Рішення
від 20.07.2021 по справі 740/2280/21
НІЖИНСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 740/2280/21

Провадження № 2/740/878/21

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

20 липня 2021 року м. Ніжин

Ніжинський міськрайонний суд Чернігівської області в складі:

головуючого - судді Карпусь І.М.,

за участю секретаря судового засідання Кубрак Н.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Ніжині справу за позовом ОСОБА_1 до Вертіївської сільської ради Ніжинського району Чернігівської області про визнання права власності в порядку спадкування,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду із зазначеним позовом, в якому просить визнати за ним право власності у порядку спадкування після смерті дружини на земельну ділянку площею 1,38 га, кадастровий номер 7423389500:02:001:0595 та на земельну дiлянку площею 0,31 га, кадастровий номер 7423389500:02:001:0813, які розташовані на території Черняхівської сільської ради Ніжинського району Чернігівської областi для ведення особистого селянського господарства.

Позов аргументує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла його дружина ОСОБА_2 , після смерті якої відкрилася спадщина, до складу якої увійшли вищевказані земельні ділянки, право спадкодавця на які підтверджується державними актами на право власності на земельну ділянку ЧН №166692 та ЧН №197653, виданими Ніжинською районною державною адміністрацією 17 червня 2003 року.

Зазначає, що після померлої дружини він фактично прийняв спадщину шляхом вступу в управління та володіння спадковим майном. ОСОБА_2 заповіту не залишила, інших спадкоємців немає.

16 лютого 2021 року він звернувся до державного нотаріуса Бахмацької районної державної нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини після смерті дружини, на підставі якої було заведено спадкову справу за №19/2020, однак нотаріусом було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину, оскільки право власності на земельні ділянки виникло у спадкодавця після її смерті, як наслідок, не може входити до складу спадкового майна, що суперечить чинному законодавству України.

Ухвалою від 23 квітня 2021 року цивільну справу призначено до підготовчого засідання.

Ухвалою суду від 22 червня 2021 року за результатами підготовчого провадження справу призначено до судового розгляду по суті.

Позивач ОСОБА_1 надіслав на електронну адресу суду письмову заяву про розгляд справи за його відсутності та підтримку позову.

Представник відповідача - Вертіївської сільської ради Ніжинського району Чернігівської області надіслав до суду письмову заяву про розгляд справи за його відсутності та за наявними у справі доказами, поясненнями.

Дослідивши подані учасниками справи документи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов підлягає до задоволення, виходячи з наступних міркувань.

Відповідно до ст. ст. 124, 129 Конституції України і ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.

Згідно ст.15 ЦК України, кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання, має право безпосередньо звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Відповідно до ст.16 ЦК України визнання права є одним із способів захисту цивільних прав та інтересів, що підлягають захисту судом.

Суд встановив, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в м.Ніжині Чернігівської області померла дружина позивача - ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 (а.с. 6).

Згідно свідоцтва про укладення шлюбу серії НОМЕР_2 позивачем 01 лютого 1976 року зареєстровано шлюб з ОСОБА_2 (а.с.5).

Відповідно до довідки № 15-28/1337 від 29.07.2020, виданої виконавчим комітетом Ніжинської міської ради, яка міститься в матеріалах спадкової справи, померла ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , на день смерті була зареєстрована та постійно проживала в АДРЕСА_1 . Разом з нею на день її смерті за вищевказаною адресою проживав та був зареєстрований її чоловік ОСОБА_1 , 1954 року народження (а.с. 35).

Після смерті ОСОБА_2 залишилося спадкове майно, що складається із земельних ділянок на території Черняхівської сільської ради Ніжинського району Чернігівської областi, відповідно до державних актів на право власності на земельну ділянку ЧН №166692 та ЧН №197653, зареєстрованих в Книзі записів державних актів на право приватної власності на землю 17.06.2003 за № 124 та №125, відповідно до яких у приватну власність були передана земельна ділянка площею 1,38 гектарів та земельна ділянка площею 1,31 гектарів ОСОБА_2 (а.с.7-8).

Згідно наданої на запит суду Бахмацькою районною державною нотаріальною конторою копії спадкової справи до майна померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 заяву про прийняття спадщини подав ОСОБА_1 через свого представника по довіреності ОСОБА_4 (а.с.26-39).

Відповідно до листа № 13 від 16 лютого 2021 року Ніжинської міської державної нотаріальної контори видати свідоцтво про право на спадщину на земельні ділянки, що належали ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , не має підстав, так як державні акти на право приватної власності на земельні ділянки серії ЧН №166692 та ЧН №197653 видані Ніжинською районною державною адміністрацію на ім`я ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_3 , тобто після смерті спадкодавця (а.с.9).

Вказані вище обставини, учасниками процесу не оспорюються та не заперечуються, а тому у відповідності до вимог ст.12, 229 ЦПК України зазначені докази визнаються судом належними, допустимими та достовірними.

Нормами п.5 Прикінцевих та перехідних положень ЦК України, передбачено, що Цивільний Кодекс застосовується також до спадщини, яка відкрилася, але не була прийнята ніким з спадкоємців до набрання чинності цим Кодексом, правила книги шостої ЦК України може бути застосовано лише до спадщини, яка відкрилася після 1 липня 2003 року і не була прийнята ніким зі спадкоємців, право на спадкування яких виникло відповідно до норм ст.529-531 УРСР.

Тобто, у разі відкриття спадщини до 1 січня 2004 року, застосовується чинне на той час законодавство, зокрема, відповідні правила ЦК УРСР, у тому числі щодо прийняття спадщини, кола спадкоємців за законом тощо.

Відповідно до ст.524 ЦК УРСР спадкоємство здійснюється за законом і за заповітом.

Згідно ст. 525 ЦК УРСР часом відкриття спадщини визнається день смерті спадкодавця, а при оголошенні його померлим - день, зазначений в статті 21 цього Кодексу. У відповідності до ст. 526 ЦК УРСР місцем відкриття спадщини визнається останнє постійне місце проживання спадкодавця (стаття 17 цього Кодексу), а якщо воно невідоме, - місцезнаходження майна або його основної частини.

Відповідно до ч. 1 ст. 529 ЦК УРСР при спадкоємстві за законом спадкоємцями першої черги є, в рівних частках, діти (у тому числі усиновлені), дружина і батьки (усиновителі) померлого. До числа спадкоємців першої черги належить також дитина померлого, яка народилася після його смерті.

За змістом ст.548 ЦК УРСР для придбання спадщини необхідно, щоб спадкоємець її прийняв і прийнята спадщина визнається належною спадкоємцеві з моменту відкриття спадщини.

Визнається, що спадкоємець прийняв спадщину, якщо він, окрім іншого, фактично вступив в управління або володіння спадковим майном (ч.1 ст.549 ЦК УРСР).

Перешкодою в реалізації позивача його законних прав та інтересів, є те, що він позбавлений у позасудовому порядку оформити спадщину, після смерті ОСОБА_2 .

Набуття права власності на земельну ділянку та перехід права власності на земельну ділянку в порядку спадкування має місце за наявності наступних юридичних фактів у їх сукупності: ухвалення рішення компетентного органу про передачу у власність земельної ділянки спадкодавцю, укладення спадкодавцем правочинів щодо набуття права власності на земельні ділянки; виготовлення технічної документації на земельні ділянки; визначення меж земельної ділянки в натурі; погодження із суміжними землевласниками та землекористувачами; одержання у встановленому порядку Державного акта на землю; реєстрація права власності на земельну ділянку.

Як вбачається із виписки з розпорядження Ніжинської районної державної адміністрації Чернігівської області від 26.12.2002 № 490, на підставі якого видано державні акти на право власності на земельні ділянки на ім"я ОСОБА_2 , вказаним розпорядженням було затверджено технічну документацію по складанню схем паювання земель колишніх колективних сільськогосподарських підприємств на земельні частки (паї) для виготовлення державних актів на право приватної власності на землю, вирішено видати державні акти на право приватної власності на землю громадянам власникам сертифікатів на право на земельну частку (пай) для ведення особистого селянського господарства згідно додатку № 1.

Державні акти, видані після смерті спадкодавця при зазначенні в них дати прийняття уповноваженим органом відповідного рішення про передачу у власність земельних ділянок за життя спадкодавця, свідчить про набуття спадкодавцем права власності на земельні ділянки.

Право на земельні ділянки набуто ОСОБА_2 ще за життя й, відповідно, майнові права увійшли до складу спадщини.

Відповідно до п. "г" ст. 81 ЗК України громадяни України набувають право власності на земельні ділянки на підставі прийняття спадщини.

Відповідно до ст. 392 ЦК Українив власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.

Відповідно до ст. 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних, кожна фізична та юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальним принципами міжнародного права.

Як роз`яснив Пленум Верховного Суду України в своїй в п. 23 постанови "Про судову практику у справах про спадкування" від 30.05.200, свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою спадкоємців, які прийняли спадщину в порядку, установленому цивільним законодавством. За наявності умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину вимоги про визнання права на спадщину судовому розглядові не підлягають. У разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.

Оцінюючи встановлені судом обставини, суд знаходить повністю обґрунтованими вимоги позивача щодо визнання за ним права власності на земельні ділянки, оскільки він є спадкоємцем першої черги за законом, що належним чином прийняв спадщину, та має право на відповідне майно що увійшло до спадкової маси, а отже вимоги підлягають до задоволення.

Керуючись ст.12,13, 81, 258-259, 263-265, 315 ЦПК України, суд

УХВАЛИВ:

Позов ОСОБА_1 до Вертіївської сільської ради Ніжинського району Чернігівської області про визнання права власності в порядку спадкування задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНОКПП - НОМЕР_3 , адреса: АДРЕСА_1 , право власності на земельну ділянку площею 1,38 га, кадастровий номер 7423389500:02:001:0595 та на земельну дiлянку площею 0,31 га, кадастровий номер 7423389500:02:001:0813, які розташовані на території Черняхівської сільської ради Ніжинського району Чернігівської областi для ведення особистого селянського господарства у порядку спадкуваня за законом після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 дружини ОСОБА_2 .

На рішення може бути подана апеляційна скарга безпосередньо до Чернігівського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Відповідно до п.15 п.п.15.5 перехідних положень ЦПК України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга до Чернігівського апеляційного суду подається учасниками справи через суд першої інстанції - Ніжинський міськрайонний суд Чернігівської області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя І. М. Карпусь

СудНіжинський міськрайонний суд Чернігівської області
Дата ухвалення рішення20.07.2021
Оприлюднено21.07.2021
Номер документу98439552
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —740/2280/21

Рішення від 20.07.2021

Цивільне

Ніжинський міськрайонний суд Чернігівської області

Карпусь І. М.

Ухвала від 22.06.2021

Цивільне

Ніжинський міськрайонний суд Чернігівської області

Карпусь І. М.

Ухвала від 23.04.2021

Цивільне

Ніжинський міськрайонний суд Чернігівської області

Карпусь І. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні