Рішення
від 15.07.2021 по справі 925/610/21
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 липня 2021 року Справа № 925/610/21

Господарський суд Черкаської області у складі головуючого судді - Васяновича А.В.,

секретар судового засідання - Пріхно Л.А.,

за участі представників сторін:

від позивача - представник не з`явився,

від відповідача - представник не з`явився,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу

за позовом сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю

«АГРОКО» , с. Крутьки, Чорнобаївського району, Черкаської області

до Золотоніської районної державної адміністрації Черкаської області,

м. Золотоноша, Черкаської області

про визнання права власності на земельну ділянку та скасування

державної реєстрації.

ВСТАНОВИВ:

До Господарського суду Черкаської області з позовом звернулося сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю «АГРОКО» до Чорнобаївської районної державної адміністрації про:

- визнання за сільськогосподарським товариством з обмеженою відповідальністю «АГРОКО» права власності на земельну ділянку кадастровий номер 7125155100:05:000:6083;

- скасування державної реєстрації права власності Чорнобаївської районної державної адміністрації на земельну ділянку кадастровий номер 7125155100:05:000:6083 у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.

Ухвалою Господарського суду Черкаської області від 24 травня 2021 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі. Справу вирішено розглядати за правилами загального позовного провадження. Підготовче засідання призначено на 10 год. 00 хв. 24 червня 2021 року.

Ухвалою Господарського суду Черкаської області від 24 червня 2021 року замінено відповідача - Чорнобаївську районну державну адміністрацію на його правонаступника - Золотоніську районну державну адміністрацію Черкаської області. Відкладено підготовче засідання на 11 год. 00 хв. 15 липня 2021 року.

Сторони в судове засідання не з`явилися, надали суду клопотання про розгляд справи за відсутності їх представників. Також сторони просили суд розгляд справи здійснювати по суті у той самий день після закінчення підготовчого судового засідання.

У відзиві відповідач просив суд вирішити справу на власний розсуд.

Згідно ч. 6 ст. 183 ГПК України якщо під час підготовчого судового засідання вирішені питання, зазначені у частині другій статті 182 цього Кодексу, за письмовою згодою всіх учасників справи, розгляд справи по суті може бути розпочатий у той самий день після закінчення підготовчого судового засідання.

Оскільки сторонами надано письмову згоду про розгляд справи по суті, суд вважає за необхідне перейти до розгляду справи по суті в цей же день.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши докази, суд вважає, що позов слід задовольнити повністю виходячи з наступного:

Відповідно до Державного акту на право колективної власності на землю від 21 листопада 1996 року серія ЧР 19-25 колективному сільськогосподарському підприємству «Родина» передано землі у колективну власність площею 3021.5 га.

Державний акт зареєстровано в Книзі записів державних актів на право колективної власності на землю за №25.

Згідно висновку товариства з обмеженою відповідальністю «Землеустрій та оцінка» №44 від 05 травня 2021 року вбачається, що земельна ділянка кадастровий номер 7125155100:05:000:6083 входила до складу земель, які були передані у власність колективного сільськогосподарського підприємства «Родина» згідно вищевказаного Державного акту.

Згідно даних Державного земельного кадастру, земельна ділянка кадастровий номер 7125155100:05:000:6083 за видом земельних угідь є землями під сільськогосподарськими та іншими господарськими будівлями і дворами.

Відповідно до ст. 328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.

Відповідно до ст. 3 Земельного кодексу України 1990 року (в редакції чинній на час видачі державного акту на право колективної власності на землю) власність на землю в Україні мала такі форми: державну, колективну, приватну. Усі форми власності визнавались рівноправними. Власник землі міг вільно володіти, користуватись та розпоряджатись нею.

Відповідно до ст. 5 Земельного кодексу України (в редакції 1990 року) суб`єктами права колективної власності на землю були колективні сільськогосподарські підприємства, сільськогосподарські кооперативи, садівницькі товариства, сільськогосподарські акціонерні товариства, у тому числі створені на базі радгоспів та інших державних сільськогосподарських підприємств.

У відповідності до ст. 22, 23 ЗК України (в редакції 1990 року) право власності на землю або право користування наданою земельною ділянкою виникає після встановлення землевпорядними організаціями меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) і одержання документа, що посвідчує це право. Право власності або право постійного користування землею посвідчується державними актами, які видаються і реєструються сільськими, селищними, міськими, районними Радами народних депутатів. Державний акт на право колективної власності на землю видається колективному сільськогосподарському підприємству, сільськогосподарському кооперативу, сільськогосподарському акціонерному товариству із зазначенням розмірів земель, що перебувають у власності підприємства, кооперативу, товариства і у колективній власності громадян.

Згідно положень ст. 10 Закону України «Про колективне сільськогосподарське підприємство» земля може належати підприємству на праві колективної власності, а також може бути надана у тимчасове користування, у тому числі на умовах оренди.

26 лютого 2000 року загальними зборами членів колективного сільськогосподарського підприємства «Родина» було прийнято рішення про реорганізацію колективного сільськогосподарського підприємства «Родина» шляхом перетворення його у товариство з обмеженою відповідальністю «Родина» , що підтверджується витягом з протоколу №2.

Перетворенням юридичної особи є зміна її організаційно-правової форми.

Згідно Витягу зі статуту сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Родина» , дане підприємство є підприємством заснованим на базі колективного сільськогосподарського підприємства «Родина» , що реорганізується.

Відповідно до Свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи від 09 жовтня 1992 року сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю «Родина» має ідентифікаційний код 03793538, цей самий ідентифікаційний код мало і колективне сільськогосподарське підприємство «Родина» .

Положеннями ч. 6 ст. 31 Закону України «Про колективне сільськогосподарське підприємство» передбачено, що при перетворенні одного підприємства в інше до підприємства, яке щойно виникло, переходять усі майнові права і обов`язки колишнього підприємства.

Аналогічні положення містилися в ч. 7 ст. 34 Закону України «Про підприємства в Україні» (чинного на момент перетворення колективного сільськогосподарського підприємства «Родина» ).

Загальними зборами учасників сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Родина» було прийнято рішення від 28 липня 2011 року, оформлене протоколом, про припинення діяльності сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Родина» шляхом реорганізації через приєднання до сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Агроко» (код ЄДРПОУ 31561188).

При реорганізації все майно, права та обов`язки сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Родина» переходять до його правонаступника сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Агроко» .

Згідно витягу зі статуту сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Агроко» , вказане підприємство (попереднє найменування сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю «Мельниківська нива» ) є правонаступником прав та обов`язків сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Крутьки» та сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Родина» .

Відповідно до п. 7 розділу X Перехідних положення Земельного кодексу України (в редакції 2001 року) громадяни та юридичні особи, що одержали у власність, у тимчасове користування, в тому числі на умовах оренди, земельні ділянки у розмірах, що були передбачені раніше діючим законодавством, зберігають права на ці ділянки.

На сьогодні законодавство не передбачає права колективної власності на землю але зміни, що відбулися в земельному законодавстві після видачі позивачу державного акту на право колективної власності на землю, не можуть бути підставою для припинення права власності на землю.

Таким чином, позивач правомірно набув право власності на вищевказані земельні ділянки.

При цьому судом враховано висновки викладені в постанові Верховного Суду у справі № 924/1020/17 від 31 серпня 2018 року.

Те, що за колективним сільськогосподарським підприємством «Родина» , сільськогосподарським товариством з обмеженою відповідальністю «Родина» та за позивачем не було зареєстровано право власності на земельну ділянку кадастровий номер 7125155100:05:000:6083 не позбавляє власника права на землю, так як, державна реєстрація прав не є підставою набуття права власності, а лише засвідчує вже набуте особою право власності, що унеможливлює ототожнення факту набуття права власності з фактом його державної реєстрації, дане положення міститься у постанові Верховного Суду у складі суддів об`єднаної палати Касаційного господарського суду від 24 січня 2020 року №910/10987/18.

Верховний Суд встановив, що землі, які не підлягали паюванню залишилися у власності колективних сільськогосподарських підприємств є власністю правонаступників цих підприємств.

Вказана правова позиція закріплена у п. 4.84 постанови Верховного Суду від 23 січня 2020 року у справі №921/75/19, п. 47-50 постанови Верховного Суду від 17 грудня 2019 року у справі №917/258/19, п. 45 постанови Верховного Суду у справі №924/1020/17 від 31 серпня 2018 року.

Також судом враховано, що Північний апеляційний господарський суд прийняв постанови у справах №925/680/20, №925/731/20 у яких підтримав правову позицію позивача, а вказані справи є тотожними з даною справою.

Водночас право власності на земельну ділянку кадастровий номер 7125155100:05:000:6083 було зареєстровано за Чорнобаївською районною державною адміністрацією (правонаступником якої є Золотоніська районна державна адміністрація Черкаської області), що підтверджується інформацією Державного земельного кадастру про право власності та речові права на земельну ділянку.

Відповідач не надав суду доказів, що підтверджують правомірність набуття права власності райдержадміністрації на спірну земельну ділянку.

Зареєструвавши за собою право власності на землю, відповідач тим самим не визнає право позивача.

Відповідно до ст. 392 ЦК України власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.

Оскільки право власності на земельну ділянку кадастровий номер 7125155100:05:000:6083 визнаються судом за позивачем, то як наслідок вимога позивача про скасування державної реєстрації права власності за Чорнобаївською районною державною адміністрацією (правонаступником якої є Золотоніська районна державна адміністрація Черкаської області) також підлягає задоволенню.

Відповідно до ч. 1 ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Під час розгляду даного спору відповідач не спростував належними доказами доводи позивача.

З огляду на викладене, господарський суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог та наявність підстав для їх задоволення в повному обсязі.

Судові витрати підлягають розподілу між сторонами відповідно до вимог ст. 129 ГПК України.

На підставі викладеного, та керуючись ст. ст. 129, 237, 238, 240 ГПК України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Визнати за сільськогосподарським товариством з обмеженою відповідальністю «АГРОКО» , вул. Устименка, 140, с. Крутьки, Чорнобаївського району, Черкаської області, ідентифікаційний код 31561188 право власності на земельну ділянку, кадастровий номер 7125155100:05:000:6083.

3. Скасувати державну реєстрацію права власності Чорнобаївської районної державної адміністрації на земельну ділянку кадастровий номер 7125155100:05:000:6083 у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.

4. Стягнути з Золотоніської районної державної адміністрації Черкаської області, вул. Садовий проїзд,5, м. Золотоноша, Черкаської області, ідентифікаційний код 04061197 на користь сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Агроко» , вул. Устименка, 140, с. Крутьки, Чорнобаївського району, Черкаської області, ідентифікаційний код 31561188 - 12 446 грн. 00 коп. судового збору.

Видати відповідний наказ після набрання рішення суду законної сили.

Рішення суду набирає законної сили в порядку та строк визначені ст. 241 ГПК України.

Рішення суду може бути оскаржено до Північного апеляційного господарського суду в порядку та строки передбачені розділом ІV ГПК України.

Повне рішення складено 19 липня 2021 року.

Суддя А.В.Васянович

СудГосподарський суд Черкаської області
Дата ухвалення рішення15.07.2021
Оприлюднено20.07.2021
Номер документу98391163
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —925/610/21

Судовий наказ від 10.08.2021

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Васянович А.В.

Рішення від 15.07.2021

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Васянович А.В.

Ухвала від 24.06.2021

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Васянович А.В.

Ухвала від 24.05.2021

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Васянович А.В.

Ухвала від 17.05.2021

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Васянович А.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні