Рішення
від 15.06.2021 по справі 910/19610/20
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 червня 2021 року

м. Черкаси справа № 910/19610/20

Господарський суд Черкаської області в складі головуючого - судді Довганя К.І., з секретарем судового засідання Дяченко Т.В. за участю представників: позивача - - не з`явився, відповідача - не з`явився, розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси справу за позовом Товариства з додатковою відповідальністю «Запорізький хлібзавод №3» до Товариства з обмеженою відповідальністю Шерт про стягнення 533818,30 грн,

ВСТАНОВИВ:

09 квітня 2021 року до Господарського суду Черкаської області з Господарського суду міста Києва за територіальною підсудністю надійшла справа №910/19610/20 за позовною заявою Товариства з додатковою відповідальністю «Запорізький хлібзавод №3» до Товариства з обмеженою відповідальністю «Газ - Оіл Гарант» про стягнення 533818,30 грн. попередньої оплати, перерахованих відповідачу по договору постачання природного газу від 21.12.2019 за №10гД/421-2019.

В обґрунтування заявлених вимог позивач послався на те, що відповідач не виконав належним чином взяті на себе грошові зобов`язання щодо повернення попередньої оплати (як надлишкові кошти), передбачені умовами п. 2.9 і п.5.7 вище вказаного договору.

Розгляд справи здійснюється у порядку спрощеного позовного провадження.

Ухвалою суду від 13.05.2021 судове засідання було відкладено на 12 год. 30 хв. 15 червня 2021р. та замінено відповідача Товариство з обмеженою відповідальністю «Газ - Оіл Гарант» на його правонаступника - Товариство з обмеженою відповідальністю «Шерт» (бул. Шевченка, 266, м. Черкаси, 18002, код ЄДРПОУ 40327128).

Представник позивача в судове засідання не з`явився.

Відповідач відзиву на позов суду не подав, його представник в судове засідання не з`явився.

Про час, дату та місце розгляду справи сторони повідомлялись належним чином, в тому числі судом було розміщено оголошення про повідомлення відповідача на веб-сторінці «Судова влада України» .

Суд вважає можливим розглянути справу за відсутністю представників сторін за наявними матеріалами в порядку ст. 202 ГПК України.

Суд, оцінивши наявні у справі докази встановив наступне.

З матеріалів справи вбачається, що між Позивачем, Товариством з додатковою відповідальністю Запорізький хлібзавод № 3 та Відповідачем, Товариство з обмеженою відповідальністю ГАЗ - ОІЛ ГАРАНТ (правонаступником якого є Товариство з обмеженою відповідальністю «Шерт» : бул. Шевченка, 266, м. Черкаси, 18002, код 40327128) було укладено Договір № 10гД/421-2019 постачання природного газу від 21 грудня 2019 року (далі - Договір).

Сторонами було досягнуто згоди щодо поставки природнього газу на умовах вказаного Договору, а саме:

Відповідно до п.1.1. Договору Постачальник зобов`язується передати у власність Споживача, а споживач - прийняти і сплатити на умовах цього Договору газу природного, надалі - Газ (код товару - 2711). Постачальник не являється видобувним підприємством, код ЕІС - 56X930000007480S. Постачальник має діючу ліцензію на право провадження господарської діяльності з постачання газу на території України. Споживач використовує газ виключно для власних потреб. Споживачу присвоєні наступний ЕІС код 56ХО00000А11200С. (п.1.1. Договору).

Ціна газу, з урахуванням вартості транспортування до точки виходу, що передається по Договору, визначається Сторонами по кожному місяцю постачання окремими Додатковими угодами, які є невід`ємною частиною даного Договору - (п.2.1. Договору).

Загальна сума Договору складається із місячних сум вартості Газу, зазначених у Додаткових угодах, та є невід`ємною частиною даного Договору (п.2.4. Договору).

Оплата загальної вартості Газу за кожен місяць постачання (звітний місяць), проводиться на умовах зазначених у Додаткових угодах, які є невід`ємною частиною даного Договору. (п.2.5. Договору).

За умовами додаткових угод, які є невід`ємною частиною договору, на календарний місяць, в якому здійснювалась поставка природного газу, сторонами визначались: запланований обсяг поставки природного газу, його вартість, та порядок оплати. За всіма додатковими угодами сторонами узгоджено єдиний порядок оплати, відповідно п.4 та п.5 додаткових угод:

П.4. Оплата планової вартості Газу, що передається, проводиться на поточний рахунок Постачальника в такому порядку:

- 30% не пізніше 10 числа місяця поставки газу

- 30% не пізніше 20 числа місяці поставки газу

- 30% не пізніше 30 числа місяця поставки газу.

П. 5. Остаточні розрахунки за фактично поставлений газ здійснюються споживачем з Постачальником за остаточною вартістю газу до 15-го числа місяця, наступного за Газовим місяцем (місцем поставки Газу), відповідно до рахунку, наданого Постачальником.

При цьому сторонами домовлено, що надлишкові кошти, які надійшли від Споживача зараховуються як попередня оплата (п.2.9. Договору), а відповідно до п.5.7. Договору у разі неможливості постачальника передати Газ Споживачу відповідно до умов Договору, Постачальник зобов`язується протягом 10 (десяти) банківських днів, з моменту закінчення відповідного Газового місяця, повернути Споживачу сплачену останнім вартість Газу не переданого по Договору. За такої умови Споживачем пункт 4.3.1- 4.3.6 не виконується.

За період січня-грудня 2020 року, Відповідачем було передано Позивачу всього природнього газу загальною вартістю - 2 136 081,98грн. (два мільйони сто тридцять шість тисяч вісімдесят одна гривня 98 копійок), що підтверджується актами приймання передачі.

Позивачем, на умовах Договору, було перераховано Відповідачу всього - 2 669 900,28 грн (два мільйони шістсот шістдесят дев`ять тисяч дев`ятсот гривень 28 копійок).

Відповідно, вартість переданого всього за договором природного газу менша, ніж сплачено за нього Позивачем коштів, в результаті чого Відповідач отримав попередню оплату в розмірі 533 818,30грн. (п`ятсот тридцять три тисячі вісімсот вісімнадцять гривень 30 копійок), і яку Відповідач не повертає, всупереч домовленостям та встановленим зобов`язанням.

Таким чином, станом на 04.12.2020 року, заборгованість Відповідача перед Позивачем становить:

2 669 900,28 грн - 2 136 081,98грн. = 533 818,30грн.

Поставки природнього газу за Договором вже не здійснюються, тому Позивач неодноразово звертався до Відповідача з вимогами перерахувати кошти, але Відповідач кошти не повертає, вимоги Позивача щодо їх повернення ігнорує, на телефонні дзвінки не відповідає, відповідно своїми діями порушує звичаї обороту та правила виконання зобов`язань.

Таким чином, Відповідач станом на 04.12.2020 року не виконав своє зобов`язання із повернення коштів, отриманих ним в якості попередньої оплати, і має перед Позивачем заборгованість в розмірі 533818,30грн. (п`ятсот тридцять три тисячі вісімсот вісімнадцять гривень 30 копійок).

Ст.ст. 173, 174, 181, 193 ГК України, ст.ст. 526, 530, 655, 692, 712 ЦК України містять такі положення.

Господарським визнається зобов`язання, що виникає між суб`єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим кодексом, в силу якого один суб`єкт (зобов`язана сторона, у тому числі боржник) зобов`язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб`єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб`єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку.

Господарські зобов`язання можуть виникати з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.

Господарський договір за загальним правилом викладається у формі єдиного документа, підписаного сторонами та скріпленого печатками. Допускається укладення господарських договорів у спрощений спосіб, тобто шляхом обміну листами, факсограмами, телеграмами, телефонограмами тощо, а також шляхом підтвердження прийняття до виконання замовлень, якщо законом не встановлено спеціальні вимоги до форми та порядку укладання даного виду договорів.

До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення ЦК України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Зобов`язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

За договором поставки продавець (постачальник), який здійснює підприємницьку діяльність, зобов`язується передати у встановлений строк (строки) товар у власність покупця для використання його у підприємницькій діяльності або в інших цілях, не пов`язаних з особистим, сімейним, домашнім або іншим подібним використанням, а покупець зобов`язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму.

До договору поставки застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає з характеру відносин сторін.

За договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов`язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов`язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.

Покупець зобов`язаний оплатити товар після його прийняття або прийняття товаророзпорядчих документів на нього, якщо договором або актами цивільного законодавства не встановлений інший строк оплати товару, та сплатити продавцеві повну ціну переданого товару.

Відповідно до частини першої ст. 265 Господарського кодексу України, за договором поставки одна сторона - постачальник зобов`язується передати (поставити) у зумовлені строки (строк) другій стороні - покупцеві товар (товари), а покупець зобов`язується прийняти вказаний товар (товари) і сплатити за нього певну грошову суму.

За змістом статті 693 Цивільного кодексу України, якщо договором встановлений обов`язок покупця частково або повністю оплатити товар до його передання продавцем (попередня оплата), покупець повинен здійснити оплату в строк, встановлений договором купівлі-продажу, а якщо такий строк не встановлений договором, - у строк, визначений відповідно до статті 530 цього Кодексу. Якщо продавець, який одержав суму попередньої оплати товару, не передав товар у встановлений строк, покупець має право вимагати передання оплаченого товару або повернення суми попередньої оплати.

Оцінивши фактичні обставини справи та приписи вищенаведеного законодавства, суд приходить до наступних висновків.

Господарські зобов`язання між сторонами виникли на підставі укладеного договору поставки постачання природного газу від 21.12.2019 за №10гД/421-2019. Свої зобов`язання за цим договором позивач виконав належним чином та оплатив поставлений відповідачем Газ, що підтверджується платіжними документами, що містяться в матеріалах справи.

За отриманий від відповідача Газ, позивач здійснив оплату на суму 2669900,28 грн. Однак вартість отриманого позивачем газу фактично становить 2136081,98 грн.

Факт виконання позивачем належним чином договірних зобов`язань по вищевказаному Договору підтверджується доказами, які містяться в матеріалах справи.

Пунктами 2.9 та 5.7 Договору сторони дійшли згоди, що надлишкові кошти, які надійшли від Споживача зараховуються як попередня оплата.

У разі неможливості Постачальника передати Газ Споживачу відповідно до умов Договору, Постачальник зобов`язується протягом 10 (десяти) банківських днів, з моменту закінчення відповідного Газового місяця, повернути Споживачу сплачену останнім вартість Газу не переданого по Договору. За такої умови Споживачем пункт 4.3.1- 4.3.6 не виконується.

Судом враховано те, що своєчасне невиконання відповідачем своїх зобов`язань з оплати поставленого товару є порушенням зобов`язання (неналежним виконанням) в розумінні ст.610 Цивільного кодексу України.

Умови зазначеного Договору, які регулюють між сторонами строки та умови розрахунків є чинними і в установленому законом порядку не визнавалися судом недійсними.

Відтак, суд вважає, що оскільки розмір попередньої оплати, здійснений позивачем, перевищує обсяги поставленого відповідачем Газу, то розмір надлишкової сплати, який має повернути відповідач на підставі умов, передбачених п.2.9 та п.5.7 Договору, становить 533818,30грн. (2669900,28 грн - 2136081 ,98 грн. = 533818,30 грн.).

Таким чином, борг відповідача перед позивачем, який підлягає стягненню, складає 533818,30 грн.

За приписами ст.74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Доказів належного виконання відповідачем зобов`язань по вказаному Договору до суду не подано.

Доказів, які б спростовували доводи позивача, відповідач суду не надав.

Відповідно до ст.129 ГПК України з відповідача на користь позивача підлягають до стягнення витрати на оплату судового збору.

Крім того, позивач просив суд покласти на відповідача витрати на професійну правничу допомогу. Проте, позивачем не надано до суду доказів, передбачених ч.3 ст. 126 ГПК України, на підставі яких суд може визначити розмір витрат на професійну правничу допомогу. Відтак, суд вимогу позивача щодо стягнення витрат на професійну правничу допомогу залишає без розгляду.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 129, ст.ст.233, 236-241 ГПК України суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю Шерт (бул. Шевченка, 266, м. Черкаси, 18002, код ЄДРПОУ 40327128) на користь Товариства з додатковою відповідальністю «Запорізький хлібокомбінат №3» (вул. Ігорівська,11, Літера Б, м. Київ, 04070, код 00378038) - 533818,30 грн (п`ятсот тридцять три тисячі вісімсот вісімнадцять гривень тридцять копійок) н) боргу та 8007,28 грн. (вісім тисяч сім гривень двадцять вісім копійок.) витрат на оплату судового збору.

Рішення може бути оскаржене до Північного апеляційного господарського суду.

Повне рішення складено 15.07.2021.

Суддя К.І. Довгань

СудГосподарський суд Черкаської області
Дата ухвалення рішення15.06.2021
Оприлюднено16.07.2021
Номер документу98327015
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —910/19610/20

Судовий наказ від 26.08.2021

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Довгань К.І.

Рішення від 15.06.2021

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Довгань К.І.

Ухвала від 13.05.2021

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Довгань К.І.

Ухвала від 14.04.2021

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Довгань К.І.

Ухвала від 04.02.2021

Господарське

Господарський суд міста Києва

Пінчук В.І.

Ухвала від 17.12.2020

Господарське

Господарський суд міста Києва

Пінчук В.І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні