Рішення
від 08.07.2021 по справі 703/1788/21
СМІЛЯНСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 703/1788/21

2/703/1108/21 .

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 липня 2021 року Смілянський міськрайонний суд Черкаської області в складі:

головуючого судді Опалинської О.П.

при секретарі судового засідання Бойко Л.М.

розглянувши у підготовчому судовому засіданні в залі суду в м. Сміла цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Березняківської об`єднаної територіальної громади про визнання права власності на спадкове майно, -

встановив:

ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Березняківської об`єднаної територіальної громади про визнання права власності на спадкове майно .

В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач вказує, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла її баба - ОСОБА_2 . Після її смерті відкрилася спадщина на земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 3,38 га, кадастровий номер - 7123781000:02:002:0491, розташовану на території Березняківської сільської ради Смілянського району Черкаської області, що належала померлій на підставі державного акта на право приватної власності на землю серії ЧР №13-02-530 від 20 жовтня 1999 року.

Спадщину після смерті ОСОБА_2 прийняла донька останньої - ОСОБА_3 , яка доводиться матір`ю позивачу, шляхом вступу в управління та володіння спадковим майном, однак нотаріально спадщину не оформила.

ІНФОРМАЦІЯ_2 померла мати позивача - ОСОБА_3 , після її смерті відкрилася спадщина на спадкове майно, до складу якого входить вищевказана земельна ділянка для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 3,38 га, кадастровий номер - 7123781000:02:002:0491, розташована на території Березняківської сільської ради Смілянського району Черкаської області, яку вона фактично прийняла, однак нотаріально не оформила після смерті матері ОСОБА_2 . Крім того, після смерті ОСОБА_3 відкрилась спадщина на майновий пай у майні КСП ім. Щорса с. Березняки Смілянського району Черкаської області в розмірі 4022 гривні, що належав померлій на підставі свідоцтва № НОМЕР_1 про право на частку майна, що знаходиться у спільній частковій власності колективного сільськогосподарського підприємства ім. Щорса с. Березняки Смілянського району Черкаської області.

За життя ОСОБА_3 заповіту не складала. Позивач прийняла спадщину після смерті матері ОСОБА_3 , оскільки постійно проживала із спадкодавцем на час відкриття спадщини, однак нотаріус не в змозі видати їй свідоцтво про право власності на спадкове майно, оскільки спадкодавець ОСОБА_3 за життя не оформила спадкових прав на спадкову земельну ділянку, що лишилась після смерті матері останньої та не зареєструвала право власності на нього у встановленому законом порядку. Крім того у позивача відсутні оригінали правовстановлюючих документів на спадкове майно, відтак вона звернулася до суду з даною позовною заявою про визнання за нею права власності на вказане спадкове майно по закону, оскільки позбавлена можливості в нотаріальному порядку отримати свідоцтво про право на спадщину за законом.

Позивач в судове засідання не з`явилася, надала суду заяву, згідно якої просила справу розглядати без її участі, на задоволенні позовних вимог наполягала.

Представник Березняківської сільської ради в судове засідання не з`явився, надіслав до суду заяву в якій позовні вимоги визнав та просив розгляд справи провести без участі уповноваженого представника відповідача.

У відповідності до ч.2 ст. 247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи в разі якщо відповідно до положень цього кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального засобу не здійснюється.

Оскільки розгляд справи відбувався за відсутності учасників процесу фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального засобу не здійснювалося.

Суд вивчивши матеріали справи, надані сторонами докази, дослідивши їх всебічно, повно, безпосередньо та об`єктивно, оцінивши їх належність, допустимість, достовірність, достатність і взаємний зв`язок у сукупності, з`ясувавши усі обставини справи вважає позовну заяву ОСОБА_1 обґрунтованою та такою, що підлягає до задоволення, виходячи із наступного.

Відповідно до ст. 11 ЦПК України суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненнями фізичних чи юридичних осіб в межах заявлених позовних вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі.

Згідно ч. 1 ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом свої порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Як передбачено ст. 5 ЦПК України, здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.

Стаття 12 ЦПК України передбачає, що цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

За ч.1 ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Статтею 76 ЦПК України визначено, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Письмовими доказами є документи (крім електронних документів), які містять дані про обставини, що мають значення для правильного вирішення спору (ч. 1 ст. 95 ЦПК України).

Відповідно до вимог ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

За правилами ст. 89 ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 , що підтверджується повторним свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_2 , яке видане 28 травня 2021 року Смілянським районним відділом ДРАЦС Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) (а.с.11).

Після смерті ОСОБА_2 відкрилась спадщина на земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 3,38 га, кадастровий номер - 7123781000:02:002:0491, розташовану на території Березняківської сільської ради Смілянського району Черкаської області, що належала їй на підставі державного акта на право приватної власності на землю серії ЧР №13-02-530 від 20 жовтня 1999 року (а.с. 6).

Згідно з частиною першою статті 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом`якшують або скасовують відповідальність особи.

Відповідно до статті 5 ЦК України акти цивільного законодавства регулюють відносини, які виникли з дня набрання ними чинності. Акт цивільного законодавства не має зворотної дії у часі, крім випадків, коли він пом`якшує або скасовує цивільну відповідальність особи. Якщо цивільні відносини виникли раніше і регулювалися актом цивільного законодавства, який втратив чинність, новий акт цивільного законодавства застосовується до прав та обов`язків, що виникли з моменту набрання ним чинності.

Відносини спадкування регулюються правилами ЦК України, якщо спадщина відкрилася не раніше 01 січня 2004 року. У разі відкриття спадщини до зазначеної дати застосовується чинне на той час законодавство, зокрема, відповідні правила ЦК УРСР 1963 року, у тому числі щодо прийняття спадщини, кола спадкоємців за законом.

Відповідно до статті 524 ЦК УРСР 1963 року спадкоємство здійснюється за законом і за заповітом.

За змістом статті 525 ЦК УРСР 1963 року часом відкриття спадщини визнається день смерті спадкодавця.

Згідно з частиною першою статті 529 ЦК УРСР 1963 року при спадкоємстві за законом спадкоємцями першої черги є, в рівних частках, діти (у тому числі усиновлені), дружина і батьки (усиновителі) померлого.

Статтею 548 ЦК УРСР 1963 року встановлено, що для придбання спадщини необхідно, щоб спадкоємець її прийняв. Не допускається прийняття спадщини під умовою або з застереженнями. Прийнята спадщина визнається належною спадкоємцеві з моменту відкриття спадщини.

Відповідно до статті 549 ЦК УРСР 1963 року визнається, що спадкоємець прийняв спадщину: 1) якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном; 2) якщо він подав державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини заяву про прийняття спадщини. Зазначені в цій статті дії повинні бути вчинені протягом шести місяців з дня відкриття спадщини.

За життя ОСОБА_2 заповіту не складала, а тому спадкування належного їй майна повинно відбуватися за законом.

З листа Смілянської державної нотаріальної контори № 731/01-16 від 18 червня 2021 року вбачається, що після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 із заявами про прийняття спадщини ніхто не звертався.

Як вбачається з довідки Березняківської сільської ради Смілянського району Черкаської області № 539 від 02 червня 2021 року, ОСОБА_2 , 1908 року народження, до дня своєї смерті - ІНФОРМАЦІЯ_1 постійно проживала та була зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 (до реорганізації районів - Смілянського району) Черкаської області. На час відкриття спадщини за даною адресою проживала та була зареєстрована донька померлої - ОСОБА_3 , а також проживала без реєстрації онука померлої - ОСОБА_1 (а.с. 14).

ОСОБА_3 доводилася донькою померлої ОСОБА_2 , що підтверджується витягом з ДРАЦС про державну реєстрацію народження № 00030726020 від 14 травня 2021 року виданим Смілянським районним відділом ДРАЦС, з якого вбачається, що матір`ю ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 зазначено ОСОБА_2 (а.с. 7).

Згідно свідоцтва про одруження серії НОМЕР_3 виданого 20 липня 1963 року Смілянським відділом ЗАГС Черкаської області, ОСОБА_3 , 1938 року народження після державної реєстрації шлюбу із ОСОБА_6 змінила прізвище з ОСОБА_3 на ОСОБА_3 (а.с. 9)

Таким чином, судом встановлено, що спадкоємцем першої черги по закону після смерті ОСОБА_2 є її донька ОСОБА_3 , остання фактично прийняла спадщину після смерті матері, шляхом вступу в управління та володіння спадковим майном, що об`єктивно підтверджується довідкою Березняківської сільської ради Смілянського району Черкаської області № 539 від 02 червня 2021 року, хоча юридично на себе спадкових прав не оформила. Разом із тим, ОСОБА_3 вважається такою, що прийняла спадщину.

ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_3 померла, що підтверджується свідоцтвом про смерть НОМЕР_4 виданим виконавчим комітетом Березняківської сільської ради Смілянського району Черкаської області (а.с. 10).

Після смерті ОСОБА_3 відкрилась спадщина на майно, яке вона фактично прийняла, але юридично не оформила після смерті матері - ОСОБА_2 , а також на майновий пай у майні КСП ім. Щорса с. Березняки Смілянського району Черкаської області в розмірі 4022 гривні, що підтверджується копією свідоцтва № НОМЕР_1 про право на частку майна, що знаходиться у спільній частковій власності колективного сільськогосподарського підприємства ім. Щорса с. Березняки Смілянського району Черкаської області (а.с. 12).

Стаття 1217 ЦК України передбачено, що спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

За життя ОСОБА_3 заповіту не складала, а тому спадкування належного їй майна повинно відбуватися за законом.

З вказаного вище листа Смілянської державної нотаріальної контори № 731/01-16 від 18 червня 2021 року вбачається, що після смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_3 із заявами про прийняття спадщини ніхто не звертався, спадкова справа не заводилась.

Спадщину після смерті ОСОБА_3 прийняла позивач по справі - ОСОБА_1 , що об`єктивно підтверджується довідкою виконавчого комітету Березняківської сільської ради Смілянського району Черкаської області № 546 від 04 червня 2021 року, з якої вбачається, що ОСОБА_3 , 1938 року народження, до дня своєї смерті - ІНФОРМАЦІЯ_2 постійно проживала та була зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 (до реорганізації районів - Смілянського району) Черкаської області. На час відкриття спадщини за даною адресою постійно проживала без реєстрації донька померлої - ОСОБА_1 (а.с. 15).

Ступінь родинного зв`язку позивача та померлої ОСОБА_3 об`єктивно підтверджується наявною в матеріалах справи копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_5 , з якого вбачається, що матір`ю ОСОБА_1 , 1964 року народження, зазначена ОСОБА_3 (а.с. 13)

Згідно витягу з ДРАЦСГ про шлюб щодо підтвердження дошлюбного прізвища № НОМЕР_6 виданого 02 квітня 2021 року Смілянським міським відділом ДРАЦС, вбачається, що ОСОБА_1 після державної реєстрації шлюбу із ОСОБА_10 змінила прізвище з ОСОБА_1 на ОСОБА_1 (а.с. 8)

Відповідно до ч.3 ст.1268 ЦК України спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого ст. 1270 ЦК України, він не заявив про відмову від неї.

Як передбачено ст. 1261 ЦК України, у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.

Таким чином, встановлено, що ОСОБА_1 є спадкоємцем першої черги по закону після смерті матері - ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , крім того факт прийняття нею спадщини після смерті ОСОБА_3 належним чином підтверджено довідкою виконавчого комітету Березняківської сільської ради Смілянського району Черкаської області № 546 від 04 червня 2021 року.

Статтею 1218 ЦК України визначено до складу спадщини входять усі права та обов`язки що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Згідно із ч.1 ст.1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.

Згідно з ч. 1 ст. 1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини.

Стаття 1270 ЦК України визначено для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Статтею 1225 ЦК України право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення.

Згідно ст. 125 ЗК України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Відповідно до ст. 3 ЗУ Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень від 01 липня 2004 року №1952-ІV, право власності на нерухомість підлягає обов`язковій державній реєстрації та виникає з моменту такої реєстрації. Будь-які правочини щодо нерухомого майна, в тому числі видача свідоцтва про право на спадщину, вчиняються, якщо право власності на таке майно зареєстровано згідно з вимогами цього Закону.

Відповідно до ч. 4 ст. 3 ЗУ Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень від 01 липня 2004 року №1952-ІV права на нерухоме майно, що виникли до набрання чинності цим Законом, визнаються дійсними у разі відсутності їх державної реєстрації, передбаченої цим Законом, за таких умов: якщо реєстрація прав була проведена відповідно до законодавства, що діяло на момент їх виникнення або якщо на момент виникнення прав діяло законодавство, що не передбачало обов`язкової реєстрації таких прав.

На підставі п. 4.14 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 22 лютого 2012 року №296/5, видача свідоцтва про право на спадщину на майно, яке підлягає реєстрації, проводиться нотаріусом після подання правовстановлюючих документів.

Оскільки спадкодавець ОСОБА_3 за життя не отримала правовстановлюючого документу на спадкову земельну ділянку, що залишилось після смерті її матері - ОСОБА_2 , відтак за вказаних обставин спадкоємець ОСОБА_1 позбавлена можливості оформити спадщину у нотаріуса після смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 її матері - ОСОБА_2 , відтак звернення позивача до суду з даним позовом є правомірним та обґрунтованим.

Згідно з ч.ч. 1, 2 ст.321 ЦК України право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні. Особа може бути позбавлена права власності або обмежена у його здійсненні лише у випадках і в порядку, встановлених законом.

Відповідно до листа Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних та кримінальних справ від 16 травня 2013 року №24-753/0/4-13 право власності спадкоємця на спадкове майно підлягає захисту в судовому порядку шляхом його визнання у разі, якщо таке право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності (ст. 392 ЦК).

Статтею 392 ЦК України визначено, власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.

Так, у відповідності до змісту ст.328 Цивільного Кодексу України підставою набуттям права власності є правочини, що не заборонені законом, в т.ч. договори.

У відповідності до ст.ст.7,9,23 Закону України Про колективне сільськогосподарське підприємство від 14 лютого 1992 року № 2114-XII визначення порядку виділення майнового паю члена колективного підприємства, який виходить із нього, структури та вартості паю віднесено до компетенції органу самоврядування колективного підприємства, який діє на підставі Статуту, та затверджених ним актів.

Аналогічно, у відповідності до ст. 25 Закону України Про сільськогосподарську кооперацію від 17 липня 1997 року № 469/97-ВР, у разі виходу з кооперативу фізична чи юридична особа має право на отримання майнового паю натурою, грішми або, за бажанням, цінними паперами відповідно до його вартості на момент виходу , а земельної ділянки -в натурі (на місцевості). Термін та інші умови отримання паю встановлюються статутом кооперативу.

Згідно з ч.1 ст.16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способом захисту, відповідно до ч. 2 ст. 16 ЦК України є визнання права.

Відповідно до ст.82 ЦПК України, обставини, визнані сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі, не підлягають доказуванню.

З матеріалів справи вбачається, що відповідач визнав позов та не заперечує проти його задоволення, за таких обставин суд вважає, його таким, що ґрунтується на вимогах закону, відтак підлягає до задоволення, а невизнане право позивача захисту в судовому порядку, шляхом визнання права власності на спадкове майно, яке залишилось після смерті ОСОБА_3 .

Враховуючи визнання позову відповідачем та норми ч.3 ст.200 ЦПК України, згідно якої за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем, суд знаходить можливим розглянути справу по суті та ухвалює рішення по справі на підставі наявних у справі доказів, оскільки визнання позову відповідачем не порушує прав третіх осіб.

На підставі вищевикладеного та керуючись, ст.ст. 15, 16,181, 182, 334, 392,1217, 1218, 1221, 1223, 1225, 1261, 1268, 1269, 1270 ЦК України, ст.ст. 524, 525, 529, 548, 549 ЦК України в ред. 1963 року, ст.ст. 1, 2, 76, 81, 82, 89, 200, 259, 263-265, 273 ЦПК України, ЗУ Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень від 01 липня 2004 року №1952-ІV, Порядком вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 22 лютого 2012 року №296/5, листом Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 16 травня 2013 року №24-753/0/4-13 Про судову практику розгляду цивільних прав про спадкування , постановою Пленуму Верховного Суду України Про судову практику у справах спадкування №7 від 30 травня 2008 року, ст. 125 ЗК України, -

вирішив:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Березняківської об`єднаної територіальної громади про визнання права власності на спадкове майно - задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 в порядку спадкування за законом право власності на:

- земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 3,38 га, кадастровий номер - 7123781000:02:002:0491, розташовану на території Березняківської сільської ради Смілянського району Черкаської області, що належала померлій ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 на підставі державного акта на право приватної власності на землю серії ЧР №13-02-530 від 20 жовтня 1999 року;

- майновий пай у майні КСП ім. Щорса с. Березняки Смілянського району Черкаської області в розмірі 4022 гривні, що належав ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 на підставі свідоцтва № НОМЕР_1 про право на частку майна, що знаходиться у спільній частковій власності колективного сільськогосподарського підприємства ім. Щорса с. Березняки Смілянського району Черкаської області.

Рішення може бути оскаржене в 30-денний строк з дня його отримання шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Черкаського апеляційного суду.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку на його оскарження, а в разі оскарження після розгляду справи апеляційним судом, якщо рішення не буде скасовано.

До початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається учасниками справи через Смілянський міськрайонний суд Черкаської області.

Сторони у справі:

Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 , РНОКПП - НОМЕР_7 .

Відповідач: Березняківська об`єднана територіальна громада, місцезнаходження: вул. Химичів, 1-а, с. Березняки Черкаського району Черкаської області, код ЄДРПОУ - 26358118, КОАТУУ: 7123781001.

Головуючий О.П.Опалинська

СудСмілянський міськрайонний суд Черкаської області
Дата ухвалення рішення08.07.2021
Оприлюднено12.07.2021
Номер документу98214906
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —703/1788/21

Рішення від 08.07.2021

Цивільне

Смілянський міськрайонний суд Черкаської області

Опалинська О. П.

Ухвала від 17.06.2021

Цивільне

Смілянський міськрайонний суд Черкаської області

Опалинська О. П.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні