Рішення
від 06.07.2021 по справі 188/1401/19
ПЕТРОПАВЛІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 188/1401/19

Провадження № 2/188/8/2021

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 липня 2021 року смт.Петропавлівка

Петропавлівський районний суд Дніпропетровської області в складі:

головуючої судді Курочкіної О.М.

секретар судового засідання Лукіна Л.Г.

справа №188/1401/19

позивач : ОСОБА_1

відповідач: Українська сільська рада Петропавлівського району Дніпропетровської області

третя особа Головне управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області

про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувшись до суду з позовом обґрунтувала свої вимоги тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 , помер її дядько - ОСОБА_2 .

Після його смерті відкрилась спадщина, а саме, земельна ділянка на території Української сільської ради Петропавлівського району Дніпропетровської області загальною площею 10,68 гектарів для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. З близьких родичів, після смерті її дядька залишилась тільки позивачка.

7 серпня 2019 року ОСОБА_1 звернулась до державного нотаріуса Петропавлівської державної нотаріальної контори Мирної А.М. з проханням видати свідоцтво про право на спадщину на земельну ділянку, але отримала відмову відповідно до п.4.15 Глави 10 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України.

Виходячи з викладеного, позивачці було відмовлено у видачі Свідоцтва про право власності за законом на земельну ділянку, яка розташована на території Української сільської ради Петропавлівської району Дніпропетровської області після смерті її дядька ОСОБА_2 , у зв`язку з відсутністю оригіналу правовстановлюючих документів на вищезазначену земельну ділянку.

Просить визнати за нею право власності на спадщину за законом, на земельну ділянку.

Від третьої особи, Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області надійшло письмове пояснення по справі.

Третя особа в поясненнях зазначила, що Постановою нотаріуса від 07 серпня 2019 року про відмову у вчиненні нотаріальної дії, ОСОБА_3 було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на земельну ділянку, яка розташована на території Української сільської ради Петропавлівського району Дніпропетровської області, у зв`язку з відсутністю оригіналу правовстановлюючого документу на земельну ділянку.

Позови про визнання за спадкодавцем права власності на майно також можуть бути задоволені судом за наявності належних доказів.

Окрім цього, відповідно до інформації Державного земельного кадастру про право власності та речові права на земельну ділянку, спірна земельна ділянка перебуває в оренді у ТОВ АГРОФІРМА НІБАС . Договір оренди земельної ділянки був укладений між ОСОБА_2 та ТОВ Агрофірма НІБАС серія та номер: б/н, виданий 30.11.2014 строком на 10 років та зареєстрований 22.01.2015 року державним реєстратором Руденко Ю.П. тобто, строк дії договору оренди закінчується у 2025 році.

Смерть орендодавця не є підставою для припинення дії договору оренди, а також для розірвання чи зміни його умов. Усі права та обов`язки орендодавця після його смерті переходять до його спадкоємця.

Право на оренду земельної ділянки переходить після смерті фізичної особи-орендаря, якщо інше не передбачено договором оренди, до спадкоємців, а в разі їх відмови чи відсутності спадкоємців - до осіб, які використовували цю земельну ділянку разом з орендарем виявили бажання стати орендарями в разі, якщо це не суперечить вимогам Земельного кодексу України та ЗУ Про оренду землі .

Керуючись ч. 1 ст. 7 ЗУ Про оренду землі орендну плату потрібно сплачувати спадкоємцям. При цьому право на отримання орендної плати у спадкоємця виникає після відкриття спадщини (постанова від 06.02.2019 справа 134/1676/16-ц).

В судовому засіданні позивачка пояснила, вона є єдиною спадкоємицею. У ОСОБА_2 власних дітей не було, жив один, мав двох братів, а саме: ОСОБА_4 та її батька, ОСОБА_5 .

ОСОБА_6 був неодружений, дітей не мав, помер.

У батька позивачки було двоє дітей, позивачка та її сестра. Батько позивачки, - ОСОБА_7 та сестра позивачки також померли.

Батьки спадкодавця померли давно тобто, інших спадкоємців після смерті ОСОБА_2 крім позивачки немає.

Позивачка підтримувала відносини з померлим, він збирався восени переїхати до неї у місто, але не встиг, в 2015 році він зник, а потім був визнаний за рішенням суду померлим.

ОСОБА_1 зверталась до поліції і суду з метою визнання спадкодавця безвісно відсутнім, потім померлим, своєчасно звернулась до нотаріуса і прийняла спадщину.

Представник відповідача надав в судове засідання заяву, проти задоволення позову не заперечують, просять залишити судовий збір за позивачем.

Вислухавши позивачку, допитавши свідків, вивчивши письмові пояснення, докази по справі, суд приходить до висновку, позовні вимоги підлягають задоволенню.

Відповідно до ст. ст. 1216-1218 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення що унормовано ст. 1225 ЦК України.

Відповідно до статті 1258 ЦК України спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово. Кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування у разі відсутності спадкоємців попередньої черги, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини або відмови від її прийняття, крім випадків, встановлених статтею 1259 цього Кодексу.

Допитані в судовому засіданні в якості свідків ОСОБА_8 та ОСОБА_9 підтвердили, що знали померлого багато років, позивачка опікувалась ОСОБА_2 , крім позивачки, у померлого, інших родичів не залишилось. Брати ОСОБА_2 , його батьки, сестра позивачки, всі померли. ОСОБА_2 ніколи не був одружений жив з матір`ю, після її смерті жив в будинку, який купив собі його брат, позивачка приїздила, провідувала бабусю, а після її смерті опікувалась ОСОБА_2 , він був вже похилого віку і збирався переїхати до позивачки. Право власності на будинок, в якому жив померлий, офіційно не було оформлено.

Постановою нотаріуса про відмову у вчиненні нотаріальної дії від 07.08.2019 року підтверджується, позивачці відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на земельну ділянку, яка розташована на території Української сільської ради Петропавлівського району у зв`язку з відсутністю оригіналу правовстановлюючого документу.

Пунктом 4.18 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України встановлює, що за відсутності у спадкоємця необхідних для видачі свідоцтва про право на спадщину документів нотаріус роз`яснює йому процедуру вирішення зазначеного питання в судовому порядку.

Згідно із статтею 392 ЦК України власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.

Звітом №УЕКТФЧ144351 про оцінку майна підтверджується ринкова вартість земельної ділянки.

Копією Державного акту на право приватної власності ІІІ-ДП №093109 підтверджується, що (пай № НОМЕР_1 ), земельна ділянка розміром 10.680 га передана у приватну власність померлому ОСОБА_2 .

Свідоцтвом про народження ОСОБА_10 , її свідоцтвом про шлюб підтверджується, що позивачка є дочкою ОСОБА_5 .

Копією архівної довідки, витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження підтверджується, що ОСОБА_7 та ОСОБА_2 були братами.

Інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна №199004659 підтверджується, що земельна ділянка загальною площею 10,68 гектарів кадастровий номер 1223886000:04:001:0727 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована на території Української сільської ради Петропавлівського району Дніпропетровської області належить на праві приватної власності спадкодавцю, ОСОБА_2 . Земельна ділянка на підставі Договору оренди, укладеного між ОСОБА_2 та ТОВ Агрофірма НІБАС строком на 10 років, знаходиться в оренді. Обмеження у виді заборон відчуження, іпотеки, щодо земельної ділянки, кадастровий номер 1223886000:04:001:0727 відсутні.

Встановлені судом обставини в повному обсязі підтверджується матеріалами спадкової справи 103/2019 Петропавлівської Державної нотаріальної контори.

Положеннями ч.1 ст.81 Земельного кодексу України передбачено, що громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі прийняття спадщини.

Факт того, що позивачка є єдиною спадкоємицею підтверджується свідоцтвом про право на спадщину за законом від 19.12.2019 року, відповідно до якого вона отримала спадщину, після смерті ОСОБА_2 , яка складалася з недоотриманої пенсії померлого ОСОБА_2 в розмірі 44807 грн.84 коп.

Рішенням Красноармійського міськрайонного суду Донецької області від 21.12.2018 року підтверджується, що за заявою ОСОБА_1 . ОСОБА_2 було оголошено померлим.

Рішенням Красноармійського міськрайонного суду Донецької області від 20.01.2017 року також підтверджується, що за заявою ОСОБА_1 . ОСОБА_2 було визнано безвісно відсутнім.

Відповідно до ст.81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Враховуючи вищевикладене, дослідивши та оцінивши докази позивача, надані нею на підтвердження своїх вимог які є достовірними і достатніми, суд дійшов висновку про необхідність задоволення позовних вимог в повному обсязі.

Вирішуючи питання судових витрат, суд бере до уваги, що позивач просить залишити їх за ним і не стягує їх з відповідача.

На підставі викладеного, керуючись ст.81 ЗК України ст.. 1216-1218, 1225, 1258 , 1259 ЦК України ст.ст. 79-81, 258, 264-265 ЦПК України суд

УХВАЛИВ:

Позов ОСОБА_1 до Української сільської ради Петропавлівського району Дніпропетровської області, третя особа Головне управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування за законом задовольнити в повному обсязі.

Визнати за ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_2 , рнокпп НОМЕР_2 в порядку спадкування за законом, право приватної власності на земельну ділянку загальною площею 10,68 гектарів кадастровий номер 1223886000:04:001:0727 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва яка розташована на території Української сільської ради Петропавлівського району Дніпропетровської області.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

У відповідності до п.п. 15.5 п. 1 Розділу ХІІІ Перехідних Положень ЦПК України апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, тобто до Дніпровського апеляційного суду через Петропавлівський районний суд Дніпропетровської області, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.

Суддя О. М. Курочкіна

СудПетропавлівський районний суд Дніпропетровської області
Дата ухвалення рішення06.07.2021
Оприлюднено12.07.2021
Номер документу98199119
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —188/1401/19

Рішення від 06.07.2021

Цивільне

Петропавлівський районний суд Дніпропетровської області

Курочкіна О. М.

Рішення від 06.07.2021

Цивільне

Петропавлівський районний суд Дніпропетровської області

Курочкіна О. М.

Ухвала від 20.05.2021

Цивільне

Петропавлівський районний суд Дніпропетровської області

Курочкіна О. М.

Ухвала від 23.02.2021

Цивільне

Петропавлівський районний суд Дніпропетровської області

Курочкіна О. М.

Ухвала від 27.11.2019

Цивільне

Петропавлівський районний суд Дніпропетровської області

Курочкіна О. М.

Ухвала від 03.10.2019

Цивільне

Петропавлівський районний суд Дніпропетровської області

Курочкіна О. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні