УХВАЛА
13 липня 2021 року
м. Київ
Справа № 908/3010/19
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:
Стратієнко Л.В. - головуючий, судді - Кібенко О.Р., Кондратова І.Д.,
розглянувши матеріали касаційної скарги Товариства з обмеженою відповідальністю Пропан-Трейд ,
на постанову Центрального апеляційного господарського суду
(головуючий - Антонік С.Г., судді - Березкіна О.В., Іванов О.Г.)
від 19.05.2021,
у справі за позовом Акціонерного товариства Оператор газорозподільної системи Запоріжгаз ,
до Товариства з обмеженою відповідальністю Пропан-Трейд
про стягнення суми 17 476,00 грн,
та за зустрічним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю Пропан-Трейд
до Акціонерного товариства Оператор газорозподільної системи Запоріжгаз
про визнання незаконним та скасування рішення, визнання незаконними дій відповідача та відновлення газопостачання
ВСТАНОВИВ:
24.06.2021 ТОВ Пропан-Трейд звернулося з касаційною скаргою на постанову Центрального апеляційного господарського суду від 19.05.2021 у справі №908/3010/19 до суду касаційної інстанції разом із клопотанням про поновлення строку на касаційне оскарження.
Дослідивши матеріали касаційної скарги у справі №908/3010/19, Касаційний господарський суд дійшов висновку, що вона не відповідає вимогам статті 290 Господарського процесуального кодексу України з таких підстав.
Частиною 3 статті 290 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що касаційна скарга підписується особою, яка подає скаргу, або її представником. До касаційної скарги, поданої представником, додається довіреність або інший документ, що посвідчує повноваження представника, якщо в справі немає підтвердження такого повноваження.
Згідно з частинами 1, 3 статті 56 ГПК України сторона, третя особа, а також особа, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи, може брати участь в судовому процесі особисто (самопредставництво) та (або) через представника. Юридична особа незалежно від порядку її створення бере, участь у справі через свого керівника, члена виконавчого органу, іншу особу, уповноважену діяти від її імені відповідно до закону, статуту, положення, трудового договору (контракту) (самопредставництво юридичної особи), або через представника.
Частиною 1 статті 58 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що представником у суді може бути адвокат або законний представник.
Відповідно до підпункту 11 пункту 161 Розділу ХV "Перехідні положення" Конституції України з дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Конституції України (щодо правосуддя)" представництво відповідно до пункту 3 частини першої статті 1311 та статті 1312 цієї Конституції виключно прокурорами або адвокатами у Верховному Суді та судах касаційної інстанції здійснюється з 1 січня 2017 року; у судах апеляційної інстанції - з 1 січня 2018 року; у судах першої інстанції - з 1 січня 2019 року. Представництво органів державної влади та органів місцевого самоврядування в судах виключно прокурорами або адвокатами здійснюється з 1 січня 2020 року.
Отже, наведені вище положення законодавства передбачають можливість здійснення процесуального представництва юридичної особи, як в порядку самопредставництва, так і іншими особами, як представниками юридичної особи.
В порядку самопредставництва юридичну особу може представляти за посадою її керівник або інші особи, повноваження яких визначені законодавством чи установчими документами.
Згідно з пунктом 1 частини першої, частин третьої, четвертої статті 60 ГПК України повноваження представників сторін та інших учасників справи мають бути підтверджені довіреністю фізичної або юридичної особи. Довіреність від імені юридичної особи видається за підписом (електронним цифровим підписом) посадової особи, уповноваженої на це законом, установчими документами. Повноваження адвоката як представника підтверджуються довіреністю або ордером, виданим відповідно до Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність".
Відповідно до частини першою статті 26 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" адвокатська діяльність здійснюється на підставі договору про надання правової допомоги. Документами, що посвідчують повноваження адвоката на надання правової допомоги, можуть бути: 1) договір про надання правової допомоги; 2) довіреність; 3) ордер; 4) доручення органу (установи), уповноваженого законом на надання безоплатної правової допомоги.
Отже, представництво інтересів ТОВ Пропан-Трейд у цій справі може здійснювати адвокат або керівник, інша уповноважена особа відповідно до закону, статуту, положення, трудового договору (контракту).
Подана касаційна скарга підписана Пінаєвим Віталієм Валентиновичем як представником ТОВ Пропан-Трейд , який діє на підставі довіреності. При цьому, матеріали касаційної скарги не містять відомостей щодо того, що вказана особа здійснює представництво інтересів відповідача як адвокат.
Згідно з інформацією, наявною в Єдиному реєстрі адвокатів України станом на час виготовлення цієї ухвали, Пінаєв В.В. не є адвокатом.
Також, до поданої скарги не додано документів, які б підтверджували повноваження Пінаєва В.В. представляти ТОВ Пропан-Трейд відповідно до закону, статуту, положення, трудового договору (контракту) (самопредставництво юридичної особи).
З огляду на викладене, касаційна скарга підписана особою, яка не наділена повноваженнями на підписання і подання цієї касаційної скарги від імені скаржника.
Згідно з пунктом 1 частини 4 статті 292 Господарського процесуального кодексу України, касаційна скарга не приймається до розгляду і повертається судом, зокрема, якщо касаційна скарга подана особою, яка не має процесуальної дієздатності, не підписана, підписана особою, яка не має права її підписувати, або особою, посадове становище якої не зазначено.
Таким чином, касаційна скарга не відповідає вимогам частини 3 статті 290 Господарського процесуального кодексу України, а тому вона підлягає поверненню на підставі пункту 1 частини 4 статті 292 Господарського процесуального кодексу України.
З огляду на викладене, клопотання про поновлення строку на касаційне оскарження вказаного судового рішення не підлягає розгляду.
Керуючись статтями 234, 290, 292 Господарського процесуального кодексу України, суд
У Х В А Л И В:
1. Касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю Пропан-Трейд на постанову Центрального апеляційного господарського суду від 19.05.2021 у справі №908/3010/19 повернути без розгляду.
2. Копії цієї ухвали надіслати Товариству з обмеженою відповідальністю Пропан-Трейд та іншим учасникам справи, додані до скарги матеріали та копію касаційної скарги повернути заявнику.
3. Оригінал касаційної скарги залишити в суді касаційної інстанції.
4. Копію касаційної скарги залишити в матеріалах справи №908/3010/19.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та не підлягає оскарженню.
Головуючий Л. Стратієнко
Судді О. Кібенко
І. Кондратова
Суд | Касаційний господарський суд Верховного Суду |
Дата ухвалення рішення | 13.07.2021 |
Оприлюднено | 19.07.2021 |
Номер документу | 98361077 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Центральний апеляційний господарський суд
Антонік Сергій Георгійович
Господарське
Центральний апеляційний господарський суд
Антонік Сергій Георгійович
Господарське
Касаційний господарський суд Верховного Суду
Стратієнко Л.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні