Ухвала
від 08.07.2021 по справі 642/4197/21
ЛЕНІНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.ХАРКОВА

08.07.2021

Справа № 642/4197/21

Провадження №1-кс/642/2028/21

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 липня 2021 року слідчий суддя Ленінського районного суду міста Харкова ОСОБА_1 , за участю секретаря ОСОБА_2 , розглянувши клопотання старшого слідчого другого слідчого відділу (з дислокацією у м. Харкові) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Полтаві, ОСОБА_3 про продовження строку досудового розслідування по кримінальному провадженню № 62019170000000021 від 11.01.2019 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 367 КК України, -

В С Т А Н О В И В:

До Ленінського районного суду м. Харкова надійшло клопотання старшого слідчого другого слідчого відділу (з дислокацією у м. Харкові) ТУ ДБР, розташованого у місті Полтаві, ОСОБА_3 про продовженнястроку досудовогорозслідування по кримінальному провадженню № 62019170000000021 від 11.01.2019 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 367 КК України, до шести місяців, тобто до 11 січня 2022 року.

В обґрунтуванняклопотання слідчийвказує,що слідчою групою слідчих другого слідчого відділу (з дислокацією у м. Харкові) проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні №62019170000000021 від , 19.04.2019 внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України.

Під час досудового розслідування вказаного кримінального провадження розслідуються факти можливого невиконання чи неналежного виконання своїх службових обов`язків службовими особами Державної митної служби України при митному оформленні метаноловмісних сумішей при ввозі їх на митну територію України, невірному визначенню коду товару за УКТ ЗЕД та ненадходженням у зв`язку з цим митних платежів до бюджету України в розмірі 47169714,10 грн. відповідно до висновку експерта №188 від 27.12.2019, а також щодо можливого складання службовими особами Дніпропетровського відділу з питань експертиз та досліджень Держмитслужби висновків, що містять недостовірні відомості про хімічний склад досліджуваних речовин, ввезених суб`єктами зовнішньоекономічної діяльності на територію України.

Зокрема встановлено, що службові особи митного поста «Харків центральний» Харківської митниці ДФС, в період часу з 04.04.2018 по 03.10.2018 в порушенні вимог статті 69 МКУ, здійснили митне оформлення в режимі імпорт товару ввезеного ТОВ«ВАМІП СЕРВІС» (ЄДРПОУ 41651026) без сплати необхідних митних платежів, що призвело до втрат бюджету України у сумі понад 47 млн.грн. Так, згідно з вимогами митного законодавства при імпорті митні платежі, а також розмір митних платежів нараховується в залежності від коду УКТ ЗЕД імпортованого товару. До функцій митників входить контроль правильності визначення коду товару по УКТ ЗЕД та у випадку неправильного застосування імпортером коду товару, митники зобов`язані самостійно визначити код товару по УКТЗЕД (ст. 69 МК України). Так, при імпорті метилового спирту, який класифікується під кодом 2905110000 сплачуються наступні митні платежі: акцизний збір (245евро за кожну тисячу літрів), мито (5,5% від митної вартості товару), податок на додану вартість (20% від митної вартості товару). З метою ухилення від сплати митних платежів імпортери, перебуваючи у злочинному зговорі з митниками, називають метиловий спирт іншим товаром, наприклад розчинником. Для цих цілей вони розробляють технічні умови, в яких метиловий спирт називають розчинником та який по незначним критеріям не відповідає ДСТУ3057-95 «метиловий спирт» та класифікують його за кодом 3814009090 (розчинники хімічний склад яких не визначено). При цьому в зазначеному «розчиннику» доля метилового спирту складає 95 %. В цьому випадку митні платежі складають: акцизний збір (0 грн.), мито (0%), податок на додану вартість (20% від митної вартості товару). Згідно правил класифікації товарів, яким користуються митники під час здійснення контролю правильності визначення коду товару, код товару повинені відповідати не назві, не відповідності ДСТУ, не відповідності ТУ, а відповідності, в даному випадку, хімічному складу товару. Під час митного оформлення товару в режимі імпорт до функціональних обов`язків митників, відповідно до ст. 69 МК України, входить здійснення контролю правильності визначення товару та у випадку, якщо митник не змінить код товару УКТ ЗЕД з 3814009090 на 2905110000, то імпортером до Державного бюджету України не буде сплачений акцизний збір та мито.

На даний час у кримінальному провадженні судовими експертами Дніпропетровського НДЕКЦ проведено судово-товарознавчу експертизу щодо визначення яким характеристикам описової частини коду Українського класифікатору товарів зовнішньо економічної діяльності відповідає товар: «інгібітор видалення відкладень КЗ +» виготовлений по ТУ 2411-004-04414276 2018. Відповідно до висновків якої встановлено, що товар: «інгібітор видалення КЗ+» виготовлений по ТУ 2411-004-04414276-2018, за умовою його використання в якості інгібірующого розчину, який запобігає утворенню гідратних пробок в газових трубопроводах та свердловинах відповідає характеристикам описової частини коду УКТЗЕД 2905110000 та не відповідає коду УКТЗЕД 3814009090.

Згідно висновку судово-економічної експертизи №188 від 27.12.2019 документально підтверджено збитки спричинені інтересам держави у вигляді не надходження обов`язкових платежів до державного бюджету на загальну суму 47169714, 10 грн.

Під час проведення досудового розслідування у вказаному кримінальному провадженні проведено ряд слідчих дій щодо наявності складу кримінального правопорушення в діях службових осіб Харківської митниці ДФС (Слобожанської митниці Держмитслужби), що також підтверджується зібраними у кримінальному провадженні доказами, зокрема: письмовими доказами по кримінальному провадженню, а також іншими зібраними в ході досудового розслідування матеріалами кримінального провадження.

Ухвалою слідчого судді Вищого антикорупційного суду ОСОБА_4 від 22.06.2020 продовжено строк досудового розслідування на дванадцять місяців, тобто до 11.07.2021.

Водночас, з метою належного виконання завдань кримінального провадження, визначених у ст. 2 КПК України, в ході подальшого досудового розслідування необхідно здійснити наступні слідчо-процесуальні дії:

-відповідно до митних декларацій ТОВ «Ваміп Сервіс» встановити на території Російської Федерації постачальників розчинників до ТОВ «Ваміп Сервіс»;

-підготувати та направити до Російської Федерації запит про надання міжнародної правової допомоги з питань встановлення на території Російської Федерації постачальників розчинників до ТОВ «Ваміп Сервіс», їх фактичних виробників, витребувати документи з виробництва розчинників, технічні умови на них, документи з їх постачання до ТОВ «Ваміп Сервіс»; допиту службових осіб постачальників та виробників розчинників, технології їх виробництва та постачання до ТОВ «Ваміп Сервіс»; отримати відповіді на запити про надання міжнародної правової допомоги;

-підготувати клопотання та отримати доступ до документів, які перебувають у володінні покупців розчинників у ТОВ «Ваміп Сервіс» щодо придбання розчинників та їх використання;

-встановити та допитати службових осіб покупців розчинників у ТОВ «Ваміп Сервіс», щодо придбання розчинників та їх використання;

-підготувати клопотання та отримати доступ до зразків проб розчинників, які доставлялись до спеціалізованих лабораторій з питань експертиз та досліджень Держмитслужби за митними деклараціями ТОВ «Ваміп Сервіс»;

-призначити хімічні експертизи зразків проб розчинників, які доставлялись до спеціалізованих лабораторій з питань експертиз та досліджень Держмитслужби за митними деклараціями ТОВ «Ваміп Сервіс», та отримати їх висновки;

-провести інші процесуальні дії необхідні для всебічного, повного та обєктивного проведення досудового розслідування у кримінальному провадженні та прийняти за результатами розслідування законного та обґрунтованого процесуального рішення.

Проведення вищевказаних слідчих (розшукових) та процесуальних дій потребує додаткового часу, а їх значення для досудового розслідування має вирішальний характер, у зв`язку з тим, що після їх виконання шляхом повного, всебічного та неупередженого аналізу всіх обставин кримінального провадження, буде прийнято процесуальне рішення.

Крім того, відомості, які будуть отримані в результаті перелічених слідчих (розшукових) та процесуальних дій, матимуть значення доказів у кримінальному провадженні, оскільки підтвердять або спростують причетність керівництва Харківської митниці ДФС до вчинення кримінальних правопорушень за обставинами кримінального провадження.

Вказані процесуальні дії не були завершені раніше у зв`язку із особливою складністю кримінального провадження,які полягають у необхідності виконання значного обсягу слідчих та процесуальних дій, у зв`язку із чим у сторони обвинувачення виникла необхідність у продовженні строку досудового розслідування.

Слідчий у судове засідання не з`явився, звернувся до суду з заявою про розгляд клопотання у його відсутності. Клопотання підтримує у повному обсязі.

На підставі ч.4 ст.107 КПК України, враховуючи неприбуття в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у судовому провадженні, фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження в суді не здійснюється.

Суд, дослідивши матеріали клопотання, приходить до висновку, що клопотання підлягає задоволенню з наступних підстав.

В провадженні другого слідчоговідділу (здислокацією ум.Харкові)Територіального управлінняДержавного бюророзслідувань,розташованого умісті Полтаві, перебуває кримінальне провадження №62019170000000021 від 11.01.2019 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 367 КК України. Жодній особі не було повідомлено про підозру.

Згідно ст. 219КПКУкраїни строк досудового розслідування обчислюється з моменту внесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань до дня повідомлення особі про підозру, який становить вісімнадцять місяців - у кримінальному провадженні щодо тяжкого або особливо тяжкого злочину.

Згідно до ст. 294 КПК України, якщо досудове розслідування злочину до моменту повідомлення особі про підозру неможливо закінчити у строк, зазначений в статті 219 КПК України, вказаний строк може бути неодноразово продовжений слідчим суддею за клопотанням прокурора або слідчого, погодженого з прокурором, на строк, встановлений пунктами 1-3 частини другої статті 219 КПК України.

Продовження строку досудового розслідування здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, постановленої за відповідним клопотанням прокурора або слідчого.

Відповідно до ч. 2 ст.295-1КПКУкраїни у клопотанні про продовження строку досудового розслідування слідчий, прокурор зобов`язані зазначити найкоротший строк, достатній для потреб досудового розслідування.

Зокрема ч. 4 ст. 294 КПК України, передбачено, що строк досудового розслідування злочину може бути продовжений до трьох місяців, якщо його неможливо закінчити внаслідок складності провадження, до шести місяців - внаслідок особливої складності провадження, до дванадцяти місяців - внаслідок виняткової складності провадження.

Ухвалою слідчого судді Вищого антикорупційного суду ОСОБА_4 від 22.06.2020 продовжено строк досудового розслідування на дванадцять місяців, тобто до 11.07.2021. Отже, строк досудового розслідування у даному кримінальному провадженні закінчується 10 липня 2021 року.

Конституційний Суд України в рішенні у справі про розгляд судом окремих постанов слідчого вказав, що поняття «розумний строк досудового слідства» є оціночним, тобто таким, що визначається у кожному конкретному випадку з огляду на сукупність усіх обставин вчинення і розслідування злочину (злочинів). Визначення розумного строку досудового слідства залежить від багатьох факторів, включаючи обсяг і складність справи, кількість слідчих дій, число потерпілих та свідків, необхідність проведення експертиз та отримання висновків тощо. Обов`язковість урахування цілого ряду конкретних обставин справи при визначенні розумності строку зумовила також необхідність вироблення Європейським судом переліку взаємопов`язаних критеріїв. Згідно з практикою Європейського суду розумність тривалості провадження повинна визначатись з урахуванням відповідних обставин справи та з огляду на такі критерії, як, зокрема, складність справи, поведінка учасників кримінального провадження. (рішення у справах «Олексій Бугайов проти України», «Юрій Іванов проти України»).

У рішенні по справі «Шиянов проти України» від 02.06.2016 Європейський суд з прав людини вказав, що вимоги щодо проведення розслідування не є обов`язком досягнення результату, але обов`язком вжиття заходів. Іншими словами, державні органи повинні вживати усіх розумних і доступних їм заходів для забезпечення збирання доказів, що стосуються події, включаючи, серед іншого, висновки судових експертиз та інше.

Так, слідчим доведено те, що вказані в клопотанні дії не могли бути виконані в строк, передбаченийст. 219 КПК України, тому слідчий суддя вважає за доцільне клопотання задовольнити та продовжити строк досудового розслідування по кримінальному провадженню до шести місяців, тобто до 11.01.2022.

На підставі викладеного і керуючись ст.ст.219, 294, 295-1, 309, 372КПК України, суд

У Х В А Л И В:

Клопотання старшого слідчого другого слідчого відділу (з дислокацією у м. Харкові) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Полтаві, ОСОБА_3 про продовженнястроку досудовогорозслідування задовольнити.

Продовжити строк досудового розслідування у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №62019170000000021 від 11.01.2019 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України, до шести місяців, тобто до 11 січня 2022 року.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя ОСОБА_1

Дата ухвалення рішення08.07.2021
Оприлюднено31.01.2023

Судовий реєстр по справі —642/4197/21

Ухвала від 08.07.2021

Кримінальне

Ленінський районний суд м.Харкова

Вікторов В. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовахліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні