Рішення
від 02.03.2021 по справі 452/2654/20
САМБІРСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 452/2654/20

Р І Ш Е Н Н Я

Іменем України

"03" березня 2021 р. м.Самбір

Самбірський міськрайонний суд Львівської області

у складі: головуючої судді Карнасевич Г.І.,

з участю секретаря судового засідання Страхоцької Т.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Самборі Львівської області цивільну справу окремого провадження за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи Міністерство соціальної політики України, Російська Федерація в особі офіційного представника Посольства Російської Федерації в Україні про встановлення факту, що має юридичне значення,-

В С Т А Н О В И В:

Заявник ОСОБА_1 звернувся до суду із вказаною заявою.

Свої вимоги мотивував тим, що внаслідок збройної агресії Російської Федерації проти України, яка розпочалася у лютому 2014 року, змушений був покинути окуповану територію, а саме: м. Луганськ, Луганської області та переїхати разом із сім`єю проживати у АДРЕСА_1 .

До вимушеного переїзду в м. Луганську мав у спільній власності декілька квартир, що розташовані за адресою: АДРЕСА_2 (1/2 квартири), АДРЕСА_3 (1/2 квартири) та квартира АДРЕСА_4 (1/2 квартири), що підтверджується копіями відповідних документів.

Також здійснював підприємницьку діяльність (ФОП) та є власником ТОВ «ОММП», яке було засновано ще в 2012 році, що знаходилось в АДРЕСА_5 , що підтверджується копією свідоцтва про реєстрацію суб`єкта підприємницької діяльності - юридичної особи ТзОВ «Оцінка майна та майнових прав» (скорочено ТОВ «ОММП»). Персонал, обладнання, меблі та майно підприємства знаходилися на вул. Сент - Етьєновская, 5 в

м. Луганську на підставі договору оренди приміщення.

У зв`язку з неможливістю повернутися у м. Луганськ з політичних та ідеологічних мотивів так зв`язку з бойовими діями в Луганській та Донецькій областях, він позбавлений можливості врятувати свою власність, вільно здійснювати там свою підприємницьку діяльність, у зв`язку з чим звернувся до суду з вказаною заявою.

З тих підстав просить постановити рішення, яким:

- встановити факт, що він вимушено переселений з тимчасово окупованої території Луганської області (м. Луганська), яке відбулося внаслідок збройної агресії Російської Федерації та окупації Російською Федерацією частини території Донецької, Луганської областей;

- встановити факт його неможливості вільно здійснювати своє право власності щодо свого майна на тимчасово окупованій території Луганської області (м. Луганська) (1/2 квартири АДРЕСА_6 та 1/2 квартири АДРЕСА_7 та 1/2 квартири АДРЕСА_8 , а також майном, що залишилось в цьому будинку, ТОВ «Оцінка Майна та Майнових Прав», як об`єктом права власності, що було зареєстроване і знаходилося на території м. Луганська.

В судове засідання заявник ОСОБА_1 не з`явився, від нього до суду надійша заява, в якій просить справу слухати у його відсутності, просив заяву задовольнити.

Представник заінтересованої особи Міністерства соціальної політики України до судового засідання не з`явився, представив суду заяву, в якій просив справу слухати у його відсутності.

Представник заінтересованої особи Російської Федераціїв особіофіційного представникаПосольства РосійськоїФедерації вУкраїнідо судового засідання не з`явився, про причини неявки суд не повідомив, хоча належним чином був повідомлений про час та місце розгляду справи, заперечення на заяву не подав.

Дослідивши матеріали справи, взявши до уваги заяви заявника та заінтересованої особи, суд прийшов до висновку, що заява підлягає задоволенню виходячи з наступного.

Згідност. 4 ЦПК Україникожна особа має право в порядку, встановленомуЦПК України, звернутись до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Як встановлено у судовому засіданні, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,

уродженець м. Луганська Луганської області, зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 з 25.06.1988 року, що підтверджується відміткою в паспорті громадянина України з безконтактним електронним носієм № НОМЕР_1 , орган видачі 8027 від 10.06.2019 року.

За змістом частини першоїстатті 293 ЦПК України(даліЦПК України) окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.

Відповідно п. 5 ч. 2ст. 293 ЦПК Українив порядку окремого провадження встановлюються факти, що мають юридичне значення.

Згідно зі статтею 4 Конвенції про захист цивільного населення під час війни особами, які перебувають під захистом цієї Конвенції, є ті, хто в будь-який момент та за будь-яких обставин опиняються, у разі конфлікту чи окупації, під владою сторони конфлікту або окупаційної держави, громадянами яких вони не є.

Відповідно до ч. 1ст.1Закону України«Про забезпеченняправ ісвобод внутрішньопереміщених осіб» внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.

Аналіз наведених положень закону свідчить про те, що підставами внутрішнього переміщення осіб на території України може бути, зокрема, збройний конфлікт, тимчасова окупація, повсюдні прояви насильства та надзвичайні ситуації природного чи техногенного характеру.

Як убачається із заяви, заявник, посилаючись на вказану норму закону, вказав на те, що причиною його внутрішнього переміщення з постійного місця проживання до іншого тимчасового місця проживання на території України обумовлена саме збройним конфліктом та тимчасовою окупацією частини Луганської області.

Частиною 1 ст.4, ч. 1 ст.5Закону України«Про забезпеченняправ ісвобод внутрішньопереміщених осіб» передбачено, що факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, що діє безстроково, крім випадків, передбаченихст. 12 цього Закону.

Постановою КМУвід 01жовтня 2014року №509«Про обліквнутрішньо переміщенихосіб» затверджено порядок оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи. Встановлена Постановою форма довідки не передбачає внесення відомостей про причину переміщення особи з місця свого постійного проживання.

Положеннями ЗУ «Прозабезпечення праві свободвнутрішньо переміщенихосіб» порядок підтвердження і встановлення факту наявності збройного конфлікту або тимчасової окупації території України не передбачено, проте не виключається можливість звернення внутрішньо переміщеної особи до суду для встановлення конкретної причини внутрішнього переміщення.

Згідно з ч. 2 ст. 315 ЦПК Україниу судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.

Отже, встановлення юридичного факту за рішенням суду безпосередньо породжує певні юридичні наслідки, тобто від встановлення факту залежить виникнення, зміна або припинення особистих прав громадян.

Відповідно до ч. 3 ст.5Закону України«Про забезпеченняправ ісвобод громадянта правовийрежим натимчасово окупованійтериторії України» відповідальність за порушення визначених Конституцією та законами України прав і свобод людини і громадянина на тимчасово окупованій території покладається на Російську Федерацію як на державу -окупанта відповідно до норм і принципів міжнародного права.

Встановлення факту, що має юридичне значення щодо вимушеного переселення заявника з окупованої території Луганської області, яке відбулось внаслідок збройної агресії Російської Федерації та окупації Російською Федерацією частини території Луганської області, можливе лише у судовому порядку.

Крім того, від встановлення такого факту залежить виникнення та реалізація особистих та майнових прав саме заявника. При цьому відповідний юридичний факт є індивідуальним, оскільки породжує правові наслідки лише для заявника.

Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду у справах №363/2981/16-ц від 14 березня 2018 року, №428/13977/16-ц від 06 червня 2018 року, №417/3852/17 від 21 березня 2018 року, №243/7029/17 від 12 квітня 2018 року та №428/12368/16-ц від 21 березня 2018 року.

Стосовно обставин, що зумовили вимушене переселення ОСОБА_1 з м. Луганська, Луганської області, суд приймає до уваги, що згідно розпорядження Кабінету Міністрів України «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення» №1085-р від 07 листопада 2014 року, м. Луганськ Луганської області, починаючи з 2014 року по теперішній час, перебуває на тимчасово окупованій території України, де органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження.

Суд приймає до уваги доводи ОСОБА_1 про те, що він є громадянином України та як повноправний громадянин своєї країн проживав у м. Луганську Луганської області мав налагоджений побут та можливість вести повноцінне життя. Проте наведені обставини призвели до неможливості подальшого проживання в м. Луганську Луганської області, а тому внаслідок воєнних дій Російської Федерації проти України, був змушений переїхати до с. Воютичі Самбірського району Львівської області.

Згідно із вимогами ч. 1ст. 81 ЦПК Україникожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Статтею 89 Цивільного процесуального кодексу Українипередбачено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

З урахуванням викладеного, суд вважає, що заява ОСОБА_1 законна, обґрунтована, знайшла своє підтвердження у судовому засіданні та підлягає задоволенню.

Керуючись ст.ст. ст.ст.9,10,12,13,258,259,264,265,268,315,352,354,355 ЦПК України, суд-

В И Р І Ш И В:

Заяву ОСОБА_1 задовольнити.

Встановити факт, що ОСОБА_1 (паспорт НОМЕР_1 ) вимушено переселений з тимчасово окупованої території Луганської області (м. Луганська), яке відбулося внаслідок збройної агресії Російської Федерації та окупації Російською Федерацією частини території Донецької, Луганської областей, здійсненої за сприянням фізичних та юридичних осіб, на яких покладено санкції рішенням Ради національної безпеки і оборони України від 02 травня 2018 року «Про застосування та скасування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)», що введено в дію Указом Президента України № 126/2018 від 14 травня 2018 року.

Встановитим факт неможливості ОСОБА_1 (паспорт НОМЕР_1 ) вільно здійснювати своє право власності щодо свого майна на тимчасово окупованій території Луганської області (м. Луганська) (1/2 квартири АДРЕСА_6 та 1/2 квартири АДРЕСА_7 і 1/2 квартири АДРЕСА_8 , а також майном, що залишилося в цьому будинку, ТОВ «Оцінка Майна та Майнових Прав» ЄДРПОУ 38414195 як об`єктом права власності, що було зареєстроване і знаходилося на території м. Луганська на час початку тимчасової окупації), вільно займатися підприємницькою діяльністю, яке відбулося внаслідок збройної агресії Російської Федерації та окупації Російською Федерацією частини території Донецької, Луганської областей, здійсненої за сприянням фізичних та юридичних осіб, на яких покладено санкції рішенням Ради національної безпеки і оборони України від 2 травня 2018 року «Про застосування та скасування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)», що введено в дію Указом Президента України № 126/2018 від 14 травня 2018 року.

Рішення може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги протягом 30 днів з дня складення повного судового рішення. До початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається учасниками справи до Львівського апеляційного суду через Самбірський міськрайонний суд Львівської області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Заявник: ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 .

Заінтересована особа: Міністерство соціальної політики України, м. Київ вул. Еспланадна, 8/10, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України 37567866.

Заінтересована особа: Російська Федерація в особі офіційного представника Посольства Російської Федерації в Україні, м. Київ, вул. Добровольчих Батальйонів, 5.

Суддя

СудСамбірський міськрайонний суд Львівської області
Дата ухвалення рішення02.03.2021
Оприлюднено02.09.2022
Номер документу98281214
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них:

Судовий реєстр по справі —452/2654/20

Рішення від 02.03.2021

Цивільне

Самбірський міськрайонний суд Львівської області

Карнасевич Г. І.

Ухвала від 08.11.2020

Цивільне

Самбірський міськрайонний суд Львівської області

Карнасевич Г. І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні