Справа № 214/867/21
1-кп/214/524/21
У Х В А Л А
Іменем України
13 липня 2021 року Саксаганський районний суд м. Кривого Рогу Дніпропетровської області у складі:
головуючого судді - ОСОБА_1
за участю:
секретаря судового засідання - ОСОБА_2 ,
прокурора - ОСОБА_3 ,
представника потерпілого - ОСОБА_4
обвинуваченого - ОСОБА_5
розглянув у відкритому підготовчому судовому засіданні в м. Кривому Розі кримінальне провадження внесене в Єдиний реєстр досудових розслідувань за № 12020040750001200 від 18.08.2020 року відносно:
ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, українця, уродженця м. Кривого, з вищою освітою,працюючого на ПАТ «КЗРК», шахта Батьківщина прохідником, маючого на утриманні малолітню дитину ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,
обвинуваченого у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 197-1 КК України, -
Встановив:
На початку травня 2018 року ( точну дату та час органом досудового розслідування не встановлено), ОСОБА_5 маючи умисел на самовільне заняття земельної ділянки в охоронній зоні, діючи в супереч вимог ст. ст. 112, 116,118, 123,124,125,126 Земельного кодексу України, які регламентують набуття і реалізацію права на землю, при відсутності відповідного рішення уповноваженого органу місцевого самоврядування та державної реєстрації про передачу йому у власність чи надання у користування земельної ділянки, в порушення ст. 1 ЗУ «Про державний контроль за використанням та охороною земель», ст. 16 ЗУ «Про благоустрій населених пунктів», п. 15.5 Правил користування системи централізованого водопостачання та водовідведення в населених пунктах України від 27.06.2008 року № 190, постанови Кабінету міністрів України № 1747 від 16 листопада 2002 року «» Про затвердження правил охорони магістральних трубопроводів та достовірно знаючи, про заборону будівництва у зв`язку з тим, що не являється членом кооперативу ГБК «Новокриворізький», ідентифікаційний код юридичної особи 33873178, розташованого за адресою : Україна, Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, вул. Володимира Великого, та про відсутність права власності або користування на земельну ділянку, яка розташована з адресою по вул. Володимира Великого в Саксаганському районі м. Кривого Рогу, що належить на підставі Державного акту на право колективної власності на землю ГБК «Новокриворізький» в особі голови правління ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , самовільно зайняв земельну ділянку, згідно до кадастрової зйомки М 1:500 загальною площею 0,0052 га, шляхом розміщення будівельних матеріалів та проведення будівельних робіт із спорудження цегляного гаражу для власних потреб , в охоронних зонах та за відсутності вчиненого правочину щодо неї та державної реєстрації, чим порушив вимоги ст. ст. 112, 116, 122-126 Земельного кодексу України, щодо обмеження у використанні земельних ділянок у охоронних зонах.
Безпосередньо під земельною ділянкою, на якій ОСОБА_5 здійснив самовільне зайняття земельної ділянки, проходять межі водовідводу шахтних вод діаметром 700мм, інвентарний номер № 30173, водоводу шахтних вод діаметром 900 мм, інвентарний номер №30175, що знаходиться на балансі ДПП «Кривбаспромводопостачання» та перебувають у користуванні ( оренді) КП «Кривбасводоканал», ідентифікаційний код юридичної особи 03341316, місцезнаходження юридичної особи: Україна, 50027, Дніпропетровська область, місто Кривий Ріг, вул. Єсеніна, будинок 6а, згідно договору оренди № 12/02-6494-ОД від 29.12.2017 року.
Відповідно до ДБН Б.2.2-12:2019 «Планування і забудова території» заборонено розміщувати фундаменти будівель та споруд ближче ніж на 5 метрів від водопровідної мережі та 3-5 метрів від самопливної каналізаційної мережі.
Відповідно до п. 15.5 Правил користування системами центрального водопостачання та водовідведення в населених пун так України від 27.06.2008 року № 190, затверджених Наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України складання матеріалів і предметів, накопичування сміття ближче ніж за 5 м. від осі каналізаційної мережі і пристроїв та в межі охоронної санітарної зони, споруджувати самовільно над каналізацією та водопроводом будь-які будівлі та предмети благоустрою заборонено.
Згідно ст. 14 Конституції України: «Земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави». Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
У відповідно до норм ст. 116 Земельного кодексу ( підстави набуття права на землю із земель державної та комунальної власності): - громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень визначених цим кодексом або результатами аукціону.
-Набуття права на земель громадянами та юридичними особами здійснюються шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
У відповідності до ст. 1 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» зазначено, що самовільне зайняття земельних ділянок це будь-які дії , які свідчать про фактичне використання земельної ділянки за відсутності відповідного рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про її передачу у власність чи у користування ( оренду) або за відсутності вчиненого правочину, щодо такої земельної ділянки, за винятком дій, які відповідно до закону є правомірними.
Таким чином, ОСОБА_5 приблизно у травні 2018 року , діючи умисно, в порушення вище зазначеного законодавства, не маючи жодних правовстановлюючих документів на земельну ділянку, не маючи жодних дозволів на здійснення будівельних робіт на земельній ділянці в охоронній зоні, самовільно здійснив самовільне зайняття земельної ділянки шляхом розміщення будівельних матеріалів тв. Проведенням будівельних робіт зі спорудження цегляного гаражу для власних потреб, розміром приблизно 0,0052 га, по вулиці Володимира Великого в Саксаганському районі м. Кривого Рогу, що належить ГБК «Новокриворізький» в особі голови правління ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , в охоронних зонах, а саме під якою проходять водоводи шахтних вод, що знаходяться на балансі ДПП «Кривбаспромводопостачання» та перебувають у користуванні КП «Кривбасводоканал».
Своїми умисними діями ОСОБА_5 створив загрозу пошкодження підземних водоводів шахтних вод.
Дії обвинуваченого ОСОБА_5 належить кваліфікувати за ч. 2 ст. 197 -1 КК України за ознаками: самовільне заняття земельної ділянки, вчинено щодо земель в охоронних зонах.
В судовому засіданні обвинувачений ОСОБА_5 клопотання від 31.05.2021 року підтримав частково, просив суд закрити провадження у зв`язку з закінченням строків притягнення його до кримінальної відповідальності. Крім того, пояснив, що наслідки закриття кримінального провадження з нереабілітуючих підстав йому зрозумілі і він з ними згодний, вину не визнає.
Прокурор не заперечував проти задоволення клопотання та закриття кримінального провадження у зв`язку з закінченням строків давності.
Представник потерпілих не заперечував проти клопотання обвинуваченого, але під час постановлення ухвали.
Суд, вислухавши пояснення учасників судового засідання, дослідивши обвинувальний акт та матеріали кримінального провадження, приходить до висновку про задоволення клопотання обвинуваченого ОСОБА_5 щодо закриття кримінального провадження у зв`язку з закінченням строків давності, за таких підстав.
Положеннями п.1 ч.2 ст.284 КПК України встановлено, що кримінальне провадження закривається судом у зв`язку зі звільненням особи від кримінальної відповідальності.
Відповідно до ч.1 ст.285 КПК України, особа звільняється від кримінальної відповідальності у випадках, передбачених законом України про кримінальну відповідальність.
Згідно з ч.ч.1, 4 ст.286 КПК України, звільнення від кримінальної відповідальності за вчинення кримінального правопорушення здійснюється судом. Якщо під час здійснення судового провадження щодо провадження, яке надійшло до суду з обвинувальним актом, сторона кримінального провадження звернеться до суду з клопотанням про звільнення від кримінальної відповідальності обвинуваченого, суд має невідкладно розглянути таке клопотання.
Відповідно дост.44КК України,особа,яка вчинилакримінальне правопорушення,звільняється відкримінальної відповідальностіу випадках,передбачених цимКодексом. Звільнення від кримінальної відповідальності у випадках, передбачених цим Кодексом, здійснюються виключно судом. Порядок звільнення від кримінальної відповідальності встановлюється законом.
Приписами п.2 ч.1 ст.49 КК України встановлено, особа звільняється від кримінальної відповідальності, якщо з дня вчинення нею кримінального правопорушення і до дня набрання вироком законної сили минуло три роки - у разі вчинення кримінального проступку, за який передбачено покарання у виді обмеження волі, чи у разі вчинення нетяжкого злочину, за який передбачено покарання у виді позбавлення волі на строк не більше двох років.
Відповідно до п.8 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про практику застосування судами України законодавства про звільнення особи від кримінальної відповідальності» №12 від 23.12.2005 року, особа підлягає звільненню від кримінальної відповідальності за ст.49 КК України, якщо з дня вчинення нею злочину до набрання вироком законної сили минули певні строки давності і вона не ухилялася від слідства або суду та не вчинила нового злочину середньої тяжкості, тяжкого чи особливо тяжкого.
При цьому, звільнення від кримінальної відповідальності у зв`язку із закінченням строку давності є нереабілітуючою підставою, та однією з умов його застосування є згода підозрюваного, отже цю згоду може бути виражено клопотанням такої особи про звільнення від відповідальності або підтримкою в будь-якій формі відповідного клопотання прокурора, або захисника.
Такий висновок узгоджується з правовою позицією, викладеною в Постанові Верховного Суду від 12.11.2019 року, у справі №556/554/16-к.
Санкцією ч.2 ст. 197 1 КК України передбачене покарання у виді обмеженням волі на строк від двох до чотирьох років або позбавленням волі на строк до двох років.
Згідно зі ст.12 КК України, нетяжким злочином є передбачене цим Кодексом діяння (дія чи бездіяльність), за вчинення якого передбачене основне покарання у виді штрафу в розмірі не більше десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або позбавлення волі на строк не більше п`яти років.
Таким чином, кримінальне правопорушення, передбачене ч.2 ст. 197 1 КК України, належить до категорії нетяжких злочинів..
Так, судом встановлено, що ОСОБА_5 обвинувачується у вчиненні злочину, передбаченого ч.2 ст.197-1 КК України, який ним було вчинено в травня 2018 року та який, відповідно до ст.12 КК України, відноситься до категорії нетяжких злочинів.
При цьому, в судовому засіданні ОСОБА_5 , погодився із закриттям кримінального провадження з нереабілітуючих підстав.
Оскільки обвинуваченого ОСОБА_5 притягнуто до кримінальної відповідальності за дії, що мали місце в травні 2018 року, а передбачені ст.49 КК України строки давності минули, враховуючи те, що в судовому засіданні не встановлено зупинення перебігу давності, обвинувачений від слідства та суду не ухилявся, нового не вчинив, суд вважає, що ОСОБА_5 слід звільнити від кримінальної відповідальності, а кримінальне провадження внесене в Єдиний реєстр досудових розслідувань за № 12020040750001200від 18.08.2020року заознакамикримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 197-1 КК України, на підставі ч.2 ст.284 КПК України, закрити.
Враховуючи викладене, керуючись ст.49 КК України, ст.ст.284, 285, 286, 371 КПК України, суд,
Постановив:
Клопотання обвинуваченого ОСОБА_5 про звільнення його від кримінальної відповідальності у зв`язку із закінченням строків давності задовольнити.
Звільнити ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , обвинуваченого у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 179-1 КК України від кримінальної відповідальності на підставі ст.49 КК України, в зв`язку з закінченням строків давності.
Кримінальне провадження внесене в Єдиний реєстр досудових розслідувань за № 12020040750001200 від 18.08.2020 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 179-1 КК України, щодо ОСОБА_5 закрити.
Ухвала може бути оскаржена до судової палати у кримінальних справах Дніпровського апеляційного суду через Саксаганський районний суд міста Кривого Рогу Дніпропетровської області протягом семи днів з дня її оголошення.
Повний текст ухвали складений 19.07.2021 року.
Суддя ОСОБА_1
Суд | Саксаганський районний суд м.Кривого Рогу |
Дата ухвалення рішення | 13.07.2021 |
Оприлюднено | 31.01.2023 |
Номер документу | 98393013 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Злочини проти власності Самовільне зайняття земельної ділянки та самовільне будівництво |
Кримінальне
Саксаганський районний суд м.Кривого Рогу
Малаховська І. Б.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні