Справа № 712/7274/21
Провадження № 1-кс/712/3748/21
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 липня 2021 року м. Черкаси
Слідчий суддя Соснівського районного суду м. Черкаси ОСОБА_1 , за участю секретаря судових засідань ОСОБА_2 , розглянувши матеріали скарги ОСОБА_3 на бездіяльність Черкаського РУП ГУНП в Черкаській області, щодо невнесення відомостей про вчинення кримінального правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_3 02.07.2021 звернулася дослідчого суддіСоснівського районногосуду м.Черкаси зіскаргою на бездіяльність Черкаського РУП ГУНП в Черкаській області щодо невнесення відомостей про вчинення кримінального правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань.
Скаргу обґрунтовує тим, що 15 травня 2021 року вона звернулась до Черкаського РУП ГУНП в Черкаській області з заявою про вчинення злочину.
В своїй заяві вона вказувала, що невідомі особи шляхом підроблення її підписів та документів, шахрайським шляхом зареєстрували Приватне підприємство Будівельна фірма «Фазенда» (код ЄДРПОУ 35675044). Засновником і директором даного підприємства вказано її,,хоча доданого підприємствавона має ніякого відношення.
Невідомі особи вчинили злочини, передбачені ст.358, ст. 205 - 1 КК України.
Відповідь на її заяву про вчинення злочину вона не отримувала.
ОСОБА_3 звернулась до адвоката для направлення адвокатського запита.
29 червня 2021року начальник Черкаського районного управління поліції ГУНГІ в Черкаській області надіслав адвокату довідку від 31 травня 2021 року про результати розгляду її звернення.
З листа і довідки ОСОБА_3 довідалась, що відомості до ЄРДР не внесені.
Вважає, що такі дії суб`єкта оскарження суперечать вимогам Кримінально процесуального кодексу України.
В судове засідання скаржник ОСОБА_3 не з`явилась, надала суду клопотання про розгляд справи в її відсутність, скаргу підтримала та просила її задовольнити.
Прокурор в судове засідання не з`явився.
Вивчивши матеріали скарги, слідчий суддя дійшов наступних висновків.
Частиною 1статті 24КПК України визначено, що кожному гарантується право на оскарження процесуальних рішень, дій чи бездіяльності суду, слідчого судді, прокурора, слідчого в порядку, передбаченому цим Кодексом.
Відповідно до ч.1 ст.303КПК України на досудовому провадженні заявник може оскаржити до суду бездіяльність слідчого, дізнавача або прокурора, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань після отримання заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення.
Системний аналіз положень ст.ст.214,303КПК України свідчить про те, що предметом судового контролю слідчого судді може бути лише бездіяльність слідчого, дізнавача чи прокурора щодо невнесення відомостей до ЄРДР після отримання заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення, тобто саме заява чи повідомлення про кримінальне правопорушення є передумовою для внесення відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР та для початку досудового розслідування в кримінальному провадженні.
До ЄРДР, зокрема, має бути внесено короткий виклад обставин про вчинення кримінального правопорушення, наведених потерпілим, заявником чи виявлених з іншого джерела (ч. 5ст. 214 КПК України).
Положення про порядок ведення Єдиного реєстру досудових розслідувань затверджено наказом Генерального прокурора України №139 від 06.04.2016.
Згідно з п.7 глави 2 розділу ІІ Положення до Реєстру підлягають внесенню відомості, які характеризують кримінальне правопорушення.
Таким чином, законом встановлений чіткий обов`язок внесення слідчим , дізнавачем чи прокурором відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР із встановленням обмеженого процесуального строку для його виконання після отримання відповідної заяви чи повідомлення.
В цьому контексті варто звернути увагу, що КПК дійсно передбачає внесення до ЄРДР інформації на підставі заяв та повідомлень про кримінальне правопорушення, а не будь-яких заяв, які надходять до органів досудового розслідування при здійсненні ними своїх повноважень. Разом з тим, слід враховувати, що на цьому етапі розвитку правових відносин стосовно ймовірного вчинення діяння, відповідальність за яке встановленаКК, не достатньо об`єктивних відомостей навіть для попередньої констатації наявності або відсутності ознак складу злочину. З огляду на такі обставини необхідно звернути увагу, що вимога про внесення відомостей до ЄРДР на підставі заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення не передбачає здійснення оцінки обґрунтованості таких заяв на наявність ознак складу кримінального правопорушення, а передбачає лише обов`язок уповноважених органів здійснити фіксацію наданих особою відомостей про кримінальне правопорушення, які вона надає усвідомлено для реалізації відповідними органами завдань кримінального провадження.
Підставами вважати заяву чи повідомлення саме про злочин є наявність в таких заявах або повідомленнях об`єктивних даних, які дійсно свідчать про ознаки злочину. Такими даними є фактичне існування доказів, що підтверджують реальність конкретної події. Якщо у заявах чи повідомленнях таких даних немає, то вони не можуть вважатися такими, які мають бути обов`язково внесені до ЄРДР.
Викладені в такому повідомленні обставини підлягають перевірці, але така перевірка повинна проводитись вже в рамках відкритого кримінального провадження, внесеного до ЄРДР. Потім, у разі, якщо посадова особа дійде висновку, що у викладеній ситуації немає ознак складу кримінального правопорушення, вона може винести постанову про закриття кримінального провадження відповідно до ст. 284 КПК.
В ході розгляду скарги установлено, що ОСОБА_3 15 травня 2021 року звернулась до Черкаського районного управління поліції в Черкаській області із заявою про вчинення злочину.
Як вбачається з листа від 18.06.2021 року № 9713/46/01-2021 про надання відповіді на адвокатський запит та довідки про результати розгляду звернення гр. ОСОБА_3 (ЄО № 25150 від 15.05.2021 року), заява ОСОБА_3 про вчинення злочину від 15.05.2021 року була розглянута за Законом України «Про звернення громадян» і за результатами розгляду 31 травня 2021 року було прийнято рішення про списання матеріалів.
Жодних відомостей про те, що станом на 07 липня 2021 року вказана заява про вчинення кримінального правопорушення внесена до ЄРДР і за нею розпочато досудове розслідування слідчому судді не надано.
Відповідно до ст. 307 КПК України ухвала слідчого судді за результатами розгляду скарги на рішення, дії чи бездіяльність під час досудового розслідування може бути постановлена про: скасування рішення слідчого чи прокурора; зобов`язання припинити дію; зобов`язання вчинити певну дію; відмову у задоволенні скарги.
Відповідно до ст. 304 КПК України скарги на рішення, дії чи бездіяльність слідчого чи прокурора, передбачені частиною першою статті 303 цього Кодексу, можуть бути подані особою протягом десяти днів з моменту прийняття рішення, вчинення дії або бездіяльності. Якщо рішення слідчого чи прокурора оформлюється постановою, строк подання скарги починається з дня отримання особою її копії.
Дана скарга до Соснівського районного суду м. Черкаси подана 02.07.2021 року.
ОСОБА_3 дізналася про порушення своїх прав лише 29.06.2021 року, коли на адвокатськийзапит адвокатабув отриманийлист від 18 червня 2021 року, який надісланий 26 червня 2021 року і отриманий адвокатом 29 червня 2021 року, про що свідчить поштовий штемпель на конверті, який доданий до матеріалів клопотання.
Враховуючи викладене, слідчий суддя дійшов висновку, що уповноважені особи Черкаського районного управління поліції ГУНП в Черкаській області, не виконали обов`язок, передбачений ст. 214 КПК України, тому наявні підстави для зобов`язання їх внести до ЄРДР відомості про кримінальні правопорушення на підставі заяви скаржника у відповідності до вимог ст. 214 КПК України.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.303,305-307,309 КПК України, слідчий суддя -
У Х В А Л И В:
Скаргу задовольнити.
Зобов`язати уповноважених осіб Черкаського районного управління поліції ГУНП в Черкаській області, у відповідності до вимог ч.1 ст. 214 КПК України внести до Єдиного реєстру досудових розслідувань відомості про кримінальне правопорушення, відображене в заяві ОСОБА_3 від 15 травня 2021 року та розпочати досудове розслідування.
Ухвала оскарженнюне підлягає, заперечення проти неї можуть бути подані під час підготовчого провадження в суді.
Слідчий суддя ОСОБА_1
Суд | Соснівський районний суд м.Черкас |
Дата ухвалення рішення | 07.07.2021 |
Оприлюднено | 31.01.2023 |
Номер документу | 98150270 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за скаргами на дії та рішення правоохоронних органів, на дії чи бездіяльність слідчого, прокурора та інших осіб під час досудового розслідування бездіяльність слідчого, прокурора стосовно невнесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань |
Кримінальне
Соснівський районний суд м.Черкас
Пироженко (В.Д.) В. Д.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні