06.07.2021 Справа № 696/375/21 2/696/181/21
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 липня 2021 року м. Кам`янка
Кам`янський районний суд Черкаської області у складі:
головуючого судді Білопольської Н.А.,
за участю секретаря Галіневської Р.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні, в порядку загального позовного провадження, цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Михайлівської сільської територіальної громади в особі Михайлівської сільської ради про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, -
в с т а н о в и в :
ОСОБА_1 звернувся до Кам`янського районного суду Черкаської області з позовною заявою до Михайлівської сільської територіальної громади в особі Михайлівської сільської ради про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини.
Заява обґрунтована тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 , яка була матір`ю позивача. За життя померлій належала земельна ділянка, яка розташована в адмінмежах Лубенської сільської ради.
За життя ОСОБА_2 склала заповіт, згідно з яким все своє майно заповіла позивачеві. Втім, ОСОБА_1 не був обізнаний про наявність такого заповіту, вказана обставина стала відомою лише на початку 2020 року, коли позивач виявив в документах померлої заповіт.
При зверненні до нотаріуса позивачу було відмовлено у видачі свідоцтва про прийняття спадщини за заповітом у зв`язку з тим, що спадщина не прийнята у встановленому законом порядку, а тому він змушений звернутися до суду із заявою про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини.
Позивач подав до суду заяву, в якій просить задовольнити заявлені позовні вимоги та розглянути справу за його відсутності.
Від відповідача - Михайлівського сільського голови Плужника Т.А. - надійшло до суду клопотання про розгляд справи за відсутності їхнього представника, в ухваленні рішення Михайлівська сільська рада покладається на розсуд суду.
Оскільки сторони в судове засідання не з`явились, у відповідності до ч. 2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Безпосередньо дослідивши матеріали справи, розглядаючи позов в межах заявлених вимог, суд дійшов наступних висновків.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 , що стверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 , виданим виконком Лубенської сільської ради Кам`янського району Черкаської області 10 квітня 2007 року, актовий запис № 7.
Після смерті ОСОБА_2 відкрилася спадщина на спадкове майно, до складу якого входить в тому числі й земельна ділянка площею 1,98 га, розташована на території Лубенської сільської ради Кам`янського району Черкаської області, цільове призначення -для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер 7121883000:04:000:0132, право померлої на яку посвідчено державним актом на право власності на земельну ділянку серії від 07 грудня 2009 року ЯЕ 136301.
Згідно із заповітом від 14 березня 2002 року, посвідченого секретарем Лубенської сільської ради Кам`янського району Черкаської області та зареєстрованим в реєстрі за № 18, померла усе своє майно заповіла ОСОБА_1 .
Факт родинних відносин ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_1 підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_2 , виданим повторно Кам`янським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Центрального міжрегіонального управління міністерства юстиції (м. Київ) 17 січня 2020 року.
Спадкова справа за майном померлої ОСОБА_2 була заведена лише після подачі заяви ОСОБА_3 , діючого від імені ОСОБА_1 , про видачу свідоцтва про право на спадщину від 05 березня 2020 року.
Приватним нотаріусом Кам`янського районного нотаріального округу Аренґель Ґ.Ю. роз`яснено ОСОБА_1 про неможливість видачі свідоцтва про право на спадщину, оскільки ним не прийнята спадщина в установленим законом порядку, що підтверджується постановою про відмову у вчиненні нотаріальної дії від 05 березня 2020 року.
За загальним правилом положення про спадкування право на спадщину виникає в день відкриття спадщини. Спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (статті 1220, 1222, 1270 ЦК України).
Відповідно до ч. 3 ст. 1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Згідно з пунктом 24 постанови Пленуму Верховного Суду України Про судову практику у справах про спадкування від 30 травня 2008 року № 7, особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до частини третьої статті 1272 ЦК України.
Згідно з позицією Верховного Суду України, викладеною у постанові від 23 серпня 2017 року у справі № 6-1320цс17, за змістом цієї статті поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини є причини, які пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Правила ч. 3 ст. 1272 ЦК України про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої зави; 2) ці обставини визнані судом поважними.
З урахуванням наведеного, якщо спадкоємець пропустив шестимісячний строк для подання заяви про прийняття спадщини з поважних причин, закон гарантує йому право на звернення до суду з позовом про визначення додаткового строку на подання такої заяви.
Вирішуючи питання визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Згідно з позицією Верховного Суду від 26 червня 2019 року у справі № 565/1145/17, поважними причинами пропуску строку визнаються, зокрема: 1) тривала хвороба спадкоємців; 2) велика відстань між місцем постійного проживання спадкоємців і місцем знаходження спадкового майна; 3) складні умови праці, які, зокрема, пов`язані з тривалими відрядженнями, в тому числі закордонними; 4) перебування спадкоємців на строковій службі у складі Збройних Сил України; 5) необізнаність спадкоємців про наявність заповіту тощо.
Позивач був необізнаним про наявність заповіту, складеного на його ім`я, оскільки спадкова справа після смерті спадкодавця не заводилася, й відповідно не були здійснені повідомлення та виклик спадкоємця за заповітом, що є поважною причиною пропуску позивачем строку прийняття спадщини, що відповідно до ч. 3 ст. 1272 ЦК України є підставою для визначення йому додаткового строку, достатнього для подання заяви про прийняття спадщини.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що ОСОБА_1 дійсно з поважної причини пропустив строк для подання заяви про прийняття спадщини, у зв`язку з чим позовна заява є законною і обґрунтованою та підлягає задоволенню.
Визначаючи тривалість додаткового строку суд враховує, що з аналізу положень ст. 1270 та ч. 3 ст. 1272 ЦК вбачається, що тримісячний строк для прийняття спадщини з урахуванням особливих умов реалізації цього права є необхідним та достатнім з точки зору добросовісності і розумності.
Керуючись ст.ст. 1220, 1222, 1269, 1270, 1272 ЦК України, ст.ст. 263-265 ЦПК України, суд, -
у х в а л и в :
Позов задовольнити.
Визначити ОСОБА_1 додатковий строк у три місяці для подання ним заяви про прийняття спадщини, яка відкрилася ІНФОРМАЦІЯ_1 після смерті матері ОСОБА_2 .
Рішення може бути оскаржене через суд першої інстанції до Черкаського апеляційного суду або безпосередньо до Черкаського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення (з дня складення повного тексту), а якщо рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, учасник справи має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Сторони:
Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , місце проживання зареєстроване за адресою: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_3 , паспорт серії НОМЕР_4 , виданий Смілянським МРВ УМВС України в Черкаській області 30 березня 1999 року.
Відповідач - Михайлівська сільська територіальна громада в особі Михайлівської сільської ради, місцезнаходження: вул. Героїв Майдану, 27, с. Михайлівка Кам`янського району Черкаської області, 20825, код ЄДРПОУ 04410723.
Суддя Н.А. Білопольська
Суд | Кам'янський районний суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 06.07.2021 |
Оприлюднено | 09.07.2021 |
Номер документу | 98150112 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Кам'янський районний суд Черкаської області
Білопольська Н. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні