Справа № 583/2795/21
1-кс/583/885/21
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"19" липня 2021 р. слідча суддя Охтирського міськрайонного суду Сумської області ОСОБА_1 , розглянувши скаргу керівника громадської організації «Право Захист» ОСОБА_2 на бездіяльність прокурора щодо невнесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань, -
встановила :
16.07.2021 о 15 годині 55 хвилин на електронну пошту суду надійшла зазначена скарга, відповідно до якої керівник ГО «ПравоЗахист» просить зобов`язати прокурора Окружної прокуратури внести відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань за повідомленням про вчинення злочину громадської організації «ПравоЗахист» від 15.07.2021 за ст.ст. 356,364 КК України відносно міського голови Охтирської міської ради ОСОБА_3 та розпочати досудове розслідування.
19.07.2021 відповідно до ст. 35 КПК України з урахуванням положень ст.ст. 75, 76 КПК України скарга надійшла до мого провадження.
Вивчивши матеріали скарги, слідча суддя дійшла наступного висновку.
Вiдповiдно до частини першої статтi 55 Конституцiї України кожному гарантується право на оскарження в судi рiшень, дiй чи бездiяльностi органiв державної влади, органiв мiсцевого самоврядування, посадових i службових осiб.
Стаття 6 Конвенцiї про захист прав людини i основоположних свобод (далi Конвенцiя) гарантує право на справедливий i публiчний розгляд справи упродовж розумного строку незалежним i безстороннім судом, встановленим законом, при визначеннi цивiльних прав i обов`язків особи.
У відповідності до ч. 1ст. 5Закону України «Про електронні документи та електронний документообіг»визначено, що електронний документ - документ, інформація в якому зафіксована у вигляді електронних даних, включаючи обов`язкові реквізити документа. Для ідентифікації автора електронного документа може використовуватися електронний підпис. Накладанням електронного підпису завершується створення електронного документа (ч. ч. 1 - 2ст. 6 зазначеногоЗакону). Відповідно до ч.1 ст. 7 Закону України«Про електроннідокументи та електронний документообіг»оригіналом електронного документа вважається електронний примірник документа з обов`язковими реквізитами, у тому числі, з електронним підписом автора або підписом, прирівняним до власноручного підпису відповідно доЗакону України "Про електронний цифровий підпис".
Згідност. 1 Закону України «Про електронний цифровий підпис», електронний цифровий підпис - вид електронного підпису, отриманого за результатом криптографічного перетворення набору електронних даних, який додається до цього набору або логічно з ним поєднується і дає змогу підтвердити його цілісність та ідентифікувати підписувача. Електронний цифровий підпис накладається за допомогою особистого ключа та перевіряється за допомогою відкритого ключа.
Для ідентифікації автора електронного документа відповідно до чинного законодавства може використовуватися електронний підпис. Накладенням електронного підпису завершується створення електронного документа (ч. 2ст. 6 ЗУ «Про електронні документи та електронний документообіг»).
Процесуальні документи в електронній формі мають подаватися учасниками справи до суду з використанням Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи шляхом заповнення форм процесуальних документів відповідно до Положення про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему.
Єдина судова інформаційно-телекомунікаційна система починає функціонувати через 90 днів з дня опублікування Державною судовою адміністрацією України у газеті «Голос України» та на веб-порталі судової влади України оголошення про створення та забезпечення функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подання, реєстрація, надсилання процесуальних та інших документів, доказів, формування, зберігання та надсилання матеріалів справи здійснюються в паперовій формі, без надання копій поданих документів.
Станом на дату надходження скарги в електронній формі до Охтирського міськрайонного суду Сумської області, Положення про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему не затверджено.
Разом з тим, відповідно до наказу ДСА України від 01.06.2020 № 247 «Про запровадження в дослідну експлуатацію підсистем «Електронний суд» та «Електронний кабінет» у всіх місцевих та апеляційних судах України (крім Київського апеляційного суду ) та Касаційному адміністративному суді у складі верховного Суду запроваджено з 01 червня 2020 року в дослідну експлуатацію підсистеми «Електронний суд» та «Електронний кабінет».
Згідно постанови Великої Палати Верховного Суду у справі № 9901/335/20 від 10.02.2021 «Електронний суд» - єдиний засіб направлення процесуальних документів в електронному вигляді до судів. Надсилання таких документів електронною поштою з використанням КЕП протирічить закону.
Отже, надсилання процесуальних документів до Охтирського міськрайонного суду Сумської області в електронному вигляді передбачає використання сервісу «Електронний суд», відповідно з попередньою реєстрацією офіційної електронної адреси (електронного кабінету) та з обов`язковим використанням власного електронного підпису.
Таким чином, альтернативою звернення учасників справи до суду із позовними заявами, скаргами та іншими визначеними законом процесуальними документами, оформленими в паперовій формі та підписаними безпосередньо учасником справи або його представником є звернення з процесуальними документами в електронній формі з обов`язковим їх скріпленням власним електронним підписом учасника справи через «Електронний кабінет».
Як установлено судом та вбачається з матеріалів справи, керівником ГО «ПравоЗахист» скаргу на бездіяльність прокурора до Охтирського міськрайонного суду Сумської області надіслано не за допомогою підсистеми «Електронний суд», а електронною поштою із використанням електронного цифрового підпису заявника, що дає підстави стверджувати, що ГО «ПравоЗахист» використала спосіб звернення до суду зі скаргою, який не передбачений чинним процесуальним законодавством.
Враховуючи викладене, подана скарга керівника ГО «ПравоЗахист» не може бути прийнята до розгляду та підлягає поверненню особі, яка її подала. При цьому, слідча суддя вважає за необхідне роз`яснити заявнику право подати скаргу до суду особисто у паперовому вигляді або відправити через персональний електронний кабінет користувача.
Керуючись ст.ст.303,304 КПК України, слідча суддя -
ПОСТАНОВИЛА:
Скаргу керівника громадської організації «Право Захист» ОСОБА_2 на бездіяльність прокурора щодо невнесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань повернути.
Копію ухвали про повернення скарги разом зі скаргою та доданими до неї матеріалами надіслати керівнику громадської організації «Право Захист» ОСОБА_2 .
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Сумського апеляційного суду протягом п`яти днів з дня отримання копії ухвали.
Слідча суддя Охтирського міськрайонного суду
Сумської області ОСОБА_1
Суд | Охтирський міськрайонний суд Сумської області |
Дата ухвалення рішення | 19.07.2021 |
Оприлюднено | 31.01.2023 |
Номер документу | 98438495 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за скаргами на дії та рішення правоохоронних органів, на дії чи бездіяльність слідчого, прокурора та інших осіб під час досудового розслідування бездіяльність слідчого, прокурора стосовно невнесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань |
Кримінальне
Охтирський міськрайонний суд Сумської області
Яценко Н. Г.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні