спільній власності двох осіб, але фактично використовувався власниками відокремлено, тому в процесі реалізації права на безкоштовну приватизацію присадибної земельної ділянки співвласникам передані відокремлені земельні ділянки, конфігурація яких відображала фактичне користування майном.
14 липня 2003 року дочка ОСОБА_3 - третя особа по справі ОСОБА_2 згідно договору дарування прийняла у дар 1/4 частину вищевказаного садибного житлового будинку з господарськими будівлями та спорудами, а 28 жовтня 2016 року згідно договору дарування прийняла у дар 1/4 частину цього будинковолодіння позивач ОСОБА_1 /а.с. 19, 22-23/.
З часу набуття у власність зазначений садибний житловий будинок фактично поділений на три відокремлені частини з окремими входами-виходами, що підтверджується наявною у матеріалах справи копією технічного паспорта на це будинковолодіння /а.с. 43-49/.
Згідно з договором дарування від 14 липня 2003 року третя особа по справі ОСОБА_2 прийняла у дар від ОСОБА_3 також 1/2 частину земельної ділянки площею 0,26 га для обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд та ведення особистого підсобного господарства, що розташована по АДРЕСА_1 /а.с. 19/. У подальшому, ОСОБА_2 було здійснено дії щодо виготовлення правовстановлюючих документів на отриману у дар земельну ділянку та реєстрацію права власності, шляхом виготовлення двох правовстановлюючих документів згідно цільового призначення землі.
Так, відповідно до державного акта на право власності на земельну ділянку серії ЯМ № 356452 від 16 липня 2012 року ОСОБА_2 є власником земельної ділянки площею 0,0170 га з цільовим призначенням для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд по АДРЕСА_1 . Згідно технічної документації на вказаній земельній ділянці розташована частина садибного житлового будинку, яка відповідає фактичному користуванню таким майном ОСОБА_2 /а.с. 20, 34-36/.
Відповідно до державного акта на право власності на земельну ділянку серії ЯМ № 356453 від 16 липня 2012 року ОСОБА_2 є власником земельної ділянки площею 0,1130 га з цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства по АДРЕСА_1 /а.с. 21/.
Згідно із заповітом від 04 листопада 2016 року ОСОБА_3 заповів позивачу ОСОБА_1 належну йому 1/2 частини земельної ділянки загальною площею 0,51 га, розташованої на території Стасівської сільської ради Диканського /нині - Полтавського/ району Полтавської області /а.с. 12/.
Враховуючи зміст заповіту, 1/2 частина земельної ділянки площею 0,26 га, яка залишилася у власності спадкодавця після складення договору дарування на користь третьої особи по справі ОСОБА_2 , входить до складу спадкового майна за заповітом, але не може бути успадкована в позасудовому порядку, оскільки після вчинення дій іншим співвласником щодо виділу частки спільна власність на земельну ділянку припинила своє існування.
З наявного у матеріалах повідомлення приватного нотаріуса Диканського районного нотаріального округу Полтавської області Хіцан Т.В. від 18 березня 2021 року за вих. № 34/02-14 вбачається, що позивачеві ОСОБА_1 було відмовлено в оформленні у нотаріальному порядку спадкових прав на земельну ділянку, визначену змістом заповіту спадкодавця ОСОБА_3 , у зв`язку із невідповідністю заявлених нею прав наявному спадковому майну /а.с. 18/.
Судом встановлено, що незважаючи на факт реєстрації ОСОБА_2 за договором дарування свого права власності на окремі земельні ділянки, залишок частки у вигляді 1/2 частини земельної ділянки площею 0,26 га залишився у власності спадкодавця ОСОБА_3 та входить до складу спадкового майна, визначеного заповітом.
За результатами проведення інвентаризації земельної ділянки, що залишилася у власності спадкодавця, здійснено розмежування згідно цільового призначення на земельні ділянки: площею 0,0647 га для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, кадастровий номер 5321084901:01:001:0647, та площею 0,0689 га для ведення особистого селянського господарства, кадастровий номер 5321084901:01:001:0646 /а.с. 31-39/.
Згідно рішення виконавчого комітету Стасівської сільської ради Диканського району Полтавської області № 13 від 27 березня 2020 року частині будинковолодіння, що належить позивачу ОСОБА_1 присвоєно нову адресу - АДРЕСА_1 /а.с. 51/.
Відповідно і земельна ділянка, що розташована під такою частиною будинку - площею 0,0647 га для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, кадастровий номер 5321084901:01:001:0647, також отримала відповідну адресу, що відображено у відомостях з Державного земельного кадастру /а.с. 28/.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 є єдиним спадкоємцем спірного нерухомого майна за заповітом, подала до нотаріуса заяву про прийняття спадщини у передбачений законом строк, інших спадкоємців за заповітом чи за законом немає. Права на залишок частки спадкодавця будь-якими іншими особами не заявлялися, спір щодо площі, конфігурації, меж земельних ділянок, що фактично залишилися у власності спадкодавця, з іншими особами відсутній.
Статтею 41 Конституцією України та статтею 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод закріплено принцип непорушності права приватної власності, який означає право особи на безперешкодне користування своїм майном та закріплює право власника володіти, користуватися і розпоряджатися належним йому майном, на власний розсуд вчиняти щодо свого майна будь-які угоди, відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб.
Відповідно до ч. 1 ст. 319 ЦК України власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд.
Згідно з ч. 1 ст. 321 ЦК України право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні.
Відповідно до ч. 1 ст. 377 ЦК України до особи, яка набула право власності на житловий будинок (крім багатоквартирного), будівлю або споруду, переходить право власності, право користування на земельну ділянку, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення в обсязі та на умовах, встановлених для попереднього землевласника (землекористувача).
Відповідно до частин 1, 4 статті 120 ЗК України у разі набуття права власності на жилий будинок, будівлю або споруду, що перебувають у власності, користуванні іншої особи, припиняється право власності, право користування земельною ділянкою, на якій розташовані ці об`єкти. До особи, яка набула право власності на жилий будинок, будівлю або споруду, розміщені на земельній ділянці, що перебуває у власності іншої особи, переходить право власності на земельну ділянку або її частину, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення. У разі набуття права власності на жилий будинок, будівлю або споруду кількома особами право на земельну ділянку визначається пропорційно до часток осіб у праві власності жилого будинку, будівлі або споруди.
Статтею 392 ЦК України передбачено, що власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Відповідно до ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Враховуючи, що незважаючи на факт реєстрації ОСОБА_2 за договором дарування свого права власності на окремі земельні ділянки, залишок частки у вигляді 1/2 частини земельної ділянки площею 0,26 га залишився у власності спадкодавця ОСОБА_3 та входить до складу спадкового майна, визначеного заповітом, ОСОБА_3 за свого життя у заповіті висловив своє волевиявлення, заповівши вказане належне йому майно позивачеві, інших спадкоємців, які б претендували на отримання спадщини немає, беручи до уваги, що оформлення вказаної спадщини у позасудовому порядку є неможливим, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню та вважає за необхідне визнати за позивачем ОСОБА_1 у порядку спадкування право власності на спірні земельні ділянки площею 0,0647 га та 0,0689 га.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 316, 319, 321, ч. 1 ст. 377, ст. ст. 392, 1216-1218, 1220, 1221, 1223, 1235, 1268-1270 ЦК України, ст. ст. 10, 12, 17, 81, 89, ч. 3 ст. 200, ч. 4 ст. 206, ч. 2 ст. 247, ст. ст. 263-265, 273, 354, 355 ЦПК України, суд, -
УХВАЛИВ:
Позов ОСОБА_1 до Диканської селищної ради Полтавського району Полтавської області, за участі третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору: приватного нотаріуса Диканського районного нотаріального округу Полтавської області Хіцан Тетяни Володимирівни, ОСОБА_2 , про визнання права власності на спадкове майно - задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 у порядку спадкування за заповітом після смерті батька ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , право власності на земельну ділянку для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд площею 0,0647 га, кадастровий номер 5321084901:01:001:0647, розташовану по АДРЕСА_1 .
Визнати за ОСОБА_1 у порядку спадкування за заповітом після смерті батька ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , право власності на земельну ділянку для ведення особистого селянського господарства площею 0,0689 га, кадастровий номер 5321084901:01:001:0646, розташовану в с. Стасі Полтавського /раніше - Диканського/ району Полтавської області.
Рішення набирає законної сили через тридцять днів з дня його ухвалення, якщо на нього не буде подана апеляційна скарга учасниками справи.
Рішення може бути оскаржене протягом тридцяти днів з дня його ухвалення шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Полтавського апеляційного суду.
Позивач : ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , місце проживання: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 .
Відповідач : Диканська селищна рада Полтавського району Полтавської області, місцезнаходження: Полтавська область, смт Диканька, вул. Незалежності, 133, код ЄДРПОУ 21046503.
Треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору:
Приватний нотаріус Диканського районного нотаріального округу Полтавської області Хіцан Тетяна Володимирівна, місцезнаходження: Полтавська область, смт Диканька, вул. Чернишевського, 10.
ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , місце проживання: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 .
Головуючий О.С. Кириченко
Суд | Диканський районний суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 30.06.2021 |
Оприлюднено | 02.07.2021 |
Номер документу | 98035207 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Диканський районний суд Полтавської області
Кириченко О. С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні