Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
УХВАЛА
14 липня 2021 року Справа № 520/13105/19
Харківський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Тітова О.М. розглянувши у письмовому провадженні в м. Харкові заяву позивача в порядку ст.382 КАС України у справі №520/13105/19 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ФІТОКОРМ" до Головного управління ДПС у Харківській області, Державної податкової служби України про визнання неправомірними та скасування рішень, зобов`язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
05.07.2021 року позивач звернувся до суду з заявою в порядку 382 КАС, в якій просить суд:
- встановити судовий контроль за виконанням судового рішення в адміністративній справі № 520/13105/19 та покласти на ГУ ДПС у харківській області зобов`язання подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення від 03.02.2020 року (що набрало законної сили 07.10.2020 року) в частині прийняття рішення щодо реєстрації податкових накладних №1 від 06.09.2019 року, №3 від 11.09.2019 року, №5 від 19.09.2019 року, №6 від 25.09.2019 року;
- встановити судовий контроль за виконанням судового рішення в адміністративній справі №520/13105/19 та покласти на ДПС України зобов`язання подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення від 03.02.2020 року (що набрало законної сили 07.10.2020 року) в частині прийняття рішення щодо реєстрації податкових накладних №1 від 06.09.2019 року, №3 від 11.09.2019 року, №5 від 19.09.2019 року, №6 від 25.09.2019 в Єдиному державному реєстрі податкових накладних.
В обґрунтування вищевказаної заяви зазначив, що відповідачем не виконано рішення суду по даній справі.
Враховуючи відсутність правового регулювання процедури розгляду такого виду заяв, керуючись приписами ч.3 ст.166 КАС України, суд приходить до висновку про можливість розгляду поданої заяви одноособово у порядку письмового провадження без виклику сторін.
Згідно з п.10 ч.1 ст.4 КАС України письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до ч.4 ст.229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Перевіривши доводи заяви та матеріали справи, суд вважає, що заява задоволенню не підлягає з таких підстав.
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 03.02.2020 адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "ФІТОКОРМ" до Головного управління ДПС у Харківській області, Державної податкової служби України про визнання неправомірними та скасування рішень, зобов`язання вчинити певні дії - задоволено.
Визнати протиправними та скасувати рішення комісії ГУ ДПС у Харківській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, про відмову в реєстрації податкових накладних: №1291977/41714850 від 27.09.2019, №1295429/41714850 від 01.10.2019, №1292029/41714850 від 27.09.2019, №1302530/41714850 від 08.10.2019.
Зобов`язати Державну податкову службу України (Львівська площа, буд. 8, м. Київ, 04053, код ЄДРПОУ 43005393) зареєструвати в Єдиному державному реєстрі податкових накладних податкові накладні: №1 від 06.09.2019 року, №3 від 11.09.2019 року, №5 від 19.09.2019 року, №6 від 25.09.2019 року.
Постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 07.10.2020 апеляційну скаргу відповідача залишено без задоволення, рішення ХОАС від 03.02.2020 залишено без змін.
Рішення суду набрало законної сили 07.10.2020.
20.05.2021 Харківським окружним адміністративним судом у справі №520/13105/19 позивачу видано виконавчі листи.
З метою виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 03.02.2020 в адміністративній справі №520/13105/19, позивачем було направлено відповідачу звернення у яких позивач просив: провести реєстрацію податкових накладних №1 від 06.09.2019 року, №3 від 11.09.2019 року, №5 від 19.09.2019 року, №6 від 25.09.2019 року відповідно до рішення суду, що набрало законної сили.
Листами № 11048/6/20-40-18-03-08 від 30.03.2021 та № 14943/6/20-40-18-03-08 від 21.04.2021 ГУ ДПС у Харківській області повідомило позивача, що за результатами розгляду листів ТОВ ФІТОКОРМ уповноваженим органом на виконання рішення щодо реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в єдиному реєстрі податкових накладних є саме ДПС. Вказаний висновок обґрунтований тим, що із системного аналізу підпункту 14.1.60 пункту 14.1 статті 14 Кодексу, пунктів 13-20 порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 № 1246 зі змінами, вбачається, що органом, до якого спрямовується податкова накладна для реєстрації, є саме орган на рівні ДПС.
Листами № 8333/6/99-00-20-02-03-06 від 13.04.2021 та № 8595/6/99-00-20-02-03-06 від 15.04.2021 ДПС України розглянула листи ТОВ ФІТОКОРМ та зазначено, що на даний час тривають заходи з виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду в частині реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Заявник не погоджується з наданими відповідями та зазначає, що наявний беззаперечний факт того, що рішення за даною адміністративною справою суб`єктом владних повноважень не виконується.
Відповідно до ст. 129-1 Конституції України судове рішення є обов`язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
За приписами ч. 2, 3 ст. 14 КАС України судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Відповідно до ст. 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Так, Конституційний Суд України, розглядаючи справу №1-7/2013, у рішенні від 26.06.2013 року звернув увагу, що вже неодноразово вказував на те, що виконання судового рішення є невід`ємною складовою права кожного на судовий захист і охоплює, зокрема, законодавчо визначений комплекс дій, спрямованих на захист і відновлення порушених прав, свобод, законних інтересів фізичних та юридичних осіб, суспільства, держави (пункт 2 мотивувальної частини Рішення від 13.12.2012 року №18-рп/2012); невиконання судового рішення загрожує сутності права на справедливий розгляд судом (пункт 3 мотивувальної частини Рішення від 25.04.2012 року №11-рп/2012).
Право на судовий захист є конституційною гарантією прав і свобод людини і громадянина, а обов`язкове виконання судових рішень - складовою права на справедливий судовий захист.
Отже, обов`язок виконати судове рішення виникає з моменту набрання ним законної сили.
Відповідно до ст.382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Проаналізувавши наведені положення КАС України, можна дійти висновку, що встановити судовий контроль за виконанням рішення суб`єктом владних повноважень - відповідачем у справі суд може, тобто, наділений правом, а не обов`язком.
При цьому, зазначені процесуальні дії є диспозитивним правом суду, яке може використовуватися в залежності від наявності об`єктивних обставин, які підтверджені належними та допустимими доказами.
У разі відсутності добровільного виконання судових рішень, приписами Закону України "Про виконавче провадження" врегульований порядок дій та заходів, що спрямовані на примусове виконання таких рішень.
Так, згідно зі ст. 1 Закону України «Про виконавче провадження» виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 26 Закону України «Про виконавче провадження» виконавець розпочинає примусове виконання рішення на підставі виконавчого документа, зазначеного у статті 3 цього Закону, за заявою стягувача про примусове виконання рішення.
Частиною 6 ст. 26 Закону України «Про виконавче провадження» встановлено, що при виконанні рішень, за якими боржник зобов`язаний вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, державний виконавець при винесенні постанови про відкриття виконавчого провадження зазначає про необхідність виконання боржником рішення протягом 10 робочих днів (крім рішень, що підлягають негайному виконанню).
Після закінчення наданого строку, державний виконавець перевіряє виконання рішення суду. У разі невиконання рішення суду, державним виконавцем складається акт, після чого виноситься постанова про накладання штрафу в якій зазначає розмір штрафу, вимога виконати рішення протягом 10 робочих днів та попередження про кримінальну відповідальність.
У разі повторного невиконання рішення державним виконавцем складається акт, після чого виноситься постанова про накладання штрафу в якій зазначає розмір штрафу та попередження про кримінальну відповідальність, після чого звертається до органу досудового розслідування з повідомленням про вчинення боржником кримінального правопорушення за ст. 382 Кримінального кодексу України.
Як судом вже було зазначено, 20.05.2021 Харківським окружним адміністративним судом у справі №520/13105/19 позивачу видано виконавчі листи, що дає можливість заявнику звернутись до виконавця за примусовим виконанням рішення суду.
Однак доказів звернення до державної виконавчої служби заявником не надано.
Таким чином, враховуючи що встановлення судового контролю за виконанням рішенням суду є правом суду, а не обов`язком та те, що позивачем не вичерпано загальний порядок виконання судового рішення, визначений Законом України "Про виконавче провадження", у суду відсутні докази того, що загальний порядок виконання судового рішення не призведе до очікуваного результату.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про залишення без задоволення заяви Товариства з обмеженою відповідальністю "ФІТОКОРМ" про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст. 248, ст. 256, ст. 293, ст. 295, ст. 297, ст.382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд , -
У Х В А Л И В:
У задоволені заяви Товариства з обмеженою відповідальністю "ФІТОКОРМ" про встановлення судового контролю у справі №520/10105/19 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ФІТОКОРМ" до Головного управління ДПС у Харківській області, Державної податкової служби України про визнання неправомірними та скасування рішень, зобов`язання вчинити певні дії - відмовити.
Ухвала може бути оскаржена до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом п`ятнадцяти днів з дня проголошення ухвали. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення, якщо інше не передбачено цим Кодексом. Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями).
Суддя О.М.Тітов
Суд | Харківський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 14.07.2021 |
Оприлюднено | 19.07.2021 |
Номер документу | 98335987 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Харківський окружний адміністративний суд
Тітов О.М.